Önyüklenebilir USB Bellek ile Masaüstü/Laptop Bilgisayara openSUSE Leap 15 (15.4) Kurulumu

Bu yazımızda bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarına önyüklenebilir bir USB flash bellek kullanarak openSUSE Leap 15 (15.4) nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

Önyüklenebilir USB Bellek ile Masaüstü/Laptop Bilgisayara openSUSE Leap 15 Kurulumu

Bir PC’ye openSUSE Leap 15 (15.4) Nasıl Kurulur?

Ubuntu, Linux Mint gibi Linux dağıtımlarından bir diğeri de SUSE şirketi tarafından sporsorlanan ve topluluk tabanlı bir proje olan openSUSE’dir.

openSUSE Linux’un Leap ve Tumbleweed olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Leap versiyonu Stable (Kararlı), Tumbleweed ise hızlı güncelleme alan ve sistem kararlılığı konusunda risk taşıyan ve son teknolojiye uyarlanan bir çeşittir.

Tumbleweed sürümü, Leap gibi sistem geliştirmesinden veya iyileştirmesinden sonra diğer dağıtımlar gibi sürüm numarası değişmez. Bu sürümü bilgisayarınıza bir kez kurduktan sonra sürekli yeni güncellemeler alarak sisteminizi güncel tutabilirsiniz.

Bilgisayarınıza veya sunucunuza kararlı ve tutarlı bir dağıtım kurmayı düşüyorsanız Leap sürümünü tercih etmeniz gerekir. Bu nedenle, yeni yazılım geliştirmeleri veya üzerinde çalıştığınız projelerinizi test etmek istiyorsanız Tumbleweed sürümü sizin için uygun olacaktır.

openSUSE Leap ISO İndirme ve USB Kurulum Medyası Hazırlama

SUSE’nin en son sürümü (Leap 15.4) 8 Haziran 2022’de yayınlandı. 15.4 sürümü Xfce 4.16, KDE Plasma 5.24, MATE 1.26, Deepin 20.3 ve GNOME 41 güncel masaüstü ortamlarını içerir ve yeni Linux Kerneli gibi birçok yeni özellik içermektedir. Leap 15.4’ün tüm yeniliklerini ve özelliklerini incelemek için https://en.opensuse.org/Features_15.4 websayfasını ziyaret edebilirsiniz.

   Adım 1

openSUSE Leap 15.4 ISO dosyasını resmi websitesinden indirmenizi öneririz, çünkü diğer websiteler aracılığıyla indirdiğiniz imaj dosyaları güvenli ve tutarlı olmayabilir. Leap’ın en güncel imaj dosyasını indirmek için https://www.opensuse.org/ bağlantısını ziyaret ediniz.

SUSE anasayfasında iki türü de göreceksiniz, burada Leap bölümünde “Install Leap” butonuna tıklayınız.

SUSE Websayfasını Ziyaret Etme

   Adım 2

İndirme websayfasında “Intel or AMD 64-bit desktops, laptops, and servers (x86_64)” başlığı altındaki Offline Image kısmındaki Download butonuna tıklayınız.

openSUSE Leap 15.4 ISO Dosyasını İndirme

   Adım 3

Önyüklenebilir flaş bellek hazırlamak için Rufus programını indiriniz ve açınız. SELECT (SEÇ) butonuna tıkladıktan sonra PC’nize indirdiğiniz openSUSE ISO dosyasını seçiniz ve ekleyiniz.

Ek olarak, Partition Scheme kısmından MBR veya GPT kurulum türünü seçebilirsiniz.

Rufus Kullanarak Leap ISO Dosyasını USB Flash Belleğe Yazdırma

   Adım 4

ISO dosyasını ekledikten sonra START (BAŞLAT) butonuna tıklayınız ve ardından açılan pencerelerde Image Mode kullanımını onaylayınız ve USB diskinizdeki tüm içeriğin silinmesini ve yeni dosyaların yazdırılmasını onaylayınız.

ISO Yazdırmasını Başlatma

   Adım 5

Rufus ile hazırladığınız USB kurulum medyası hazır olduğunda USB’nizi PC’nizden çıkarınız ve kurulum yapacağınız PC’ye takınız.

USB Kurulum Medyası Başarıyla Oluşturuldu

openSUSE Kurulumu

ISO dosyasını indirip bootable USB kurulum medyası hazırladıktan sonra artık bilgisayarınıza SUSE Linux dağıtımını kurmaya başlayabilirsiniz.

   Adım 1

openSUSE imaj dosyasını USB’nize yazdırdıktan sonra kullandığınız bilgisayarın marka ve modeline göre Boot ekranını açınız. Daha sonra, flash belleğinizden sisteminiz önyükleyiniz ve açılan SUSE boot ekranında Installation (Kurulum) seçeneğinde Enter’a basınız.

PC'yi USB ile Önyükleme

   Adım 2

SUSE sisteminin temel sürücüleri yükleniyorken bekleyiniz.

Temel Sürücüler Yükleniyor

   Adım 3

Language (Dil), Keyboard (Klavye) and License Agreement (Lisans Anlaşması) ekranında ağ ayarları, aygıt yapılandırması ve geçerli donanım bilgileri kurulum sihirbazı tarafından otomatik belirlendikten sonra Next’e tıklayınız.

Sistem Dilini, Klavye Düzenini ve Lisans Anlaşmasını Yapılandırma

   Adım 4

SUSE sistemini kullanmak istediğiniz sistem görüntüleme dilini seçiniz, PC’nizin mevcut klavye düzenini seçiniz ve ardından lisans şartlarını okuduktan sonra Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 5

Kurulum sihirbazı sisteminizi derinlemesine araştırdıktan sonra yazılım yöneticisini başlatmadan önce Online Repositories (Çevrimiçi Depolar) adreslerinin düzenlemek isteyip istemeyeceğini soracaktır. İnternet bağlantısına sahipseniz online repo adreslerini eklemek için Yes’e tıklayınız ve devam ediniz.

Online Repository Ekleme

   Adım 6

openSUSE’ye ait online repository adreslerini kontrol ediniz ve düzenleyiniz ve ardından Next’e tıklayınız.

Online Repositories Düzenleme

   Adım 7

SUSE repo adresleri sisteminize yazılırken bekleyiniz.

Repository Adresleri Ekleniyor

   Adım 8

Kurulum sırasında KDE Plasma, GNOME veya Xfce masaüstü ortamlarından birini seçmeniz gerekir. Kişisel fikrinize ve deneyiminize bağlı olarak listelenen masaüstü türlerinden birini seçebilirsiniz.

GNOME Masaüstü Ortamını Seçme

   Adım 9

PC’nize sıfırdan bir kurulum yapıyorsanız disk partition ayarlarını varsayılanda bırakabilirsiniz. Eğer gelişmiş Linux bilgisine sahipseniz Expert Partitioner tıklayarak ayarları görüntüleyebilirsiniz.

Disk Bölümlemeyi Onaylama

   Adım 10

Linux sisteminizin saat ayarlarını yaşadığınız konuma göre yapılandırınız ve zaman bölgesi için yaşadığınız ülkeyi seçiniz.

Saat ve Zaman Bölgesini Seçme

   Adım 11

Local User (Yerel Kullanıcı) hesabı için tam adınızı yazınız ve sisteme login olmak için Username (Kullanıcı Adı) belirleyiniz ve basit veya güçlü bir sistem parolası oluşturunuz.

Eğer basit bir kullanıcı parolası oluşturursanız alttaki görseldeki gibi bir pencere açılacaktır ve basit parola kullanımını onaylamanız gerekecektir.

Local Kullanıcı Oluşturma ve Parola Belirleme

   Adım 12

Kurulum ayarlarını gözden geçiriniz ve yapmak istediğiniz bir ayar varsa geri gidebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Tüm ayarları yaptıktan sonra sistem kurulumunu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız ve işlemi onaylayınız.

Kurulum Ayarlarını Kontrol Etme ve Onaylama

   Adım 13

Bilgisayarınıza openSUSE yükleniyorken bekleyiniz ve bu işlem PC’nizin performasına göre zaman alabilir.

Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

   Adım 14

Masaüstü PC’nize ve Laptop’unuza openSUSE kurduktan sonra sisteminizde oturum açmak için yeniden başlatınız.

Sistemi Yeniden Başlatma

   Adım 15

SUSE sisteminiz yeniden başladığında boot menüsünde ilk seçenekte Enter’a basınız.

Boot Menüsünde Leap Seçme

   Adım 16

openSUSE Leap açıldığında GNOME masaüstü ortamı ile karşılaşacaksınız. Welcome (Hoş Geldiniz) penceresinde Linux dağıtımı ile ilgili kaynaklara hızlı bir şekilde erişebilir veya bu pencereyi bir sonraki açılışta kapatmayı tercih edebilirsiniz.

SUSE GNOME Masaüstü Ortamı

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

SUSE Versiyon
YouTube Video
Slayt
15.4 (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


Linux Mint Kurulumu
♦ Ubuntu Güncelleme
♦ Kali Linux Kurulumu
♦ Ubuntu Kurulumu
Debian Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir