Masaüstü ve Laptop’larda Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir?

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) masaüstü veya laptop bilgisayarlarınız üzerindeki mevcut işlemci ile ilgili bir özelliktir. VMware Workstation, Oracle VM VirtualBox veya Hyper-V gibi sanallaştırma programlarını kullanabilmek için bu özelliğin etkin olması gerekmektedir.

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir?

Intel Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Etkinleştirme/Açma

Bilgisayarınızda sanallaştırma teknolojisini etkinleştirmek için öncelikle Intel veya AMD işlemcinizde bu özelliğin olması gerekir. Intel veya AMD Virtualization Technology özelliğini bilgisayarınızın BIOS ayarlarını açtıktan sonra kolayca etkinleştirebilirsiniz.

Eğer işlemciniz sanallaştırma teknolojisini desteklemiyorsa, yeni bir işlemci satın almanız ve bilgisayarınızı güncellemeniz gerekebilir.

Yeni bir bilgisayar satın alırken işlemcinin sanallaştırma desteğinin olduğuna dikkat etmenizde fayda vardır. Veya bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve işlemcinizin sanallaştırma özelliği yoksa yeni bir işlemci ile sisteminizi upgrade etmeniz gerekir.

Intel bir işlemcinin tüm özelliklerini görüntülemek için Intel websitesini ziyaret edebilirsiniz. Aşağıdaki görüntüde, Intel Core i7 3632QM işlemcinin tüm bilgileri yer almaktadır.

Intel Resmi Websitesi

Intel Sanallaştırma Teknolojisi’nin olduğunu aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz.

Intel Sanallaştırma Teknolojisi

Intel Processor Identification Utility Kullanarak İşlemci Sanallaştırma Özelliğini Öğrenme

Intel Processor Identification Utility (Intel İşlemci Tanımlama Aracı) buradan bilgisayarınıza indiriniz ve kurunuz. Intel Processor Identification Utility açtıktan sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi işlemcinizin sanallaştırma özelliğini destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, bir AMD işlemciye sahipseniz buradan ilgili programı bilgisayarınıza indiriniz ve işlemci sanallaştırma özelliğini kontrol ediniz.

Intel Processor Identification Utility

BIOS Üzerinde AMD/Intel Virtualization Technology Aktif Etme

Birçok kişi BIOS sanallaştırma nedir diye araştırmalar yapıyor fakat böyle bir şey yoktur. Sanallaştırma teknolojisi, bir işlemci özelliğidir ve bu özelliği bilgisayarınızın anakartının BIOS ayarlarından etkinleştirebilirsiniz.

Intel ve AMD işlemcilerin Virtualization Technology açmak için öncelikle BIOS’a girmeniz gerekir. Bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve BIOS’u açmak için Laptop için F2 veya Masaüstü PC için DEL tuşuna basınız.

Masaüstü bilgisayar veya Laptop üzerinde AMD ve Intel işlemci sanallaştırma’yı açmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

Klavyeden yön tuşlarını kullanarak Configuration (Yapılandırma) seçeneği üzerinde Enter‘a basınız.

BIOS - Configuration

   Adım 2

Intel VT-x seçeneği üzerinde ve daha sonra Enabled seçeneği üzerinde Enter‘a basınız.

BIOS - Intel Sanallaştırma Teknolojisi

   Adım 3

BIOS üzerinde sanallaştırma teknolojisini etkinleştirdikten sonra ayarı kaydetmek için F10 basınız.

BIOS - Intel VTx Technology - Enabled

   Adım 4

Intel sanallaştırma teknolojisini doğrulamak için işletim sisteminizi açtıktan sonra Görev Yöneticisi açarak test edebilirsiniz. Aşağıdaki görüntüde CPU kısmında sanallaştırmanın etkin olduğunu görebilirsiniz.

Görev Yöneticisi - İşlemci

   Son Söz


Eğer bir sistem yöneticisiyseniz yeni bir bilgisayar satın almadan önce CPU sanallaştırma özelliğini kontrol ediniz. Bilgisayarınızda VMware Workstation / VirtualBox gibi sanallaştırma programlarını kullanarak sanal makineler çalıştırmak için bu özelliğin olması şarttır. Bu yazımızda, AMD veya Intel işlemciler için sanallaştırma özelliği nasıl açılır inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 10 Windows Defender Kapatma
♦ TFTP Server Kurulumu ve Kullanımı
♦ TFTP Nedir Ne İşe Yarar?
♦ Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10
♦ Windows 10 Sistem Dili Değiştirme

9 Comments

 1. Avatar for emirhan emirhan 18 Nisan 2018

  f2 ye basıyorum karşıma o menü geliyor fakat sadece saati değiştirebiliyprum ok tuşlarına basıyorum yine olmuyor saate kitlenmiş

  Cevapla
 2. Avatar for Batuhan Ş. Batuhan Ş. 19 Temmuz 2018

  teşekkür ederim faydalı bir yazı. Sitenizin tasarımı güzelmiş.

  Cevapla
 3. Avatar for Hasan Hasan 27 Temmuz 2018

  hocam ben aciyorum VT -yi. bilgisayari kapatiyorum yeniden acinca kapaniyor kendiliginden. Yeniden acmak zorunda kaliyorum. Hep acik kalcak sekilde nasil yapa bilirim.

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 27 Temmuz 2018

   Sorunun BIOS pilinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsan, BIOS pilini değiştirmeyi deneyebilir misin? Eğer Laptop kullanıyorsanız ve de BIOS pili varsa, değiştirmeyi deneyin. Ve yine de hatırlatayım, BIOS’ta yaptığınız değişiklikleri kaydetmeyi unutmayınız.

   Cevapla
 4. Avatar for ahmet ahmet 20 Kasım 2020

  iyi günler programı indirdim vt özelliği var diyor ama biosa girdiğimde o ayarı bulamıyorum, biosta o ayar yok, bilgisayarım masaüstü casper marka ve intel işlemcili

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 20 Kasım 2020

   VT-x olarakta geçiyor, tekrar kontrol ediniz.

   Cevapla
 5. Avatar for Melih can Melih can 22 Aralık 2020

  Dediğinizi yapıyorum ama başka bişey geliyo karşıma
  Main security ……. Gibi şeyler çıkıyor
  Sizce değişik bilgisayar olduğundan mi ve bende vt var baktim

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 23 Aralık 2020

   Yani tam olarak VTx etkinleştirdiniz mi? Ya da ilgili seçeneği bulamıyor musunuz? Eğer sanallaştırma özelliğinin hangi kısımdan etkinleştirilebileceğini bulamıyorsanız, anakartınızın kitapcığına bakınız. Ya da marka/model bana iletirseniz incelerim.

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: