Mac / macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Windows 10 Kurulumu

Bu yazımızda, Mac bilgisayarı üzerinde macOS işletim sisteminde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 10 nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Mac/macOS'ta VMware Fusion Üzerinde Windows 10 Kurulumu

Fusion 12 Pro Kullanarak Mac / macOS Üzerinde Windows 10 Kurulumu

VMware Fusion, Mac bilgisayarları üzerinde sanal makineler oluşturmanıza ve onlarda Windows, Linux veya macOS sistemlerinin birini kurup çalıştırmanıza izin verir.

VMware firmasının Apple Mac OS X sistemleri için geliştirdiği Fusion programının Pro ve Player sürümleri vardır. Player sürümü ücretsizdir ve kişisel kullanım için uygundur. Pro sürümü ise VM’lerde daha gelişmiş özelliklerin kullanımını etkinleştirir ve ücretlidir.

Intel tabanlı bir işlemcili Apple Mac bilgisayarınızın macOS işletim sistemi yanına ek olarak bir Windows 10 sistemi kurmak istediğinizde Boot Camp programını kullanabilirsiniz fakat Windows 10’a geçiş yapmak istediğinizde bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız.

Host bilgisayarınızda Boot Camp kullanmak yerine VMware Fusion yazılımını tercih edebilirsiniz. Böylece, sisteminizi her seferinde yeniden başlatmaya gerek duymadan hızlı bir şekilde Windows 10 işletim sisteminizi açabileceksiniz.

Fusion Pro’yu kurduktan sonra işletim sisteminin ISO kurulum medyasını veya fiziksel bilgisayarınızın CD/DVD optik sürücüsünü kullanarak VM’ye kolayca bir işletim sistemi kurabilirsiniz.

Windows 10 İçin Sanal Makine Oluşturma

Fusion ile sanal makine oluşturmak diğer yazılımlar ile kıyaslandığında oldukça basit ve kolaydır. İşletim sisteminin ISO dosyasına sahipseniz, onu programa sürükleyip bırakarak hızlı bir şekilde bir guest makine hazırlayabilirsiniz.

Adım 1

Fusion yazılımını açtıktan sonra ana ekranında farklı kurulum yöntemlerini görebilirsiniz. Daha detaylı ve düzgün bir sanal bilgisayar oluşturmak için Create a custom virtual machine (Özel bir sanal makine oluştur) seçiniz ve Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Kurulum Yöntemi Seç

Adım 2

Sanal makineye kuracağınız işletim sistemini bu ekranda seçmeniz gerekir. Guest makineye Windows 10 kuracağınız için Microsoft Windows / Windows 10 x64 seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

İşletim Sistemi Seç

Adım 3

Windows’un daha eski sürümlerini kurmaya karar verdiğinizde UEFI’yi desteklemeyen sistemler için Legacy BIOS seçmelisiniz. Microsoft’un güncel işletim sistemini kuracaksanız, VM güvenliği için UEFI / UEFI Secure Boot seçmeniz tavsiye edilir.

Firmware Tipi Seç

Adım 4

Daha önce kurmuş olduğunuz Windows 10’un sanal diskine sahipseniz, mevcut bir sanal disk ekle seçeneğini kullanarak sanal diski guest makineye ekleyebilirsiniz. Fakat, sıfırdan bir Windows 10 yüklemek istiyorsanız, yeni bir sanal disk oluşturmanız daha mantıklı olacaktır.

Sanal Bir Disk Seç

Adım 5

Sanal makine oluşturma sihirbazının son adımında Customize Settings (Ayarları Özelleştir) butonuna tıklayınız ve açılan pencerede VM’nin kurulum lokasyonunu yapılandırınız.

Kurulum Konumunu Yapılandırma

Adım 6

Windows 10 guest makinenin ayarlarını açtığınızda host bilgisayarınızın işlemci ve RAM özelliklerine uygun olarak sanal işlemci miktarını ve bellek boyutunu yapılandırınız. Ayrıca, VM içerisinde hypervisör uygulamalarının kullanımını etkinleştirerek iç içe sanallaştırmayı kullanabilir ve IOMMU özelliği ile sanal bellek adreslerini fiziksel adreslere dönüştürerek sanal sistem performansını arttırabilirsiniz.

  • Enable hypervisor applications in this virtual machine
  • Enable IOMMU in this virtual machine

İşlemci ve RAM Ayarları

Adım 7

Guest makinenizin, Mac’inizin ağa bağlı olduğu lokasyondaki bir DHCP sunucusundan otomatik bir IP adresi alması ve yerel ağınızda ayrı bir cihaz olarak görünmesini istiyorsanız Ethernet seçiniz.

Ağ Bağdaştırıcısını Yapılandırma

Adım 8

Hazırladığınız sanal makineye Windows 10 ISO dosyası eklemek için CD/DVD ayarlarında açılır pencereden Choose a disk or disk image (Bir disk veya disk imajı seç) seçeneğini seçiniz.

Sanal Makineye Windows 10 ISO Dosyası Ekleme

Adım 9

Mac’inize indirdiğiniz Windows 10 imaj dosyasının konumuna gidiniz ve ISO dosyasını seçtikten sonra Open (Aç) tıklayınız.

Windows 10 ISO Dosyasını Seçme

Adım 10

Guest makineden Mac’inizde varsayılan olarak seçili yazıcınızdan çıktı almak istemiyorsanız, Printer (Yazıcı) ayarlarında yazıcı portunu siliniz.

Yazıcı Portunu Silme

Adım 11

Host ile sanal bilgisayar arasında dosya tranferi yapmak ve metin kopyalamak için sürükle bırak ve kopyala yapıştır desteğini etkinleştiriniz.

VM'de Drag and Drop ve Copy and Paste Özelliklerini Etkinleştirme

Adım 12

Gelişmiş ayarlarda sanal makine performansını arttırmak için Troubleshooting (Sorun Giderme) özelliğini None (Hiçbiri) olarak yapılandırınız ve ayrıca Disable Side Channel Mitigations seçeneğini işaretleyiniz.

Side Channel Mitigations Devredışı Bırakma

Adım 13

Windows 10 sanal makineyi hazırlayıp yapılandırdıktan sonra artık sistem kurulumunu başlatmak için çalıştırınız.

Windows 10 Sanal Makineyi Çalıştırma

Windows 10 Kurulumu

Mac üzerinde Windows 10 kurmak gerçek senaryoda fiziksel bir bilgisayara kurulum yapıyormuş gibi aynı adımlardan oluşur.

Adım 1

Sanal bilgisayarı çalıştırdıktan sonra eklediğiniz ISO imajı ile boot ettiğinde kurulumu başlatmak için klavyenizden herhangi bir tuşa basınız.

Press any key to boot from CD or DVD

Adım 2

Guest işletim sisteminizde kullanmak istediğiniz sistem görüntüleme dilinizi, sistem zaman ayarlarınızı ve klavye düzeninizi seçtikten sonra Next’e tıklayınız.

Windows 10 Kurulum Ekranı

Adım 3

Setup sihirbazında Windows kurulumunu başlatmak için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız. Ayrıca, bu pencerede sisteminizi daha sonra dosya hatalarından onarmak için Repair Your Computer (Bilgisayarızı Onarın) seçeneğine tıklayarak ilgili adımları gerçekleştirebilirsiniz.

Windows'u Kur

Adım 4

Guest makineye kuracağınız işletim sistemini daha önce satın aldıysanız Activate Windows (Windows’u Etkinleştir) ekranında ürün anahtarınızı yazmalısınız. Eğer VM’yi yalnızca test etmek için kullanacaksanız, sisteminizi etkinleştirmeden devam etmek için I don’t have a product key (Ürün anahtarım yok) seçeneğine tıklayınız.

Windows'u Etkinleştirme

Adım 5

Sanal makineye yüklemek istediğiniz Windows sürümünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

İşletim Sistemi Versiyonunu Seçme

Adım 6

Windows 10 Pro işletim sisteminin yazılım lisans şartlarını kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 7

Daha eski bir Windows sürümünü kullanıyor olsaydınız bu pencerede sisteminizi daha yeni bir Windows sürümüne güncelleyebilirdiniz. Sıfırdan kurulum yapmak için Install Windows Only (Sadece Windows’u Kur) seçeneğine tıklayınız.

Sadece Windows'u Kur

Adım 8

Windows’u yüklemek istediğiniz sanal diski veya partition seçebilirsiniz. Eğer yeni bir sanal disk eklediyseniz, yeni bir partition (bölüm) oluşturmanız gerekir. Bu yüzden, Drive 0 Unallocated Space (Sürücü 0 Ayrılmamış Alan) seçtikten sonra New (Yeni) seçeneğine tıklayınız ve ardından sihirbaz tarafından otomatik olarak disk alanını kabul etmek için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

Adım 9

Sanal HDD’yi bölümlendirdikten sonra Primary (Birincil) bölüm olan Drive 0 Partition 3 seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Drive 0 Partition 3

Adım 10

Kurulum sihirbazı Windows 10’un sistem dosyalarını kopyalıyorken bekleyiniz.

Kurulum İçin Dosyalar Hazırlanıyor

Adım 11

Gerekli sistem dosyaları kopyalandıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlat

Adım 12

Guest işletim sisteminiz yeniden açıldığında Windows 10 sistem ayarlarını yapılandıracaksınız. Sisteminizin bölge ayarlarında yaşadığınız ülkeyi seçiniz ve Yes’e tıklayınız.

Bölgeyi Seçme

Adım 13

Guest sisteminizin klavye ayarları için macOS sisteminizde kullandığınız klavye düzenini seçiniz ve tekrar Yes’e tıklayınız.

Klavye Düzenini Seç

Adım 14

Sanal sisteminize ikinci bir klavye düzeni eklemek istiyorsanız Add Layout (Düzen Ekle) butonuna tıklayarak devam ediniz. Aksi takdirde başka bir düzen eklemek istemiyorsanız Skip (Atla) butonuna tıklayınız.

İkinci Bir Klavye Düzeni Eklemeyi Atlama

Adım 15

Guest sisteminizi bir sunucu ortamında kullanacaksanız, Organization (Organizasyon) seçeneği ile VM’nizi domain ortamına ekleyebilirsiniz. Ya da sadece kişisel olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, Set up for personal use (Kişisel kullanım için ayarla) tıklayınız.

Kişisel Kullanım İçin Ayarla

Adım 16

Guest makinenizi kişisel kullanım için ayarladığınızda bir Microsoft hesabı ile oturum açabilir ve tüm verilerinizi ve ayarlarınızı bulut ortamına yedekleyebilirsiniz. Microsoft hesabı ile oturum açmayı istemiyorsanız Offline Account (Çevrimdışı Hesap) seçeneğine tıklayınız.

Çevrimdışı Hesap Oluştur

Adım 17

Microsoft uygulamalarını ve servislerini kullanmayı tercih etmeden devam etmek için Limited Experience (Limitli Deneyim) tıklayınız.

Limitli Deneyimi Etkinleştirme

Adım 18

Windows 10 sanal sisteminiz için bir kullanıcı adı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı Oluştur

Adım 19

Kesinlikle hatırlayabileceğiniz bir kullanıcı hesabı parolası oluşturarak sisteminizi yetkili olmayan kişilerden koruyabilirsiniz. Sistem parolası oluşturmadan devam etmek için direk olarak Next’e tıklayabilirsiniz.

Hatırlanabilir Bir Parola Oluştur

Adım 20

Windows 10 işletim sisteminizin gizlilik ayarlarında Microsoft’a lokasyon ve tanı verilerinizi göndermeyi veya kişiselleştirilmiş reklamlara izin vermeyi etkinleştirmek istiyorsanız Accept (Kabul Et) butonuna tıklayınız. Eğer bu seçeneklerden bazılarını kabul etmeyi tercih ediyorsanız ilgili ayarları yapılandırınız ve devam ediniz.

Gizlilik Ayarlarını Yapılandırma

Adım 21

Gizlilik ayarlarından sonra Cortana kullanımını etkinleştirmeyi istiyorsanız kabul ediyorum butonuna tıklayınız. Cortana’yı daha sonra yapılandırmak için Not Now (Şimdi Değil) tıklayabilirsiniz.

Cortana Kullanımını Daha Sonra Ayarla

Adım 22

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Windows 10 masaüstü ortamınız hazır hale gelecektir. Windows sürümünü Run (Çalıştır) aracında winver komutunu yürüterek öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Sürümünü Doğrulama

VMware Tools Kurulumu

macOS üzerinde VMware Fusion ile Windows 10 kurduktan yaptıktan sonra VM’de ekran çözünürlüğünü düzeltmek, sistem performansını arttırmak veya dosya transferi yapabilmek için VMware Tools kurmanız gerekir.

Adım 1

Guest makineniz çalışır durumdayken Fusion’da araç menüsünde Virtual Machine / Install VMware Tools tıklayınız ve CD imajını sisteme mount etmek için Install tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

Adım 2

Sisteminizin sağ alt köşesinde AutoPlay penceresine tıkladıktan sonra Run setup64.exe tıklayınız.

Run setup64.exe

Adım 3

VMware Tools kurulum sihirbazında sanal makine araçlarını yüklemeye devam etmek için Next’e tıklayınız.

VMware Tools Kurulum Sihirbazı

Adım 4

Guest makinenizi diğer VMware ürünleri ile de kullanacaksanız kurulum seçeneklerinde Complete (Tümü) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Türünü Seç

Adım 5

Sanal makine araçlarını yüklemeyi başlatmak için Install butonuna tıklayınız. Değiştirmek istediğiniz bir ayar varsa Back (Geri) ile geri gidebilir veya Exit (Çıkış) ile kurulumu sonlandırabilirsiniz.

Kurulumu Başlat

Adım 6

Sanal makinenin video sürücüsü ve diğer donanımların sürücüleri yükleniyorken bekleyiniz.

Video Sürücüsü Kuruluyor

Adım 7

VMware Tools kurulumından sonra değişikliklerin etkin olması için sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Guest Makineyi Yeniden Başlat

Adım 8

Windows 10 guest makine ile Mac bilgisayarınız arasında artık sürükle bırak yöntemini kullanarak dosya transferi yapabilirsiniz.

Host ile Sanal Makine Arasında Dosya Transferi

İnternet Bağlantısını Test Etme

Windows 10 sanal bilgisayarı hazırladıktan sonra yapmanız gereken diğer işlerden biri de İnternet bağlantısını test etmektir. Çünkü, VM’nin Mac’inizin yerel ağına veya İnternet’e erişebilmesi kullanım açısından önemlidir.

Adım 1

Window 10 VM’de Windows Tuşu + R’ye basarak Run (Çalıştır) açınız ve Open (Aç): kısmına cmd yazınız ve OK’a tıklayınız. Komut isteminde png 8.8.8.8 komutunu yürüterek Google sunucularına ping atınız ve ağ bağlantınızı sınayınız.

Ping Kullanarak İnternet Bağlantısını Test Etme

Adım 2

Windows 10’da Microsoft Edge web tarayıcısını açınız ve Google anasayfasına erişebildiğinizi kontrol ediniz.

Microsoft Edge Kullanarak İnternet'i Test Etme

Sanal Makine’de USB Flash Bellek Kullanımı

macOS üzerinde kullandığınız Windows guest makinelere USB flash belleklerinizi veya USB depolama aygıtlarınızı bağlamak çok kolaydır.

Mac’inizin USB portuna bir aygıt bağladığınızda Fusion programı size bu aygıtı nereye bağlamak istediğinizi soracaktır. Bu pencerede, USB aygıtınızı Mac’inize veya Windows guest makinenize bağlayabilirsiniz.

Adım 1

Mac bilgisayarınıza bir USB bellek takınız ve önce macOS sisteminize bağlamak için Connect to Mac (Mac’e Bağla) seçeneğine tıklayınız.

VM'de USB Bellek Kullanımı

Adım 2

Disk Utility açınız ve External (Dış) bölümünden bağladığınız USB aygıtın üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Erase (Sil) tıklayınız.

macOS'ta USB Belleği Biçimlendirme

Adım 3

Mac sistemlerde NTFS tabanlı bir USB aygıtı kullanamazsınız. Bu yüzden, USB aygıtınızın formatını ExFAT olarak değiştiriniz ve tekrar Erase tıklayınız.

USB Diski ExFAT Olarak Biçimlendirme

Adım 4

Mac bilgisayarınızda artık KINGSTON adlı flash belleğin içerisine bir dosya veya klasör kopyalayabilir veya oluşturabilirsiniz.

Flash Belleğin Yazılabilir Olduğunu Kontrol Etme

Adım 5

Flash belleğinizi Mac’te kullanılabilir hale getirdikten sonra Windows guest makinenize bağlamak için Fusion araç menüsünde Virtual Machine / USB & Bluetooth / Connect KINGSTON (Kingston DataTraveler 3.0) tıklayınız.

Flash Diski macOS Host'tan Windows 10 Guest Makineye Bağlama

Adım 6

Windows 10 sanal PC’de artık USB belleğinizi kullanabilir ve host’unuz ile VM’niz arasında USB üzerinden de dosya transferi yapabilirsiniz.

Windows 10 Guest'te USB Belleğin İçeriğini Kontrol Etme

Mac’te Guest İşletim Sistemine Remote Desktop Connection (Uzak Masaüstü Bağlantısı) Kullanarak Bağlanma

Mac’inizde çalıştırdığınız bir Windows guest makineye Remote Desktop Connection ile bağlanarak işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. macOS için bu yazılımı indirip sisteminize kurduktan sonra guest makinenizde uzak bağlantılara izin vermeniz ve kullanıcı hesabınız için bir parola oluşturmanız yeterlidir.

Adım 1

Windows 10 makinenizde Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra açılan seçeneklerden Manage (Yönet) tıklayınız. Ardından, Computer Management (Bilgisayar Yönetimi) açıldığında sol bölümden Local Users and Groups (Yerel Kullanıcılar ve Gruplar) altındaki Users (Kullanıcılar) tıklayınız.

Sağ paneldeki kullanıcı listesinde User adlı kullanıcıya bir parola belirlemek için üzerinde sağ tuşa tıklayınız ve Set Password (Parola Ayarla) seçeneğine tıklayınız. Yerel kullanıcı hesabı için parola resetlemeyi seçtiğinizi bildiren uyarı penceresinde Proceed (İlerle) butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı İçin Parola Oluşturma

Adım 2

Parola Ayarla penceresinde hatırlayabileceğiniz bir parola oluşturunuz ve ardından OK’a tıklayınız.

Kullanıcı Parolası Oluşturma

Adım 3

Windows 10’da uzak bağlantılara izin vermeyi etkinleştirmek için bilgisayar özelliklerini açınız ve sol panelden Remote Settings (Uzak Bağlantı Ayarları) tıklayınız. System Properties (Sistem Özellikleri) penceresinde Remote (Uzak) sekmesindeki Remote Desktop (Uzak Masaüstü) özelliğini etkinleştiriniz.

Uzak Masaüstü Bağlantılarına İzin Ver

Adım 4

Mac’inize Microsoft Remote Desktop uygulamasını indirdikten sonra pkg uzantılı kurulum dosyasına çift tıklayınız.

Microsoft Remote Desktop Kurulumu

Adım 5

Microsoft Remote Desktop kurulum sihirbazında Continue tıklayınız.

Microsoft Remote Desktop Kurulum Sihirbazı

Adım 6

Remote Desktop yazılımını kullanmaya devam etmek için lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Lisans Anlaşmasını Kabul Et

Adım 7

Kurulum lokasyonunu değiştirmeden yüklemeyi başlatmak için tekrar Continue tıklayınız.

Kurulumu Başlat

Adım 8

Kurulumun başlaması için macOS kullanıcı hesabı parolanızı yazınız ve Install Software (Yazılımı Kur) tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı Parolasını Yazma

Adım 9

Mac’inizde Applications (Uygulamalar) açınız ve Microsoft Remote Desktop uygulamasını çalıştırınız.

Microsoft Remote Desktop Uygulamasını Çalıştırma

Adım 10

Uzak bağlantılarda bilgisayarınızın kamera ve mikrofon aygıtlarının kullanımına izin vermek istiyorsanız OK’a tıklayınız.

Uzak Masaüstü Bağlantısında Kamera ve Mikrofona İzin Ver

Adım 11

Remote Desktop uygulamasını açtıktan sonra Windows guest makinenizi eklemek için Add PC (PC Ekle) tıklayınız.

Bağlantı Kurulacak VM'yi Ekleme

Adım 12

Guest makinenizin IP adresini öğrenmek için CMD’de ipconfig komutunu yürütünüz. Guest makinenin IP adresini PC Name: kısmına yazınız ve uzaktan oturum açmayı otomatikleştirmek için User Account (Kullanıcı Hesabı) seçeneklerinden Add User Account (Kullanıcı Hesabı Ekle) seçeneğine tıklayınız.

PC'nin IP Adresini Yazma ve Kullanıcı Hesabı Tanımlama

Adım 13

Add a User Account (Bir Kullanıcı Hesabı Ekle) penceresini açtığınızda Windows 10 guest makinenin kullanıcı hesabı adını ve parolasını yazınız ve Add butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı Ekleme

Adım 14

Gerekli bilgileri yazdıktan sonra uzak masaüstü programına sanal bilgisayarınızı ekleyiniz.

Sanal PC'yi Ekleme

Adım 15

Microsoft Remote Desktop programının anasayfasına eklediğiniz PC’ye bağlanınız ve sertifika uyarı penceresinde Continue tıklayınız.

Guest Makineye Uzaktan Bağlanma

Adım 16

Mac’nizden uzak masaüstü ile Windows 10 guest makineye başarıyla bağlandınız.

Host'tan VM'ye Uzak Masaüstü Bağlantısı

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Host bilgisayarınızla VM’niz arasında en kolay dosya transferi yapabilmeniz için Fusion üzerinde Shared Folder (Paylaşılan Klasör) özelliğini kullanabilirsiniz.

Adım 1

Guest makine çalışır durumdayken Shared Folder etkinleştirmek için araç menüsünden Virtual Machine / Settings tıklayınız.

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Adım 2

Windows 10 makinenin ayarlarını açtığınızda Sharing (Paylaşım) tıklayınız.

Sharing (Paylaşım) Ayarları

Adım 3

Sanal makinede Shared Folder etkinleştirdikten sonra + butonuna tıklayarak Mac’inizdeki bir konumu ekleyiniz.

Shared Folder Etkinleştirme ve Host'taki Konumu Belirleme

Adım 4

Windows 10 sanal bilgisayarınızda oluşan Shared Folder konumuna eklediğiniz veya oluşturduğunuz dosyalarınıza direk olarak macOS sisteminizden ulaşabilirsiniz.

Shared Folder Kullanarak Mac ile VM Arasında Dosya Transferi

Video

İlgili Yazılar


Sanal Makine Nedir?
PC’ye Windows 10 Nasıl Kurulur?
VirtualBox ile macOS Nasıl Kurulur?
VMware ile macOS Nasıl Kurulur?
Fusion ile Windows 7 Nasıl Kurulur?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir