Mac/macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Windows Vista Kurulumu

Bu yazımızda, Mac bilgisayarında macOS işletim sistemi üzerinde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows Vista nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Mac/macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Windows Vista Kurulumu

VMware Fusion 12 Pro Kullanarak Mac’te Sanal Makine Üzerinde Windows Vista Çalıştırma

Microsoft, kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla geliştirdiği Windows Vista işletim sistemini 30 Ocak 2007 tarihinde piyasaya sürdü. Sidebar özelliği ile daha görsel bir kullanıcı arayüzü sunan şirket, uzun aradan sonra bu sistemin genişletilmiş desteğini 11 Nisan 2017’de sonlandırdı.

Windows Vista’yı günümüz bilgisayarlarında kullanmak kullanıcı verilerinin güvenliği açısından önerilmemektedir. Bu yüzden Windows 10 gibi daha yeni dağıtımları kullanmak hem sistem hemde kişisel bilgilerin korunması açısından faydalıdır.

Eski Windows işletim sistemlerini inceleyip deneyimlemek istediğinizde, host yani fiziksel bilgisayarınızda sanal makineleri kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü, sanal makinelere kuracağınız bir işletim sistemini daha sonra silmeye karar verdiğinizde host sisteminize herhangi bir zarar vermezsiniz.

Apple Mac bilgisayarlarında daha detaylı sanal makine oluşturmanıza izin veren VMware Fusion yazılımını kullanarak eski veya yeni Windows sistemlerini sanal olarak çalıştırabilirsiniz.

macOS sisteminize VMware Fusion kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey yeni bir sanal bilgisayar hazırlamaktır. Ardından, oluşturduğunuz VM’ye bir Windows veya Linux ISO dosyası ekledikten sonra sistem kurulumunu yapabilirsiniz.

Windows Vista İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Fusion ile özel bir sanal PC hazırlamayı seçtiğinizde bazı donanım ayarlarını manuel olarak konfigüre edersiniz. Eski Windows sistemlerini kurmak için oluşturduğunuz VM’nin ayarlarını doğru olarak yapılandırdığınızda sisteminizi stabil ve performanslı kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Mac’inizde Fusion Pro yazılımınızı açtıktan sonra Create a custom virtual machine (Özel bir sanal makine oluştur) seçiniz ve ardından Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Kurulum Yöntemi Seçme

   Adım 2

Guest makineye kurmak istediğiniz işletim sistemini seçmek için önce Microsoft Windows sonra Windows Vista x64 Edition seçiniz ve Continue tıklayınız.

İşletim Sistemi Seçme

   Adım 3

Windows Vista eski bir sistem olduğu için donanım yazılımı türü penceresinde Legacy BIOS seçiniz ve tekrar Continue tıklayınız.

Legacy BIOS

   Adım 4

Sıfırdan bir Windows kurulumu yapacağınız için yeni bir sanal disk oluşturmalısınız. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir sanal sistemin sanal diskini yedeklediyseniz onu bu aşamada ekleyebilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

   Adım 5

Sanal bilgisayarın özet penceresinde donanım ayarlarını daha iyi yapılandırmak için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) tıkladıktan sonra açılan pencerede varsayılan konumu değiştirmeden devam etmek için Save (Kaydet) tıklayınız.

Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 6

Windows Vista sanal makinenin ayarlarını görüntüledikten sonra ilk önce host bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak sanal işlemci sayısını ve sanal bellek boyutunu yapılandırmanız gerekir.

Vista sanal PC için 4 adet sanal işlemci ve 2 GB RAM boyutu yapılandırınız. Eğer VM’de herhangi bir sanallaştırma yazılımı kullanacaksanız hypervisor özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, sanal bellek adreslerini fiziksel bellek adresleri ile eşleyerek daha hızlı bir sanal sistem için IOMMU özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Sanal İşlemci ve Bellek Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 7

Sanal makinenin ağ bağdaştırıcı ayarlarında varsayılan olarak Share with my Mac seçeneğinin etkin olduğunu görebilirsiniz. Bu seçenek ile guest makinenizi NAT protokolü ile İnternet’e bağlayabilirsiniz.

Ethernet’i seçtiğinizde yerel ağınızdaki bir DHCP sunucusundan bir IP adresi alabilirsiniz ve guest makinenizi yerel ağda ek bir bilgisayar olarak görebilirsiniz.

Bağdaştırıcı Türünü Seçme

   Adım 8

Sanal diskin veriyolu türünü isteğinize göre SCSI veya SATA olarak değiştirebilirsiniz. SATA veriyolunu kullanmak istiyorsanız Bus Type kısmından ayarları düzenleyiniz ve ardından Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Sanal Diskin Veriyolu Türünü SATA Olarak Yapılandırma

   Adım 9

Sanal makineye Windows Vista ISO dosyası eklemek için CD/DVD aygıtından Choose a disc or disc image (Bir disk veya disk imajı seç) seçeneğine tıklayınız.

Bir Disk veya Disk İmajı Ekleme

   Adım 10

Bu bağlantıdan bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows Vista Ultimate SP2 x86/x64 ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Windows Vista ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 11

Eğer sanal bilgisayarınızda yazıcı kullanmayacaksanız Remove Printer Port (Yazıcı Portunu Sil) tıklayarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Sanal Yazıcı Portunu Silme

   Adım 12

Windows Vista guest makinenin gelişmiş ayarlarında sistem performansı için Troubleshooting (Sorun Giderme) ve Side Channel Mitigations devre dışı bırakınız.

Side Channel Mitigations Devre Dışı Bırakma

   Adım 13

Vista sanal PC’nizi hazırladıktan sonra ayarlar penceresini kapatınız ve Windows kurulumuna geçmek için Start (Başlat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

Windows Vista Kurulumu

Sanal bilgisayarın ayarlarını doğru bir şekilde yaptıktan sonra artık Windows Vista kurulumuna başlayabilirsiniz. VM’yi başlattıktan sonra sanal sisteminize eklediğiniz kurulum medyası ile önyükleme yaptığınızda bundan sonraki aşamaları gerçek bir PC üzerine kurulum yapıyormuş gibi uygulayabilirsiniz.

   Adım 1

Sanal sisteminiz boot ettiğinde Windows Boot Manager ekranında Windows Vista x64 Setup seçiniz ve Enter’a basınız.

Windows Vista x64 Setup

   Adım 2

Sanal sisteminizde kullanmak istediğiniz sistem görüntüleme dilini, saatini ve formatını ve ayrıca giriş yöntemi olarak hostunuzun fiziksel klavye düzenini seçiniz.

Windows Kurulum Sihirbazı

   Adım 3

Gerekli sistem ayarlarını yaptıktan sonra bu ekranda Windows kurulumunu hemen başlatabilirsiniz. Eğer daha önce Vista’yı kurduysanız ve çeşitli sistem hataları ile karşılaştıysanız yine bu ekrandan sisteminizi onarabilirsiniz.

Windows Repair Ekranı

   Adım 4

Guest makineye kuracağınız işletim sisteminin platformu için x64 mimarisini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows Vista Ultimate

   Adım 5

Windows Vista SP2 lisans şartlarını okuyup kabul ettikten sonra Next’e tıklayınız.

Lisans Şartlarını Kabul Etme

   Adım 6

Sıfırdan bir sistem kurulumu yaptığınız için kurulum türü olarak Custom (Advanced) / Özel (Gelişmiş) seçeneğine tıklayınız.

Gelişmiş Windows Kurulumu

   Adım 7

Sanal PC oluşturma aşamasında yeni bir sanal hard disk oluşturduğunuz için ayrılmamış disk alanını yapılandırmanız gerekiyor. Veya bu adımda, direk Next butonuna tıklayarak sanal diski otomatik olarak düzenleyebilirsiniz.

Gelişmiş disk ayarlarını görüntülemek Drive Options (Sürücü Seçenekleri) seçeneğine tıklayınız.

Disk Alanını Düzenleme

   Adım 8

Disk 0’ı seçtikten sonra New (Yeni) seçeneğine tıklayınız ve ardından otomatik olarak oluşturulan disk boyutunu onaylamak için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Partition Oluşturma

   Adım 9

Primary (Birincil) disk bölümüne Vista’yı kurmayı başlatmak için Next’e tıklayınız.

Birincil Disk Bölümüne Windows Kurma

   Adım 10

Vista sistem dosyaları kurulum için genişletiliyorken bekleyiniz.

Sistem Dosyaları Genişletiliyor

   Adım 11

Vista kurulumu tamamlandıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 12

Guest makineniz yeniden başladığında sisteminiz için yeni bir kullanıcı adı yazınız ve ayrıca profil resminizi isteğinize göre belirleyiniz.

Kullanıcı Adı Yazma ve Profil Resmi Seçme

   Adım 13

Yerel ağınızdaki diğer bilgisayarlardan farklı olarak kurduğunuz sisteme göre bir bilgisayar adı yazınız ve ayrıca masaüstü arkaplanınızı seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Bilgisayar Adı Yazma ve Arkaplan Görselini Seçme

   Adım 14

Windows güncellemelerinin otomatik olarak kurulmasını ve sisteminizi daha güvenli hale getirmek istiyorsanız, önemli ve önerilen güncelleştirmeleri yüklemek için Use Recommended Settings (Önerilen Ayarları Kullan) tıklayınız.

Önerilen Ayarları Kullan

   Adım 15

Sanal sisteminizin zaman bölgesini, sistem saatini ve tarihini düzenleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Zaman ve Bölge Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 16

Sanal bilgisayarınızın geçerli konumuna uygun olarak doğru ağ ayarlarını uygulamak için Home (Ev), Work (İş) veya Public Location (Genel Konum) seçeneklerinden birini seçiniz.

Bilgisayarın Geçerli Konumunu Seçme

   Adım 17

Windows Vista kurulumunu tamamladıktan sonra Start (Başlat) tıklayınız.

Windows'u Başlat

   Adım 18

Vista sanal PC’niz yeniden başladığında sihirbaz bilgisayarınızın donanım performansını denetliyorken bekleyiniz.

Windows Bilgisayarınızın Performansını Denetliyorken Bekleyiniz

   Adım 19

Windows Vista işletim sistemini kurduktan sonra ilk masaüstü görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Windows Vista Ultimate Masaüstü Ekranı

VMware Tools Kurulumu

Fusion ile eski sürüm Windows işletim sistemlerini kurduktan sonra VMware Tools kurmaya çalıştığınızda bazı hatalar alabilirsiniz. Bu yüzden, VMware Tools’un eski sürümlerinden birini kullanmanız gerekir.

   Adım 1

Windows Vista guest makine çalışır durumdayken araç menüsünden Virtual Machine / Install VMware Tools tıkladıktan sonra aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata alacaksınız. Bunun nedeni, Fusion yazılımının en güncel sürümlerinden birini kullandığınız içindir.

Çünkü, Fusion 12 sürümü artık eski Windows sistemlerine destek sunmamaktadır. Bu gibi uyumsuzlukları gidermek için eski sürüm VM Tools kurulum medyasını indirmeniz ve kurmanız gerekir.

Setup cannot continue. This program requires that you have Windows 7 Service Pack 1 (SP1) or greater installed in this virtual machine.
For details, refer to the following VMware Knowledge Base article 75163.

VMware Tools Kurulum Hatası

   Adım 2

VMware Tools’un 11.0.6 sürümü, Vista sanal makinesinde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Eski sürümü indirmek için https://packages.vmware.com/tools/releases/11.0.6/windows/ adresini ziyaret ediniz ve ISO imajını bilgisayarınıza indiriniz.

VMware Tools 11.0.6 sürümünü host’unuza indirdikten onu VM’ye eklemek için sonra guest makinede Virtual Machine / CD/DVD (SATA) / Choose Disc or Disc Image seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makineye Eski Sürüm VMware Tools ISO Dosyası Ekleme

   Adım 3

VMware-tools-windows-11.0.6-15940789.iso imajını indirdiğiniz konuma gidiniz ve imaj dosyasını seçtikten sonra Open (Aç) tıklayınız.

VMware-tools-windows-11.0.6-15940789.iso

   Adım 4

VMware Tools kurulum sihirbazı otomatik olarak başlatılamıyorsa, Computer (Bilgisayar) tıklayınız ve çıkarılabilir aygıtlardan ISO imajına çift tıklayınız.

VMware Tools Sihirbazını Başlatma

   Adım 5

VM Tools sihirbazı açıldığında kurulumu başlatmak için Next’e tıklayınız ve devam ediniz.

VMware Tools Kurulum Sihirbazı

   Adım 6

Windows Vista makinenizi ilerleyen zamanlarda diğer VMware ürünlerinde kullanmayı planlıyorsanız kurulum seçeneklerinden Complete (Tümü) seçiniz.

Complete Kurulum Türünü Seçme

   Adım 7

Sihirbaz, VMware Tools kurmaya hazır olduğunda Install (Kur) tıklayınız.

VM Tools Kurulumunu Başlatma

   Adım 8

Sanal makinenin video veya diğer aygıtların sürücüleri yükleniyorken bekleyiniz.

Video ve Diğer Aygıtların Sürücüleri Yükleniyor

   Adım 9

Sanal makine sürücülerini kurduktan sonra VM’nizi yeniden başlatmayınız! Guest sisteminizi yeniden başlatırsanız bir sonraki açılışta Fusion tarafından VM Tools otomatik olarak güncellenmeye başlayacaktır.

Windows Vista Ultimate sanal bilgisayarınızı normak olarak kapatınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatmayı Atlama

   Adım 10

Sanal bilgisayarınızın varsayılan olarak kurulu olduğu konum olan Home / Virtual Machines gidiniz ve VM’nizin üzerine sağ tuş tıkladıktan sonra Show Package Contents (Paket İçeriğini Göster) tıklayınız.

Sanal makinenin içeriğindeki listelenen dosyalardan Windows Vista x64 Edition.vmx dosyasını metin düzenleyici ile açınız ve ( tools.upgrade.policy = “upgradeAtPowerCycle” ) değerini bulunuz.

tools-upgrade-policy = "upgradeAtPowerCycle"

   Adım 11

Tools.upgrade.policy değerini manual olarak değiştirdikten sonra vmx dosyasını kapatınız ve sanal sisteminizi başlatınız. Artık, Fusion tarafından VM Tools otomatik olarak güncellenmeyecektir.

tools-upgrade-policy = "manual"

   Adım 12

Windows Vista’da VMware Tools kurduktan sonra tam ekran çözünürlüğünün çalışabilirliğini kontrol ediniz.

Tam Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

   Adım 13

Ayrıca, Mac’iniz ile Vista sanal bilgisayarınız arasında sürükle bırak yöntemini kullanarak dosya transferi yapabilirsiniz.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak ile Dosya Transferi

İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

macOS üzerinde VMware Fusion ile Windows Vista kurulumu sonrası İnternet bağlantınızı kontrol etmeniz önerilir. Bu yüzden guest makinede CMD üzerinde ping komutunu kullanarak herhangi bir websitesine ping atarak bağlantınızı sınayabilirsiniz.

   Adım 1

Vista VM’de Windows Tuşu + R’ye basarak CMD komut istemini açtıktan sonra ping 8.8.8.8 komutunu yürütünüz ve Google sunucularına erişebildiğinizi kontrol ediniz. Bağlantı başarılı ise TTL değerinin 128 olduğunu görebilirsiniz.

Ping ile İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

   Adım 2

Ping işlemi başarılı ise İnternet Explorer ile de Google anasayfasını ziyaret ederek bağlantınızı kontrol ediniz.

İnternet Explorer ile Google Anasayfasını Görüntüleme

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Mac’inizde sanal makineler arasında dosya transferi yapmanın en kolay yöntemi Shared Folder (Paylaşılan Klasör) özelliğini etkinleştirmek ve kullanmaktır. Bu sayede, hızlı bir şekilde sanal PC’nize dosya veya uygulamalarınızı transfer edebilirsiniz.

   Adım 1

Windows Vista makinenin ayarlarını açtıktan sonra Sharing (Paylaşım) ayarlarını görüntüleyiniz.

Sharing (Paylaşım) Ayarlarını Açma

   Adım 2

Shared Folder özelliğini etkinleştiriniz ve Mac’inizde bir konumu belirlemek için + butonuna tıklayınız.

Shared Folders Etkinleştirme

   Adım 3

Açılan pencerede New Folder (Yeni Klasör) tıklayınız ve istediğiniz bir konumda yeni bir klasör oluşturunuz ve Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Mac'te Paylaşılan Klasör Oluşturma

   Adım 4

Mac’inizin masaüstü konumunda WinVistaVM adında bir klasör oluşturduktan sonra guest makinede Shared Folder kısayolu ile ortak klasöre erişebilirsiniz.

Mac ile VM Arasında Ortak Klasörü Kontrol Etme

USB Flash Bellek Kullanımı

Sanal makine ile host arasında diğer bir dosya transfer yöntemi de USB flash bellek kullanımıdır. Fakat, NTFS formatına sahip bir flash diski macOS sistemde kullanamazsınız. Bu yüzden, USB flash belleğinizi ilk önce ExFAT dosya formatına dönüştürmeniz gerekir.

   Adım 1

Mac’inize flash belleğinizi taktıktan sonra Fusion programı size aygıtınızı nereye takmak istediğinizi sorduğunda öncelikle Mac’inize bağlayınız.

USB Flash Belleği Mac'e Bağlama

   Adım 2

Disk Utility aracını açınız ve External aygıtlar kısmında USB belleğinizde sağ tuş / Erase (Sil) seçeneğine tıklayınız. Disk biçimlendirme penceresinde USB belleğinizin formatını ExFAT olarak değiştiirniz ve tekrar Erase butonuna tıklayınız.

Flash Belleği NTFS'ten ExFAT'a Dönüştürme

   Adım 3

USB belleğinizi ExFAT dosya formatına biçimlendirdikten sonra aygıtınızın içerisinde Backup adlı bir klasör oluşturunuz.

Flash Disk'te Klasör Oluşturma

   Adım 4

USB diskinizi sanal makineye bağlamak için araç menüsünde Virtual Machine / USB & Bluetooth / Connect (USB’nizin Adı) tıklayınız.

Flash Diski Sanal Makineye Bağlama

   Adım 5

Flash belleğinizi Vista guest makineye bağladıktan sonra aygıtınızın içeriğini kontrol ettiğinizde oluşturduğunuz Backup adlı klasörü görebilirsiniz.

VM'de USB Belleğin İçeriğini Görüntüleme

Microsoft Remote Desktop Kullanarak Mac’ten Guest Makineye Bağlanma

Mac’inizden sanal bilgisayarınıza LAN veya WAN üzerinden bağlanmak istediğinizde Microsoft’un Remote Desktop uygulamasını kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Microsoft Remote Desktop uygulamasını App Store’dan indirdikten sonra PKG uzantılı setup dosyasına çift tıklayınız ve kurulumu başlatınız. Kurulum sihirbazının başlangıç kısmında Continue tıklayınız ve devam ediniz.

Microsoft Remote Desktop Kurulumu

   Adım 2

Remote Desktop yazılımının lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 3

Kurulum türü penceresinde yazılımı varsayılan konuma kurmak için Install tıklayınız.

Kurulum Türünü Belirleme

   Adım 4

Sihirbaz macOS sisteminize yeni yazılımı kurmaya çalıştığında kullanıcı hesabı parolanızı yazınız ve Install Software (Yazılımı Kur) tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

   Adım 5

Microsoft uzak masaüstü programını macOS sisteminize kurduktan sonra sihirbazı kapatınız.

Yazılım Sihirbazını Kapatma

   Adım 6

Applications (Uygulamalar) açınız ve Microsoft Remote Desktop çalıştırınız.

Microsoft Remote Desktop Uygulamasını Çalıştırma

   Adım 7

Programın gerekli izinlerini yapılandırmak için guest makinede kamera ve mikrofon aygıtlarının kullanımına izin veriniz.

Kamera ve Mikrofon Aygıtlarının Kullanımına İzin Verme

   Adım 8

Computer Management (Bilgisayar Yönetimi) açtıktan sonra System Tools (Sistem Araçları) altında Local Users and Groups (Yerel Kullanıcılar ve Gruplar) / Users (Kullanıcılar) tıklayınız.

Vista için oluşturduğunuz kullanıcı hesabınızın üzerinde önce sağ tuşa ve ardından Set Password (Parola Ayarla) seçeneğine tıklayınız. Daha sonra, güvenlik uyarılarını bildiren pencerede Proceed (İlerle) tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı İçin Yeni Bir Parola Oluşturma

   Adım 9

Windows Vista sisteminize bir sonraki oturumda giriş yapabileceğiniz kullanıcı hesabı parolanızı oluşturunuz.

Parola Eşlemesini Onaylama

   Adım 10

Guest makinede uzak masaüstü bağlantılarına izin vermek için Bilgisayarım Özellikleri’nde Remote Settings (Uzak Bağlantı Ayarları) tıkladıktan sonra System Properties (Sistem Özellikleri) penceresinde “Allow connections from computers running any version of Remote Desktop (less secure)” seçeneğini işaretleyiniz ve OK’a tıklayınız.

Vista'da Uzak Bağlantılara İzin Verme

   Adım 11

Windows Vista sanal bilgisayarda uzak bağlantılara izin verdikten sonra Remote Desktop uygulamasın Add PC (PC Ekle) butonuna tıklayınız.

PC Ekleme

   Adım 12

PC Name kısmına Vista sanal sisteminizin IP adresini yazınız ve User Account (Kullanıcı Hesabı) kısmındaki seçenekleri genişletiniz ve Add User Account (Kullanıcı Hesabı Ekle) seçeneğine tıklayınız.

Guest Makinenin IP Adresini Yazma

   Adım 13

Mac’ten VM’ye daha kolay uzak masaüstü bağlantısı için kullanıcı hesabı adınızı ve parolanızı yazınız ve Add butonuna tıklayınız.

Guest Makinenin Kullanıcı Bilgilerini Yazma

   Adım 14

Uzak masaüstü programına eklediğiniz sanal makine üzerinde sağ tuş / Connect (Bağlan) tıklayınız ve açılan sertifika hatası penceresinde Continue tıklayınız.

Sanal Bilgisayara Bağlanma

   Adım 15

Artık Mac’inizden Windows Vista sanal bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı kurabilirsiniz.

Uzak Bağlantı Oturumunu Kontrol Etme

   Video

   İlgili Yazılar


VMware Fusion ile Windows 10 Kurulumu
VMware Fusion ile Windows 8 Kurulumu
Oracle VM VirtualBox ile macOS Kurulumu
VMware Workstation ile macOS Kurulumu
VMware Fusion ile Windows 7 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: