Mac/macOS’ta VMware Fusion Üzerinde Windows 7 Kurulumu

Bu yazımızda, Mac bilgisayarında macOS işletim sisteminde VMware Fusion 12 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 7 nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Mac/macOS'ta VMware Fusion Üzerinde Windows 7 Kurulumu

VMware Fusion 12 Pro Kullanarak Mac’te Sanal Makine Üzerinde Windows 7 Çalıştırma

Geçmişten günümüze kullanıcılarda en büyük etki bırakan işletim sistemi Windows 7’dir. Microsoft, 22 Ekim 2009’da piyasaya sürdüğü bu işletim sistemi hem performans hem de güvenlik açısından önceki sistemlere göre oldukça iddialıydı.

Ortaya çıkan sistem açıkları ve zararlı yazılımların artmasıyla Microsoft, bu sistemini kullanan kullanıcılarını güvende tutmak için her zaman yeni güncellemeler sundu. Fakat, Windows 8x sürümlerini geliştirmeye başlamasıyla Windows 7 sürümünü 14 Ocak 2020’de sonlandırdı.

Hala Windows 7’yi fiziksel bilgisayarlarında kullanan kullanıcılar, daha güvenli bir bilgisayar kullanımı açısından sistemlerini daha yeni sürümlere güncellemeliler.

Microsoft’un eski sürümlerini merak eden veya nostalji açısından kullanım deneyimi elde etmek isteyen kullanıcılar, Windows 7’yi sanal makinelerde çalıştırabilirler. Böylece, VM’nin İnternet bağlantısını ve host ile arasındaki bağlantıyı izole ederek daha güvenli bir deneyim elde edebilirler.

Eğer bir Apple Mac bilgisayarına sahipseniz ve bu sistemi VM’de kullanmayı düşünüyorsanız VMware Fusion sanallaştırma programını kullanabilirsiniz. Mac’inizde sanal makinede çalıştırdığınız bir Windows işletim sisteminde yaptığınız tüm işlemler host sisteminizi etkilemez.

Bu yüzden, Windows’un veya Linux’un eski sürümlerini deneyimlemek istediğinizde onları sanal makinelerde çalıştırabilirsiniz ve istediğiniz zaman gönül rahatlığıyla silebilirsiniz.

Windows 7’yi kurmak için macOS işletim sistemine entegre bir özellik olan Boot Camp yazılımını da kullanabilirsiniz. Fakat, Boot Camp ile kurduğunuz bir sisteme geçiş yapmak istediğinizde sisteminizi her zaman yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız.

Yeniden başlatmaya gerek kalmadan bir VM’de sanal işletim sistemi çalıştırabilmenizi kolaylaştıran VMware Fusion yazılımını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Windows 7 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Mac’inize VMware Fusion kurduktan sonra hızlı bir şekilde sanal bilgisayar oluşturmak için ISO dosyasını programın üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Fakat daha profesyonel bir sanal PC oluşturmak için özel seçeneğini kullanmanız önerilir.

   Adım 1

Fusion Pro’yu çalıştırdıktan sonra kurulum yöntemi seçme penceresinde Create a custom virtual machine (Özel bir sanal makine oluştur) seçeneğini seçiniz ve ardından Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Kurulum Yöntemi Seçme

   Adım 2

İşletim sistemi seçim penceresinde macOS’ta çalıştıracağınız sanal işletim sisteminin platformunu ve sürümünü seçmeniz gerekir. Windows 7’nin x64 mimarisini çalıştıracaksanız, Microsoft Windows / Windows 7 x64 seçiniz ve Continue tıklayınız.

Guest İşletim Sistemi Seçme

   Adım 3

Sanal bilgisayarın donanım yazılımının türünü Legacy BIOS olarak yapılandırınız ve devam ediniz.

Firmware Türünü Seçme

   Adım 4

Sanal disk seçim penceresinde daha önce kurmuş olduğunuz bir sanal işletim sisteminin diskine sahipseniz onu mevcut bir disk ekle seçeneği ile ekleyebilirsiniz. Veya sıfırdan bir Windows 7 kurmak için yeni bir sanal disk oluşturabilir ve devam edebilirsiniz.

Sanal Disk Seçme

   Adım 5

Sanal makinenin yapılandırma bilgilerini gösteren özet penceresinde sanal donanım ayarlarını daha iyi düzenlemek için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) tıklayınız ve VM’nin varsayılan kurulum lokasyonunu onaylamak için Save (Kaydet) butonuna tıklayınız.

Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 6

Windows 7 guest makinenin ayarlarında Processors & Memory (İşlemciler & Bellek) tıklayınız ve host bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak sanal işlemci sayısını arttırınız. Ayrıca, host’unuzun RAM kapasitesine uygun olarak sisteminizi zorlamayacak şekilde sanal bellek boyutunu yapılandırınız.

Ek olarak, sanal bilgisayarınızda bir hypervisor sanallaştırma yazılımı kullanacaksanız, hypervisor uygulamalarını etkinleştir seçeneğini işaretleyiniz. VM’de sanal bellek adreslerini fiziksel adreslere dönüştürerek daha iyi sistem deneyimi için IOMMU seçeneğine de işaretleyebilirsiniz.

Sanal İşlemci Sayısını ve Bellek Boyutunu Arttırma

   Adım 7

Network Adapter (Ağ Bağdaştıcısı) donanım ayarlarında VM’nizi host’unuzun yerel ağına bağlamak için Ethernet’i seçiniz. Ethernet’i seçtiğinizde sanal PC’niz yerel DHCP sunucusundan bir IP adresi alacaktır. Bu sayede VM’nizi yerel ağınızda ek bir bilgisayar olarak görebileceksiniz.

Ethernet Ağ Bağdaştırıcısını Seçme

   Adım 8

Windows 7 guest makinenin sanal diskinin bus tipi varsayılan SCSI’dır. Kişisel amaçlarınıza göre SCSI veya SATA veriyolu türünü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer SATA’yı kullanacaksanız, Bus Type kısmından açılır pencerede SCSI yerine SATA’yı seçikten sonra Apply (Uygula) butonuna tıklayabilirsiniz.

Diskin Bus Tipini ve Boyutunu Yapılandırma

   Adım 9

Windwos 7 sanal makineye ISO imajı eklemek için CD/DVD (SATA) aygıtına tıklayınız ve açılır pencereden Choose a disc or disc image (Bir disk veya disk imajı seç) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 7 ISO Dosyası Ekleme

   Adım 10

Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 7 x64 Ultimate ISO imajını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Windows 7 ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 11

Sanal makinede USB 3.0/3.1 aygıtlarını kullanmak için USB & Bluetooth ayarlarını açınız ve Advanced USB Options (Gelişmiş USB Seçenekleri) tıklayınız ve USB Compatibility (USB Uyumluluğu) değerini USB 3.1 olarak değiştiriniz.

USB Kontroller Değiştirme

   Adım 12

Windows 7 makinenizde bir yazıcı kullanmayacaksanız Printer (Yazıcı) aygıtına tıklayınız ve ardından Remove Printer Port (Yazıcı Portunu Sil) / Remove (Sil) tıklayınız.

Yazıcı Portunu Silme

   Adım 13

Sanal makinenin gelişmiş ayarlarında sistem performansını iyileştirmek için Troubleshooting (Sorun Giderme) özelliğini None (Hiçbiri) olarak değiştiriniz ve Side Channel Mitigations devre dışı bırakınız.

Side Channel Mitigations Devre Dışı Bırakma

   Adım 14

Windows 7 yüklemeyi başlatmak için hazırladığınız sanal bilgisayarınızı çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

Windows 7 Kurulumu

Mac bilgisayarınızda Fusion ile sanal makine oluşturduktan sonra onu çalıştırıp Windows sihirbazını açtıktan sonra fiziksel bir PC üzerine kurulum yapıyormuş gibi devam edebilirsiniz.

   Adım 1

Windows 7 kurulum sihirbazında kullacağınız sistem dilinizi, klavye düzeninizi ve zaman formatınızı seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows 7 Kurulum Ekranı

   Adım 2

Bu pencerede, sisteminizi onarabilir veya Windows kurulumunu başlatmak için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayabilirsiniz.

Windows'u Şimdi Kur

   Adım 3

Windows 7 Ultimate Service Pack 1 işletim sisteminin lisans şartlarını okuyup kabul ettikten sonra devam ediniz.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 4

Kurulum türünü seçme penceresinde temiz bir sistem kurulumu yapacağınız için Custom (Advanced) / Özel (Gelişmiş) tıklayınız.

Gelişmiş Kurulum Türünü Seçme

   Adım 5

Kurulum için sanal diski düzenlemeniz gerekiyor, bu yüzden Drive Options (Sürücü Seçenekleri) tıklayınız.

Sürücü Seçeneklerini Görüntüleme

   Adım 6

Guest makinede ayrılmamış disk alanını yapılandırmak için New (Yeni) tıklayınız ve ardından otomatik olarak belirlenen disk boyutunu onaylamak için Apply butonuna tıklayınız. Windows özelliklerinin doğru olarak çalışması için ek alanların oluşturulacağını bildiren pencerede OK’a tıklayınız.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

   Adım 7

Sanal diski bölümlendirdikten sonra Primary (Birincil) bölümü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows'u Primary Disk Bölümüne Kurma

   Adım 8

Kurulum için Windows dosyaları genişletiliyorken bekleyiniz. Bu aşamada sanal sisteminiz birkaç kez yeniden başlayabilir, bu yüzden sisteminizi kapatmayınız.

Windows Dosyaları Genişletiliyor

   Adım 9

Yerel ağınızda guest makinenizi diğer bilgisayarlardan ayırt etmek için farklı bir kullanıcı ve bilgisayar adı yazınız.

Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 10

İstenmeyen kullanıcıların sanal sisteminize erişmesini istemiyorsanız güçlü ve hatırlanabilir bir parola oluşturunuz.

Sistem İçin Parola Oluşturma

   Adım 11

Windows 7 x64 Ultimate ürün anahtarınızı yazınız ve devam ediniz. Eğer ürün anahtarınız yoksa ilgili alanı boş bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Windows 7 Ürün Anahtarını Yazma

   Adım 12

Önemli ve önerilen güncellemeleri otomatik olarak yüklemek istiyorsanız, Use Recommended Settings (Önerilen Ayarları Kullan) seçeneğine tıklayınız.

Önerilen Ayarları Kullan

   Adım 13

Yaşadığınız konuma göre zaman bölgesini yapılandırınız ve sistem saatini kontrol ettikten sonra Next’e tıklayınız.

Zaman Dilimini Yapılandırma

   Adım 14

Guest makinenin geçerli konumunu Home (Ev), Work (İş) veya Public (Genel) ağı olarak yapılandırınız.

Bilgisayarın Geçerli Konumunu Belirleme

   Adım 15

Windows 7 masaüstü ortamınız ve gerekli sistem ayarları yapılandırılıyorken bekleyiniz.

Masaüstünüz Hazırlanıyor

   Adım 16

Kurulumdan sonra Windows 7 masaüstü ekranı aşağıdaki gibi varsayılan görünümde olacaktır.

Windows 7 Masaüstü Ekranı

VMware Tools Kurulumu

macOS üzerinde VMware Fusion ile Windows 7 kurulumu yaptıktan sonra sanal bilgisayı daha performanslı kullanabilmeniz veya host ile VM arasında dosya transferi yapabilmeniz için VMware Tools kurmanız gerekir.

Fakat, Fusion 12 Pro ile kurduğunuz Win7 guest makinede VMware Tools’un son sürümünü kurmaya çalıştığınızda aşağıdaki hataları alacaksınız ve kurulum tamamlanmayacaktır. Bu yüzden, VM Tools’un 11 sürümünü kurarak bu sorunları giderebilirsiniz.

  • Setup failed to install the Memory Control driver automatically. This driver will have to be installed manually.
  • Setup failed to install the VSock Virtual Machine Communication Interface Sockets driver automatically. This driver will have to be installed manually.
  • Setup failed to install the Host Guest Shared Folders driver automatically. This driver will have to be installed manually.

   Adım 1

VMware Tools 11 sürümünü indirmek için https://packages.vmware.com/tools/releases/11.0.0/windows/VMware-tools-windows-11.0.0-14549434.iso bağlantısına tıklayınız. Daha sonra, indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye eklemek için araç menüsünde Virtual Machine / CD/DVD (SATA) / Choose Disc or Disc Image seçeneğine tıklayınız.

VMware Tools Kurulumu

   Adım 2

VMware-tools-windows-11.0.0-14549434.iso dosyasını seçiniz ve Open tıklayınız.

VMware Tools 11 ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 3

Kurulum sihirbazı otomatik olarak başlatılamıyorsa Bilgisayarım’ı açınız ve VMware Tools imaj dosyasına çift tıklayınız.

VM Tools Kurulum İçin Hazırlanıyor

   Adım 4

VMware Tools kurulum sihirbazında devam etmek için Next’e tıklayınız.

VM Tools Kurulum Sihirbazı

   Adım 5

Windows 7 sanal bilgisayarınızı ilerleyen zamanlarda VMware’in diğer ürünlerinde kullanmayı planlıyorsanız Complete (Tümü) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Complete Türünü Seçme

   Adım 6

Yapacağız bir değişiklik varsa geri dönebilir veya kurulumu başlatmak için Install butonuna tıklayabilirsiniz.

Kurulumu Başlatma

   Adım 7

Windows 7’de VMware Tools kurduktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatmayınız ve Başlat menüsünden sanal sisteminizi tamamen kapatınız.

Sanal Bilgisayarı Daha Sonra Yeniden Başlatmayı Seçme

   Adım 8

VM Tools’un eski sürümünü kurduktan sonra sanal bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Fusion yazılımı sanal sisteminizin araçlarını otomatik olarak yüklemeye çalışacaktır. Bu yüzden, otomatik güncelleme işlemini manual olarak yapılandırmak için guest işletim sisteminin VMX dosyasını düzenlemeniz gerekir.

Eğer VM’nizi varsayılan konuma kurduysanız, Finder’da Home / Virtual Machines tıklayınız ve guest makinenin üzerinde sağ tuş / Show Package Contents (Paket İçeriğini Göster) tıklayınız.

Guest makinenin içeriğinde çoklu sanal disk dosyalarını ve yapılandırma dosyalarını görebilirsiniz. Windows 7 x64.vmx dosyası üzerinde sağ tuş / Open With (Birlikte Aç) / TextEdit (MetinDüzenle) tıklayınız.

Windows 7 x64.vmx Dosyasını Açma

   Adım 9

Windows 7 x64.vmx dosyasını açtığınızda tools.upgrade.policy değerinin upgradeAtPowerCycle olduğunu görebilirsiniz. Eğer bu seçeneği değiştirmezseniz, sanal sisteminizi çalıştırdığınızda Fusion yazılımı VMware Tools otomatik olarak güncelleyecektir.

tools.upgrade.policy = "upgradeAtPowerCycle"

   Adım 10

VMX dosyasında tools.upgrade.policy değerini manual olarak değiştiriniz ve metin düzenleyiciyi kapatınız. Daha sonra sanal bilgisayarınızı çalıştırınız ve VM Tools güncelleme sihirbazının başlatılmadığını kontrol ediniz.

tools.upgrade.policy = "manual"

   Adım 11

VMware Tools’u başarıyla kurduktan sonra Mac’iniz ile guest makineniz arasında sürükle bırak ile dosya transferi yapabilirsiniz.

Host ile VM Arasında Dosya Transferi

   Adım 12

Ayrıca sanal makineyi tam ekran çözünürlükte kullanabilmek için View (Görünüm) / Full Screen (Tam Ekran) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Sanal Makine Ekran Çözünürlüğünü Test Etme

USB 3.0/3.1 Driver Kurulumu

Windows 7 VM’de USB 3.0/3.1 aygıtlarınızı kullanarak daha hızlı dosya transferi yapabilirsiniz. Sanal PC’nin USB & Bluetooth ayarlarından USB uyumluluğunu 3.1 olarak değiştirdiyseniz, USB sürücülerini kurmanız gerekir.

   Adım 1

Makalenin altındaki tablodan Windows 7 x64 için USB 3.0/3.1 sürücülerini bilgisayarınıza indirdikten sonra Bilgisayarım’a sağ tuş tıkladıktan sonra Manage (Yönet) tıklayınız.

Computer Managemet (Bilgisayar Yönetimi) penceresinde Device Manager (Aygıt Yöneticisi) tıklayınız ve Other Devices (Diğer Aygıtlar) altında Universal Serial Bus (USB) Controller aygıtını kontrol ettiğinizde sürücülerin otomatik olarak kurulmadığını görebilirsiniz.

USB aygıtına çift tıklayınız ve açılan pencereden Update Driver (Sürücü Güncelle) butonuna tıklayınız. Update Driver Software (Sürücü Yazılımını Güncelleyin) penceresinde Browse my computer for driver software (Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz atın) seçeneğine tıklayınız.

Universal Serial Bus (USB) Controller Sürücü Kurulumu

   Adım 2

USB sürücü klasörünün konumunu belirtmek için Browse (Gözat) tıkladıktan sonra USB 3.0 Driver klasörünü seçiniz ve OK’a tıklayınız.

Sürücü Konumunu Seçme

   Adım 3

Belirtilen konumdan USB sürücülerini yüklemek için Next’e tıkladıktan sonra Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller aygıtının başarıyla kurulduğunu görebilirsiniz.

Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller

   Adım 4

Aygıt Yöneticisi’nde Unknown Device (Bilinmeyen Aygıt) USB Root Hub sürücüsünün kurulmadığından dolayı gözükmektedir. Root Hub sürücüsünü kurmak için klasör içerisindeki USB 3.0 Root Hub seçiniz ve OK’a tıklayınız.

Intel (R) USB 3.0 Root Hub Sürücü Kurulumu

   Adım 5

Root Hub sürücüsünüde kurduktan sonra Windows 7 guest makinede USB 3.0/3.1 aygıtlarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

USB 3.0/3.1 Aygıtı Kullanıma Hazır

USB Flash Bellek Kullanımı

Mac’inizde Windows 7 sanal sisteminizde USB 3.0 destekli bir flash bellek kullanarak dosya transferi yapmayı düşünebilirsiniz.

   Adım 1

USB 3.0/3.1 desteğini etkinleştirdikten sonra flash diskinizi Mac’inize takınız. Fusion programı size USB belleğinizi nereye bağlamak istediğinizi sorduğunda önce Mac’inize bağlayınız.

Flash Belleği Mac'e Bağlama

   Adım 2

USB aygıtınızı macOS’ta kullabilmek için dosya formatını değiştirmeniz gerekir. Disk Utility açtıktan sonra aygıtınızın üzerinde sağ tuşa ve ardından Erase (Sil) seçeneğine tıklayınız.

USB Aygıtının Dosya Sistemini Değiştirme

   Adım 3

USB 3.0 flash belleğinizi ExFAT dosya formatı ile biçimlendirmek için tekrar Erase butonuna tıklayınız.

ExFAT Dosya Formatı

   Adım 4

Mac’inizde flash diskinizde Backup adında yeni bir klasör oluşturunuz.

Flash Diskin İçerisinde Yeni Bir Klasör Oluşturma

   Adım 5

USB belleğinizi guest makineye bağlamak için araç menüsünde Virtual Machine / USB & Bluetooth / Connect (USB’nizin Adı) tıklayınız.

Flash Diski Sanal Makineye Bağlama

   Adım 6

Windows 7 makinenizde artık USB 3.0 flash diskinizi sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Sanal PC'de Flash Diskin İçeriğini Görüntüleme

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Mac’iniz ile sanal makineniz arasında bir diğer dosya transferi yöntemi de Shared Folders özelliğidir. Bu özellik sayesinde belirlediğiniz veya oluşturduğunuz bir klasörü host ile VM arasında ortak olarak kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Windows 7 guest makinenin ayarlarını açtıktan sonra Sharing (Paylaşım) tıklayınız.

Shared Folder Yapılandırma

   Adım 2

Shared Folders etkinleştiriniz ve ardından + butonuna tıklayınız. İlgili seçeneği işaretledikten sonra sanal sisteminizin masaüstü konumunda VMware Shared Folders kısayolunun oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Paylaşılan Klasörün Konumunu Belirleme

   Adım 3

macOS sisteminizin masaüstü konumunda Win7VM adında bir klasör oluşturunuz.

Mac'te Ortak Klasörü Kontrol Etme

   Adım 4

Win7VM klasörü içerisinde yeni bir klasör oluşturunuz ve Mac ile guest makine üzerinden o klasöre erişebildiğinizi kontrol ediniz.

Mac ve Guest Makinede Paylaşılan Klasörün İçeriğini Kontrol Etme

İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

Sanal makinede bir Windows veya Linux işletim sistemi kurduktan sonra ağ bağlantınızın sorunsuz olduğunu kontrol etmenizde fayda vardır. Bu yüzden, Windows guest makinelerde CMD komut istemini kullanarak herhangi bir İnternet sitesine ping atarak bağlantınızı sınayabilirsiniz.

   Adım 1

Windows Tuşu + R’ye bastıktan sonra Run (Çalıştır) penceresinde cmd komutunu yürütünüz. Komut isteminde ping 8.8.8.8 komutunu kullanarak Google anasayfasına ping atarak bağlantınızı sınayınız.

CMD ile İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

   Adım 2

Aynı zamanda, İnternet Explorer veya diğer bir web tarayıcısını kullanarak Google ziyaret ederek bağlantınızı kontrol ediniz.

İnternet Explorer Kullanarak Google Ziyaret Etme

Microsoft Remote Desktop Kullanarak Mac’ten Guest Makineye Bağlanma

macOS bilgisayarınızdan VM’ye uzak masaüstü bağlantısı yaparak işlerinizi LAN veya WAN üzerinden yönetebilirsiniz. Mac sistemlerde Microsoft Remote Desktop uygulamasını kullanarak uzak bağlantıları yapılandırabilirsiniz.

   Adım 1

App Store’dan Microsoft Remote Desktop yazılımını indirdikten sonra setup dosyasına çift tıklayınız.

Microsoft Remote Desktop Kurulumu

   Adım 2

Uzak masaüstü uygulamasının lisans şartlarını okuyup kabul ediniz.

Yazılımın Lisans Şartlarını Kabul Etme

   Adım 3

Programın sanal bilgisayarınızda 145 MB disk alanı kullanacağını bildiren pencerede kurulumu başlatmak için Install tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

   Adım 4

Kuruluma devam etmek için kullanıcı hesabı parolanızı yazınız ve Install Software (Yazılımı Kur) tıklayınız.

Kullanıcı Parolasını Yazma

   Adım 5

Microsoft Remote Desktop programını macOS sisteminize kurduktan sonra sihirbazı kapatınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

   Adım 6

Finder’da Applications (Uygulamaları) açınız ve Microsoft Remote Desktop bulup çalıştırınız.

Microsoft Remote Desktop Çalıştırma

   Adım 7

Programı çalıştırdıktan sonra uzak bağlantılarda bilgisayarınızın kamera ve mikrofon aygıtını kullanabilmek için erişime izin veriniz.

Kamera ve Mikrofon Aygıtına İzin Verme

   Adım 8

Windows 7 makinenizde Bilgisayar Yönetimi’ni açınız ve Local Users and Groups (Yerel Kullanıcılar ve Gruplar) / Users (Kullanıcılar) tıkladıktan sonra listelenen kullanıcı hesaplarından User üzerinde sağ tuş / Set Password (Parola Ayarla) seçeneğine tıklayınız.

Bir sonraki oturumda sisteminize oluşturduğunuz parola ile giriş yapmanızı bildiren uyarı penceresinde Proceed (İlerle) butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı İçin Parola Oluşturma

   Adım 9

Parola oluşturma penceresinde her iki metin kutusuna aynı parolanızı yazınız ve OK’a tıklayınız.

Yeni Bir Parola Belirleme

   Adım 10

Windows 7’de uzak bağlantılara izin vermek için Bilgisayarım özelliklerini açınız ve Remote Settings (Uzak Bağlantı Ayarları) tıkladıktan sonra Allow connections from computers running any version of Remote Desktop (Uzak Masaüstü’nün herhangi bir sürümünü çalıştıran bilgisayarlardan bağlantılara izin ver) seçeneğini işaretleyiniz ve OK’a tıklayınız.

Guest Makinede Uzak Bağlantılara İzin Verme

   Adım 11

Remote Desktop uygulamasında Add PC (PC Ekle) butonuna tıklayınız.

PC Ekle

   Adım 12

PC name kısmına sanal bilgisayarınızın IP adresini yazınız ve User Account kısmındaki seçenekleri görüntüleyiniz ve Add User Account (Kullanıcı Hesabı Ekle) tıklayınız.

PC'nin IP Adresini Yazma ve Kullanıcı Bilgilerini Ekleme

   Adım 13

Windows 7 sisteminizin oturum açma kimlik bilgilerinizi yazınız ve Add butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Hesabı Ekleme

   Adım 14

Remote Desktop uygulamasına eklediğiniz sanal sistem üzerine sağ tuş / Connect (Bağlan) tıklayınız. Uzak makineye bağlantı sırasında sertifika hatası aldığınızda Continue tıklayınız.

Windows 7 VM'ye Uzaktan Erişme

   Adım 15

Mac’inizden Windows 7 VM’ye uzak bağlantı kurduktan sonra işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

VM'ye Uzak Masaüstü Bağlantısı

   Video

Windows 7 ve USB Sürücülerini İndir

Windows 7 x64 Ultimate EN
USB 3.0/3.1 Driver

 

   İlgili Yazılar


Fusion ile Windows 10 Kurulumu
PC’ye Windows 10 Nasıl Kurulur?
VirtualBox ile macOS Nasıl Kurulur?
VMware ile macOS Nasıl Kurulur?
Fusion ile Windows 8 Nasıl Kurulur?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: