Çevrimdışı NET Framework 3.5 Kurulumu

NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen bir programlama çerçevesidir. Bu yazılım paketi ile Windows işletim sisteminde Konsol, Web Uygulaması veya Mobil tabanlı bir uygulamanın çalıştırabilmesi sağlanır.

Çevrimdışı NET Framework 3.5 Kurulumu

Çevrimdışı .NET Framework 3.5 Nasıl Kurulur?

Eğer Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 veya Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, Microsoft DotNet gerekliliği istenen bir 3. Parti yazılım çalıştırmak istediğinizde aşağıdaki görüntüdeki sorunla karşılaşacaksınız.

Windows Özellikleri

Yukarıdaki görüntüde kurmaya çalıştığınız bir program için bu paketin kurulması gerektirdiğini görebilirsiniz. Burada iki seçenek mevcuttur;

İlk seçenekte bu özelliği yükle butonu vardır. Eğer paketi internete bağlanıp yüklemek isterseniz bu seçenekten devam edebilirsiniz. Ancak Windows Update servisinin çalışır durumda olması gerekir. Windows Update (Windows Güncelleme) servisinin aktif olup olmadığını Çalıştır penceresine services.msc yazdıktan sonra açılan Services (Hizmetler) penceresinde Windows Güncelleme seçeneğini kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

İkici seçenek ise, Bu Yüklemeyi Atla seçeneğine tıklayarak kurulumdan vazgeçebilirsiniz.

Bilgisayarınız üzerinde çalışan Windows işletim sistemi orjinal ise, ilk seçenek ile devam etmenizi öneririz. Eğer işletim sisteminizin Windows Güncelleme servisini kapattıysanız, mecburen İnternet olmadan bu paketi sisteminize eklemeniz gerekecektir.

Ayrıca, orijinal bir Windows işletim sistemi kullanıyor olsanız bile, Internet kotanızın limitini korumak için NET Framework’ü çevrimdışı yükleyebilirsiniz.

Windows 10 Üzerinde İnternet Olmadan DotNet Kurulumu

Windows 10 işletim sistemi üzerinde iki farklı yol ile kurulum yapabilirsiniz. Bunlardan ilki, Windows Kurulum medyasını kullanmaktır. İkinci seçenek ise, Offline bir paket indirmek ve kurmaktır.

Windows 10 Kurulum Medyası kullanarak adım adım kurulum yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Windows 7/8/8.1 veya Windows 10 işletim sistemi kurulum medyasını CD/DVD aygıtınıza takınız. Eğer Windows kurulum medyasına sahip değilseniz, ISO dosyası da kullabilirsiniz.

Windows 8.1 veya Windows 10 ISO dosyasını sisteminize mount etmek için ISO dosyası üzerinde Sağ Tuş / Bağla seçeneğine tıklayınız.

Windows ISO Dosyasını Bağlama

   Adım 2

Bilgisayarıma tıklayınız ve mount edilen ISO dosyasının sürücü harfini kontrol ediniz.

DVD Sürücü Harfini Kontrol Etme

   Adım 3

CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırmak için Başlat menüsü üzerinde Sağ Tuş / Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayınız.

Komut İstemi (Yönetici)

   Adım 4

CMD komut istemi açıldıktan sonra, çevrimdışı kurulum için aşağıdaki komutu yazınız ve Enter‘a basınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, [ /Source:F:\sources\sxs ] kısmındaki sürücü harfidir.

Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:F:\sources\sxs /LimitAccess

Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:F:\sources\sxs /LimitAccess

   Adım 5

Sürücü harfini kontrol ettikten sonra yüklemeyi başlatınız.

Özellikler Etkinleştiriliyor

   Adım 6

Windows 8.1/10 işletim sistemi üzerinde İnternet olmadan DotNet kurulumu’nu başarıyla tamamladınız!

İmaj Sürümü

   Adım 7

Gerekli paketin sisteme eklenip eklenmediğini doğrulamak için Başlat menüsü üzerinde Sağ Tuş / Programlar ve Özellikler seçeneğine tıklayınız.

Programlar ve Özellikler

   Adım 8

Açılan pencereden Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklayınız.

Windows özelliklerini aç veya kapat

   Adım 9

Bilgisayarınıza .NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir) kurulu olduğunu aşağıdaki görüntüden doğrulayabilirsiniz.

.NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir)

   Hazır CMD Dosyası İndir

Eğer kurulumu kod yazmadan yapmak istiyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak cmd dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. CMD dosyasını çalıştırmadan önce, Windows kurulum medyanıza atanan sürücü harfini kodun içerisine ekleyiniz ve dosyası kaydediniz.

CMD dosyasını yönetici olarak çalıştırınız ve kurulumu tamamlayınız.

CMD Dosyasını İndir

BAT Dosyasını Yönetici Olarak Çalıştırma

DISM Kullanarak .NET Framework Kurulumu ⇒ Video

İnternet olmadan çevrimdışı kurulum yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows işletim sistemleri üzerinde 3. Parti bir yazılımlar için gerekli olan DotNet kurulumu yaptık. Sonraki yazımızda, Offline bir indirme paketi kullanarak kurulum yapacağız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ Windows Kurulum Tarihini Öğrenme
♦ Windows 10 Sistem Dili Nasıl Değiştirilir?
♦ Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme
♦ RamDisk Nedir?
♦ Ping Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page