CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Masaüstü veya Laptop bilgisayarınız üzerine kurduğunuz Windows işletim sisteminin kurulum tarihini CMD veya PowerShell araçlarını kullanarak kolayca öğrenebilirsiniz.

CMD ve PowerShell ile Windows Kurulum Tarihini Öğrenme

Windows Kurulum Tarihi Nasıl Bulunur/Öğrenilir?

Microsoft’un tüm Windows işletim sistemleri sürümlerinde Windows’un kurulum tarihini bulabilirsiniz. Bir Windows 95, 98 veya Windows 2000 gibi daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, PowerShell‘i kullanamaycaksınız fakat CMD, Windows’un eski sürümlerinde de mevcuttur.

Microsoft işletim sisteminin ilk kurulum tarihi veya zamanını öğrenmenin en kolay yolu C:\ sürücüsünde oluşturulan Windows klasörüdür. Bu klasörün özelliklerini incelediğinizde bu klasörün oluşturulma tarihinin sistem yükleme tarihi olduğunu anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüde Windows 10 işletim sisteminizin kurulum tarihini görebilirsiniz.

Windows Kurulum Klasörünü İnceleme

Yukarıdaki görüntüyü incelediğinizde Windows klasörünün oluşturulma tarihinden yola çıkarak, kurulum tarihini bulabilirsiniz.

CMD Kullanarak İşletim Sistemi Kurulum Tarihini Öğrenme

Windows işletim sisteminizin kurulum tarihinini öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Örneğin, CMD komut istemini kullanarak Windows’un ne zaman kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Windows’un yeni veya eski tüm sürümlerinde CMD komut istemi bulunur. CMD komut istemini açmak için Windows Tuşu + R‘ye basılı tutarak Çalıştır’ı açınız ve cmd yazdıktan sonra Enter‘a basınız.

CMD komut istemini açtıktan sonra [ systeminfo ] komutunu yazınız ve Enter tuşuna basınız. Systeminfo çıktısında “Original Install Date” kısmından Windows’u ne zaman kurduğunuzu öğrenebilirsiniz.

systeminfo

Ayrıca, CMD kullanarak Windows kurulum tarihini özet bir şekilde listelemek için [ systeminfo | find “Original” ] komutunu kullanabilirsiniz.

systeminfo | find "Original"

PowerShell Kullanarak İşletim Sistemi Kurulum Tarihini Öğrenme

Windows kurulum tarihini öğrenmenin diğer bir yolu da PowerShell kullanmaktır. PowerShell kullanarak Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 kurulum tarihini kolayca öğrenebilirsiniz.

Windows 10 üzerinde PowerShell çalıştırmak için Başlat Menüsünü açınız ve “powershell” yazınız ve onu bulduktan sonra çalıştırınız.

PowerShell’i açtıktan sonra [ gcim Win32_OperatingSystem | select InstallDate ] komutunu kullanarak Windows’u ne zaman kurduğunuzu bulabilirsiniz.

gcim Win32_OperatingSystem | select InstallDate

Windows Kurulum Tarihini Öğrenme ⇒ Video

Windows 10 kurulum tarihini ve versiyonunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows bilgisayarınızın kurulum tarihini nasıl bulabilirsiniz adım adım inceledik. Systeminfo komutu ile ayrıca işletim sisteminin diğer bilgilerinide inceleyebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10
 Windows 10 Sistem Dili Değiştirme
 Windows 10 Windows Defender Kapatma
Windows 10’da Sysprep Konfigürasyonu
 RamDisk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: