Adobe Dreamweaver Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Dreamweaver, eski adıyla Macromedia Dreamweaver, WWW standartlarına uygun web siteleri ve uygulamaları oluşturmaya ve düzenlemeye izin veren bir stüdyo uygulamasıdır.

Adobe Dreamweaver Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Dreamweaver Web Tasarım Yazılımı Nedir?

Adobe Dreamweaver uygulaması başlangıçta Macromedia firması tarafından oluşturuldu ve yönetildi, fakat daha sonraları Adobe Systems tarafından satın alınarak hakları el değiştirdi. Bu uygulamanın resmi websitesinin adresi ise şudur: https://www.adobe.com/products/dreamweaver.html.

Web siteleri oluşturmak için kullanılan bu yazılım, Adobe Flash gibi diğer araçlarla entegrasyonu ve World Wide Web Konsorsiyumu standartlarını desteklemesi nedeniyle web tasarım ve programlama sektöründe en yaygın kullanılan programlardan biri oldu.

Dreamweaver web tasarım yazılımının ana rakibi Microsoft Expression Web uygulamasıdır. Fakat, Dreamweaver diğer 3. parti yazılımlar ile entegrasyonu sayesinde hem görüntü düzenleme hem de animasyon desteği gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

Eski sürümlerinin ürettiği kod desteği yalnızca Internet Explorer uygulaması için geçerli olduğundan ve standart dil olarak HTML yapısı desteklenmediğinden web standartlarını desteklemediği için sert bir şekilde eleştirildi. Fakat bu sorun son sürümlerde düzeltildi ve hala günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Bu yazılımın diğerlerine göre en büyük avantajı, genişletme ve özelleştirme konusundaki esnekliğidir, çünkü bu program, bir köprü ekleme, bir görüntü veya bir etkileşimli sayfa ekleme gibi özellikleri sayesinde büyük esneklik sunar. Ayrıca, bu tarz uygulamaların birçoğu Javascript-C’de yapılmıştır.

Bu programın dosyaları C++ talimatlarına uygun olarak çalışmaz, çünkü programcıların ve web editörlerinin uzantılar oluşturabildiği Javascript programlama dili kullanılmaktadır. Bu uygulamanın ilk sürümlerinde WYSIWYG editörü yaygın olarak kullanıldı, fakat sonraki sürümlerine CSS, JavaScript ve bazı sunucu bazlı çerçeveler gibi diğer web teknolojilerinin desteği eklendi.

Adobe Dreamweaver, 90’lı yıllardan beri çok başarılı bir yazılım olmuştur ve kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. Hatta, günümüzde HTML düzenleyici pazarının birçoğunu hala elinde tutmaktadır.

Bu uygulama hem MAC hem de Windows platformları için kullanılabilir, fakat Linux sistemler için desteği yoktur. Bu durumda Linux işletim sistemlerinde alternatif yazılımlar kullanılabilir, ya da Wine gibi Windows API’leri kullanan programlar vasıtasıyla UNIX tabanlı platformlarda da çalıştırılabilir.

Dreamweaver web uygulaması, bir WYSIWYG editörü olarak çalışabilirliği sayesinde HTML kodundan hiç anlamayan kullanıcılar tarafından bile kolayca kullanılabilir ve ayrıca bir web sitesi oluşturulabilir.

Eski bir sürümlerinden itibaren Dreamweaver yazılımı, ActionScript, ASP (Active Server Pages), ASP.NET, C#, CSS (Cascading Style Sheets), Coldfusion, XHTML (Extensible HyperText Markup Language), XML (Extensible Markup Language), XSLT (Extensible Stylesheet Language Transformations), HTML (HyperText Markup Language), Java, JavaScript, JSP (JavaServer Pages), PHP (PHP:Hypertext Preprocessor), VB (Visual Basic), VBScript (Visual Basic Script Edition) ve WML (Wireless Markup Language) gibi daha birçok sözdizimi yapısına sahiptir.

Özellikleri

Dreamweaver, bir kullanıcı tarafından web sayfalarının görüntülenmesi için birçok web tarayıcısını destekler. Ayrıca, metin ve kod satırlarını belirtilen herhangi bir parametreyle bulma ve değiştirme özelliği ile birçok site yönetim araçlarına da sahiptir.

Ek olarak sağladığı ek özellikler sayesinde herhangi bir kod becerisi olmadan temel JavaScript kodları oluşturmaya izin verir. MX sürümü ile Macromedia dinamik içerik oluşturma araçları Dreamweaver’a dahil edildi.

Dreamweaver, herhangi bir web geliştiricisinin yazabileceği ve herkesin indirip yükleyebileceği uzantılara sahiptir, böylece uzantılar uygulamaya ek işlevler sunar. Ayrıca, basit rollover efektlerinden tam satın alma mektuplarına kadar birçok web geliştirme uzantısı için ücretsiz ve ücretli kullanım imkanı sunan geniş bir topluluk tarafından desteklenir.

Adobe Dreamweaver ayrıca, içe aktarılan sayfalarda HTML kodunda bir temizleme özelliği sunar, böylece gereksiz etiketler kaldırılır. Bu işlem sonucunda yapılan işlemlerin sonucu raporlanarak kullanıcıya sunulur. Sonuç olarak, bu web tasarım yazılımı web oluşturma ve bakımı için son derece güçlü bir araçtır.

Kullanımı

Dreamweaver, birkaç tıkla özelliği sayesinde HTML kodu oluşturur. Yeni bir web sayfası oluşturmak için kullanıcılar hazır şablonlardan birini seçebilir ve ardından eklemek istedikleri metinleri veya grafikleri menüler aracılığıyla sayfaya ekleyebilir.

Kullanıcılar alternatif olarak, Microsoft Word, Excel veya Notepad+ gibi başka bir uygulama ile hazırlanmış bir HTML dosyasını içe aktarabilir. JPEG, PNG veya GIF gibi web uyumlu görüntüleri, sadece imlecin konumunu sayfada istenen konuma yerleştirerek sayfaya ekleyebilirler.

Oluşturulan bir sayfanın dosyaları İnternet’te görüntülenmek üzere yapılandırılmış uzak sunucuya Dreamweaver ile kolayca yüklenebilir. Bu yazılım, FTP (Dosya Aktarım Protokolü) programlarına benzer şekilde çalışır ve sadece uzak sunucunun bağlantı bilgileri birkez girildiğinde, daha sonraki yüklenecek dosyalar giriş bilgilerinin kayıtlı olmasından dolayı hemen sunucuya yüklenir.

In-Browser Preview özelliği kullanılarak kullanıcıların herhangi bir olası sorunlar ile karşılaşmaması için sayfanın farklı tarayıcılarda görüntülemesine izin verilir. Yazım denetleyici ile geçerli tarih otomatik olarak eklenebilir ve site genelinde düzenlenecek kelimeler Bul ve Değiştir özelliği ile bulunabilir.

Ne İşe Yarar?

Bu yazılım, kullanıcıların bir web sitesi oluşturma yöntemlerini öğrenmelerine yardımcı olur. Dolayısıyla, kullanıcıların yaratıcılıkları sayesinde bu yazılımın tüm araçlarının kullanımı gerçekleştirilir.

İnternet üzerinde bulunabilecek kaynaklar sayesinde hazır şablonlar kullanılarak HTML dilinin geliştirilmesinde yardımcı olur, çünkü önizleme aşamasında kullanıcıya verilecek uyarı raporları kullanıcılara yardımcı olur.

   İlgili Yazılar


Web Sayfası Nedir?
Java Nedir?
Gopher Protokolü
İnternet Ağı Nedir?
Chrome Tarayıcı Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: