ImDisk Virtual Disk Toolkit Kullanımı ve 6 GB RAMDisk Oluşturma

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde ImDisk Virtual Disk Toolkit yazılımını kullanarak RamDisk alanı nasıl ayıracağınızı göstereceğiz.

ImDisk RAMDisk Oluşturma

ImDisk Kullanarak RAMDisk Oluşturma

Bilgisayarınızın RAM donanım üzerinde bir hdd alanı ayırabilmemiz için RAMDisk oluşturmalıyız. Bunun için bu alan üzerine kurduğumuz tüm programlar çok daha hızlı çalışır. Bu yüzden, PC’nizde böyle bir ayar yapmak istiyorsanız ImDisk kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu sanal sürücü programına alternatif olarak Dataram programına da kullabiliriz. Fakat, Dataram ücretli bir program olduğu için bizlere sadece 1 GB alan oluşturma seçeneği verir.

Virtual RAM sürücü yapmak oluşturmak için öncelikle aşağıdaki butona tıklayarak programı bilgisayarınıza indiriniz.

İndir

ImDisk RamDisk Kurulumu ve Kullanımı

ImDisk programını bilgisayarınıza indirdikten sonra rarlı dosyayı klasöre ayıklayınız. Şimdi, Windows 10 OS’unuzda adım adım kullanımı için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adımlar:

Adım 1

Sanal sürücü aracının dosyasını yönetici olarak çalıştırınız. Ardından, programın yükleyeceğiniz lokasyonu seçiniz ve ardından Next (İleri) ile ilerleyin.

ImDisk Kurulum Sihirbazı

Adım 2

Imdisk kurulumu yaptıktan sonra OK (Tamam) ile devam edin.

Kurulum Tamamlandı

Adım 3

Sihirbazın masaüstünde konumunda oluşturduğu ImDisk kısayoluna çift tıklayarak programı çalıştırınız.

Programı Çalıştırma

Adım 4

Virtual Driver ekranında Menüden File (Dosya) seçeneğiyle devam ediniz.

ImDisk Menü

Adım 5

Şimdi, Mount new virtual disk tıklayınız.

Yeni Sanal Disk Ekle

Adım 6

Mount New Virtual Disk ayarları açıldıktan sonra, işletim sisteminiz üzerinde yeni bir RAMDisk alanı oluşturmak için bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre bir değer belirlemeniz gerekir. Örneğin; 8 GB RAM’e sahip bir bilgisayarda 4 GB veya 6 GB RAMDisk alanı oluşturabilirsiniz.

Size of virtual disk (Sanal diskin boyutu) kısmında oluşturmak istediğiniz RAMDisk alanı değerini yazınız ve Gigabytes seçeneğini işaretleyiniz.

Image file access (İmaj dosyası erişimi) kısmında ise, Create sanal sürücü in physical memory (Fiziksel bellekte sanal disk oluştur) seçeneğini işaretleyiniz. Daha sonra, OK butonuna tıklayarak sanal alanı oluşturunuz.

Fiziksel RAM Üzerinde Sanal Disk Oluşturma

Adım 7

PC’niz üzerinde başarıyla yeni bir RAMDisk sürücü yapılandırdınız!

Fiziksel Memory

Adım 8

RAMDisk’i oluşturduktan sonra sürücüyü biçimlendirmeniz gerekir. RAMDisk’in sürücü harfini kontrol ettikten sonra diski aşağıdaki gibi biçimlendiriniz.

RamDisk'i Biçimlendirme

Adım 9

Bilgisayarım’a tıkladıktan sonra artık oluşturduğunuz sanal sürücünün kullanılabilir olduğunu görebilirsiniz.

Windows 10 RamDisk

Imdisk Hız Testi

Oluşturduğunuz RAMDisk’in yazma ve okuma hızlarını test etmek için Crystal Disk Mark programını kullanabilirsiniz.

Crystal Disk Mark’ı PC’nize disk performansınızı denetlemek için indiriniz. Daha sonra aşağıdaki görüntüdeki gibi RAMDisk’inizin hızlarını test ediniz. Görebileceğiniz gibi SSD Disk’lerden bile daha hızlıdır.

Crystal Disk Mark

Video

Sonuç

Sonuç olarak ImDisk Virtual Disk Toolkit’i kullanmak basittir. Böylece PC’mizde RAMDisk adında benzersiz bir alan oluşturabiliriz. Bu sayede gerektiğinde disk performansımızı önemli ölçüde artırabiliyoruz. Kısaca RAM donanımına HDD alanı ayırarak program kurulumu yapabiliyoruz. Sonuçta geleneksel sabit disklere veya SSD’lere göre çok daha verimli çalışabiliyoruz.

Imdisk kurulum işlemi basittir ve bu kılavuzun yardımıyla Windows 10 sisteminizde çalıştırabilirsiniz. Daha sonra kısa sürede RAMDisk oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınızın performansını artırmanın bir yolunu arıyorsanız Imdisk denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir