Windows Server 2019 Üzerinde Project Honolulu Kurulumu

Bu yazımızda, Microsoft Server 2019 sunucuyu web tabanlı yönetebilmek için Project Honolulu kurulumu yapacağız.

Windows Server 2019 Üzerinde Project Honolulu Kurulumu

Project Honolulu Nasıl Kurulur?

Önceki yazılarımızda, VMware Workstation ve VirtualBox kullanarak Server 2019 kurduk. Bu yazımızda, Server üzerine Microsoft’un “Honolulu” uygulamasını kuracağız.

Microsoft’un Honolulu projesi/uygulaması ağ üzerindeki sunucuların web tabanlı yönetimini sağlar. Sunucuların kaynak kullanımı hakkında anlık bilgi sağlar ve ayrıca tüm yönetimsel araçları bir tarayıcı üzerinden yönetmenize izin verir.

Honolulu nedir ve ne işe yarar hakkında daha fazla bilgi için Project Honolulu Nedir adlı yazımızı okumanızı öneririrz.

Microsoft Honolulu kurmadan önce aşağıdaki yazılarımıza göz atarak Windows Server 2019 nasıl kurulur inceleyebilirsiniz.

Daha sonra, Honolulu uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Honolulu projesini indirmek için https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windowsinsiderpreviewserver adresini ziyaret ediniz.

Sunucu Üzerine Project Honolulu Yapılandırma

Windows Server 2019 Technical Preview kurduktan sonra ve Microsoft’un Honolulu projesini uygulamasını indirdikten sonra, adım adım Honolulu kurulumu için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Honolulu.msi uzantılı dosyaya çift tıklayarak kurulumu başlatınız. Honolulu kurulum penceresinde lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Project Honolulu Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 2

Microsoft’un Windows ve Honolulu’yu da içeren diğer ürünleri için Microsoft Update kullan seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Microsoft Güncelleştirmeleri Kullan

   Adım 3

Allow Project “Honolulu” to modify this machine’s trusted hosts settings (Bu makinenin güvenilen host ayarlarını değiştirmek için Honolulu’ya izin ver) ve Create a desktop shortcut to launch Project “Honolulu” (Honolulu başlatmak için bir masaüstü kısayolu oluştur) seçeneklerini seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Project Kurulum

   Adım 4

Test amaçlı olarak port numarasını varsayılan değerde (443) bırakabilirsiniz. Honolulu port numarasını daha sonra değiştirebilirsiniz.

Install (Kur) butonuna tıklayarak Honolulu yazılımını kurmaya başlayabilirsiniz.

Sunucu Yönetimi Sitesi İçin Bir Port Seçme

   Adım 5

Windows Server 2019 üzerinde Honolulu proje uygulaması kurulurken bekleyiniz…

Servisler Başlatılıyor

   Adım 6

Honolulu uygulaması kısa bir sürede tamamlandıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Honolulu Kurulumu Tamamlandı

   Adım 7

Masaüstünde oluşturulan kısayola çift tıklayarak Honolulu’yu açınız.

Honolulu Projesini Çalıştırma

   Adım 8

Eğer Windows Server 2019 üzerinde sadece Internet Explorer varsa bu tarayının desteklenmediğini göreceksiniz. Dolayısıyla, Google Chrome kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bağlanırken sertifika hatasını atlayınız ve kimlik doğrulama penceresinde yönetim kullanıcı adı ve parolanızı yazınız ve ardından Log in (Oturum aç) butonuna tıklayınız.

Google Chrome

   Adım 9

Project Honolulu’ya bağlandıktan sonra All Connections (Tüm Bağlantılar) kısmında herhangi bir sunucuya bağlanmak için üzerine tıklayınız.

Sunucuyu Seçme

   Adım 10

Honolulu yazılımını kullanarak Windows Server 2019 sunucuya bağlanırken kimlik doğrulama yapmanız gerekecektir. Yönetim kullanıcı bilgilerini yazınız ve Log in butonuna tıklayarak devam ediniz.

Kimlik Doğrulama

   Adım 11

Specify your credentials (Kimlik bilgilerinizi belirtin) penceresi açıldığında tekrar aynı kullanıcı bilgilerinizi yazınız ve Continue (Devam et) butonuna tıklayınız.

Başka Bir Hesap Kullan

   Adım 12

Son olarak, tekrar kimliğinizi doğruladıktan sonra Honolulu proje uygulamasına bağlantı sağlayacaksınız.

Kimlik Bilgilerini Belirt

   Adım 13

Windows Server 2019 üzerinde adım adım Honolulu kurulumu başarıyla tamamlandı! Overview (Genel bakış) kısmından sunucunuza ait donanım bilgilerini ve kaynak kullanımlarını görebilirsiniz.

Honolulu Genel Bakış

Adım Adım Microsoft Honolulu Yükleme ⇒ Video

Adım adım kurulum yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows sunucuları web üzerinden yönetmek için Honolulu nasıl yapılandırılır inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows Server 2019 İndir
♦ Windows Server 2019 İçin Microsoft Honolulu İndir
VirtualBox ile Server 2019 Kurulumu 
VMware ile Server 2019 Kurulumu
ESXi ile Server 2019 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir