Windows Server 2016, 2019, 2022 Üzerinde Microsoft Project Honolulu Kurulumu

Bu makale, sunucuları yönetmeye yönelik bir web aracı olan Project Honolulu kurulumu için size rehberlik edecektir. Öncelikli odak noktamız bunu Server 2019 sunucusunu verimli ve verimli bir şekilde çalıştırmak için kullanmaktır. Honolulu’nun kurulumundan kurulumuna ve kullanımına kadar her şeyi ele alacağız. Sonunda, sunucularınızı web tabanlı bir yaklaşımla yönetmek için onu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Windows Server 2016, 2019, 2022 Üzerinde Microsoft Project Honolulu Kurulumu

Windows Server Üzerine Microsoft Project Honolulu Kurulumu ve Kullanımı

Microsoft Project Honolulu, BT yöneticileri için son derece yararlı bir araçtır. Windows Server ve diğer altyapı ürünlerindeki tüm önemli şeyleri tek bir yerde bir araya getirir. Böylece her şeyi tek bir arayüz kullanarak yönetmeyi kolaylaştırır.

Honolulu Projesi, web tarayıcınızda işleri kontrol etmek için kullandığınız bir araçtır. Kullanımı kolay bir panele ve basit araçlara sahiptir. PowerShell veya diğer gelişmiş beceriler hakkında çok şey öğrenmeniz gerekse bile sunucuları ve diğer önemli şeyleri yönetmeyi kolaylaştırır. Yani ister profesyonel olun ister BT’ye yeni başlıyor olun, Project Honolulu size yardım etmek için burada. Özetlemek gerekirse işinizi kolaylaştırır, böylece daha kısa sürede daha fazla iş yapabilirsiniz.

Microsoft’un Honolulu projesi sunucuları çevrimiçi yönetmenize yardımcı olur. Sunucuların kaynakları nasıl kullandığını hızlı bir şekilde size söyler. Ayrıca tüm gerekli araçları bir web tarayıcısı aracılığıyla da kontrol edebilirsiniz.

Microsoft’un aracı hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Microsoft Honolulu Nedir?” başlıklı makaleye göz atın.

Kuruluma başlamadan önce sunucunuza Windows Server 2019 kurduğunuzdan emin olun. Bunu nasıl yapacağınızı şu makaleleri okuyarak öğrenebilirsiniz:

Daha sonra Honolulu uygulamasını bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bunu yapmak için bu adrese gidin ve Honolulu yazılımını indirin.

Adım Adım Microsoft Honolulu Projesi Kurulumu

Sunucu 2019 yükledikten sonra devam edin ve Honolulu uygulamasını indirin. İndirme işlemi bittiğinde aşağıdaki adımları takip ederek adım adım kurulum gerçekleştirin.

Adım 1

Kurulumu başlatmak için .msi uzantılı dosyayı çift tıklayarak çalıştırın. Daha sonra Honolulu kurulum penceresinde kuralları kabul edin ve Next (İleri) tıklayın.

Microsoft Project Honolulu Lisans Sözleşmesini Kabul Etme

Adım 2

Bu yazılım gibi Microsoft ürünlerini kullanıyorsanız Use Microsoft Update seçeneğini seçin ve Next’e tıklayın.

Sistem Güncellemeleri için Windows Update'in Kullanıldığını Onaylama

Adım 3

Microsoft Sunucu aracını yüklerken aşağıdaki her iki seçeneği de seçin.

  • Option 1: Allow Project “Honolulu” to modify this machine’s trusted host settings
  • Option 2: Create a desktop shortcut to launch Project “Honolulu”

Honolulu Projesinin Ana Bilgisayarda Değişiklik Yapmasına İzin Verme

Adım 4

Bir şeyleri test ediyorsanız, port numarasını olduğu gibi (443) tutabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, isterseniz daha sonra değiştirebilirsiniz.

Daha sonra Install Honolulu Project (Honolulu Projesini Kur) butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.

Honolulu Yazılımının Bağlantı Noktası Numarası

Adım 5

Project Honolulu’nun Windows Server 2016, 2019 veya 2022’ye yüklenmesi için biraz bekleyin.

Hizmetler Kuruluma Başlıyor

Adım 6

Kısa bir süre içerisinde kurulumunu yaptıktan sonra Finish butonuna tıklayarak pencereden çıkınız.

Project Honolulu Kurulum Sihirbazını Kapatma

Adım 7

Şimdi bu mükemmel Microsoft arayüz aracını başlatmanız gerekiyor. Masaüstü konumunu kontrol ettiğinizde kısayolunu göreceksiniz. Şimdi bu kısayola tıklayarak Sunucu kontrol yazılımını başlatın.

Uygulamayı Honolulu Kısayoluyla Çalıştırma

Honolulu Project Bağlanma

Adım 1

Server 2019’da yalnızca Internet Explorer kullanıyorsanız bunun desteklenmediğini fark edeceksiniz. Bu nedenle bunun yerine Google Chrome‘u kullanmanızı öneririz.

Honolulu giriş sertifikası hatasını atlayın. Bundan sonra, giriş penceresine yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. Daha sonra girdiğiniz bilgilerden eminseniz Log in (Giriş) butonuna tıklayınız.

Web Tarayıcı Kullanarak Sunucuya Bağlanma

Adım 2

Honolulu projesine girdikten sonra All Connections (Tüm Bağlantılar) bir sunucu seçin. Daha sonra bu sunucuya bağlanmak için üzerine tıklayın.

Ana Makineyi Seçme

Adım 3

Honolulu’yu kullanarak Server 2019 sunucusuna bağlandığınızda, bu kişinin siz olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Devam etmek için yönetim kullanıcı ayrıntılarınızı yazmanız ve Log in butonuna tıklamanız yeterlidir.

Windows Server Kimlik Bilgilerini Girme

Adım 4

Specify your credentials (Kimlik bilgilerinizi belirtin) penceresini açık tutun. Daha sonra kullanıcı adınızı tekrar girin ve Continue (Devam) tıklayın.

Kimlik bilgilerinizi belirtin

Adım 5

Son olarak kimliğinizi bir kez daha doğruladıktan sonra web uygulamasına bağlanacaksınız.

Kimlik bilgileri doğrulanıyor

Adım 6

Microsoft Project Honolulu’yu Windows Server 2016, 2019 veya 2022’ye başarıyla yüklediniz. Artık bu ekranda Overview (Genel Bakış) bölümünde ana makine tarafından kullanılan donanım kaynaklarını görebilirsiniz.

Honolulu Sunucu Yöneticisi

Video

Honolulu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

  1. Microsoft Honolulu Projesi için sistem gereksinimleri nelerdir?
Bu Microsoft yardımcı programını kurmak ve kullanmak için bir Windows Sunucunuz olması gerekir. Sisteminiz 2016, 2019 veya 2022 gibi bir sürümü kullanıyor olmalıdır. Ayrıca bilgisayarınıza Microsoft Edge veya Google Chrome gibi bir web tarayıcısı yüklediğinizden emin olun. Kısacası çevrimiçi arayüzüne her yerden erişebilirsiniz.
  1. Honolulu Projesi’ni birçok sunucuya kurabilir miyim?
Bu yazılımı kesinlikle birçok sunucuya kurabilirsiniz. Yani sisteminiz ister 2016, ister 2019, ister 2022 olsun, her sunucuya kurulum süreci aynıdır.
  1. Honolulu’yu yükledikten sonra uzaktan erişebilir miyim?
Evet, Microsoft kontrol uygulamasına uzaktan erişebilirsiniz. Bilgisayarınızın sunucuya ağ bağlantısı olduğu sürece, bir web tarayıcısı kullanarak ona her yerden erişebilirsiniz. Bu, sunucunun URL’sini tarayıcınızın adres çubuğuna girmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu sayede sunucularınızı uzaktan yönetebilir ve izleyebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, artık Windows sunucularını web üzerinden yönetebileceksiniz. Dolayısıyla bunu kullanmak, sunucularınızı uzaktan yönetmenin basit ve etkili yollarından biridir.

Kullanımı kolay tasarımı ve sağlam özellikleriyle sunucularınızı yönetmenizi sağlar. Özellikle makineleri farklı yerlerden yönetiyorsanız son derece kullanışlıdır. Bu makalede Honolulu’yu kurma konusunda size yol gösterdik. Sorularınız veya görüşleriniz varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler!

İlgili Makaleler

1) Windows Server 2019 İndirme
2) Server 2019 için Honolulu İndirme
3) Ubuntu’yu ESXi Sunucusunda Çalıştırma
4) TFTP Sunucusu Kullanımı
5) ESXi’ye Windows Server Kurma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir