VTP (VLAN Trunking Protocol) Nedir?

VTP (VLAN Trunking Protocol), Cisco ağ cihazlarında VLAN’ları yapılandırmak ve yönetmek için kullanılan OSI modelinin Layer 2 katmanında çalışan bir protokoldür.

VTP (VLAN Trunking Protocol) Nedir?

VTP Nedir?

Fiziksel bir ağda, genellikle birden çok VLAN’ı birbirine bağlayan birkaç anahtar vardır. VLAN’lar arasındaki bağlantıyı sürdürmek için her VLAN, her anahtarda manuel olarak yapılandırılmalıdır. Kuruluş büyüdükçe ve ağa ek anahtarlar eklendikçe, her yeni anahtarın VLAN’lardan gelen bilgilerle manuel olarak yapılandırılması gerekir, fakat bu durumda iş yükünün ve yönetiminin süreci uzar.

VTP özelliği sayesinde, merkezi bir Switch üzerinde yapılandırılan tüm VLAN’ların bir etki alanındaki diğer cihazlara ayarların otomatik olarak gönderilmesi sağlanır. Böylece, ağdaki anahtarlar üzerinde merkezi yönetim sağlanır ve oluşturulan konfigürasyonlar aynı VLAN’a ve domain’e üye olan tüm cihazlara gönderilir.

Hem yerel hem de uzak ağlardaki cihazlara fiziki olarak erişilemediğinde, VTP protokolü sayesinde diğer cihazların konfigürayonları yönetici tarafından kolayca yapılandırılabilir.

VTP, oluşturulan VLAN’ları ağdaki tüm anahtarların yönetilebildiği merkezi bir anahtardan düzenlemeyi veya silmeyi gerçekleştirir. Bu sayede, ağ üzerindeki her bir cihaz için ayrı ayrı ayar yapılmasının önüne geçerek zamandan tasarruf sağlar.

Büyük veya küçük bir ağ ortamında tek bir anahtar üzerinde VLAN’ların yapılandırılması çok daha kolaydır, fakat tüm anahtarlardaki tüm VLAN’ları yapılandırmak çok zahmetli olacağından bir VTP domain yapısı oluşturularak diğer cihazların bu domain’e üye yapılmasıyla tüm ayarların tüm anahtarlar tarafından senkronize edilmesi sağlanır.

Kısacası Trunking protokolü, ağdaki anahtarların her zaman ağdaki merkezi bir noktadan senkronize edilen VLAN veritabanına sahip olması için VLAN’lar hakkında bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan Cisco’ya özel bir Layer 2 protokolüdür. Ayrıca, güncellemelerini multicast aracılığıyla tüm cihazlara gönderir.

Anahtarlar varsayılan olarak VTP sürüm 1’i kullanır fakat sürüm değiştirilmek istendiğinde, cihazın genel yapılandırma modunda vtp version komutu kullanılabilir.

En büyük avantajı da, manuel ağ yapılandırması ihtiyacını azaltır ve kolayca ölçeklenebilir anahtarlamalı ağ çözümlerine olanak tanır.

Ne İşe Yarar?

VTP, çok büyük ağ altyapılarında VLAN’ları yayabilmek için geliştirilmiştir ve temelde, VLAN’ların bütünlüğünü korur ve VLAN bilgilerinin merkezi bir şekilde yayılmasına, silinmesine veya değiştirilmesine izin verir.

Kısacası, her anahtarda belirli parametreler yapılandırıldıktan sonra ağ yöneticilerinin birden çok anahtarda VLAN’ları otomatik olarak dağıtmasını kolaylaştırır. Fakat, tek bir Switch bulunan ağlarda bu özelliğin etkinleştirilmesi veya yapılandırılması önerilmez. Ek olarak, ağa eklenecek anahtarın Transparent modda ayarlanması tavsiye edilir.

NOT: Ağ aygıtları arasında gönderilecek VTP mesajları yalnızca Trunk arayüzleri üzerinden iletilir.

Modları

Trunking protokolün 3 temel çalışma modu vardır. Bunlar; Server, Client ve Transparent’tir.

   Server

Bu mod, anahtarlar üzerindeki varsayılan moddur ve bu modda VLAN’lar oluşturulabilir, değiştirilebilir veya silinebilir. Server modundan yapılandırılmış bir Switch, yapılandırmasını etki alanındaki tüm Switch’lere duyurur.

Bu modu yapılandırmak için, ortamda en az bir cihaz Server olarak yapılandırılmalıdır. Ek olarak, bu mod ile kimlik doğrulama kullanılabilir.

   Client

Bu modda, Switch üzerinde VLAN’lar silinemez, değiştirilemez ve oluşturulamaz. Bu modda yalnızca VTP Server olarak yapılandırılan Switch’ten VLAN bilgilerinin alınması gerçekleştirilir.

Bir VTP Client, yalnızca anahtar açıkken tüm etki alanı için VLAN bilgilerini kaydeder fakat cihazın yeniden başlatılmasıyla bu bilgiler temizlenir ve tekrar alınır.

   Transparent

Transparent modunda, ağdaki diğer cihazlara senkronize edilebilen VLAN’lar oluşturulamaz, silinemez ve değiştirilemez. Bu modda çalışan bir Switch üzerinde yalnızca yerel olarak VLAN bilgileri değiştirilebilir.

Bu mod, VTP güncellemelerini almaz ve uygulamaz, fakat sadece aldığı güncellemeleri aynı etki alanına sahip Client cihazlara gönderir. VTP sürüm 2’de ise cihazların aynı etki alanında olup olmadığına bakılmaksızın güncellemeler iletilir.

VTP Pruning

Pruning özelliği sayesinde bant genişliğinden tasarruf sağlanır. Örneğin, aynı etki alanına sahip olan bir Switch, sunucu cihazdan aldığı VLAN bilgilerine göre portlarını kontrol ettiğinde ilgili VLAN bilgisine ait portu yoksa, bu Switch’e gelen paketler atılacaktır, çünkü güncellemeleri alan cihazın portları ilgili VLAN’a karşılık gelmiyor.

Bu yüzden uyumsuz bir VLAN yapısı olduğunda, cihaz, sürekli ilgisiz bir VLAN’a paket göndermesi ağın bant genişliğini tüketeceğinden VTP Pruning etkinleştirilir.

Mesaj Türleri

   Summary Advertisements

Bu tür mesajlar, cihazın mevcut domain bilgisini ve VTP revizyonu hakkında bilgi vermek için komşu anahtarlara gönderilir. Mesajı alan cihaz, domain bilgisini yerel bilgileri ile karşılaştırır. Eğer domain adı eşleşmiyorsa paket iptal edilir, aksi takdirde revizyon numarası karşılaştırılır ve iptal edilen paketin revizyon numarası yerel değerden yüksekse, bir istek gönderilir.

   Subset Advertisement

Bu tür mesajlar, güncel bir VLAN veritabanını içerir ve herhangi bir değişiklik sonucunda revizyon numarası arttırılarak subset mesajı gönderilir.

   Advertisement Request

Summary Advertisement mesajı ile Switch‘ler arasında koşullar tamamlandığında VTP bilgileri istenir.

   VTP Join

Join mesaj türü, domain adı, parola ve sürüm numarası koşulları karşılandıktan sonra VLAN’ları sunucu ile istemci cihazları arasında yaymak için kullanılır.

   İlgili Yazılar


EtherChannel Nedir?
VLAN Yönlendirme
Cisco’nun Tarihi
Cisco Discovery Protocol
Spanning Tree Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: