VirtualBox Üzerinde Windows 95 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Microsoft Windows 95 nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows 95 Kurulumu

Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows 95 Kurulumu

Microsoft’un en büyük satış başarısı, 24 Ağustos 1995 tarihinde tarihinde piyasaya sürülen Windows 95 işletim sistemidir.

Windows 95’in geliştirilmesiyle çevre birim aygıtlarının tak ve çalıştır özelliği sayesinde daha kolay entegresi sağlandı ve yeni donanım kurulumları daha da kolaylaştı. Ayrıca, en yeni özelliklerinden biri olan kullanıcı arayüzü önemli derecede geliştirildi. Bu işletim sisteminin en önemli diğer özelliği ise TCP/IP protokol desteği ile ağ bağlantılarının daha kolay yapılmasıdır.

Microsoft, 31 Aralık 2001 tarihinde Windows 95 işletim sistemi desteğini sonlandırdı. Günümüzde bu sistem eski olduğundan kullanılmasa da, çoğu kullanıcı tarafından unutulmayan nostalji bir işletim sistemidir. Eğer bu sistemi yine de kullanmak istiyorsanız, daha yeni güncel teknolojilere sahip bilgisayarınız üzerinde sanal makine üzerinde onu çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

Günümüzde İnternet güvenliğinin son derece artması ile birlikte işletim sistemlerinin açıkları neredeyse her gün giderilmektedir. Bu yüzden, desteği sonlandırılan bir sistemi VirtualBox veya VMware gibi bir sanallaştırma yazılımı ile sanal makine üzerinde kullanmanızı öneririz.

Windows 95 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Host bilgisayarınıza Oracle VM VirtualBox kurduktan sonra Windows’un veya Linux’un tüm eski sistemlerini sanal bilgisayar üzerinde çalıştırabilirsiniz. Fakat Windows’un eski sistemlerini kurarken sanal bilgisayarın bazı ayarlarını doğru olarak yapılandırmanız gerekir.

   Adım 1

Tüm işletim sistemleri için yeni bir sanal makine oluşturmak için Oracle VirtualBox sanallaştırma programında öncelikle New (Yeni) butonuna tıklayarak sanal makine oluşturma sihirbazını başlatmanız gerekir.

Programın araç menüsünden Machine (Makine) / New (Yeni) seçeneğine veya klavyenizden Ctrl + N tuşlarına birlikte basarak sihirbazı başlatabilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Sanal PC adına Windows 95 yazdıktan sonra Type (Tür) ve Version (Versiyon) kısmındaki alanlar otomatik olarak yapılandırılacaktır.

İşletim Sisteminin Platformunu Seçme

   Adım 3

Windows 95 için 512 MB RAM boyutundan daha büyük bir boyut belirlediğinizde Insufficient memory to initialize Windows (Windows’u başlatmak için yetersiz bellek) hatası alabilirsiniz. Bu yüzden sanal makinenin RAM boyutunu 512 MB olarak yapılandırmak daha uygun olacaktır.

Sanal Makinenin RAM Boyutunu Seçme

   Adım 4

Sıfırdan bir sistem kurulumu yapacağınız için Hard Disk penceresinde Create a virtual hard disk now (Şimdi sanal bir hard disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluşturma

   Adım 5

Sanal HDD dosya tipi için VirtualBox tarafından önerilen VDI (VirtualBox Disk Image) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

VDI (VirtualBox Disk Image)

   Adım 6

Host bilgisayarınızın donanımı çok fazla performanslı değilse veya host diskinizin yazma ve okuma hızları çok düşükse, sanal diski Fixed Size (Sabit Boyut) olarak yapılandırarak sanal makineyi daha fazla performanslı kullanabilirsiniz.

Çünkü, sanal PC’nin ihtiyaç duyacağı disk alanı sistem kurulumundan önce ayrılacaktır ve böylece host diskinden bir daha alan ayırmaya çalışmayacaktır.

SSD veya NVMe gibi yeni teknolojileri içeren bir bilgisayara sahipseniz, Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Ayrılan) sanal disk yapısını seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Dinamik Genişleyen Disk Yapısını Seçme

   Adım 7

VirtualBox tarafından otomatik olarak belirlenen sanal disk boyutunu kullanacağınız programlar veya oyunların boyutunu ele alarak daha yüksek bir disk kapasitesi yapılandırabilirsiniz.

Sanal Diskin Kapasitesini Belirleme

   Adım 8

Sanal PC’ye Windows 95 ISO dosyasını eklemek ve donanım ayarlarını düzenlemek için Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Sanal Makinenin Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 9

Sanal bilgisayarın Motherboard (Anakart) ayarlarında Boot Order (Önyükleme Sırası) kısmında optik sürücüyü birincil olarak yapılandırınız ve birden fazla sanal işlemci kullanımını etkinleştirmek için I/O APIC özelliğini etkinleştiriniz.

Boot Sırasını Yapılandırma

   Adım 10

I/O APIC özelliğinin etkinleştirdikten sonra Processor (İşlemci) aygıtı değerini 4 olarak yapılandırınız.

Sanal İşlemci Sayısını Yapılandırma

   Adım 11

Sanal bilgisayarda donanım sanallaştırmanın etkin olduğunu kontrol ediniz. Eğer sistem kurulumunda çeşitli hatalar ile karşılaşırsanız, sanallaştırma özelliğini kapatıp deneyebilirsiniz.

Donanım Sanalllaştırmayı Etkinleştirme

   Adım 12

Windows 95 sistemi, USB 2.0 denetleyicisini desteklemediğinden dolayı USB 1.1 (OHCI) Controller seçiniz.

USB 1.1 Denetleyicisini Seçme

   Adım 13

Sanal PC’den Floppy aygıtını kaldırınız.

Floppy Aygıtını Silme

   Adım 14

Sanal HDD’nin disk kontrolcüsü üzerine tıklayınız ve Host I/O Cache özelliğinin etkin olduğunu kontrol ediniz.

Host I/O Önbelleğini Etkinleştirme

   Adım 15

Windows95.vdi sanal diskine seçiniz ve IDE diski Solid-State Drive (SSD) olarak yapılandırınız.

IDE Diski SSD Olarak Yapılandırma

   Adım 16

Sanal donanım ayarlarını konfigüre ettikten sonra guest makineye Windows 95 ISO dosyası eklemek için optik sürücüyü seçiniz ve ardından önce CD/DVD ikonuna ve sonra Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 95 ISO Dosyası Ekleme

   Adım 17

Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz veya sahip olduğunuz bir ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

Windows 95 ISO Dosyasını Seçme

   Adım 18

Son ayarları kontrol ettikten sonra sanal bilgisayarın ayarlarını kapatınız.

Sanal Bilgisayarın Ayarlarını Kapatma

   Adım 19

VirtualBox üzerinde Windows 95 kurmak için sanal makineyi çalıştırınız ve Select Start-Up Disk (Başlangıç Diskini Seçin) penceresinde ISO dosyasını seçiniz ve tekrar Start (Başlat) butonuna tıklayınız.

Windows 95 Sanal Makineyi Çalıştırma

Windows 95 Kurulumu

Sanal bilgisayarı doğru olarak hazırladıktan sonra bu adımdan itibaren fiziksel bir bilgisayar üzerine Windows kurulumu yapıyormuş gibi devam edebilirsiniz.

   Adım 1

Sanal makineyi imaj dosyası ile başlattıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda Windows kurulumundan önce FDISK aracını çalıştırmanız ve sanal diski düzenlemeniz gerekiyor.

FDISK Aracını Çalıştırma

   Adım 2

Sanal PC’niz 512 MB disk boyutundan daha yüksek bir boyuta sahipse, büyük disk alanı kullanımını etkinleştirmeniz gerekiyor.

Büyük Disk Alanı Kullanımını Onaylama

   Adım 3

Büyük disk kullanımını onayladıktan sonra FDISK aracı açılacaktır. Temiz bir sistem kurulumu yapacağınız için öncelikle disk üzerinde yeni bir partition (bölüm) oluşturmanız gerekir.

FDISK Options ekranında Create DOS Partition or Logical DOS Drive (DOS Bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü Oluştur) seçeneğini seçiniz ve Enter’a basınız.

Create DOS Partition or Logical DOS Drive

   Adım 4

Yeni disk bölümünü birincil bölüm olarak yapılandırmak için Create Primary DOS Partition (Birincil DOS Bölümü Oluştur) seçiniz ve tekrar Enter’a basınız.

Create Primary DOS Partition

   Adım 5

Birincil disk bölümünü aktif partition olarak yapılandırmak için ilgili soruyu Y ile yanıtlayınız.

Birincil Bölümü Etkin Olarak Yapılandırma

   Adım 6

Windows 95 sanal PC için aktif yeni bir disk bölümü oluşturduktan sonra VM’yi yeniden başlatınız. Direk olarak yeniden başlatmak için Ctrl + R tuşlarını kullanabilirsiniz.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 7

Sanal sisteminizi yeniden başlattıktan sonra oluşturduğunuz disk bölümünü biçimlendirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için A:\ dizininde format C: komutunu yürütünüz ve işlemi onaylayınız.

format C:

C Sürücüsünü Formatlama

   Adım 8

C sürücüsünü formatladıktan sonra Windows 95 sistem dosyalarını disk üzerindeki sürücüye kopyalamak için yeni bir klasör oluşturmalısınız.

C dizinine geçiniz ve önce dir komutu ile herhangi bir klasör veya dosya olup olmadığını kontrol ediniz. Temiz bir sistem kuracağınız için C sürücüsünde herhangi bir dosya olmayacaktır.

DOS ortamında yeni bir klasör oluşturmak için mkdir komutu kullanılır. C sürücüsünde WIN95 isimli yeni bir klasör oluşturmak için mkdir WIN95 komutunu yürütünüz.

mkdir WIN95

C Sürücüsünde WIN95 Klasörü Oluşturma

   Adım 9

İmaj dosyasının otomatik olarak aldığı sürücü harfi R’dir. R dizininde WIN95 isimli klasörün tüm içeriğini oluşturduğunuz klasöre kopyalamanız gerekir.

copy R:\WIN95\*.* C:\WIN95

Windows 95 Kurulum Dosyalarını C Sürücüsüne Kopyalama

   Adım 10

Windows 95 kurulumunu başlatmak için C:\WIN95 dizininde setup komutunu yürüttükten sonra sihirbazın sistem denetlemesini onaylamak için Enter’a basınız.

C:\WIN95 Konumundan Windows Kurulumunu Başlatma

   Adım 11

Windwos 95 kurulum ekranı açıldığında Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Windows 95 Setup

   Adım 12

Windows işletim sisteminin lisans anlaşmasının tüm metnini okumak için Page Down tuşuna basabilirsiniz. Direk olarak anlaşmayı kabul etmek için Yes tıklayınız ve devam ediniz.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 13

Kurulumun 3 parça halinde tamamlanacağını bildiren pencerede devam etmek için Next’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazının Yapacağı İşlerin Özeti

   Adım 14

Windows 95’i yüklemek istediğiniz dizin, farklı bir sürücü üzerinde ise Other Directory (Diğer Dizin) seçeneği ile devam etmeniz ve kurulum dizinini seçmeniz gerekir. Varsayılan olarak C:\WINDOWS dizinini kullanmak istiyorsanız Next’e tıklayınız.

C:\WINDOWS Dizinini Seçme

   Adım 15

Kurulum sihirbazı, sistemin yükleneceği mevcut disk alanını ve diğer bileşenleri kontrol ederken bekleyiniz.

Disk Alanının Denetlenmesi

   Adım 16

Setup Options (Kurulum Seçenekleri) penceresinde varsayılan olarak seçili olan Typical (Tipik) ile devam ediniz.

Tipik Windows Kurulumunu Seçme

   Adım 17

Windows 95 ürün anahtarınızı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Windows 95 Ürün Anahtarı

   Adım 18

Sanal sisteminiz için yeni bir kullanıcı adı belirleyiniz ve yazınız. Ayrıca, VM’nizi kurumsal bir firma içinde kullanacaksanız, firma ismini de yazabilirsiniz.

Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 19

Kurulum sihirbazı, sanal bilgisayarınızda kurulu sanal donanımları denetlemesi için Next’e tıklayınız.

Bilgisayarın Analiz Edilmesi

   Adım 20

Sistem analizi biraz zaman alabilir, bu yüzden sanal makinenizi kapatmayınız veya CTRL + ALT + DEL tuşlarına basmayınız.

Kurulum Sihirbazı, Sanal PC'yi Analiz Ediyor

   Adım 21

Sanal sisteminizde kullanmak istediğiniz Windows bileşenlerini yapılandırınız ve devam ediniz.

En Yaygın Bileşenleri Kurma

   Adım 22

Gerçek bir bilgisayar üzerinde çalışan Windows 95’in herhangi bir hatadan dolayı başlatılamadığı durumlarda bir başlangıç diskine ihtiyacınız olabilir. Fakat, sanal makinelerde başlangıç diskine ihtiyaç olmadığından No seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Başlangıç Diski Oluşturmayı Atlama

   Adım 23

Kurulum sihirbazı 2. aşama olan sistem dosyalarını kopyalama işlemine başlaması için Next’e tıklayınız.

Windows Dosyalarının Kopyalanması

   Adım 24

Sanal makineye Windows 95 kuruluyorken bekleyiniz.

Windows 95 İşletim Sisteminin Dosyalarının Kopyalanması

   Adım 25

Kurulum aşamasının son adımı olan sistemi yeniden başlatma ve kurulumu tamamlama işlemleri için Finish’e tıklayınız.

Kurulumun Tamamlanması

   Adım 26

Sanal makineden ISO dosyasını kaldırınız ve OK’a tıklayarak sistemi yeniden başlatınız.

ISO Dosyasını Sanal Makineden Çıkarma ve VM'yi Yeniden Başlatma

   Adım 27

Guest makineniz yeniden başladığında Windows 95 için bir bilgisayar ve ağ adı yazmanız gerekiyor. Bu yüzden Network bilgi penceresinde OK’a tıklayınız.

Bilgisayar Adı ve Ağ Grubu Adı Yazma

   Adım 28

Network penceresi açıldığında ağınızdaki mevcut bilgisayarların sahip olduğu adlardan farklı bir bilgisayar adı yazınız ve sanal makinenin ağ üzerinde belirlenmesi için ortak ağ adı olan WORKGROUP yazınız ve Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Ağ Ayarları İçin Bilgisayar ve Ağ Adı Yazma

   Adım 29

Windows, denetim masası araçlarını, başlat menüsündeki kısayolları ve programları yapılandırıyorken bekleyiniz. Tarih ve zaman penceresi açıldığında ise yaşadığınız ülkenin zaman dilimini seçiniz ve Close butonuna tıklayınız.

Tarih ve Zaman Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 30

Eğer bir yazıcı eklemek istiyorsanız Next ile devam edebilirsiniz, aksi takdirde Cancel (İptal Et) butonuna tıklayarak yazıcı ekleme sihirbazını kapatabilirsiniz.

Yazıcı Eklemeyi Atlama

   Adım 31

Kurulum sihirbazı Windows kurulumunu tamamladıktan sonra sistemi yeniden başlatmak için OK’a tıklayınız.

Yeni Ayarların Uygulanması İçin VM'yi Yeniden Başlatma

   Adım 32

Microsoft Windows 95 işletim sistemi açılıyorken bekleyiniz.

Microsoft Windows 95 Logosu

   Adım 33

Oluşturduğunuz kullanıcı adınızı yazınız ve OK’a tıklayarak sistemde oturum açınız.

Kullanıcı Adını Yazma ve Ağ Parolasını Belirleme

   Adım 34

My Computer (Bilgisayarım) üzerinde sağ tuş tıkladıktan sonra Properties (Özellikler) tıklayınız ve guest makineye kurduğunuz işletim sisteminin bilgilerini kontrol ediniz.

Windows 95 Sistem Özelliklerini Görüntüleme

Ekran Çözünürlüğünü ve Renk Derinliğini Değiştirme

Normalde VirtualBox ile bir Windows sistemi kurduktan sonra Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını yüklemeniz gerekir. Fakat, Windows’un eski sistemleri için bu yazılım ne yazık ki resmi olarak desteklenmemektedir.

Bu yüzden sanal makinenin ekran çözünürlüğünü ve renk derinliğini değiştirebilmeniz için SciTech Display Driver veya VBE Miniport Driver kurmanız gerekir. VBE Miniport diğer yazılıma göre daha iyi çalışır, çünkü sisteminizi her yeniden başlattığınızda arkaplanda bir yazılım servisi çalışacaktır.

   Adım 1

Sanal PC’nizde Device Manager (Aygıt Yöneticisi) açtığınızda Display Adapters (Görüntü Bağdaştırıcıları) altında standard bir sürücünün kurulu olduğunu göreceksiniz. Bu, Windows 95 veya Windows 98 sistemlerinde ekran çözünürlüğünü değiştirmemektedir.

Makalenin altındaki tablodan VBE Miniport sürücüsünü indirdikten sonra guest makinede önce CD/DVD ikonuna sonra Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) seçeneğine tıklayınız.

Ekran Bağdaştırıcısını Güncelleme

   Adım 2

Display Driver (VBE Miniport) ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Display Driver (VBE Miniport) ISO Dosyasını Seçme

   Adım 3

Standard PCI Graphics Adapter üzerine çift tıklayarak Properties penceresini açınız ve ardından Driver sekmesine tıklayınız. Bu sekmede Update Driver (Sürücüyü Güncelle) butonuna tıklayınız ve sihirbazı başlatınız.

Sürücüyü Güncelleme

   Adım 4

Sürücü güncelleme penceresinde Yes (Recommended) seçiliyken Next’e tıklayınız ve bir sonraki pencerede Other Locations (Diğer Konumlar) butonuna tıklayınız.

Önerilen Güncelleme Yöntemini Seçme

   Adım 5

Select Other Location penceresinde sanal makineye eklediğiniz ISO dosyasının konumunu belirtmek için Browse (Gözat) butonuna tıkladıktan sonra optik sürücü içerisindeki imaj dosyasından 032mb seçiniz ve OK’a tıklayınız.

VBE Miniport Sürücüsünün Konumunu Ekleme

   Adım 6

Ekran sürücüsünün konumunu ekledikten sonra Finish’e tıklayınız.

Belirtilen Konumdan Driver Arama

   Adım 7

VBEMP Driver Disk hatası aldığınızda OK’a tıklayarak pencereyi kapatınız ve ardından tekrar 032mb konumundan vbe.vxd seçiniz ve tekrar OK’a tıklayınız.

Windows 9x VBEMP Driver Disk

   Adım 8

Windows, belirtilen konumdan ekran sürücüsünü güncelledikten sonra sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Grafik Bağdaştırıcısının Kurulumu Sonrası VM'yi Yeniden Başlatma

   Adım 9

Masaüstü konumunda sağ tuşa tıkladıktan sonra Display Properties (Görüntü Özellikleri) açınız ve ekran çözünürlüğünü 800 x 600 olarak yapılandırınız.

Color Palette (Renk Paleti) kısmından ise True Color (32 bit) seçtikten sonra değişiklikleri uygulayınız ve monitör eklemeyi iptal ediniz.

Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme

   Adım 10

Guest makinenizi yeniden başlattıktan sonra aygıt yöneticisinde ekran bağdaştırıcının güncellendiğini kontrol ediniz.

Ekran Bağdaştırıcısını Kontrol Etme

Intel Chipset Kurulumu

Sanal makinede bazı aygıtların sürücülerinin doğru düzgün olarak kurulmadığını görebilirsiniz. Eğer Guest Additions desteklenseydi, bu sürücüler otomatik olarak kurulacaktı.

Windows’un eski sistemleri için sanal bilgisayar üzerinde Chipset Driver kurarak bu sorunları giderebilirsiniz.

   Adım 1

Aygıt yöneticisini tekrar kontrol ettiğinizde PCI Bridge kurulmadığını göreceksiniz. Makalenin altındaki tablodan Intel Chipset sürücüsünü indiriniz ve ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

PCI Bridge

   Adım 2

Bilgisayarım üzerinden CD içeriğini görüntüledikten sonra sırasıyla Chipset Driver / infinst_280_win32 / Disk1 konumuna gidiniz ve Setup dosyasına çift tıklayarak kurulum sihirbazını başlatınız.

Chipset Driver Kurulumu

   Adım 3

Intel Chipset Software Installation Utility V2.80.008 programı açıldığında kuruluma devam etmek için Next’e tıklayınız.

Intel Chipset Software Installation Utility V2.80.008

   Adım 4

Intel Chipset yazılımının lisans anlaşmasını kabul etmek için Yes butonuna tıklayınız.

Lisans Şartlarını Kabul Etme

   Adım 5

Readme (Benioku) penceresinde desteklenen Chipset türlerini kontrol ettikten sonra Next’e tıklayınız.

Readme Penceresindeki Bilgilerin İncelenmesi

   Adım 6

Chipset sürücüsünü kurduktan sonra değişikliklerin etkin olması için sanal PC’nizi yeniden başlatınız.

Yonga Seti Kurulumu Sonrası PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 7

Windows 95 VM açılıyorken yeni donanımların bulunduğunu gösteren pencereyi göreceksiniz. Bu aşamada Windows, yeni donanımların sürücülerini otomatik olarak kuracaktır.

PCI to ISA Bridge

   Adım 8

Driver güncelleme sihirbazı açıldığında Next ile devam ediniz ve varsayılan sürücü konumunu belirtiniz.

IDE Controller Kurulumu

   Adım 9

Sisteminiz açıldığında aygıt yöneticisinde bu kez PCI Bridge sürücüsünün başarıyla kurulduğunu göreceksiniz.

Sürücü Kurulumu Sonrası PCI Bridge Driver Kontrolü

SoundBlaster PCI128 Ses Driver (Sürücü) Kurulumu

Windows 95 sanal bilgisayar üzerinde MP3 ses dosyalarını veya MP4 video dosyalarını oynatmak istediğinizde ses aygıtının uygun olarak çalışmadığını farkedebilirsiniz. Bunun sebebi, ilgili donanımın sürücülerinin Windows tarafından otomatik olarak kurulmamasıdır.

   Adım 1

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Sound Blaster PCI128 Driver ISO dosyasını sanal PC’ye ekleyiniz ve ardından CD içeriğini görüntüledikten sonra Setup dosyasını çalıştırınız.

SoundBlaster PCI128 Driver

   Adım 2

Bilgisayarım’a tıklayınız ve Control Panel (Denetim Masası) açtıktan sonra sonra Add New Hardware (Yeni Donanım Ekle) sihirbazını açınız ve Next’e tıklayınız.

Yeni Bir Donanım Ekleme Sihirbazını Başlatma

   Adım 3

Yeni donanımı Windows’un otomatik olarak aramasını kabul etmemek için No seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Eklenecek Donanımı Manuel Olarak Arama

   Adım 4

Ses aygıtını manuel olarak eklemek için önce üretici sekmesinde Creative Labs tıklayınız ve ardından Creative Labs Sound Blaster 16 or AWE-32 işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Creative Labs Sound Blaster 16 or AWE-32

   Adım 5

Sanal makinenizin ses aygıtını manuel olarak kurduktan sonra guest makineyi yeniden başlatınız ve sistem seslerinin çalıştığını kontrol ediniz. Ayrıca, aygıt yöneticisinde Sound, Video and Game Controllers altında Sound Blaster aygıtının artık mevcut olduğunu görebilirsiniz.

Ses Aygıtını Kontrol Etme

USB Driver Kurulumu

Windows 95’te USB 2.0 desteği olmadığından dolayı sanal makine oluşturma sihirbazında USB 1.1 Controller seçmeniz gerekir. Sistem kurulumu sırasında Windows, USB 1.1 sürücüsünü otomatik olarak kurmadığı için bu işlemi manuel olarak yapmalısınız.

   Adım 1

Host bilgisayarınıza indirdiğiniz USB Driver ISO dosyasını sanal bilgisayarınıza ekleyiniz. Daha sonra, CD içeriğini görüntüledikten sonra Xusbsupp dosyasını çalıştırınız ve açılan pencerede Yes butonuna tıklayınız.

Windows 95 için USB desteğini etkinleştirdikten sonra guest makinenizi yeniden başlatınız.

USB 1.1 Controller Driver Kurulumu

   Adım 2

Sanal sisteminiz açıldığında aygıt yöneticisinde PCI Universal Serial Bus aygıtını kaldırınız.

PCI Universal Serial Bus

   Adım 3

USB aygıtını kaldırdıktan sonra aygıt yöneticisinde Refresh (Yenile) butonuna tıklayınız.

Aygıt Yöneticisindeki Sürücüleri Yenileme

   Adım 4

Standard OpenHCI USB Controller sürücüsünü kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Standard OpenHCI USB Host Controller

   Adım 5

Host bilgisayarınızın USB 2.0 portuna bir flash bellek takınız ve guest makinede Devices (Aygıtlar) / USB / Kingston DataTraveler 3.0 (USB Aygıtınızın Adı) seçiniz.

USB Flash Belleği Sanal Makineye Ekleme

   Adım 6

USB belleğinizi VM’ye taktıktan sonra Generic USB Mass Storage Class Device sürücüsünü de kurunuz.

Generic USB Mass Storage Class Device

   Adım 7

USB belleğinize Bilgisayarım üzerinden ulaşabilir ve çalışırlığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, aygıt yöneticisinde flaş belleğinin disk sürücüleri altında listelendiğini görebilirsiniz.

USB Belleğin Çalışırlığını Doğrulama

TCP/IP Protokolü Kurulumu ve İnternet Bağlantısını Yapılandırma

Windows 95’i kurduktan sonra İnternet’e erişebilmek için TCP/IP protokolünü yapılandırmalısınız.

   Adım 1

TCP/IP protokolünü kurmak için masaüstü konumundaki Network Neighborhood (Ağ Komşuları) aracının özelliklerini açınız.

Ağ Özelliklerini Görüntüleme

   Adım 2

Network penceresinde Add (Ekle) butonuna tıkladıktan sonra bileşen türlerinden Protocol (Protokol) işaretleyiniz ve tekrar Add tıklayınız.

Ağ protokollerini listeleyen pencerede Microsoft / TCP/IP seçiniz ve OK’a tıklayınız.

TCP/IP Protokolü Kurulumu

   Adım 3

MS-DOS Prompt açınız ve ping 8.8.8.8 komutunu kullanarak Google sunucularına ping atınız ve İnternet bağlantısını kontrol ediniz.

MS-DOS Üzerinden Google Sunucularına Ping Atma

   Adım 4

The Internet açtıktan sonra İnternet bağlantısı sihirbazında sonraki pencereye devam ediniz ve mevcut seçeneklerden Current (Geçerli) seçeneğini işaretleyip devam ediniz.

Geçerli Ağ Bağlantısını Yapılandırma

   Adım 5

Microsoft Internet Explorer açıldığında google.com ziyaret ederek bağlantınızı kontrol ediniz.

The Internet ile Google Anasayfasını Ziyaret Etme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

VirtualBox Versiyon
YouTube Video
Slayt
6

 

Windows 95 ISO ve Driver (Sürücü) İndir

Windows 95 EN ISO
Display Driver (VBE Miniport)
Chipset Driver
Sound Blaster PCI128 Driver
USB Driver

 

   İlgili Yazılar


VirtualBox ile Windows 98 Kurulumu
♦ VirtualBox ile Windows Me Kurulumu
♦ VirtualBox ile Windows XP Kurulumu
♦ VirtualBox ile Windows 7 Kurulumu
♦ VirtualBox ile Windows Vista Kurulumu

12 Comments

 1. Avatar for Onat Onat 3 Haziran 2020

  Hata veriyor. “0x7758B1E5 adresindeki yönerge 0x000C000C adresindeki belleğe başvurdu. Bellek şu olamaz written. Programı sonlandırmak için Tamam’a basın.”

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 4 Haziran 2020

   Hangi aşamada hata alıyorsunuz? Sistem özellikleriniz ile birlikte geri dönüş yaparsanız sizi yönlendirebilirim. Eğer VirtualBox’ı açar açmaz bu hatayı alıyorsanız, sisteminiz ile bir sıkıntı olabilir. Ayrıca, VBox’ı yönetici olarak çalıştırmayı unutmayınız. Eğer VM kurup açmayı denediğiniz bu hata ile karşılaşıyorsanız, VM’ye atadığınız işlemci sayıları ile alakalı bir durum olabilir. PC özellikleriniz düşük ise sanal makinenin RAM, CPU gibi değerlerini düşürmeyi deneyiniz.

   Cevapla
 2. Avatar for Onat Onat 4 Haziran 2020

  Daha önce Windows Vista falan kurmuştum XP falan açılıyordu. Bunda ise Giriş kısmı geliyor. Sonra o ekran gittikten sonraki “Starting Windows” yazması gereken kurulum yazısı gelmeden siyah ekranda çıkıyor o hata. Ben disket yansımasından olduğunu düşünüyorum. Ama buradan indirmedim dosyaları. Birde buradan indirip (disket dosyasını) deneyeyim.

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 5 Haziran 2020

   Muhtemelen dediğiniz aşamada hata alıyorsunuz. Eklediğim dosyalar sorunsuz, indirip denedikten sonra geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

   Cevapla
 3. Avatar for Onat Onat 5 Haziran 2020

  Merhaba ben disketi indirdim oldu ama setup yazdım açılmadı çünkü işi dosyası Türkçe olduğu için kür diye geçiyormuş.

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 6 Haziran 2020

   Evet ISO dosyanız TR olduğu için KUR komutunu kullanmanız gerekiyor. Geri bildirim için teşekkürler.

   Cevapla
 4. Avatar for Yazılamaz Yazılamaz 24 Ekim 2020

  tüm herşeyi eksiksiz yaptım ama ben R: diyip dir diyince şöyle bir hata veriyor:
  CDR101: Not ready reading drive R
  bende r(retry),a(abort),r(retry) yazdım hiçbiri olmadı

  Cevapla
 5. Avatar for Anonim Anonim 24 Kasım 2020

  Bende Certificate of Authenticity diye biyer çıkıyor ne yapmam lazım

  Cevapla
 6. Avatar for wino wino 9 Mart 2021

  meraba ben son aşamaya kadar geldim fakat setup komutumu kabul etmiyor

  Cevapla
 7. Avatar for baykaz baykaz 26 Nisan 2021

  abi ben ingilizce oolanı kurdum ama serial kod yok nerden bakabilirim veya bulabilirim

  Cevapla
 8. Avatar for baykaz baykaz 26 Nisan 2021

  bi dakika galiba serial key kurarken yazıyordu

  Cevapla
 9. Avatar for baykaz baykaz 26 Nisan 2021

  abi serial key deilmiş YA NERDEN BULCAM SÖYLE ADMİN

  Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: