Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows Server 2019 Kurulumu

Bu yazımızda, Oracle VM VBox sanallaştırma programı ile Windows 10 üzerinde adım adım Windows Server 2019 kuracağız.

Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows Server 2019 Kurulumu

VirtualBox Sanal Makine Kullanarak Server 2019 Nasıl Kurulur?

Microsoft, Windows Server 2019 Preview sürümünü 20 Mart 2018 tarihinde piyasaya sürdü. Windows Server 2019’un tam yani kararlı sürümü ise, 2018’in ikinci yarısında mevcut olacaktır.

MS Server 2019, Windows Server 2016’nın güçlü altyapısı üzerine inşa edildi ve göze çarpan en büyük özelliği ise Project Honolulu’dur. Project Honolulu nedir diyorsanız, MS Server 2019, 2016 ve 2012 R2’yi GUI veya GUI-less iki yöntem kullanarak yönetmenize izin veren merkezi bir konsoldur. Sonraki yazılarımıda, Project Honolulu kurulumu ve konfigürasyonunu daha detaylı ele alacağız.

MS Server 2019 hakkında daha fazla bilgi almak için https://cloudblogs.microsoft.com/windowsserver/2018/03/20/introducing-windows-server-2019-now-available-in-preview/ adresini ziyaret ediniz.

Önceki yazımızda, Windows Server 2019’u VMware Workstation sanallaştırma programı ile kurmuştuk. Bu yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

Server 2019 ve Project Honolulu’dan kısaca bahsettikten sonra, Oracle VM VirtualBox ile MS Server 2019 kurulumu adımlarına geçelim.

Adım Adım Windows Server 2019 Kurulumu

Windows Server 2019’u fiziksel bir sunucunuz üzerine kurabileceğiz gibi sanallaştırma programları kullanarak masaüstü bilgisayarınıza veya laptop’unuza kurabilir ve deneyim sağlayabilirsiniz.

Microsoft Server 2019’u fiziksel bir sunucu üzerine kurmadan önce, sanal ortamda kurup test etmenizde fayda vardır.

Öncelikle, Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, Windows 10 Üzerinde VirtualBox Kurulumu yapınız. Fakat bir Linux tabanlı Ubuntu/Debian/Linux Mint kullanıyorsanız, Ubuntu Üzerinde VirtualBox Kurulumu yapınız.

Daha sonra, buradaki yazımıza göz atarak MS Server 2019 ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Ve ardından adım adım kurulum yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Öncelikle VirtualBox üzerinde yeni bir sanal makine oluşturunuz. Sanal makine oluşturma adımlarında işletim sistemi seçimi penceresinde Windows Server 2016 (64-bit) seçiniz. Daha sonra, sanal makinenin ayarlarını açınız ve System (Sistem) / Acceleration (Hızlandırma) tabına tıklayınız.

NOT: Oracle VM sanallaştırma programının 6.0 sürümünde sanal makine işletim sistemi seçme penceresinde Server 2019 seçeneği mevcuttur.

Hardware Virtualization (Donanım Sanallaştırma) kısmında Enable VT-x/AMD-V ve Enable Nested Paging  seçeneklerini işaretleyiniz ve son olarak Server ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

VirtualBox ile Sanal Makine Kurulumu

   Adım 2

Windows Server 2019 sanal makineyi hazırladıktan sonra Start (Başlat) butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

   Adım 3

Windows Server 2019 için kurulacak dili, zaman ayarlarını ve klavye düzenini yapılandırınız ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Kurulacak Dili Seçme

   Adım 4

Windows Server Standard (Desktop Experience/Masaüstü Deneyimi) seçerek Next butonuna tıklayınız.

Windows Sunucu Standart / Masaüstü Deneyimi

   Adım 5

Windows Server 2019 lisans anlaşmasını kabul ediniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Windows Server 2019 Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 6

Windows Server 2019’u güncelleme yapmadan kurmak için Custom (Manuel) seçeneğine tıklayınız.

Sunucu Manuel Kurulum

   Adım 7

Sanal makine için belirlediğiniz sanal harddisk boyutunu yapılandırınız ve Windows Server 2019’u kurmak istediğiniz Partition seçerek Next butonuna tıklayınız.

Sunucu Disk Yapılandırması

   Adım 8

Sanal makinede kurulum yapılırken bekleyiniz…

Kurulum İçin Dosyalar Hazırlanıyor

   Adım 9

Aygıtlar hazırlanırken bekleyiniz…

Aygıtlar Hazırlanıyor

   Adım 10

Administrator hesabınız için kompleks bir parola belirlemeniz gerekmektedir. Zor ve karmaşık bir parola yazınız ve Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Ayarları Yapılandır

   Adım 11

Sanal makine üzerinde Windows Server 2019 sanal makinenin oturum kilidini açmak için Input / Keyboard / Insert Ctrl-Alt-Del seçeneğine tıklayınız.

Ctrl + Alt + Del

   Adım 12

Oluşturduğunuz Administrator parolanızı yazınız ve Enter‘a basınız.

Yönetici Parolasını Yazma ve Oturum Açma

   Adım 13

Kurulum adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi Server Manager (Sunucu Yöneticisi) bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Sunucu Yöneticisi

Windows Server 2019 Üzerine Misafir Eklentileri Kurulumu

Oracle ile Microsoft Server 2019 kurulumu yaptığınız zaman Guest Additions (Misafir Eklentileri) kurmanız gereklidir.  Windows istemcileri için misafir eklentileri kurulumu yapmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Misafir Eklentilerini Yükleme

PC’ye Windows Server 2019 Yükleme ⇒ Video

PC’nize sanal makine ile Server 2019 sürümünü yükleme için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, ücretsiz ve popüler sanallaştırma programı olan Oracle sanallaştırma yazılımı ile adım adım Windows Server 2019 Technical Preview (Teknik Önizleme) sürümünü kurduk. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VBox Sürüm Yükseltme
Windows Server İçin Microsoft Project Honolulu İndir
♦ VMware Workstation ile Server 2019 Kurulumu
♦ Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir?
♦ VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: