Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows Server 2019 Kurulumu

Bu adım adım rehber, Oracle VM VirtualBox kullanarak Windows 11 veya 10 PC’nize Windows Server 2019’u nasıl yükleyeceğinizi gösterecektir. Kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmenizi sağlamak için tüm süreç boyunca size yol göstereceğiz. Bu eğitimin sonunda, Windows bilgisayarınızda tamamen işlevsel bir Sunucu İşletim Sistemine sahip olacaksınız.

Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows Server 2019 Kurulumu

VirtualBox Sanal Makine Kullanarak Windows Server 2019 Nasıl Kurulur?

Microsoft, Windows Server 2019 Preview sürümünü 20 Mart 2018 tarihinde piyasaya sürdü. Windows Server 2019’un tam yani kararlı sürümü ise, 2018’in ikinci yarısında mevcut olacaktır.

MS Server 2019, Windows Server 2016’nın güçlü altyapısı üzerine inşa edildi ve göze çarpan en büyük özelliği ise Project Honolulu’dur. Project Honolulu nedir diyorsanız, MS Server 2019, 2016 ve 2012 R2’yi GUI veya GUI-less iki yöntem kullanarak yönetmenize izin veren merkezi bir konsoldur. Sonraki yazılarımıda, Project Honolulu kurulumu ve konfigürasyonunu daha detaylı ele alacağız.

MS Server 2019 hakkında daha fazla bilgi almak için bu adresi ziyaret ediniz.

VM’de Windows Server 2019 Kurulum

Windows Server 2019’u fiziksel bir sunucunuz üzerine kurabileceğiz gibi sanallaştırma programları kullanarak masaüstü bilgisayarınıza veya laptop’unuza kurabilir ve deneyim sağlayabilirsiniz.

Microsoft Server 2019’u fiziksel bir sunucu üzerine kurmadan önce, sanal ortamda kurup test etmenizde fayda vardır.

Daha sonra, buradaki yazımıza göz atarak MS Server 2019 ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Ve ardından adım adım kurulum yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Öncelikle VirtualBox üzerinde yeni bir sanal makine oluşturunuz. Sanal makine oluşturma adımlarında işletim sistemi seçimi penceresinde Windows Server 2016 (64-bit) seçiniz. Daha sonra, sanal makinenin ayarlarını açınız ve System (Sistem) / Acceleration (Hızlandırma) tabına tıklayınız.

NOT: Oracle VM sanallaştırma programının 6.0 sürümünde sanal makine işletim sistemi seçme penceresinde Server 2019 seçeneği mevcuttur.

Hardware Virtualization (Donanım Sanallaştırma) kısmında Enable VT-x/AMD-V ve Enable Nested Paging  seçeneklerini işaretleyiniz ve son olarak Server ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 2

Windows Server 2019 sanal makineyi hazırladıktan sonra Start (Başlat) butonuna tıklayarak sanal makineyi çalıştırınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

Adım 3

Windows Server 2019 için kurulacak dili, zaman ayarlarını ve klavye düzenini yapılandırınız ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Kurulacak Dili Seçme

Adım 4

Windows Server Standard (Desktop Experience/Masaüstü Deneyimi) seçerek Next butonuna tıklayınız.

Windows Sunucu Standart / Masaüstü Deneyimi

Adım 5

Windows Server 2019 lisans anlaşmasını kabul ediniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Windows Server 2019 Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 6

Windows Server 2019’u güncelleme yapmadan kurmak için Custom (Manuel) seçeneğine tıklayınız.

Sunucu Manuel Kurulum

Adım 7

Sanal makine için belirlediğiniz sanal harddisk boyutunu yapılandırınız ve Windows Server 2019’u kurmak istediğiniz Partition seçerek Next butonuna tıklayınız.

Sunucu Disk Yapılandırması

Adım 8

Sanal makinede kurulum yapılırken bekleyiniz…

Kurulum İçin Dosyalar Hazırlanıyor

Adım 9

Aygıtlar hazırlanırken bekleyiniz…

Aygıtlar Hazırlanıyor

Adım 10

Administrator hesabınız için kompleks bir parola belirlemeniz gerekmektedir. Zor ve karmaşık bir parola yazınız ve Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Ayarları Yapılandır

Adım 11

Sanal makine üzerinde Windows Server 2019 sanal makinenin oturum kilidini açmak için Input / Keyboard / Insert Ctrl-Alt-Del seçeneğine tıklayınız.

Ctrl + Alt + Del

Adım 12

Oluşturduğunuz Administrator parolanızı yazınız ve Enter’a basınız.

Yönetici Parolasını Yazma ve Oturum Açma

Adım 13

Kurulum adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi Server Manager (Sunucu Yöneticisi) bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Sunucu Yöneticisi

Windows Server 2019 Üzerine Misafir Eklentileri Kurulumu

Oracle ile Microsoft Server 2019 kurduğunuz zaman Guest Additions (Misafir Eklentileri) kurmanız gereklidir.  Windows istemcileri için misafir eklentileri kurulumu yapmak için bu bağlantıya tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Video

Sonuç

Bu yazımızda, ücretsiz ve popüler sanallaştırma programı olan Oracle sanallaştırma yazılımı ile adım adım Windows Server 2019 Technical Preview (Teknik Önizleme) sürümünü kurduk. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

İlgili Yazılar

1) VBox Sürüm Yükseltme
2) Windows Server İçin Project Honolulu
3) VMware ile Server 2019 Kurma
4) Intel VTx Açma
5) ESXi Tanımı

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir