VirtualBox Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde kurulu Oracle VM VirtualBox üzerinde yeni bir sanal makine nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VirtualBox Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

VirtualBox ile Yeni Bir Sanal Makine Nasıl Oluşturulur?

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programı ile bir sanal işletim sistemi kurmadan önce, yeni bir sanal makine oluşturmamız gereklidir.

Oracle VM VirtualBox ile sanal makine kurulumu en önemli işlemlerden biridir. Çünkü, oluşturacağınız disk yapısı ve boyutu sistem için önemlidir. Örneğin, Windows 10 işletim sistemi kurmayı planlıyorsanız, VirtualBox programını açtıktan sonra öncelikle yeni bir VM oluşturmanız gerekir.

Oracle sanallaştırma yazılımı ile sanal makine oluşturma adımları oldukça basit ve kolaydır. Herhangi bir sanallaştırma programı ile Disk yapısı seçeneklerinde daima Fixed (Sabit) seçeneğini seçmenizi öneririz. Çünkü kuracağınız işletim sisteminden daha fazla performans artışı elde edeceksiniz. Özellikle USB 3.0 harici bir diske veya SSD diske kurulum yaparsanız, daha da performans elde edebilirsiniz.

Daha önce bilgisayarınıza Oracle programını kurmadıysanız, Windows 10’da VirtualBox Kurulumu adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

NOT: Bu yazıdaki adımları takip ederek Windows, Linux veya macOS bilgisayarınızda VirtualBox 6.0.10 sürümü ile de yeni bir sanal bilgisayar oluşturabilirsiniz.

Windows veya Linux İşletim Sistemi Kurmak İçin Sanal Makine Kurulumu

VirtualBox programında kuracağız işletim sistemine göre sanal pc oluştururken işletim sistemi adını yazdıktan sonra versiyon kısmında sistem türü otomatik olarak belirlenir ve donanımlar o sisteme göre ayarlanır.

   Adım 1

Yeni bir virtual machine oluşturmak için Oracle VM VirtualBox programını açınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi New (Yeni) butonuna tıklayınız.

VirtualBox'ta Yeni Bir Sanal İşletim Sistemi Oluşturma

   Adım 2

Bu pencerede hangi işletim sistemini kuracaksanız o işletim sistemi adını yazınız ve versiyon kısmından işletim sistemi versiyonunu seçiniz. Daha sonra Next (İleri) butonuna tıklayınız.

İşletim Sisteminin Türünü ve Sürümünü Seçme

   Adım 3

Kuracağınız işletim sistemi için Oracle programı RAM miktarını öneriyor. Eğer RAM miktarını arttırmak istiyorsanız, bu değeri arttırabilirsiniz. Bilgisayarınızda 8 GB RAM varsa, burada deneme amaçlı 4 GB seçebilirsiniz.

Wizard penceresinde Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sanal Makine İçin RAM Değeri Ayarlama

   Adım 4

Bu pencerede, eğer daha önce oluşturduğunuz sanal Harddisk varsa, Use an existing virtual disk file (Varolan sanal disk dosyasını kullan) seçeneğini seçtikten sonra dosyanın lokasyonunu seçerek programa ekleyebilirsiniz.

Eğer VirtualBox ile ilk defa VM oluşturuyorsanız, aşağıdaki görüntüdeki gibi Create a virtual har disk now (Şimdi sanal bir disk oluştur) seçeneğini seçmeniz gerekir.

Buradaki ayarlar tamamlandıktan sonra Create (Oluştur) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Create a virtual har disk now (Şimdi sanal bir disk oluştur)

   Adım 5

Hard disk türleri penceresinde, VirtualBox tarafından varsayılan olarak VDI (VBox Disk Image) seçili durumdadır. Hard disk türleri arasındaki farklı sonraki yazılarımızda detaylı olarak açıklayacağız.

VM performansı için varsayılan olarak seçili olan VDI formatını seçerek Next butonuna tıklayınız.

VDI (VBox Disk Image)

   Adım 6

Sanal makine oluşturma işleminde en önemli adımdayız. Çünkü, buradaki seçeceğiniz ayar VM performansınızı önemli derecede etkiler.

Dynamically allocated (Dinamik olarak ayrılan) seçeneğini seçerseniz, VM için disk oluşturma fazla zaman almayacak ve diskiniz hemen oluşturulacaktır. Sanal makinenizin disk ihtiyacı olduğunda ise otomatik olarak kurulum lokasyonuna göre boyutu arttıracaktır.

Fixed Size (Sabit boyut) seçeneğini seçerseniz, sizin belirttiğiniz bir lokasyonda ve istediğiniz boyutta bir disk oluşturacaktır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi buradaki ayar sanal makine performansınızı arttıracaktır.

Sanal Hard Diski Fiziksel HDD Üzerinde Depolama

   Adım 7

Windows 10 VM için disk boyutunu bu pencereden değiştirebilir ve harici bir hard disk üzerine veya SSD’ye kurulum yaparak performans artışı elde edebilirsiniz.

Sanal Makine Konumu ve Boyutunu Yapılandırma

   Adım 8

Bu yazıda sanal makine disk dosyasını harici bir diske kaydediyoruz.

Dosyayı Kaydet

   Adım 9

VBox’ta sanal makine kurulum lokasyonu ve disk boyutunu ayarladıktan sonra Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

Disk Boyutunu Yapılandırma

   Adım 10

Sanal makine için disk oluşturuluyor.

Sanal Disk Oluşturuluyor

   Adım 11

Disk oluşturma biraz vakit alabilir. Oracle sanallaştırma programı üzerinde sanal makineyi oluşturduktan sonra, üzerine Windows 10 işletim sistemi kurmak için ISO kurulum dosyasına ihtiyacınız vardır. Yazının altındaki butondan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Windows 10 ISO dosyasını belirtmek için, makine üzerinde Settings (Ayarlar) seçeneğine tıklayınız.

Sanal PC Ayarları

   Adım 12

Windows 10 VM ayarlar penceresinde, Storage (Depolama) seçeneğine tıklayınız.

VirtualBox - Depolama

   Adım 13

Storage kısmındaki Empty (Boş) seçeneğinin üzerine tıklayınız ve sağ tarafdaki belirtilen yere tıklayarak Windows 10 ISO dosyası lokasyonunu seçiniz.

Sanal Bilgisayara ISO Dosyası Ekleme

   Adım 14

Windows 10 kurulum imaj dosyasını seçiniz.

İmaj Dosyasını Ekleme

   Adım 15

VM için ISO dosyasını seçtiğinizde aşağıdaki görüntüdeki gibi olması gerekmektedir. OK (Tamam) butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Sanal Makine Ayar Penceresini Kapatma

   Adım 16

Oracle yazılımı üzerinde Windows 10 kurulumunu artık yapabilirsiniz…

Virtual Machine Çalıştırma

Adım Adım Sanal PC Oluşturma ⇒ Video

Oracle VM VBox ile yeni bir makine oluşturma adımlarını aşağıdaki videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda Oracle VM VBox üzerinde yeni bir sanal makine oluşturduk ve işletim sistemi kurulumu için ISO dosyası nasıl eklenir belirttik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 10 ile VirtualBox Kurulumu
Oracle VM VirtualBox ile Windows 10 Kurulumu
♦ Ubuntu Üzerine VirtualBox Kurulumu
♦ Oracle VM VirtualBox Sürüm Yükseltme
♦ VirtualBox Üzerinde Windows 7 Kurulumu

14 Comments

 1. Avatar for Naseh Naseh 20 Eylül 2017

  tesekkurler,VMware esxi icin makale yazarsaniz cok iyi olur

  Cevapla
  • Avatar for tolqabaqci tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Rica ederim, en kısa zamanda VMware ESXI konularına giriş yapacağım.

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page