VirtualBox 7.0 Üzerinde Windows 98 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 veya 11 işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox 7.0 sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal bilgisayar üzerinde Windows 98 FE (First Edition) nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows 98 FE (First Edition) Kurulumu

Oracle VM VirtualBox 7 Kullanarak Windows 10 / 11 Üzerinde Windows 98 FE (First Edition) veya SE (Second Edition) Nasıl Kurulur?

Windows 98, Microsoft’un 9x sürümlerinin bir dağıtımıdır ve ilk resmi olarak 25 Haziran 1998’de ticari olarak kullanıma sunuldu.

Windows 98, grafik kullanıcı arabirimine sahip bir işletim sistemidir ve böylece kullanıcılara simgeler, kısayollar ile yazılımların daha kolay kullanımını sunar.

En büyük yeniliklerinden biri de daha uzun dosya adlarını destekleyen ve kaynakların daha verimli kullanımını sağlayan FAT32 dosya sistemidir. Ayrıca, USB aygıtlarının daha hızlı entegrasyonunu sağlayarak yazıcı, tarayıcı gibi birçok çevre birim aygıtının kullanımını kolaylaştırır.

Windows 98, kullanıcıların İnternet’e erişebilmesini daha çok kolaylaştırarak daha karmaşık ağ bağlantıları yapılandırmalarının önüne geçer.

Kullanıcı arayüzünün geliştirilmesi sayesinde geliştiricilerin ürettiği çoğu yazılımlar GUI ile yönetilmektedir, fakat bazı gelişmiş ayarların konfigürasyonlarını yapmak MSDOS kullanımını gerektirir.

Microsoft, Windows 98 First Edition (FE) işletim sistemini resmi olarak ana desteğini 30 Haziran 2002’de, genişletilmiş desteğini ise 11 Temmuz 2006’da sonlandırdı.

İlk versiyonun sahip olduğu güvenlik açıklarının ve sistem hatalarının birçoğunu gideren Windows 98 Second Edition (SE), 5 Mayıs 1999’da piyasa sürüldü fakat bu sistemde, 30 Haziran 2002’de sonlandırıldı.

Güncel olmayan ve günümüzde kullanılmayan bir işletim sistemini deneyimlemek istediğinizde, VirtualBox veya VMware gibi sanal makine programlarını kullanabilirsiniz. Böylece, eski bir bilgisayara sistem kurmak yerine Windows 10 veya Windows 11 host bilgisayarınızda eski işletim sistemlerini kullanabilirsiniz.

Windows 98 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Host bilgisayarınıza Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımını kurduktan sonra Windows’un 9x sürümlerinden birini kurmak istiyorsanız, sanal makinenin ayarlarını doğru olarak yapılandırmanız gerekir.

Adım 1

VirtualBox yazılımını çalıştırdıktan sonra araç menüsünden Machine (Makine) / New (Yeni) seçeneğine veya sağ kısımdaki New ikonuna tıklayarak sanal makine hazırlama sihirbazını başlatınız.

Yeni Sanal Makine Oluşturma

Adım 2

Sanal makine sihirbazında Name (Ad) kısmına kuracağınız işletim sisteminin adını yazdıktan sonra, Type (Tür) ve Version (Versiyon) kısmındaki değerler program tarafından otomatik olarak yapılandırılacaktır.

Eğer Windows’un daha güncel işletim sistemlerini kurarken Version kısmında 64 Bit yerine 32 Bit mimari değerini görüyorsanız, kuracağınız sisteme göre mimari yapısını manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Windows 98 işletim sistemini host diskinizde depolamak istiyorsanız, Folder (Klasör) lokasyonunu varsayılan olarak bırakınız. Fakat, host diskinizi gereksiz yere doldurmak istemiyorsanız, harici bir diske konumlandırmanız daha iyi olabilir.

Hazırlamakta olduğunuz sanal bilgisayara Windows 98 FE (First Edition) veya SE (Second Edition) ISO dosyası eklemek için ISO Image bölümünden Other (Diğer) seçiniz.

İşletim Sistemi Adını Yazma ve ISO Dosyası Ekleme

Adım 3

Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 98 FE veya SE işletim sisteminin ISO dosyasını seçiniz ve ekleyiniz.

Sanal Makineye Windows 98 ISO Dosyası Ekleme

Adım 4

VirtualBox 7.x sürümlerinde katılımsız kurulum özelliği ile daha hızlı sistem kurulumları yapabilirsiniz. Fakat, eski işletim sistemlerinde bu durum söz konusu olmayabilir, bu yüzden manuel sistem kurmaya devam etmek için Next’e tıklayınız.

OS, Seçilen ISO Dosyasından Belirlenemedi

Adım 5

Windows 98 sisteminin fiziksel bir bilgisayarda maksimum RAM boyutu 1.5 GB’dir. Fakat, sanal makinede daha stabil kurulum yapmak için daha düşük bir RAM boyutu yapılandırabilirsiniz.

Hardware (Donanım) penceresinde Base Memory (Temel Bellek) kısmında Win98 için 1024 MB (1 GB) RAM boyutu ayarlayınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Bellek Boyutunu Yapılandırma

Adım 6

Temiz bir sistem kurulumu yapmak için yeni bir sanal hard disk oluşturmanız gerekir. Eğer daha önce kurduğunuz bir sanal makine varsa, sanal diski bu pencereden ekleyebilirsiniz. Win98 için 10 GB yeni bir sanal disk boyutu yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

10 GB Boyutunda Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

Adım 7

Oluşturduğunuz Win98 guest işletim sistemine ait sanal donanım özet bilgilerini kontrol ediniz ve sihirbazı kapatmak için Finish (Bitir) tıklayınız.

Sanal Makine Özet Donanım Bilgilerini Kontrol Etme

Adım 8

Windows 98 sanal makineyi hazırladıktan sonra performans açısından bazı önemli ayarları yapmanız gerekir. Bu yüzden sanal PC’nizi çalıştırmadan önce Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Sanal Makine Ayarlarını Açma

Adım 9

Sanal makinenin General (Genel) ayarlarından Advanced (Gelişmiş) sekmesinde Shared Clipboard (Paylaşılan Pano) ve Drag’n’Drop (Sürükle ve Bırak) özelliklerini etkinleştirebilirsiniz fakat bu Win98’de çalışmayacaktır. Eğer VirtualBox’ın eski sürümlerinden birini kullanarak sanal sistemi çalıştırmayı planlıyorsanız, uygun bir sürümde Guest Additions destekli olacağından bu özellikleri etkinleştirerek guest makineninizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Host bilgisayarınızda VirtualBox 7.x sürümlerinden biri kurulu ise, dosya transferi özelliklerini etkinleştirmeyi atlayabilirsiniz. Bu makalede yalnızca eski sürümler için etkinleştirmenizi öneriyoruz.

Shared Clipboard ve Drag'n'Drop Bidirectional Olarak Değiştirme

Adım 10

VM’nin ayarlar penceresinde System (Sistem) / Motherboard (Anakart) sekmesinde önyükleme aygıtlarını yapılandırınız ve sanal PC’yi daha performanslı kullanabilmek için I/O APIC özelliğini etkinleştiriniz.

NOT: Bazı durumlarda sanal sisteminiz sürekli hata veriyor veya kurulmuyorsa sistem ayarlarında Acceleration (Hızlandırma) sekmesinde Nested Paging özelliğini etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

I/O APIC Etkinleştirme

Adım 11

Belirttiğimiz gibi Oracle sanallaştırma programının yeni sürümlerinde Win98 için tam olarak destekli olmadığından görüntü ve 3D hızlandırma ayarlarını kullanamayabilirsiniz. Eğer Win98’i tam olarak destekleyen bir sürüm kullanıyorsanız Display (Görüntü) / Screen (Ekran) ayarlarından 3D hızlandırmayı mutlaka etkinleştiriniz ve video belleğini 128 MB olarak değiştiriniz.

3D Grafik Hızlandırmayı Etkinleştirme ve Video Belleğini Arttırma

Adım 12

IDE denetleyicisini seçtikten sonra sağ kısımda gördüğünüz Host I/O Cache özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol ediniz.

Host I/O Önbelleğini Etkinleştirme

Adım 13

Windows98.vdi sanal disk dosyasının çalışma prensibini SSD olarak yapılandırmak için Solid-State Drive seçeneğini işaretleyiniz.

IDE Diski SSD Olarak Değiştirme

Adım 14

Windows 98 sanal guest makinenizde USB aygıtlarınızı kullanarak dosya transferi yapmak için 2.0 (OHCI + EHCI) Controller işaretleyiniz ve VM’nizin ayarlarını kapatınız.

USB 2.0 Kontrolcüsünü Seçme

Adım 15

Gerekli tüm hazırlıkları yaptıktan sonra VirtualBox ile Windows 98 kurmak için sanal bilgisayarınızı çalıştırınız. VM’yi çalıştırdıktan sonra Select Start-Up Disk (Başlangıç Diskini Seçin) penceresi açıldığında guest makineye eklediğiniz ISO imajını seçiniz ve tekrar Start (Başlat) tıklayınız.

Windows 98 Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 98 Kurulumu

Sanal bilgisayarı başlangıç diski ile önyükledikten sonra fiziksel bir bilgisayar üzerine kurulum yapıyormuş gibi Windows kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1

Microsoft Windows 98 başlangıç menüsü açıldığında sistem kurulumunu ISO imajı ile yapmak için Boot from CD-ROM seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Boot from CD-ROM

Adım 2

Start Windows 98 Setup from CD-ROM seçeneği üzerinde tekrar Enter’a basınız ve devam ediniz.

Start Windows 98 Setup from CD-ROM

Adım 3

Microsoft Windows 98 Setup ekranında sistem kurulumunu başlatmak için Enter’a basınız. Eğer kurulum hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız F1’e veya kurulumdan çıkış yapmak için F3’e basabilirsiniz.

Microsoft Windows 98 Setup

Adım 4

Sanal makinenin sanal diskini düzenlemek için ayrılmamış alanı yapılandırmanız gerekir. Configure unallocated disk space (Ayrılmamış disk alanını yapılandır) seçeneği üzerinde Enter’a basınız ve devam ediniz.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

Adım 5

Sanal PC’nin disk kapasitesi 512 MB boyutundan yüksek ise, büyük disk desteğini etkinleştiriniz.

Büyük Disk Desteğini Etkinleştirme

Adım 6

Büyük disk desteğini etkinleştirdikten sonra sanal sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir. Kuruluma sıfırdan başlayacağınız için yukarıdaki adımları tekrar uygulayınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatmayı Onaylama

Adım 7

Sanal makine yeniden başladıktan sonra C sürücüsü otomatik olarak biçimlendirilecektir.

C Sürücüsü Formatlanıyor

Adım 8

Sanal disk formatlandıktan sonra kuruluma devam etmek için Enter’a basınız.

Sistemin Denetlenmesini Onaylama

Adım 9

Microsoft ScanDisk aracı açıldığında C sürücüsü üzerinde dosya yapısı otomatik olarak denetlenecektir.

Microsoft ScanDisk

Adım 10

Disk yapısı denetlendikten sonra Windows sihirbazı açıldığında Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Windows 98 Kurulum Sihirbazı

Adım 11

Windows 98 kurulum sihirbazı hazırlanıyorken bekleyiniz.

Kurulum, Windows 98 Sihirbazını Hazırlıyor

Adım 12

Windows 98’i yüklemek istediğiniz dizini Other Directory (Diğer Dizin) seçeneği ile değiştirebilirsiniz. Windows’u varsayılan C:\WINDOWS dizinine yüklemek için direk olarak Next’e tıklayınız.

C:\WINDOWS Dizinini Seçme

Adım 13

Kurulum sihirbazı, yüklü bileşenleri ve disk alanını denetliyorken bekleyiniz.

Sihirbaz, Windows Dizinini Hazırlıyor

Adım 14

Windows’un kurulum seçenekleri penceresinde varsayılan olarak etkin olan Typical (Tipik) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Tipik Windows Kurulumunu Seçme

Adım 15

En yaygın Windows bileşenlerini yükle seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

En Yaygın Windows Bileşenlerini Yükleme

Adım 16

Ağ yapınızdaki diğer bilgisayarlardan farklı bir bilgisayar adı ve açıklama yazınız.

Bilgisayar Adı Yazma

Adım 17

İnternet’ten bölgenize özgü haberleri veya ilgili içeriklerin listelenmesi için yaşadığınız ülkeyi seçiniz ve devam ediniz.

Lokasyon Seçimi

Adım 18

Windows 98 işletim sisteminin dosyalarını kopyalamak için Next’e tıklayarak devam ediniz.

Windows Kurulumunu Başlatma

Adım 19

Sanal makineye Windows’un kurulumu host bilgisayarınızın donanım performansına göre zaman alabilir, bu yüzden kurulumun tamamlanmasını bekleyiniz.

Windows 98 Kurulum Ekranı

Adım 20

Gerekli sistem dosyaları kopyalandıktan sonra sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Adım 21

Sanal makinenizi yeniden başlatma durumunda ISO dosyası guest makineye takılı ise, bu kez sisteminizi Hard Disk’ten başlatınız. Sanal PC’niz yeniden başladığında yeni bir kullanıcı adı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Kullanıcı Adı Yazma

Adım 22

Microsoft Windows 98 lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 23

Windows 98 FE ürün anahtarını yazınız ve devam ediniz.

Windows 98 First Edition (FE) Ürün Anahtarı

Adım 24

Sihirbaz, gerekli bilgileri kaydettikten sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Sistemi Başlatmayı Onaylama

Adım 25

Sanal bilgisayarınız yeniden başladığında kurulum sihirbazı tekrar açılacak ve tak ve çalıştır aygıtları yapılandıracaktır. Kurulum sihirbazı guest makinede tak ve çalıştır olmayan donanımları tarıyorken bekleyiniz.

Sihirbaz, Tak ve Çalıştır Aygıtları Ayarlıyor

Adım 26

Donanım taraması tamamlandığında sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Donanım Taraması Sonrası Sistemi Yeniden Başlatma

Adım 27

Kurulum sihirbazı yapılandırma dosyalarını güncellerken bekleyiniz.

Yapılandırma Dosyaları Güncelleniyor

Adım 28

Windows 98 sistemi yeniden başladığında sistem ayarlarını yapılandırmaya başlayacaktır. Fakat, bu aşamada “This program has performed an illegal operation and will be shut down.” hatası alıyorsanız guest makineyi patch’lemeniz gerekecektir. Bu yüzden, sanal PC’yi kapatmak için X’e ve ardından Power Off tıklayınız.

This program has performed an illegal operation and will be shut down.

Adım 29

Sanal makineyi kapattıktan sonra ayarlarını açınız ve Storage (Depolama) ayarlarından Floppy aygıtına alttaki butondan indirdiğiniz Patcher9x-0.5-boot.ima dosyasını ekleyiniz ve VM’yi tekrar çalıştırınız.

NOT: Bu aşamada Floppy aygıtının birincil önyükleme aygıtı olarak ayarlandığından emin olunuz. Eğer değilse, guest makineyi başlattığınız an F12’ye basınız ve Oracle Boot menüsünü açınız ve Floppy’i seçmek için “F” tuşuna basınız.

Patcher9x-0.5-boot.ima dosyasını geliştiricinin paylaştığı GitHub websayfasından veya alttaki butona tıklayarak direk olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Floppy Aygıtına Patcher IMA Dosyasını Ekleme

Adım 30

Guest makineyi Floppy’den boot ettiğinizde A:\ komut satırına “patch9x” komutunu yürütünüz ve ardından WINDOWS\SYSTEM konumuna patch yapmak için direk Enter’a basınız.

patch9x

Açılan seçeneklerden geliştiricinin önerdiği varsayılan seçenek olan 1’i seçiniz ve tekrar Enter’a basınız. Sanal PC’nin işlemci ayarlarını düzenledikten sonra sisteminizi başlatınız.

Windows 98 İçin Patch9x Çalıştırma

Adım 31

Windows 98 sisteminizi açtığınızda bu kez oturum açma ekranı ile karşılaşacaksınız. İlgili pencerede oluşturduğunuz kullanıcı adını yazınız ve OK’a tıklayınız.

Sistemde Oturum Açma

Adım 32

Sisteminizin zaman ve tarih ayarlarını yapılandırınız ve Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

Tarih ve Zaman Ayarları

Adım 33

Kurulum sihirbazı, işletim sisteminin denetim masası öğelerini, zaman ve tarih ayarlarını, Windows yardımı ve başlat menüsündeki programları yapılandırıyorken bekleyiniz.

Sistem Ayarları Güncelleniyor

Adım 34

Windows 98’e hoşgeldiniz penceresini sonraki sistem açılışında kapatmak için ilgili seçeneğin tikini kaldırınız ve pencereyi kapatınız.

Windows 98'e Hoşgeldiniz

Adım 35

Windows sisteminin özelliklerini görüntülemek için My Computer (Bilgisayarım) üzerine sağ tuşa tıkladıktan sonra Properties (Özellikler) tıklayınız.

Sistem Özelliklerini Görüntüleme

Display Driver (Görüntü Sürücü) Kurulumu ve Ekran Çözünürlüğünü/Rengini Değiştirme

VirtualBox sanallaştırma programı Windows’un 9x sürümleri için Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını resmi olarak desteklememektedir. Bu yüzden, sanal makineye kurduğunuz eski sistemlerin sürücülerini tam olarak kuramayabilirsiniz.

Windows 98 kurduktan sonra ekran çözünürlüğünü değiştirebilmek için görüntü bağdaştırıcısını yapılandırmanız gerekir.

Adım 1

Öncelikle, guest makinede Bilgisayarım / Properties / Device Manager (Aygıt Yöneticisi) açınız ve Display Adapters (Görüntü Bağdaştırıcıları) altındaki aygıtı kontrol ediniz.

Aygıt Yöneticisindeki Kurulmamış Sürücüleri Kontrol Etme

Adım 2

Daha sonra, guest makine çalışır durumdayken CD/DVD ikonuna tıklayınız ve açılan seçeneklerden Choose a disk file tıklayınız. Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 98 FE Display Driver (VBE Miniport) ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

VM'ye Display Driver (VBE Miniport) Driver ISO Ekleme

Adım 3

Standard PCI Graphics Adapter (VGA) üzerine çift tıkladıktan sonra açılan pencerede Driver (Sürücü) sekmesine ve ardından Update Driver (Sürücüyü Güncelle) butonuna tıklayınız. Ardından, sürücü güncelleme penceresinde Next’e tıklayarak devam ediniz.

Görüntü Bağdaştırıcısının Sürücüsünü Güncelleme

Adım 4

Tüm sürücülerin listesini görüntüle seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız. Daha sonra, Update Device Driver Wizard (Aygıt Sürücüsü Sihirbazını Güncelle) penceresinde Next’e tıklayınız.

Aygıt Sürücüsünü Güncelle

Adım 5

Bu kez açılan pencerede önce Have Disk (Disk’e Sahibim) butonuna tıklayınız ve ardından Browse (Gözat) tıklayınız. Sürücüyü manuel olarak güncellemek için ISO dosyasının konumunu açınız ve 032mb klasörü içerisindeki vbemp.inf dosyasını seçiniz ve OK’a tıklayarak devam ediniz.

Driver Konumunu Seçme

Adım 6

VBE Miniport – Standard PCI Graphics Adapter (VGA) seçiniz ve driver lokasyonunu kontrol ettikten sonra Next’e tıklayınız.

VBE Miniport Monitor Driver

Adım 7

Görüntü aygıtını güncelledikten sonra sanal makinenizi yeniden başlatınız.

VBE Miniport -Standard PCI Graphics Adapter (VGA)

Adım 8

Sisteminiz açıldıktan sonra masaüstü konumunda Sağ Tuş / Display Properties açınız ve Colors (Renkler) altındaki değeri True Color (32 bit) olarak değiştiriniz ve ekran çözünürlüğünü 1024 x 768 olarak ayarladıktan sonra sanal bilgisayarı yeniden başlatmadan değişiklikleri uygulayınız.

Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme ve Renk Bit Değerini 32 Bit Olarak Yapılandırma

USB 2.0 Driver (Sürücü) Kurulumu

Windows 98 sanal makinede USB 2.0 denetleyicisinin sürücüleri sistem kurulumundan sonra otomatik olarak kurulmamaktadır. Dolayısıyla, flash bellekleri VM’nizde kullanabilmeniz için USB sürücülerini kurmanız gerekir.

Adım 1

Makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz USB Mass Storage Controller Driver (nusb320-Eng-98FE) ISO dosyasını seçiniz ve Open butonuna tıklayınız.

VM'ye USB Mass Storage Controller Driver ISO Ekleme

Adım 2

Masaüstünde USB adında yeni bir klasör oluşturunuz ve CD içeriğini görüntüledikten sonra USB sürücüsüne çift tıklayınız ve arşivli dosyayı C:\USB konumuna çıkartınız.

Native USB Drivers for Windows 98 1st Edition

Adım 3

Aygıt yöneticisinde PCI Universal Serial Bus aygıtının sürücüsünü kurmak için Reinstall Driver (Sürücüyü Yeniden Yükle) butonuna tıklayınız ve sonraki pencerelerde Next’e tıklayınız.

PCI Universal Serial Bus Sürücüsünü Güncelleme

Adım 4

Klasöre ayıkladığınız sürücü dosyalarının konumunu göstermek için Specify a location (Bir konum belirtin) seçeneğini işaretleyiniz ve Browse (Gözat) butonuna tıklayarak USB klasörünün konumunu belirttikten sonra sürücüyü kurunuz.

Belirli Konumdan USB Driver Kurma

Adım 5

Host bilgisayarınızın USB 2.0 portlarından birine flash belleğinizi takınız ve diskinizi FAT32 olarak biçimlendirdikten sonra içerisinde örnek olarak Backup adlı bir klasör oluşturunuz.

Host PC'ye USB Flash Bellek Takma

Adım 6

Guest makineye USB belleğinizi eklemek için Devices (Aygıtlar) / USB / Kingston DataTraveler (USB Aygıtınızın Adı) tıklayınız.

Sanal Makineye USB Flash Bellek Takma

Adım 7

Bilgisayarım veya aygıt yöneticisinden USB flash belleğinizin çalıştığını kontrol edebilirsiniz.

USB Belleğin İçeriğini ve Özelliklerini Görüntüleme

PCI System Peripheral Driver Kurulumu

Windows 98, VBox yazılımı tarafından tam olarak desteklenmediğinden dolayı bazı aygıtların sürücülerini kuramayabilirsiniz. Bu durum bazı aygıtlar için sorun oluşturmaz ve sisteminiz sorunsuz olarak çalışır.

Adım 1

PCI System Peripheral aygıtının sürücüsünü kurmak için Properties (Özellikler) / Reinstall Driver (Sürücüyü Yeniden Kur) butonuna tıklayınız. Sürücü güncelleme penceresinde Next’e tıkladıktan sonra tüm sürücüleri görüntüle seçeneğini seçiniz ve devam ediniz.

PCI System Peripheral Driver Güncelleme

Adım 2

Açılan sürücü listesinde System Devices seçip ilerleyiniz. Daha sonra Manufacturers (Üreticiler) kısmından Standard System Devices / MCA Bus seçiniz ve sürücünün kurulmasını onaylayınız.

MCA Bus Sürücüsünü Kurma

Adım 3

Aygıt yöneticisinde Refresh (Yenile) butonuna tıklayarak kurulmamış sürücüleri taradığınızda tüm sürücülerin başarılı bir şekilde kurulduğunu görebileceksiniz.

Aygıt Yöneticisinde Tüm Aygıtları Kontrol Etme

İnternet Bağlantısını Yapılandırma ve Test Etme

Oracle VM VirtualBox programında guest makinelerin ağ bağlantısı otomatik olarak yapılandırıldığı için kurduğunuz her sanal makine İnternet bağlantısına sahip olacaktır.

Adım 1

Start (Başlat) / Programs (Programlar) / MS-DOS Prompt açınız ve “ping 8.8.8.8” komutu ile Google sunucularına ping atarak İnternet bağlantınızı sınayınız.

MS-DOS ile Google Sunucusuna Ping Atma

Adım 2

Start / Programs / İnternet Explorer kısayoluna tıkladıktan sonra Internet Connection Wizard (İnternet Bağlantı Sihirbazı) penceresi açıldğında “My computer is already set up for the Internet. Do not show this wizard again. (Bilgisayarım zaten İnternet için ayarlanmış. Bu sihirbazı bir daha gösterme.)” seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Bilgisayarım Zaten İnternet'e Bağlı Seçeneğini Seçme

Adım 3

İnternet Explorer web tarayıcısı otomatik olarak başlatıldığında Google arama motorunu ziyaret ederek bağlantınızı kontrol edebilirsiniz.

İnternet Explorer ile Google Arama Motorunu Ziyaret Etme

Video 1

Video 2

Eski Sürümlerin Kurulumu

VirtualBox Versiyon
YouTube Video
Slayt
7 (YENİ)

 

Windows 98 FE (First Edition) Driver/Sürücü İndir

Windows 98 FE (First Edition) ISO
Display Driver (VBE Miniport – Standard PCI Graphics Adapter VGA)
USB Mass Storage Controller Driver (nusb320-Eng-98FE)
Windows 98 FE Fix CPU – Floppy Boot – (patcher9x-0.5-boot.ima)

 

Windows 98 SE (Second Edition) Driver/Sürücü İndir

Windows 98 SE (Second Edition) ISO
Display Driver (VBE Miniport – Standard PCI Graphics Adapter VGA)
USB Mass Storage Controller Driver (nusb36e-2694)
Windows 98 SE Fix CPU – Floppy Boot – (patcher9x-0.5-boot.ima)

 

İlgili Yazılar

1) VirtualBox Üzerinde Windows 2000 Kurulumu
2) VirtualBox Üzerinde Windows Millennium Kurulumu
3) VirtualBox Üzerinde Windows XP Kurulumu
4) VirtualBox Üzerinde Windows 7 Kurulumu
5) VirtualBox Üzerinde Windows 10 Kurulumu

7 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir