Oracle VM VirtualBox Nedir, Ne İşe Yarar?

Oracle Corporation tarafından geliştirilen Oracle VM VirtualBox, ücretsiz bir sanallaştırma yazılımıdır. Birçok işletim sisteminin aynı anda tek bir cihaz üzerinde çalışmasını sağlar. Böylece çeşitli sistemleri sanal ortamda test edebilir, deneyiminizi artırabilirsiniz.

VirtualBox Nedir, Ne İşe Yarar?

Oracle VM VirtualBox Nedir, Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

VirtualBox, bilgisayarınızın işlemci, bellek ve depolama gibi kaynaklarını bir beyin gibi kullanan temel bir araçtır. Sanal makinelerin sorunsuz ve mümkün olan en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Bu nedenle birçok işletim sistemini aynı anda çalıştırabilirsiniz. Her sistem kullanmak için kendi kaynaklarını alır. Kendi ayrı dünyalarındadırlar ve ana bilgisayarı etkilemezler. Yazılım yapan veya bilgisayar sistemleriyle ilgilenen kişiler için yararlıdır.

VirtualBox sanallaştırma yazılımı kullanıcı dostudur; bu nedenle, programa alışmak zahmetsizdir. Oracle yazılımını indirip kurduğunuzda yeni sanal cihazlar oluşturabilirsiniz. Makinelerinizi daha da özelleştirmenize yardımcı olur.

Bu nedenle, kurulum için tercih edilen bir işletim sistemi seçilmelidir. Windows, Linux, macOS veya Solaris gibi prosedürleri seçebilirsiniz. Ayrıca sanal ortamda kurulum başlar. Bu sistemler için ISO dosyası veya fiziksel kurulum ortamı kullanılabilir.

VirtualBox Tarihi

Oracle’ın artık yaygın olarak kullanılan sanallaştırma yazılımının geçmişi 2007 yılına dayanmaktadır. Bu yazılım, geliştirilmesini önemli bir Alman şirketi olan Innotek GmbH‘ye borçludur.

Orada, bir programcı ve girişimci olan Klaus Knopper, VirtualBox projesini tasarladı. Bu nedenle, sanal makine teknolojilerini daha erişilebilir hale getirmek için Innotek ile işbirliği yaptı.

VirtualBox kaçınılmaz olarak 2007’de kendini tanıttı. Öncelikle Windows, Linux, Macintosh ve Solaris gibi çeşitli işletim platformlarını destekledi. Bu yazılım harika bir deneyim sağladı. Böylece kullanıcılar onu benimsedi ve hızlı popülerliğine yol açtı.

Ayrıca, açık kaynak olan VirtualBox, topluluk katkıları aldı. Bu nedenle, kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldılar ve yazılımı geliştirdiler.

Gelişmelerin ardından Oracle Corporation, 2008 yılında Sun Microsystems‘i satın aldı. VirtualBox projesini geliştirme ve dağıtma haklarını elde ettiler.

Oracle’ın desteği ve kaynakları ile VirtualBox, mükemmel özellikleri birleştirerek gelişmeye devam etti. Bu avantajlar, genişletilmiş bir desteklenen sistem yelpazesini içerir. Ayrıca, gelişmiş performans, bir arayüz ve olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sunarlar.

Sistem Gereksinimleri

Bilgisayarınız sistem gereksinimlerini karşılamalıdır. Böylece Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programının etkin kullanımı sağlanır.

 1. İşletim Sistemi

VirtualBox’ı sorunsuz kullanmak için gereksinimleri düzenli olarak kontrol edin. İşletim sisteminizin yeni sürümlerle çalışmasını sağlamak için geliştiricinin web sitesini ziyaret edin. Bu proaktif yaklaşım, sorunsuz kullanım ve optimum performansı garanti eder.

 1. İşlemci (CPU)

Bu yazılımı doğru şekilde kullanmak için, 64-bit CPU adı verilen belirli bir CPU türüne ihtiyacınız vardır. Bilgisayarınızın CPU’sunun Intel VT-x veya AMD-v gibi sanallaştırma teknolojilerini yapıp yapamayacağını kontrol etmeniz önemlidir. Bunlar, yazılımın iyi çalışması ve size yardımcı olması için gereklidir.

 1. Bellek (RAM)

Ana makinenizin, sanal makine performansını artırmak için yeterli RAM kapasitesine sahip olması gerekir. Spesifik olarak belirli sistemler için en az 2 GB RAM yeterlidir. Bu kuralı takip ettiğinizde sanal makineleriniz daha iyi çalışacak ve size harika bir deneyim yaşatacaktır.

Buna karşılık, Windows 10 veya 11 işletim sistemleri daha yüksek bellek boyutlarına ihtiyaç duyar. Unutmayın, sanal makineler arttıkça optimum performans için daha fazla bellek kritik hale gelir. En verimli ve sorunsuz çalışmayı sağlar.

 1. Depolama Alanı

Konuk sanal makineleriniz için yeterli depolama alanına sahip olmak çok önemlidir. Her aygıtın ayrı bir sanal disk dosyası oluşturması nedeniyle oluşur. Bu nedenle, ana diskinizin kapasitesi bu dosyaları barındırmak için yüksek olmalıdır.

Ek olarak, SSD veya NVMe disk teknolojisi ile donatılmış bir PC kullanılması tavsiye edilir. Sanal makineleri en yüksek performansta kullanmanızı sağlar. Bu teknolojileri kullanmak, sanal makinelerinizin daha hızlı çalışmasını ve hızlı yanıt vermesini sağlar.

 1. Ekran Kartı

VirtualBox, onu standart grafik kartlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarladı. Ancak gelişmiş 3B grafik özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu durumda, ana bilgisayarınızın uyumlu bir grafik sürücüsü olması gerekir.

Diğer Donanım ve Aygıtlar

Diyelim ki bilgisayarınızda çalışan sanal sistemde USB aygıtları kullanmayı düşünüyorsunuz. Bu nedenle, bilgisayarınızda sorunsuz çalışma için uygun yapılandırma ve uyumluluk çok önemlidir. Bu durumda, sanallaştırma yazılımının bu işlevleri desteklediğinden emin olmak çok önemlidir.

Oracle VM VirtualBox Özellikleri

VirtualBox yazılımı, onu çok yönlü kılan birkaç ana özelliğe sahiptir. Spesifik olarak, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayan çok çeşitli güçlü özellikler sunar. Bu özellikler;

 1. Çeşitli İşletim Sistemi Desteği

Bilgisayarınızda Windows ve diğerleri gibi çeşitli işletim sistemlerini kullanabilirsiniz. Sanallaştırma desteği ile donatılan bu, sorunsuz çoklu platform kullanımına izin verir.

 1. Kolay Kullanıcı Arayüzü

VirtualBox’ın arayüzü sezgiseldir. Kullanıcıların sanal makineler (VM’ler) oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanır. Ek olarak, VM’lerin verimli yönetimini kolaylaştırır.

 1. Esneklik ve Özelleştirme

Kullanıcılar sanal sistem ayarlarına kolayca erişir. Ayrıca sanal sistem kaynaklarına da erişirler. Bununla, bilgisayarınızın çalışma şeklini değiştirebilirsiniz. Bellek, işlemci, depolama ve ağ ayarlarını yapabilirsiniz! Kullanıcılar, bu ayarları özelleştirerek sistem performansını optimize eder.

 1. Donanım Desteği

Kullanıcılar, VM’lerin donanım bileşenlerini taklit edebilir. Gerçek donanıma bağlı uygulamaları çalıştırmalarına izin verir. Örneğin, kullanıcılar USB aygıtlarını, ağ bağdaştırıcılarını ve ses kartlarını yapılandırır. Böylece kullanıcılar, çeşitli uygulamaları çalıştırma esnekliği kazanır.

 1. Snapshot ve Geri Alma Özelliği

Snapshot (Anlık Görüntü) özelliğini kullanarak, kullanıcılar mevcut durumu kaydeder. Sanal sistemlerinin durumunu güvenli bir şekilde saklayabilirler. Bu özellik, kullanıcılara belirli bir duruma geri dönme esnekliği sağlar. Sonuç olarak, kullanıcılar önceki yapılandırmaları kolaylıkla geri yükler.

 1. Ağ Yapılandırması

Kullanıcılar ağ üzerinden sanal makinelere bağlanır. Ayrıca bunları ana bilgisayar aracılığıyla da bağlayabilirler. Ek olarak, kullanıcılar sanal makineleri yalıtılmış bir ağ ortamında çalışacak şekilde yapılandırabilir. Ayrıca, ağ ayarlarını ileri düzeyde özelleştirebilirler. Bağlantı noktası yönlendirme ve gelişmiş ağ yapılandırmaları gibi görevleri içerir. Böylece, kullanıcılar ağ bağlantısı üzerinde kapsamlı kontrole sahip olur.

Oracle’ın Genişletilebilirliği

Oracle yazılımı bir genişleme paketi mekanizması içerir. Bu, paket sanal makinelerin verimliliğini artırır. Ana bilgisayar kaynaklarından yararlanmak için bunu kullanır. Kullanıcılar extension paketini sistemine göre yükleyebilir.

Bu uzantılar yalnızca VM özelliklerini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ekstra işlevleri de etkinleştirir. Örneğin, kullanıcılar USB 2.0/3.0 desteğini aktif eder ve çeşitli sanal disk türlerini kullanır. Ve böylece sanal sistemin gelişmiş yeteneklerini ve genişletilmiş seçeneklerini açabilirler.

Avantajları ve Dezavantajları

Oracle VM VirtualBox değerli bir araçtır. Dünya çapında birçok kullanıcı bilgisayar sanallaştırma yazılımı olarak tercih etmektedir. Şimdi VirtualBox’ın avantajlarını keşfedelim. Ancak dezavantajlarını da göz önünde bulundurmalıyız.

Avantajları

 • Çoklu İşletim Sistemi Desteği: Aynı fiziksel bilgisayarda farklı işletim sistemlerinin çalıştırılmasına izin verir. Sistem deneyi için fazladan bir bilgisayara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Örneğin, Linux’u Windows 10 veya 11’de çalıştırabilir veya Windows sistemlerini bir Macintosh’ta çalıştırabilirsiniz.
 • Kolay Kurulum ve Kullanım: VirtualBox, sezgisel arayüzü aracılığıyla kusursuz bir arka plan sağlayarak oluşturmayı basitleştirir. Sanal makineleri kurmak ve çalıştırmak zahmetsiz hale gelir. Ayrıca, tüm süreci kolaylaştırır.
 • Kaynak Verimliliği: Aynı bilgisayarda birçok sistemi çalıştırabilirsiniz. Kaynakları sanal sistemler arasında verimli bir şekilde paylaştırabilirsiniz. Ayrıca, bu yaklaşım kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarır.
 • İzolasyon ve Güvenlik: Sanal makineler yalıtılmış ortamlarda çalışır. Birbirinden ve ana bilgisayar sisteminden izole edilmiştir. Sonuç olarak, sanal bir sistemde meydana gelen herhangi bir sorunun ana bilgisayar sistemi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Dezavantajları

 • Performans Etkisi: Konuk makineler performans etkisi yaşayabilir. Kaynak paylaşımı nedeniyle fiziksel bir bilgisayarda çalışırken oluşur. Ancak, performansın tatmin edici olmaya devam ettiğini not etmek önemlidir. Özellikle belirli uygulamalarda performans yavaşlamaları mümkündür. Bu uygulamalar ana cihaza bağlıdır. Genel performansın tatmin edici olmaya devam ettiğini not etmek önemlidir. Ancak, performansın kabul edilebilir düzeyde kaldığını belirtmek önemlidir.
 • Donanım Sınırlamaları: Konuk makineler, fiziksel bilgisayarın donanımına bağlı olarak belirli sınırlamalara sahip olabilir. Bu sınırlamalara örnek olarak, yüksek performans gerektiren zorlu uygulamalar veya oyunlar verilebilir. Bu durumda, grafik performansını veya ağ hızını iyileştirme ihtiyacı olabilir.
 • Öğrenme Süreci: Oracle VM VirtualBox yazılımını kullanmak basittir. Ancak, sanallaştırma teknolojilerine aşina olmayan kullanıcılar bunu zorlayıcı görür. Bununla birlikte, kullanıcılar biraz rehberlik ve uygulama ile işlevlerini hızlı bir şekilde kavrar. Bazı zorluklar arasında VM’lerin kurulması, buna ek olarak ağ yapılandırmalarının anlaşılması ve kaynakların yönetilmesi yer alır. Bu nedenle, kullanıcıların daha fazla bilgiye veya desteğe ihtiyacı vardır.
 • Lisans Sınırlamaları: Kullanıcılar bu yazılıma ücretsiz olarak erişebilirler. Ancak ekstra özellikler veya ticari kullanım için lisanslama gerekir. Bu nedenle, gerektiğinde uygun lisansı almak çok önemlidir.

VirtualBox Nasıl Çalışır?

Oracle sanal makine yazılımı, birçok işletim sisteminin çalıştırılmasına izin verir. Aynı fiziksel bilgisayarda bilgisayar sanallaştırma teknolojisinden yararlanır. Yazılım, ana bilgisayar (host) ve sanal makine (guest – konuk sistemler) arasındaki ilişkiye dayalı olarak çalışır. Sonuç olarak, kullanıcılar tek bir makinede çeşitli işletim sistemlerini yönetir ve bunlarla etkileşim kurar. Bu çok yönlülük düzeyi üretkenliği ve esnekliği artırır.

VirtualBox yazılımı, ana bilgisayar düzeyinde çalışır. Temel altyapı görevi görür. Ayrıca, sanal sistemlerin çalıştırılmasında kritik bir rol oynar. VM’ler, yani, yazılım üzerinde çalışan sanal ortamlardır. Her konuk sistemi izole bir platform sağlar. Bir işletim sisteminin ve uygulamaların ana bilgisayardan çalıştırılmasına izin verir. Sonuç olarak, kullanıcılar farklı amaçlar için ayrı ortamlar oluşturur ve yönetir.

Varsayılan olarak, sanal makineler VDI dosyalarını kullanır. Bu dosyalar ana bilgisayarda sanal disk görevi görür. Disk içerisinde sistem kurulumunu sağlarlar. Ayrıca VDI dosyaları, disk kopyalama veya taşıma gibi kullanışlı özellikler sunar. Böylece kullanıcılar sanal makine yapılandırmalarını kolaylıkla yönetebilmektedir.

VirtualBox’ın arkasındaki mantık, verimli kaynak paylaşımıdır. Ana bilgisayar kaynaklarını sanal sistemler arasında tahsis eder. Ayrıca, zaman paylaşımını kullanarak farklı konukların CPU kaynaklarını ve bellek gereksinimlerini dengeler. VM’lerde optimum kaynak kullanımını sağlar.

Oracle Tarafından Destenlenen İşletim Sistemleri

Ana PC’nizde VirtualBox tarafından destekli ve sorunsuz çalışan işletim sistemleri için alttaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu, uyumlu işletim sistemleri hakkında bilgi sağlar.

İşletim Sistemi
Sanal Olarak Desteklenen İşletim Sistemleri
Windows
Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Windows Server (tüm sürümler)
macOS
macOS Ventura, macOS Big Sur, macOS Catalina, macOS Mojave, macOS High Sierra, macOS Sierra, OS X El Capitan, OS X Yosemite, OS X Mavericks, OS X Mountain Lion, OS X Lion
Linux
Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, openSUSE, Arch Linux, Kali Linux, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Linux, ve diğer birçok Linux dağıtımı
Oracle Solaris
Oracle Solaris 11, Oracle Solaris 10, Oracle Solaris 9
FreeBSD
FreeBSD 12, FreeBSD 11, FreeBSD 10, FreeBSD 9
DOS
MS-DOS, FreeDOS
Diğerleri
OS/2, OpenBSD, NetBSD, Haiku, ReactOS, SkyOS ve daha fazlası

Kurulum Videosu

Oracle VM İle İlgili Sık Sorulan Sorular (FAQ)

VirtualBox Nedir ve Ne İşe Yarar?
VirtualBox sağlam bir sanallaştırma yazılımıdır. Kullanıcıların zahmetsizce sanal makineler oluşturmasına olanak tanır. Bu makineler çeşitli işletim sistemlerini çalıştırır. Kullanıcılar birçok platformda test, geliştirme veya uyumluluk kontrolleri gerçekleştirebilir. Böylece, VirtualBox kapsamlı işlevsellik sunar.
Bilgisayara Virüs Bulaşır mı?
VirtualBox, sanal makinelerdeki işletim sistemlerini izole eder. Bu yalıtım, ana bilgisayar sisteminden bağımsız olarak gerçekleşir. Bilgisayarınıza bulaşma riski genellikle minimum düzeydedir. Böylece, VirtualBox güvenli bir bilgi işlem ortamı sağlar. Unutmayın, sanal cihazınıza bir virüs girerse, bilgisayarınız için işleri daha az güvenli hale getirebilir. Bu nedenle, güvenlik önlemlerine öncelik vermek çok önemlidir. Ek olarak, sanal sistemin güncellenmesi çok önemlidir. Bunu yaparak, kullanıcılar yüksek düzeyde güvenlik sağlayabilirler.
Neden Sanal Makine Kullanmalıyız?
Sanal sistem kullanmanın başlıca sebepleri arasında farklı işletim sistemlerinin deneyimlenmesi sayılabilir. Çeşitli platformlarda yazılım geliştirme ve test etme olanağı sağlar. Ayrıca sanal sistemler güvenlik, izolasyon ve veri kurtarma süreçlerini kolaylaştırır.
VirtualBox Ücretli mi?
Hayır, VirtualBox ücretsiz bir yazılımdır. Oracle firması bu yazılımları ihtiyaçlara ve sistemlere göre geliştirmektedir. Ayrıca, kullanıcılar bu yazılımı ücretsiz olarak edinebilir ve kurabilir. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında mevcuttur.
VBox Bilgisayarı Yavaşlatır mı?
VirtualBox’ın bilgisayar performansı üzerindeki etkisi, donanım kaynaklarına bağlı olarak değişir. Çok sayıda sanal makine (VM) çalıştırdığınızı varsayalım. Bu noktada, daha az kaynak kullanmanın performans sorunlarına yol açacağını unutmamak önemlidir.
VBox Hangi Dosya Uzantısını Kullanıyor?
Oracle yazılımı bazı dosya uzantılarını kullanır. Bu uzantılar arasında VDI (Virtual Disk Image – Sanal Disk Görüntüsü), VMDK (Virtual Machine Disk – Sanal Makine Diski), VHD (Virtual Hard Disk – Sanal Sabit Disk) ve OVA (Open Virtual Appliance – Açık Sanal Cihaz) bulunur. Sanal sistemlerle ilişkili ayarların ve sanal disklerin kolayca yedeklenmesini sağlarlar.

İlgili Yazılar

1) Oracle ile Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma
2) Sanal PC’de Windows 10 Kurulumu
3) Sanal PC’de Ubuntu Kurulumu
4) VirtualBox Kurulumu
5) Oracle VM ile macOS Çalıştırma

3 Comments
 1. Naseh 20 Eylül 2017

  Tesekkur ederim,lutfen VMware ESXI ilgili makaleler yazin zahmet olmassa

  Yanıtla
  • tolqabaqci 24 Eylül 2017

   Yorumunuz için teşekkürler, en kısa zamanda giriş yapacağım.

   Yanıtla
 2. kamburnet 16 Nisan 2022

  Kurulan her sanal işletim sistemine network’te bulunan farklı ip’leri atamak mümkün müdür?

  Yanıtla
Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir