VirtualBox 7.0 Üzerinde Ubuntu 22.10 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sisteminde yaygın olarak kullanılan Oracle VM VirtualBox kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Ubuntu 22.10 (Kinetic Kudu) nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VirtualBox Üzerinde Ubuntu 22.10 Kurulumu

Oracle VM VirtualBox 7.0 Üzerinde Sanal Makinede Ubuntu 22.10 Nasıl Kurulur?

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımı, fiziksel bilgisayarlarınızda sanal makineler oluşturmanıza ve Windows, Linux gibi işletim sistemleri kurmanıza izin vererek host sisteminizde dual-boot yapmadan ek bir sistem çalıştırmanızı sağlar.

VirtualBox ile oluşturduğunuz sanal makineye herhangi bir işletim sistemi kurduğunuzda, host sisteminizden bağımsız ve sanal olarak çalışır. Bu yüzden, bir yazılım geliştiriciyseniz veya Linux dağıtımlarını kurup deneyim elde etmek istiyorsanız sanal makineleri kullanmanız daha iyi olabilir.

Linux dağıtımlarından en popüler olan Ubuntu‘nun son sürümü 22.10 (Kinetic Kudu)’dir. Yeni özelliklere sahip bu Linux dağıtımını fiziksel bilgisayarınıza kurmaya gerek kalmadan sanal makine üzerinde çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

Ubuntu İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Windows bilgisayarınıza Oracle yazılımını kurduktan sonra yeni bir sanal bilgisayar oluşturarak onun üzerinde Ubuntu dağıtımını çalıştırmak için bazı sanal donanım ayarlarını doğru yapmanız gerekir.

Adım 1

Oracle VirtualBox programını çalıştırınız ve sanal makine sihirbazını açmak için araç menüsünden New (Yeni) butonuna tıklayınız.

Yeni Sanal Makine Sihirbazını Açma

Adım 2

Create Virtual Machine (Sanal Makine Oluştur) penceresinde Name (İsim) kısmına sanal makineye kuracağınız işletim sistemi adını yazınız ve ISO Image kısmından açılır menüyü genişleyiniz ve Other (Diğer) tıklayınız.

Açılan pencerede indirdiğiniz Ubuntu ISO dosyasını seçiniz ve guest makineye ekleyiniz.

Sanal Makine Adını Yazma ve İşletim Sistemini Seçme

Adım 3

VirtualBox’ın 7.0 yeni sürümünde artık daha basit ve hızlı bir şekilde oluşturabilir veya Windows gibi sistemler için ürün anahtarı ve de kullanıcı hesabı gibi daha profesyonel konfigürasyonları yapabilirsiniz.

Katılımsız kurulum özelliğini kullanarak sistemin ürün anahtarını önceden ekleyebilir ve kullanıcı hesabı adınızı ve parolanızı önceden yapabilirsiniz. Fakat normal bir kurulum yapmak istiyorsanız Skip Unattended Installation (Katılımsız Kurulumu Atla) seçeneğini işaretleyebilir ve devam edebilirsiniz.

Katılımsız Kurulumu Atlama

Adım 4

Host bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak Ubuntu sanal makinenize RAM boyutu atayınız. Minimum 4 GB RAM boyutu yeterli olabilir fakat host’unuzda 16 GB veya 32 GB bellek boyutlarına sahipseniz, daha yüksek bir boyut belirleyebilirsiniz.

Temel Bellek Boyutunu Yapılandırma ve Sanal İşlemci Sayısını Arttırma

Adım 5

Hard Disk penceresinde daha önceden kurmuş olduğunuz bir guest işletim sistemi varsa, VDI sanal disk dosyasını ekleyebilirsiniz. Fakat, sıfırdan bir Ubuntu kuracağınız için Create a virtual hard disk now (Şimdi sanal bir hard disk oluştur) seçeneğini işaretleyiniz.

Ayrıca, Pre-allocate Full Size (Tam Boyutu önceden tahsis et) özelliğini sanal diskin kapasitesini host bilgisayarınızın disk kapasitesinden önceden ayarmak için kullanabilirsiniz. Bu ayar, VirtualBox 6.x sürümlerinde Fixed Size (Sabit Boyut) olarak adlandırılmaktaydı. Fixed Size seçtiğinizde sanal makine hazırlanırken host diskinizden belirlediğiniz disk alanı ayrılacaktır.

Pre-allocate Full Size seçeneği daha eski nesil bilgisayarlarda performans açısından verimli olabilir fakat disk boyutunu gereksiz yere dolduracağı için bu seçeneği işaretlemeden eski özellik olan Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Ayrılan) özelliğini kullanarak ek disk alanı ihtiyaç olduğu kadar host diskinizden gerekli alanı ayırabilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluşturma

Adım 6

Oluşturduğunuz guest sanal bilgisayarın donanım özelliklerini Summary (Özet) penceresinde kontrol ettikten sonra pencereyi kapatmak için Finish (Bitir) tıklayınız.

Guest Makinenin Donanım Özetini Kontrol Etme

Adım 7

Ubuntu sanal bilgisayarınızı hazırladıktan sonra ayarlarını daha doğru bir şekilde yapılandırmak ve kullanılabilirliğini arttırmak için araç menüsünden Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Guest Makinenin Ayarlarını Açma

Adım 8

Sanal makine ayarlarında General (Genel) panelinde Advanced (Gelişmiş) tıkladıktan sonra host sisteminizle guest makineniz arasında Drag and Drop (Sürükle ve Bırak) ve Copy and Paste (Kopyala ve Yapıştır) özelliklerini kullanarak dosya transferi yapmayı etkinleştirmek için Shared Clipboard ve Drag’n’Drop değerlerini Bidirectional (Çift Yönlü) olarak değiştiriniz.

Paylaşılan Pano ve Sürükle Bırak Özelliklerini Çift Yönlü Olarak Değiştirme

Adım 9

System (Sistem) panelinde Motherboard (Anakart) donanım ayarlarını görüntüleyiniz ve Boot Order (Önyükleme Sırası) aygıtlarından Floppy aygıtını devre dışı bırakınız ve Optical (Optik Sürücü) aygıtını ilk sıra olarak yapılandırınız.

Önyükleme Aygıt Sıralamasını Değiştirme

Adım 10

Aynı panelde Processor (İşlemci) donanım ayarlarını görüntüleyiniz ve host bilgisayarınızın işlemci gücüne göre sanal çekirdek sayısını arttırınız.

Sanal İşlemci Çekirdeği Sayısını Ayarlama

Adım 11

Display (Görüntü) panelinden Screen (Ekran) ayarlarını açınız ve Video Memory (Grafik Belleği) değerini 128 MB olarak yapılandırınız ve 3D grafik hızlandırmayı etkinleştiriniz.

3D Grafik Hızlandırmayı Etkinleştirme

Adım 12

Sanal bilgisayarın Storage (Depolama) donanım ayarlarından IDE Controller kaldırınız.

IDE Kontrolcüsünü Silme

Adım 13

SATA optik sürücü eklemek için SATA Controller yanındaki CD/DVD simgesine tıklayınız ve Optical Disk Selector (Optik Disk Seçici) penceresinde Leave Empty (Boş Bırak) butonuna tıklayınız.

SATA Optik Sürücü Ekleme

Adım 14

SATA kontrolcüsünü seçiniz ve guest makine performansı için Host I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz.

SATA Kontrolcüsü İçin Host I/O Cache Etkinleştirme

Adım 15

Ubuntu sanal disk dosyasını seçiniz ve disk performansını arttırmak için Solid-State Drive (Katı Hal Sürücü) özelliğini etkinleştiriniz.

VDI Sanal Diski SSD Olarak Ayarlama

Adım 16

Son olarak, SATA optik sürücüye Ubuntu ISO dosyasını eklemek için DVD simgesine tıkladıktan sonra Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) tıklayınız.

Sanal Makineye Ubuntu ISO Dosyası Ekleme

Adım 17

Ubuntu websitesinden indirdiğiniz ISO kurulum medyasını seçiniz ve açınız.

Ubuntu ISO İmajını Seçme

Adım 18

Ubuntu sanal makinenizde USB 3.0/3.1 flash belleklerinizi veya depolama aygıtlarınızı kullanmayı tercih ediyorsanız USB donanım ayarlarından USB 3.0 (xHCI) Controller etkinleştiriniz.

USB 3.0 Controller Türünü Seçme

Adım 19

Tüm ayarları yaptıktan ve doğruladıktan sonra Ubuntu guest işletim sisteminizi çalıştırınız.

Guest PC'yi Çalıştırma

Ubuntu Kurulumu

Ubuntu guest işletimini hazırladıktan ve çalıştırdıktan sonra fiziksel bir bilgisayar üzerine kurulum yapıyormuşsunuz gibi yükleme adımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1

ISO dosyasını kullanarak guest makineyi önyükledikten sonra GNU GRUB menüsünden Ubuntu seçeneği üzerinde Enter’a tıklayınız.

Ubuntu Boot Menüsü

Adım 2

Ubuntu kurulum sihirbazı açılıyorken bekleyiniz.

Ubuntu Açılıyor

Adım 3

Kurulum sihirbazı açıldığında sol panelden sistem görüntüleme dilinizi seçiniz ve Install Ubuntu (Ubuntu’yu Kur) butonuna tıklayınız.

Sistem Dilini Seçme ve Ubuntu Kurulumunu Başlatma

Adım 4

Host bilgisayarınızın klavye düzenine göre guest makine için de aynı düzeni seçiniz ve Continue (Devam Et) tıklayınız.

Klavye Düzenini Seçme

Adım 5

Updates and other software (Güncellemeler ve diğer yazılımlar) penceresinde kişisel ihtiyaçlarınıza göre uygun bir kurulum türü seçmeniz gerekiyor.

Temel olarak Normal Installation (Normal Kurulum) ile devam ederseniz sistemize Ofis veya medya oynatıcılar gibi temel yazılımları kurabilirsiniz veya bu yazılımları daha sonradan manuel olarak kurmak istiyorsanız Minimal Installation (Minimum Kurulum) türü ile devam edebilirsiniz.

Normal Kurulumu Seçme

Adım 6

Installation Type (Kurulum Türü) penceresinde sanal diske temiz bir Ubuntu kurmak için Erase disk and install Ubuntu (Diski silin ve Ubuntu’yu yükleyin) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıkladıktan sonra diskteki değişiklikleri onaylamak için Continue tıklayınız.

Diski Sil ve Ubuntu'yu Kur

Adım 7

Where are you? (Neredesin?) penceresinde yaşadığınız lokasyonu seçiniz ve Continue tıklayınız.

Haritadan Yaşanılan Bölgeyi Seçme

Adım 8

Who are you? (Kimsin?) penceresinde adınızı, sanal bilgisayarınızın adını ve kullanıcı adınızı yazdıktan sonra root hesabınız için güçlü bir parola oluşturunuz.

Kullanıcı Adı ve Parolası Oluşturma

Adım 9

Ubuntu sistem dosyaları kopyalanırken ve gerekli yazılımlar indirilirken bekleyiniz.

Ubuntu Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

Adım 10

Kurulum sihirbazı Linux kurulumunu tamamladıktan sonra Restart Now (Yeniden Başlat) tıklayınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Adım 11

Sisteminizi yeniden başlatırken kurulum medyasını sanal makineden kaldırmak için Enter’a basınız.

Kurulum Medyasını Çıkarmak İçin Enter'a Basma

Adım 12

Sisteminizi yeniden başlattığınızda oturum açma ekranında oluşturduğunuz parolayı yazınız ve Enter’a basınız.

Ubuntu'da Oturum Açma

Adım 13

Ubuntu sisteminiz açıldığında bazı sistem ayarlarını yapmak için Online Accounts (Çevrimiçi Hesaplar) penceresinde Google veya diğer hesaplarınızda oturum açabilirsiniz.

Çevrimiçi Hesapları Bağlama

Adım 14

Ubuntu’yu geliştirmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızın modeli veya kurulu yazılımların versiyonu gibi bilgileri Canonical’a göndermeyi onaylıyorsanız Yes’i seçiniz ve devam ediniz.

Ubuntu'yu Geliştirmeye Yardım Edin

Adım 15

Mozilla web tarayıcı gibi bazı yazılımlar lokasyonunuzu kullanmasına izin vermeyi onaylıyorsanız servisi etkinleştirebilirsiniz.

Konum Servislerini Yapılandırma

Adım 16

İlgili sistem ayarlarını yaptıktan sonra kurmak istediğiniz programları Software (Yazılım) uygulamasını kullabileceğinizi bildiren pencerede Done (Bitti) tıklayınız.

Uygulamalar İçin Ubuntu Yazılımı Kullanma Bildirisi

Guest Additions Kurulumu

VirtualBox üzerinde Ubuntu kurduktan sonra guest makinenin ekran çözünürlüğünü arttırabilmek, sistem performansını geliştirmek ve host’unuz ile dosya transferi yapabilmeniz için Guest Additions (Misafir Eklentileri) kurmanız gerekir.

Adım 1

Ubuntu üzerinde Guest Additions kurmaya başlamadan önce CTRL + Alt + T’ye basarak terminali açınız ve alttaki komutu yürüterek gerekli kernel modüllerini kurunuz.

sudo apt install build-essential dkms linux-headers-$(uname -r)

Guest Additions İçin Gerekli Linux Kernellerini Kurma

Adım 2

Terminalde listelenen Linux kernel modüllerini yüklemeyi onaylamak için Y’ye tıklayınız ve Enter’a basınız.

Kurulacak Paketleri Onaylama

Adım 3

Linux headers kurduktan sonra sudo reboot komutunu yürüterek sanal bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

sudo reboot

Sistemi Terminalden Yeniden Başlatma

Adım 4

Sisteminiz açıldığında Ubuntu sanal makinenizin sürücülerini kurmak için araç menüsünden Devices (Aygıtlar) / Insert Guest Additions CD Image (Misafir Eklentileri CD İmajını Ekle) seçeneğine tıklayınız.

Insert Guest Additions CD Image

Adım 5

VBox_GA penceresi otomatik olarak açıldığında yazılıma güveniyorsanız Run (Çalıştır) tıklayınız. Eğer bu aşamada kurulum otomatik olarak başlatılamıyorsa, VBox CD imajının içeriğinde terminali açınız.

Terminalde kurulumu başlatmak için “sudo ./VBoxLinuxAdditions.run” komutunu yürütünüz. Guest Additions kurduktan sonra pencereyi kapatmak için Enter’a basınız ve sanal makinenizi yeniden başlatınız.

sudo ./VBoxLinuxAdditions.run

Ubuntu Sanal Makineyi Yeniden Başlatma

Adım 6

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra Ubuntu makinenizi tam ekran moduna uyarlandığını kontrol edebilirsiniz.

Tam Ekran Çözünürlüğünü Kontrol Etme

Adım 7

Oracle yazılımı ile kurduğunuz bazı işletim sistemlerinde sürükle bırak ve kopyala yapıştır kullanarak host makinenizden guest makinenize dosya transferi yapamayabilirsiniz. Ubuntu’da sürükle bırak özelliği çalışmıyorsa daha eski bir Guest Additions ISO sürümü kullanarak bu sorunu gidermeye çalışabilirsiniz. Fakat, yeni sürümler yayınlandığında tekrar bu sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Ubuntu makinenize host’unuzun masaüstü konumundan bir metin belgesini sürükleyip bırakmaya çalıştığınızda VM’niz herhangi bir tepki vermeyecek veya işlem hatası alacaksınız. Bu sorun genellikle Nautilus dosya yöneticisi tarafından kaynaklanmaktadır.

Gnome Tweaks eklentisini ve Nemo dosya yöneticisini kullanarak sürükle bırak sorununu çözebilirsiniz. Gnome arayüzünün gelişmiş özelliklerini yapılandırabilmek için gerekli eklentiyi kurmak için alttaki komutu terminalde yürütünüz.

sudo apt install gnome-tweaks

Gnome Tweaks eklentisinden sonra Nemo dosya yöneticisini kurmak için alttaki komutu terminalde yürütünüz.

sudo apt install nemo

Extensions (Eklentiler) açtıktan sonra Ubuntu masaüstü simgelerini gizlemek için Desktops Icons NG (DING) ayarını devre dışı bırakınız. Startup Applications (Başlangıç Uygulamaları) açınız ve Add (Ekle) butonuna tıkladıktan sonra Add Startup Program (Başlangıç Programı Ekle) penceresindeki Command (Komut) alanına nemo-desktop komutunu yazınız ve tekrar Add butonuna tıklayınız.

Name: Nemo Desktop
Command: nemo-desktop
Comment: Nemo Desktop

Ubuntu makinenizi yeniden başlattıktan sonra artık host’unuzdan guest işletim sisteminize sürükle bırak yöntemini kullanarak dosyalarınızı kopyalabilirsiniz.

Sürükle Bırak Özelliğini Denetleme

Shared Folder (Paylaşılan Klasör) Yapılandırma

Sürükle bırak sorununu gidermeden dosya transferi yapmak istiyorsanız Shared Folder özelliğini kullanabilirsiniz.

Adım 1

VirtualBox araç menüsünden Devices / Shared Folders / Shared Folders Settings tıklayınız.

Shared Folder Yapılandırma

Adım 2

Shared Folders penceresinde ekleme simgesine tıkladıktan sonra Folder Path (Klasör Yolu) açılır listesinden Other (Diğer) tıklayınız.

Klasör Konumunu Seçme

Adım 3

Açılan pencerede host’unuzun masaüstü veya diğer konumlarında oluşturduğunuz paylaşım klasörünü seçiniz ve ekleyiniz. Daha sonra, Auto-mount (Otomatik Ekle) ve Make Permanent (Kalıcı Yap) seçeneklerini işaretleyiniz.

Paylaşılan Klasörü Otomatik Mount Etme ve Kalıcı Yapma

Adım 4

Dosya yöneticisinden Shared Folder erişmeye çalıştığınızda alttaki görseldeki gibi kullanıcı izinleri hatası alabilirsiniz. Bu sorunu gidermek için kullanıcı hesabınızı Vboxsf grubuna üye yapmanız gerekir.

Shared Folder Kullanıcı İzni Hatası

Adım 5

Kullanıcı hesabınızı Vboxsf grubuna eklemek için alttaki komutu terminalde yürütünüz.

sudo adduser $USER vboxsf

Mevcut Kullanıcıyı VBoxsf Grubuna Üye Yapma

Adım 6

Ubuntu sisteminizi yeniden başlattığınızda artık paylaşılan klasöre erişebildiğinizi görebilirsiniz.

Ortak Klasörün Çalışabilirliğini Kontrol Etme

Adım 7

Son olarak, sanal bilgisayarınızdan paylaşım klasörüne daha hızlı erişebilmek için masaüstü konumunda kısayol oluşturunuz.

sudo ln -s /media/sf_UbuntuSharedFolder/ ~/Desktop/

Ortak Klasör İçin Kısayol Oluşturma

USB Flash Bellek Kullanımı

Guest sisteminizde USB 3.0 ve USB 3.1 flaş belleklerinizi veya harici depolama aygıtlarınızı kullanarak daha hızlı dosya transferi yapabilirsiniz.

Adım 1

Sanal makinenin USB donanım ayarlarından 3.0 desteğini etkinleştirdikten sonra host bilgisayarınızın USB 3.0 portuna flash belleğinizi takınız ve içerisinde örnek olarak Backup adında bir klasör oluşturunuz.

USB Flash Bellek Kullanımı

Adım 2

USB belleğinizi sanal makineye bağlamak için araç menüsünden Devices / USB / USB’nize tıklayınız.

USB Diski VM'ye Bağlama

Adım 3

Ubuntu sisteminizde USB 3.0 destekli flash belleğinizin içeriğini kontrol ettiğinizde oluşturduğunuz Backup adlı klasörü görebilirsiniz.

VM'de USB'nin İçeriğini Kontrol Etme

Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Ubuntu Version
YouTube Video
Slayt
18.10
22.10 (YENİ)

 

İlgili Yazılar


Windows VM’ler Üzerinde Guest Additions Kurulumu
Kali Üzerinde VirtualBox Kurulumu
VirtualBox Üzerinde Debian Kurulumu
♦ VirtualBox Üzerinde Linux Mint Kurulumu
Linux Mint Guest Additions Kurma

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir