PPP (Point-to-Point Protocol) Nedir?

PPP, RFC 1661 belgesinde standartlaştırılmış OSI modelinin bağlantı düzeyinde çalışan bir protokoldür.

PPP (Point-to-Point Protocol) Nedir?

PPP (Point-to-Point Protocol/Noktadan Noktaya Protokol)

İnternette kullanım için TCP/IP protokolü ile ilişkilidir ve iki bilgisayar arasında TCP/IP bağlantı katmanı düzeyinde iletişimi gerçekleştirir.

PPP protokolü, bir kişinin bir modem aracılığıyla servis sağlayıcısına erişimesini ve İnternet bağlantısını kurmasını sağlar. Ek olarak PPPoE veya PPPoA gibi geniş bant bağlantılarında da kullanılır.

PPP, basit veri aktarımına ek olarak veri akışında kimlik doğrulama ve dinamik bir IP adresi atama işlevlerine sahiptir.

ISP’ler tarafından müşterilere dağıtılan IP adresleri tüm istemcilere aynı anda dağıtılmaz. Böylece, kullanıcılar ISP’ye bağlandıkları anda bir IP adresi alabilmesi mümkün olur ve IP adresi, PPP bağlantısı sona erene kadar tutulur.

Özellikleri

Protokol, IP adreslerinin dinamik olarak atanmasını sağlar. Veri bağlantısı yapılandırma kontrolü, ağ protokolü çoklama, hata tespiti, bağlantı kalitesi doğrulaması ve ağ katmanı adresi ve veri sıkıştırma işlevleri gibi özelliklere sahiptir.

   PPP Nasıl Çalışır?

Noktadan noktaya bağlantısının kurulmasının ilk adımı, istemci bilgisayar telefon hattına bağlı bir modem aracılığıyla ISP yönlendiricini arar.

ISP yönlendirici, kullanıcının modeminden gelen arama sinyalini yanıtlar ve bağlantı kurulur. Daha sonra yönlendirici bir veya daha fazla çerçevenin veri alanında bir dizi LCP paketi gönderir. Bu paketlerin gönderimi ile kullanılacak parametreler belirlenir.

Kullanılacak parametreler belirlendikten sonra, yönlendirici ağ katmanını yapılandırmak için bir dizi NCP paketi gönderir. Yerel ağdaki PC’nin İnternet’e erişebilmesi için bir IP adresine ihtiyaç duyar.

ISP Router’ı yerel ağdaki tüm PC’lere bir IP adresi atamaz, yalnızca yerel ağdaki modeme NCP ile bir dinamik IP adresi atar. Modem üzerindeki yapılandırılan bir DHCP sunucu ile yerel ağdaki bilgisayarlara ise özel IP adresleri atanır.

PPP protokolü sadece çevirmeli telefon hatları için tasarlanmadı aynı zamanda SONET ve bit odaklı HDLC hatları içinde kullanılabilir.

Ne İşe Yarar?

Bu protokol, iki nokta arasındaki noktadan noktaya bağlantılar üzerinden çok protokollü veri birimlerini taşımak için standart bir yöntem sağlar. Bu bağlantılar tam çift yönlü çalışır ve paketleri sırayla teslim eder.

Bileşenleri

Bu protokolun 3 temel bileşeni vardır. Bunlar; Frame (Çerçeve) Yapısı, LCP ve NCP’dir.

Çok protokollü veri birimlerini kapsüllemek ve hata algılaması için HDLC gibi bir çerçeveleme mekanizması kullanır.

Veri bağlantısını kurmak, yapılandırmak ve test etmek için bir LCP (Link Control Protocol/Bağlantı Kontrol Protokolü) kullanır.

Farklı ağ düzeyinde protokoller oluşturmak ve yapılandırmak için ise NCP (Network Control Protocol/Ağ Kontrol Protokolü) kullanır.

   İlgili Yazılar


L2TP Nedir?
L2F Nedir?
PPTP Nedir?
SLIP Nedir?
Virtual Private Network Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: