SLIP (Serial Line Internet Protocol) Nedir?

SLIP (Serial Line Internet Protocol/Seri Hat İnternet Protokolü), hattın iletim hızının 1200 bps ve 19.2 Kbps aralığında olan çevirmeli bağlantıda seri hatlar boyunca IP paketlerini çerçeveler ve veri akışını gerçekleştirir.

SLIP (Serial Line Internet Protocol) Nedir?

SLIP (Serial Line Internet Protocol/Seri Hat İnternet Protokolü)

SLIP iletim hattında hiçbir adresleme, paket tipini tanımlama, paket sıkıştırma, hata algılama ve düzeltme özelliklerine sahip değildir fakat uygulanması kolaydır.

İnternetin büyümesiyle birlikte artık küresel ağlara kişisel bilgisayarlar da dahil oldu ve dolayısıyla bu iletişimin gerçekleştirilmesini sağlayan SLIP ve PPP olmak üzere iki temel modem protokolü geliştirildi.

SLIP eski bir İnternet protokolüdür ve ilk olarak 1984 yılında tanıtıldı. O zamanlar bu protokol Berkeley ve Sun Microsystems Unix platformlarında uygulandı ve kullanıldı.

Sonraki yıllarda kişisel bilgisayarların daha çok gelişimi ve TCP/IP‘yi desteklemesiyle birlikte SLIP protokolünün kullanımı kişisel bilgisayarlarda da arttı.

İki konum arasında kurulan bir bağlantı, bir bilgisayardan gelen dijital verileri analog sinyallere dönüştürebilen frekans modülasyonu kullanarak telefon hatları üzerinden bir modem aracılığıyla yapılır.

SLIP bağlantısı sayesinde, bilgisayarların IP ile iletişim kurması kolaylaştığı için artık bir PC’nin internete bağlı merkezi bir sisteme bağlı olması gerekliliği ortadan kalktı.

Kısacası bu protokolün gelişmesi ile artık kişisel bilgisayarlara doğrudan İnternet hizmetleri sağlanmıştır.

Bir PC ile bir İnternet üzerindeki bir Router arasında ağ bağlantısının kurulabilmesi için telefon hatları SLIP desteği ile birlikte kullanılır.

Bu protokol desteği ile kullanıcılar, çevirmeli bağlantı yoluyla merkezi bilgisayarlara fiziksel olarak bağlanabilir ve bağlantı kuran kullanıcılar diğer merkezi bilgisayarlara da şeffaf bir şekilde erişebilirler ve bu sayede İnternet altyapısının bir parçası olarak görev yapabilirler.

SLIP ve PPP Arasındaki Farklar

Seri Hat İnternet protokolünün, eski modem protokollerini TCP/IP paketine entegre etmekten başka bir görevi yoktur. Bu, adres veya hata giderme sağlamayan basit bir İnternet bağlantı protokolüdür ve bu sebeplerden ötürü PPP’ye göre eski bir protokoldür.

PPP, İnternet üzerinden ek verilerin aktarımı açısından SLIP’ten çok daha gelişmiş bir protokoldür. Dolayısıyla, PPP, İnternet ve TCP/IP ile sınırlı değildir bu yüzden diğer ağ teknolojilerini barındırabilir.

PPP iki bağlantısı arasında iletişim parametreleri oluşturmak için bir görüşme mekanizması kullanır, ve hata tespiti yapar, hasarları paketlerin belirler ve atar. Ayrıca veri trafiğini sıkıştırır ve şifreler.

Veri iletişimi başlatmadan önce, iki kullanıcı arasında önce kimlik doğrulaması yaparak güvenliği arttırır.

Sonuç olarak, PPP, SLIP ile aynı işlevlere sahiptir ancak daha yeni ve sağlam bir protokoldür.

   İlgili Yazılar


L2TP Nedir?
L2F Nedir?
PPTP Nedir?
Proxy Tanımı
Virtual Private Network Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: