Nokia Nedir, Tarihi ve Kuruluşu

12 Mayıs 1865’te kurulan Nokia, dünyanın üçüncü büyük cep telefonu üreticisinin yanı sıra, Finlandiya’nın Espoo kentindeki Keilaniemi’de bulunan telekomünikasyon sektöründeki ana şirketlerden biridir ve Avrupa Birliği içinde ve dışında en çok bilinen markalardan biridir.

Nokia Nedir, Tarihi ve Kuruluşu

Nokia Şirketinin Tarihi ve Kuruluş Hikayesi

Nokia Group 1982’de, Senator adı verilen ilk mobil cep telefonu sistemini üretti. Bu ürüne olan talep arttığı için çalışabilirliğinden emin olmak için anahtarlar, iletim ekipmanı ve baz istasyonları oluşturmak gerekliydi.

Yeni standartların spesifikasyonları kamuoyuna duyurulmuş ve uluslararası rekabete açılarak ihale edilmiştir. 1984 yılında ilk taşınabilir telefon olan Mobira Talkman piyasaya sürüldü.

İskandinav pazarlarında kayda değer bir talep vardı ve bu, Nokia’nın Amerikalılar ve İngilizler de dahil olmak üzere yeni müşterilere sahip olmasına yol açtı.

Kullanımı ve taşınması daha kolay olan telefonlara duyulan ihtiyaç, boyutları ve ağırlıkları bakımından oldukça belirgin olan teknolojik yeniliklere yol açtı.

Böylelikle 1982 yılında piyasaya çıkan Senatör 9,8 kilogram ağırlığındayken Mobira Talkman 5 kilogramın altındaydı. İki yıllık bir sürede telefonun ağırlığını yarı yarıya düşürdüler.

Nokia 1987’de, bataryasıyla birlikte 800 gram ağırlığındaki Mobira Cityman adlı yeni bir modelini tanıttı.

On yıl sonra, Nokia 3110 uluslararası pazarlara sunulduğunda, tüm donanımıyla birlikte sadece 146 gram ağırlığındaydı. Maliyetlerin azalması ve ürünün teknolojileştirilmesi sayesinde mobil telefon kamulaştırıldı.

1991 yılında, cep telefonu elit insanlar için harika bir ürün olarak kabul edildi. O zamanlar dünya çapında bu cihazların yaklaşık 15 milyon kullanıcısı vardı. 1996 yılında, kullanıcı sayısı 135 milyondu.

Birçok ülkede, mobil telefon kullanımı, sabit telefonlardan daha fazla tercih edilerek daha fazla insan için önemli bir araç haline geldi.

Kaderini Microsoft Corp’un Windows Phone yazılımına bağladıktan iki yıl sonra Nokia, mobil cihaz işini 5,44 milyar avroya satmayı kabul ederek ABD teknoloji devinin eline düştü.

Ağ donanımları üretmeye ve patent sahibi olmaya devam edecek olan Nokia, bir zamanlar mobil cihazlarda tartışmasız liderdi ancak daha sonra en gelişmiş akıllı telefonlar için son derece rekabetçi pazarda Apple ve Samsung tarafından geride bırakıldı.

Elop’un liderliğindeki üç yıl içinde Nokia pazar payının düştüğünü ve hisse senedi fiyatının düştüğünü gördü.

2011 yılında, Nokia’nın geride kaldığını ve devam edecek teknolojiden yoksun olduğunu belirten bir not yazdıktan sonra Elop, Google’ın özel yazılım veya Android işletim sistemi yerine akıllı telefonlar için Microsoft’un Windows Phone’unu kullanma konusunda tartışmalı bir karar aldı.

2007’de cep telefonu pazarının yüzde 40’ına sahip olan Nokia, sonraki yıllarda yüzde 15’lik bir paya ve hatta akıllı telefon işinde yüzde 3’lük paya sahip oldu.

Nokia Grubu

Nokia Grubu, günümüzde çoğu cep telefonunun verileri, renkleri ve zil seslerini içeren kalite standartlarını belirleyen bir firmadır.

Mobil cihazların sürdürülebilir büyümesini sağlayan mobil iletişimde küresel bir liderdir.

İnsanları birbirleriyle ve onlar için önemli olan bilgileri cep telefonları, cihazlar ve görüntü, oyun, medya ve iş kullanımına yönelik çözümler gibi yenilikçi ve kullanımı kolay ürünlerle birbirine bağlar.

Şirketler ve şebeke operatörleri için ekipman, çözüm ve hizmetler sağlar. Ayrıca, toplum ve çevre için sorumluluğu çok ciddiye alır.

Altyapısı

Ayrıca cep telefonu ağları için altyapı ve geleneksel sesli telefon, ISDN, geniş bant İnternet erişimi, profesyonel mobil radyo, IP üzerinden ses ve bir uydu alıcı hattı gibi diğer telekomünikasyon ekipmanları da üretir.

Ek olarak, TDMA, GSM, CDMA ve W-CDMA dahil olmak üzere tüm büyük pazarlar ve protokoller için mobil iletişim ekipmanı sağlar.

Nokia’nın Almanya da dahil olmak üzere 9 ülkede yaklaşık 20 üretim tesisi vardır. Bu şirketler arasında Amazon Yağmur Ormanı’nın ortasında bulunan Manaus’taki özel bir şirkette vardır.

1 Nisan 2007’den itibaren Nokia Siemens Networks oldu.

   İlgili Yazılar


AMD Şirketi
Microsoft Şirketi
Intel Şirketi
Google Şirketi
IBM Şirketi

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir