Telefon Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefon, belli bir mesafedeki elektrik sinyalleri vasıtasıyla akustik sinyalleri iletmek için tasarlanmış bir telekomünikasyon cihazıdır.

Telefon Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefon Tarihi ve İcadı

1876 yılında telefonun icadı olarak Alexander Graham Bell ve Elisha Gray kabul edildi, fakat Bell sadece cihazın patentini alan ilk kişiydi. 11 Haziran 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde 269 sayılı kanun ile telefonun icadı olarak Antonio Meucci kabul edildi.

Antonio Meucci 1871’de finansal zorlukları nedeniyle icadının sadece kısa bir açıklamasını yaptı ancak patent başvurusu Birleşik Devletler Patent Ofisinde kabul görmediği için resmileştirilmedi.

1854’te, Fransız mucit Charles Bourseul, sesin oluşturduğu titreşimleri esnek bir disk veya diyafram üzerinde kullanma olasılığını belirtti. Onun amacı, bir elektrik devresini etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak ve uzak bir konuma yerleştirilmiş bir diyaframda orijinal titreşimleri yeniden üretecek benzer titreşimler üretebilmekti.

Birkaç yıl sonra, Alman fizikçi profesör Johann Philipp Reis, müzik notalarını elektrik kullanarak uzaktan ileten bir cihaz icat etti, ancak insan sesini uzaktan iletemedi.

Daha sonra Antonio Meucci, eşinin rahatsızlığı nedeniyle ikinci kattaki yatak odası ile ofisini birbirine bağlamak için bir telefon adlı bir cihaz geliştirdi. Ancak, finansal zorluklarından dolayı icat ettiği cihazın patentini alamadı ve buluşunun detaylarını başka bir şirket ile paylaşmak zorunda kaldı.

Ardından, Meucci’nin icadının malzeme ve özellikleri Alexander Graham Bell tarafından ele alındı ve kendi telefonunu geliştirdi ve kendisininmiş gibi sundu.

1876’da, insan sesini iletmek için yalnızca doğru akımın kullanılabileceğini keşfettikten sonra, İskoçyalı Amerikalı mucit Alexander Graham Bell ve Elisha Grey saat farkıyla insan sesini alıp gönderebilen ilk telefonu yaptı ve patentini aldı.

Thomas Alva Edison ise telefonun karbon granül mikrofon sisteminde önemli derecede geliştirmeler yaptı. 11 Haziran 2002’de ise ABD kongresinde telefonun icadı olarak Antonio Meucci kabul edildi.

Bell’in patenti hala tartışmalıydı çünkü iki patent arasında en kötü veya en pahalı olanın karşılaştırılması gerektiğine dair söylentiler vardı. Fakat, Bell, Gray’in patenti ile kendi patentinin karşılaştırma hakkı olduğu ifade etti ve daha sonra Gray’in icadının alternatif bir tasarımını öneren bir not ekledi.

Ardından, 1876 yılında Bell telefonu gerçekten tanımlamayan ancak ona bu şekilde atıfta bulunan bir patent almayı başardı.

Telefonun Diğer Teknolojilerle Evrimi

Telefonun ilk icadıyla, hem telefon cihazının kendisinde hem de ağ operasyonunun yöntem ve sistemlerinde birçok gelişmeler sağlanmıştır.

Temelde ilk telefonun bileşenleri, yayılan gücü ve dolayısıyla maksimum iletişim aralığını önemli ölçüde artıran karbon mikrofonu, telefonun kurulu olduğu odadaki ortam gürültüsünün neden olduğu işitme bozukluğunu önlemek için antilokal cihazı ve çevirmeli aramayı gerçekleştiren sistemden oluşur.

Tüm modern cihazlarda pratik olarak kullanılan ve ses kalitesini önemli ölçüde artıran elektret mikrofon veya kondansatör mikrofonu mevcuttur. Telefon ağına bağlanmak için ise taşınabilir olmayan telefon terminalleri arasındaki iletişimden sorumlu olan ve genellikle metalik iletkenler vasıtasıyla birbirine bağlana sabit veya konvansiyonel telefon gereklidir.

Farklı telefonların bir operatörünün müdahalesi yoluyla bağlantısı için manuel anahtarlamalı telefon santrali ile birinci ağ modeli oluşturulur. Elektromekanik otomatik anahtarlama sistemleri bilgisayar tarafından kontrol edilir.

Tam elektronik veya bilgisayar kontrollü dijital sistemler, iletişimin kendisinin kurulmasına çok sayıda tamamlayıcı hizmete izin verir. Daha yüksek hızda veri aktarımına izin veren hizmetler ise Entegre Hizmetler Dijital Ağı (ISDN), DSL veya ADSL, HDSL gibi geniş bant sistemleridir.

Daha yeni nesil sistemlerde yüksek hızda ses ve verilerin kablosuz iletimini sağlayan mobil veya hücresel telefonlar yer alır.

Nasıl Çalışır?

Geleneksel telefon, analog kısım olan konuşma devresi ve çevirme ve aramadan sorumlu çevirme devresinden oluşur. Hem ses sinyalleri hem de çevirme veya arama sinyalleri ve ayrıca güç kaynağı aynı çift kabloyu paylaşır.

Hattın karakteristik empedansı 600Ω’dur ve telefondan kontrol ünitesine gelen sinyallerin ve oradan da kontrol ünitesine aynı hattan 2 tel ile geçer. Aynı hat üzerinde zıt yönlerde hareket eden iki sinyali birleştirmek ve ardından bunları ayırmak için hibrit transformatör veya hibrit bobin adı verilen bir cihaz kullanılır.

   İlgili Yazılar


Hücresel İletişim Sistemi
Mobil İletişim Sistemi
Uydu Ağları
CDMA Sistemi
GSM Sistemi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: