Telefon Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefon, belli bir mesafedeki elektrik sinyalleri vasıtasıyla akustik sinyalleri iletmek için tasarlanmış bir telekomünikasyon cihazıdır.

Telefon Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefon Tarihi ve İcadı

Alexander Graham Bell ve Elisha Gray, 1876’da telefonu icat etti, ancak patenti yalnızca Bell aldı. 2002 yılında ABD Kongresi, Antonio Meucci‘yi 269 sayılı kanunla telefonun mucidi olarak tanıdı.

Antonio Meucci, 1871’de mali zorluklar nedeniyle buluşunu yalnızca kısaca anlattı. Ancak ABD Patent Ofisi reddettiği için patent başvurusunu daha resmi hale getirmek zorunda kaldı.

1854’te Charles Bourseul, bir elektrik devresini açıp kapatmak için ses titreşimlerinin kullanılmasını önerdi. Ayrıca sesi farklı bir yerde yeniden yaratmak için bu titreşimleri kullanmayı önerdi.

Profesör Johann Philipp Reis, elektrikle müzik gönderebilen ancak insan sesi gönderemeyen bir makine yaptı. İlk icattan birkaç yıl sonra oldu.

Antonio Meucci, odalarını birbirine bağlamak için bir telefon yaptı. Yine de patentini almaya gücü yetmedi ve bunu başka bir şirkete anlatmak zorunda kaldı.

Ardından, Meucci’nin icadının malzeme ve özellikleri Alexander Graham Bell tarafından ele alındı ve kendi telefonunu geliştirdi ve kendisininmiş gibi sundu.

Alexander Graham Bell, telefonunu oluşturmak için Meucci’nin icadının malzemelerini ve özelliklerini kullandı.

1876’da Bell ve Gray, insan sesini doğru akım kullanarak ileten ilk telefonu icat etti. Patentini aldılar ve birkaç saat farkla sesli mesaj gönderip alabiliyordu.

Thomas Alva Edison, telefonun karbon granül mikrofon sisteminde önemli iyileştirmeler yaptı. 11 Haziran 2002’de ABD Kongresi Antonio Meucci’yi telefonun mucidi olarak kabul etti.

Bell’in patenti, iki patentin en kötüsünü veya en pahalısını karşılaştırma ihtiyacını öne süren söylentiler nedeniyle tartışmalı olmaya devam etti. Bell, Gray’in patentinin kendi patentiyle bir arada bulunabileceğini kabul etti. Ayrıca bir notta Gray’in icadına alternatif bir tasarım önerdi.

Ardından, 1876’da Bell, telefonu tanımlamayan ancak ona bu şekilde atıfta bulunan bir patent aldı.

Telefonun Diğer Teknolojilerle Evrimi

Telefon, ilk icat edildiğinden bu yana, cihaz ve ağ çalışması da dahil olmak üzere gelişti.

İlk telefonun üç parçası vardı: uzaktan duymak için bir mikrofon, arka plan gürültüsünü azaltmak için bir cihaz ve arama yapmak için bir sistem.

Çoğu modern cihaz, ses kalitesini iyileştirmek için bir elektret veya kondenser mikrofon kullanır. Bir telefonu kullanmak için telefon şebekesine bağlanan normal bir telefonunuz olması yardımcı olacaktır. Bu ağ, taşınabilir olmayan telefonların metal teller kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olur.

İlk telefon ağı, aramaları bağlamak için manuel olarak çalıştırılan bir santral kullanıyordu. Bilgisayar, elektromekanik otomatik anahtarlama sistemlerini kontrol eder.

Tamamen elektronik veya bilgisayar kontrollü dijital sistemler, birçok tamamlayıcı hizmetin iletişim kurmasına izin verir. ISDN, DSL, ADSL ve HDSL gibi geniş bant sistemler daha hızlı veri aktarımı sağlar. Yeni telefonlar çok hızlı bir şekilde ses ve veri gönderebiliyor.

Telefon Nasıl Çalışır?

Normal bir telefonun üç bölümü vardır: arama ve çevirme için analog, konuşma ve arama devreleri. Hem ses hem de çevirme veya arama sinyalleri ve güç kaynağı aynı çift kabloyu paylaşır.

Hat 600Ω empedansa sahiptir ve telefondan kontrol ünitesine ve aynı hattaki başka bir kontrol ünitesine sinyal göndermek için iki kablo kullanır. Bir hibrit transformatör veya bobin, aynı hat üzerinde zıt yönlere giden iki sinyali karıştırır ve ayırır.

İlgili Yazılar


1) Hücresel İletişim Nedir?
2) Mobil İletişim Nedir?
3) Uydu Ağları Nedir?
4) CDMA Nedir?
5) GSM Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir