BlackBerry Nedir, Ne İşe Yarar?

BlackBerry (BB), mobil e-posta hizmetini entegre eden bir akıllı telefondur ve Kanadalı Research In Motion (RIM) şirketi tarafından geliştirilmiştir.

BlackBerry Nedir, Ne İşe Yarar?

BlackBerry Akıllı Cep Telefonu Nedir?

BlackBerry, tipik akıllı telefon uygulamaları olan adres defteri, takvim, yapılacaklar listeleri, notlar ve daha yeni uygulamaların yanısıra telefon yeteneklerine sahiptir. Bu cep telefonu yaygın olarak, bir şirketin çalışanlarının daha spesifik ve kolay çalışabilmesi için İnternet’ten e-posta gönderip alabilmesiyle bilinir.

ABD’deki iş kullanıcıları arasında en popüler akıllı telefon, istisnasız BlackBerry’dir.

Tarihi

İlk BlackBerry cihazı 1999’da tanıtıldı ve iki yönlü bir konum belirleyici olarak işlev gördü.

2002 yılında en çok bilinen BlackBerry piyasaya sürüldü. Bu cihaz, push e-posta, cep telefonu, metin mesajlaşma, İnternet faksı, web taraması ve diğer kablosuz bilgi hizmetlerini destekler.

RIM şirketinin gelişimi, 1995 yılında Kanadalı kurumsal katkılar ve risk sermayesi yatırımcıları tarafından finanse edildi. RIM’in iki yönlü donanım ve yazılım yerelleştirme sisteminin geliştirilmesini tamamlamak için kullanılan gelirle ilk şirket yatırımı yapıldı.

Şirket, Ocak 1998’de Toronto Borsası’nda RIM sembolü altında ilk halka arzından önce büyük miktarda finansman kaynağı elde etti.

BlackBerry, e-postaya odaklanarak pazarı geliştirdi. RIM BlackBerry, BlackBerry Software Connection aracılığıyla şu anda Palm Treo gibi e-posta hizmetleri sunmaktadır.

İlk BlackBerry cihazında monochrome ekran vardı, ancak daha yeni modellerde renkli ekranlar vardır. BlackBerry ürün grubu 10. yılını kutlarken, RIM, 25 yıllık bir şirket oldu.

10 yılda dünya çapında 50 milyon adet kablosuz telefon satıldı ve bu onu dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefonu haline getirdi.

18 Ağustos 2009’da Fortune dergisi, durgunluğa rağmen üç yılda karlarında % 85 artışla RIM’i dünyanın en hızlı büyüyen şirketi ilan etti.

Büyüyen bir şirket olarak BlackBerry, ürünlerinin performansını artırmak için başka şirketleri de satın aldı. Haziran 2009’da RIM, Dash Express’ten sorumlu olanlardan yeni bir gösterge panosu aldıklarını duyurdu.

26 Mart 2010’da şirket, Toronto merkezli bir şirket olan BB uygulama geliştiricisi Viigo’nun satın alındığını duyurdu ancak şartları açıklanmadı.

2013 yılında, QNX işletim sistemine dayalı BlackBerry 10 tanıtıldı. 2015 yılında ise DTEK50 tabanlı Android işletim sistemine sahip cep telefonları geliştirilmeye başlandı.

Şirket 2017 yılında fiziksel klavyeye sahip ve uzun pil ömrüne sahip olan BB KeyOne modelini piyasaya sundu. Bir yıl sonra ise, Key2 modelini duyurdu. KEY2, çift kameraya sahiptir ve portre modu ve optik yakınlaştırma gibi özellikleri içerir.

BlackBerry İşlemcisi

Modern el bilgisayarları, BB telefonları ARM 7 veya 9 işlemci içerirken BlackBerry 950 ve 957 Intel işlemcileri kullanır.

En yeni BB modellerinde (8100, 8300 ve 8700 serisi) Intel 312 MHz işlemci, 64 MB flash bellek ve 16 MB SDRAM bellek bulunur. ARM 9 işlemciyi içeren modellerde 256 MB’a kadar flash bellek içeren Qualcomm yonga setleri kullanılır.

İşletim Sistemi

Bu cep telefonu, BlackBerry Limited tarafından geliştirilen özel bir işletim sistemi kullanır.

RIM, BlackBerry için çok görevli bir işletim sistemi sağlayarak telefonlarda bulunan giriş cihazlarının, özellikle kaydırma tekerleği ve izleme dörtgeninin yoğun kullanımına izin verir.

İşletim sistemi, Java MIDP 1.0 ve WAP 1.2 için destek sağlar. Önceki sürümler, e-posta, takvim ve Lotus Domino e-postası için Microsoft Exchange Sunucusu ile kablosuz senkronizasyona izin veriyordu.

Mevcut OS 5.0, MIDP 2.0’ın bir alt kümesini sağlar ve Exchange e-posta, takvim, görevler, notlar ve kişilerle tam kablosuz aktivasyon ve senkronizasyon sağlar ve Novell GroupWise ve Lotus Notes için destek ekler.

Genel Özellikleri

 1. Cep telefonuyla telefon görüşmeleri.
 2. Metin mesajı alışverişi
 3. Anında e-posta hizmeti.
 4. Sohbet veya posta tarzı aracılığıyla anlık mesajlaşma sistemi.
 5. Ekipmanın işlevlerini tamamlamak için çok sayıda uygulama.
 6. Fotoğrafik kamera.
 7. Video kamera.
 8. Multimedya oynatıcı.
 9. Bir ajandası, not defteri, yapılacaklar listesi var.
 10. Ekli dosyalar için destek.
 11. GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi).
 12. Bluetooth.
 13. Wi-Fi bağlantısı.
 14. Bazı modellerde TV de vardır.

   İlgili Yazılar


PDA Nedir?
GPS Teknolojisi
Akıllı Telefon Nedir?
MP3 Ses Dosyası
Nokia Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir