Lenovo Kablosuz Özelliğini Açma

Lenovo Laptop’larda Wi-Fi kablosuz ağ bağdaştırıcısını etkinleştirmek için genellikle Fn+F5 tuşlarını kullanırız. Fakat bazı durumlarda sistem veya donanım hatalarından dolayı kablosuz özelliği kullanılamaz hale gelir.

Lenovo Kablosuz Özelliğini Açma

Lenovo Kablosuz Özelliğini Açma

Sistem hatalarından meydana gelen kablosuz özelliği etkinleştirme sorunlarını genellikle driver (sürücü) güncellemeleri ile çözebilmekteyiz. Eğer kablosuz ağ kartını güncellediyseniz ve yine aynı hata ile karşı karşıya kalıyorsanız, başka çözüm yolları aramanız gerekecektir.

Lenovo markalı laptoplar’da kablosuz özelliği genellikle laptop temizliğinde çıkarılan bios pili yüzünden devre dışı kalmaktadır. Dolayısıyla lenovo laptobunuzu tekrar açtığınızda, kablosuz özelliğinin devre dışı kaldığını görürsünüz.

Çıkarılan bios pili tekrar takıldığında, Fn+F5 tuşlarına bassanız bile bu sorunu çözemediğinizi göreceksiniz. Bu sorun ancak bir yazılım yüklenerek çözülebilmektedir. Eğer Lenovo bilgisayarınızda Windows 7 gibi işletim sistemi kullanırken Windows 10’a geçiş yaptığınızda bazı Driver (Sürücü) uyuşmazlığı ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer Laptop üreticisi eski modelleri için yeni işletim sistemi destekli Driver’ları yayınlamazsa, uyuşmazlık yaşanan Driver’ları İnternet üzerinde biraz fazla zaman geçirerek aramak zorunda kalacaksınız. Wi-Fi sürücüsünü kurduktan sonra da, Lenovo WiFi etkinleştirme için Lenovo Energy Management yazılımına ihtiyacınız olacaktır.

Lenovo Kablosuz Özelliği Kapalı Sorunu Çözümü

Windows 10, 8, 8.1 ve Windows 7 işletim sistemleri kullanan Lenovo Laptop sahipleri, kablosuz özelliğini açmaları için Lenovo Energy Management yazılımına ihtiyaç duyarlar.

Kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü için mutlaka Lenovo Enerji Yönetimi yazılımı yüklü olması gerekmektedir. Eğer Lenovo Energy Management programının en güncel sürümünü kurduysanız, bilgisayarınızda Fn+F5 tuşu çalışmayabilir. Veya Energy Management programının ayarlarında Wi-Fi aygıtını etkinleştir seçeneği olmayabilir.

Dolayısıyla Lenovo Enerji Yönetimi programının 6.0 sürümü ile bu sorunu çözmeniz gerekecektir. Lenovo Energy Management 6.0 programı birçok eski model Lenovo markalı bilgisayarları desteklemektedir.

Şimdi, Lenovo kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü için Lenovo Energy Management 6.0 sürümünü kuralım.

   Adım 1

Aşağıdaki görüntüde kablosuz özelliğinin kapalı olduğunu görebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için önce bu bağlantıdan Lenovo Enerji Yönetimi programını bilgisayarınıza indiriniz.

WiFi Kapalı

   Adım 2

Programı indirdikten sonra, programı yönetici olarak çalıştırınız ve İleri butonuna tıklayınız.

Energy Management Wizard

   Adım 3

Lisans anlaşmasını kabul ederek İleri butonuna tıklayınız.

Lisans Sözleşmesini Kabul Etme

   Adım 4

Son olarak Yükle butonuna basarak program kurulumunu başlatınız.

Programı Yüklemeye Hazır

   Adım 5

Lenovo Energy Management programı yükleniyor…

Kur Durumu

   Adım 6

Program başarıyla kurulduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

   Adım 7

Lenovo Energy Management (Lenovo Enerji Yönetimi) programını açınız. Programı açtıktan sonra Fn+F5 tuşlarına basarak Kablosuz Aygıt Ayarları penceresi açılacaktır.

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Kablosuz Özelliği Kapalı durumdadır. Wireless özelliğini açmak için ON seçeneğine tıklayınız.

Lenovo Wireless Aygıtı Ayarları

   Adım 8

Lenovo WiFi açma işlemi başarıyla tamamlandı. Şimdi kablosuz bağlantınızı kontrol ediniz.

Wireless Ağ Kartı

   Adım 9

Kapalı durumda olan kablosuz ağ kartını açık duruma getirir getirmez, Wireless ağ kartınız otomatik olarak ağınıza bağlanacaktır.

Ağ Kartı Aktif

   Adım 10

Son olarak, Bluetooth aygıtını da etkinleştiriniz.

Bluetooth Aygıtını Etkinleştirme

   Video

   Son Söz


Bu yazımızda, Lenovo kablosuz özelliği kapalı sorununu giderdik. Lenovo Energy Management programı ile Lenovo Wi-Fi etkinleştirdikten sonra isterseniz programı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ RamDisk Teknolojisi
♦ Windows Sistem Dili Nasıl Değiştirilir?
Wifi Şifresi Öğrenme
DNS Nasıl Değiştirilir?
♦ Windows 10’da Fotoğraf Görüntüleyicisi

41 Comments
 1. ahmet 11 Mart 2018

  Çok teşekkürler.(Thank You)

  Cevapla
  • tolqabaqci 11 Mart 2018

   Rica ederim Ahmet bey. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

   Cevapla
 2. Ahmet Oskay 6 Nisan 2018

  Teşekkür ederim. Önemli bir sorunum çözüldü.

  Cevapla
  • tolqabaqci 7 Nisan 2018

   Rica ederim. Yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla
 3. Emre 20 Mayıs 2018

  Fn+F5 yaptım bende önce kablosuz bağlantı aygıtını açın çıktı lütfen yardım.

  Cevapla
  • mehmet emin ata 15 Kasım 2018

   bende de aynı sorun

   Cevapla
 4. ali veli 25 Temmuz 2018

  çok teşekkürler üstadım

  Cevapla
  • tolqabaqci 25 Temmuz 2018

   Rica ederim, geri bildiriminiz için teşekkürler!

   Cevapla
 5. Esma Kutan 12 Kasım 2018

  Ben programı yükledim ama 8.0 i yükledi, linkinizdeki buton çalışmıyor. 8.0 sürümünde de sadece gün planı ve pil durumu var, wi fi açma kapama düğmesini bulamadım.

  Cevapla
  • tolqabaqci 12 Kasım 2018

   Merhabalar, sitede çalışmalar var buton hatası varmış bildirimizle farkettim, teşekkürler. Direk buraya tıklayarak Lenovo Energy Management 6.0 sürümünü indirebilirsiniz.

   Cevapla
 6. mehmet emin ata 15 Kasım 2018

  merhabalar ben fn+f5 tuşuna bastığımda gelen ekranda ”önce kablosuz bağlantı aygıtını açın”
  hatasını alıyorum ne yapabilirim

  Cevapla
  • tolqabaqci 16 Kasım 2018

   Merhabalar. Bilgisayarınızın modeline göre WiFİ etkinleştirme tuş kombinasyonu farklı olabilir. Ve ayrıca, Lenovo Energy Management programını kurduktan sonra ve Fn + F5’e bastıktan sonra hala “Önce Kablosuz Bağlantı Aygıtını Açın” hatasını alıyorsanız. Şunları bir denemenizi öneririm;
   1- Paylaşım ve Ağ Merkezi’ni açınız ve devre dışı olan WiFi ağ bağdaştırıcısını etkinleştirmeyi deneyiniz.
   2- Lenovo Energy Management programının ayarlarından Kablosuz Ağ Ayarları seçeneğini bulunuz ve oradan etkinleştirmeyi deneyiniz.
   3- Eğer yine de olmuyorsa marka ve modelinizi yazınız bir araştırayım.

   Cevapla
   • Ali 20 Ağustos 2021

    Hocam tüm işlemleri yaptım ancak hala sorun devam ediyor lenovo g570 bilgisayarim

    Cevapla
    • Tolga Bagci 20 Ağustos 2021

     Bataryayı çıkarıp power tuşuna 10-15 saniye basılı tutarak BIOS’u sıfırlayın tekrar deneyin. Yine olmazsa, alt kapağı çıkarıp Wi-Fi kartını tak çıkar yapın sonucu kontrol edin.

     Cevapla
 7. Murat 1 Mart 2019

  Çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim ?

  Cevapla
  • tolqabaqci 1 Mart 2019

   Rica ederim, yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla
 8. Berke Yelmen 3 Nisan 2020

  merhaba ben kurulum yapmama ragmen lenovo energy management programi gozukmuyor ancak fn+f5le kablosuz aygit ayarlari aciliyor.ancak yine de “once kablosuz baglanti aygitini secin” yaziyor. Sorunu ne yapsam cozemiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim

  Cevapla
 9. hayati 5 Nisan 2020

  ben programı yükledim yanlız yanlızca bulutut açma kapama var wifi açma kapama yok yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 10. Fhd 14 Nisan 2020

  Programda kablosuz ağ ayarları bulunmamakta. Hiçbir şekilde halledemedim problemi..

  Cevapla
 11. nevzat 12 Mayıs 2020

  şu bilgi lenovoda yok, helal olsun

  Cevapla
 12. billam 29 Mayıs 2020

  adamsın abi

  Cevapla
 13. Dilpn 6 Temmuz 2020

  Programı indirdikten sonra hangi uygulama üzerinden açabilirim

  Cevapla
 14. Burak 10 Ağustos 2020

  Abi bilgisayarım lenovo indir diyorsunuz da abi pc ağa bağlanamıyor internet yok ki indiremiyorum pc ye yazılımı

  Cevapla
 15. mukiosa 16 Eylül 2020

  Windows 10 Sürüm 10.0.19041.508
  Lenovo Ideapad Y500
  Hangi programı denediysem sonuç alamadım. Ama yukarıda Google Drive linkini verdiğiniz Energy Management 6.0 ile sorun çözüldü. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Tolga Bagci 17 Eylül 2020

   Sorununuzu giderdiğinize sevindim, geri bildiriminiz için teşekkürler!

   Cevapla
 16. Özkan Öz 19 Eylül 2020

  Merhaba. Dos yüklü lenovo’ya usb’den windows kurdum. Windows’u güncelleyemiyorum, çünkü kablosuz ağları göremiyorum. Ethernet girişi olmadığı için de kabloyla da güncelleme yapamıyorum. Energy management programını indirdim, Fn-F5 çalışmadı. Dolayısıyle ne yapacağımı bilemiyorum. Fikriniz varsa sevinirim. Makinanın tam modeli: Thinkbook 15-II Laptop-Type 20SM.
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Tolga Bagci 19 Eylül 2020

   Merhabalar, öncelikle sisteminizin uçak modunda olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bununla ilgili bir sorununuz yoksa, Wi-Fi sürücülerini kurduğunuzdan emin olunuz. Laptop modelinizin Wi-Fi sürücüsünü (Win10-64Bit) buradan indirebilirsiniz. Eğer sürücüyü kurduysanız ve yinede Wi-Fi donanımını etkinleştiremiyorsanız, bu linkten ilgili laptop modelinizin power management yazılımını indiriniz, kurunuz ve sisteminizi yeniden başlattıktan sonra Wi-Fi’yi aktif etmeye çalışınız. Donanım sorunu yoksa, mutlaka olacaktır. Bu işlemleri uyguladıktan sonra, geri bildirim gönderirseniz sevinirim.

   Cevapla
 17. Gizem 27 Ekim 2020

  Hocam merhaba lenovo laptop kullanıyorum wi-fi sembolü vs hiç bir şey gözükmüyor e haliyle internete bağlanamıyorum link vs nasıl indireceğim yardim ederseniz çok mutlu olurum

  Cevapla
  • Tolga Bagci 3 Kasım 2020

   Merhabalar, geç cevap için kusura bakmayın. Bilgisayarınızın tam modelini verebilirseniz yardımcı olabilirim. Sistem kurulumu yaptıktan sonra mı oldu bu sorun? Eğer öyleyse uygun driver kurmanız gerekir. Eğer bataryayı bir müddet çıkardıysanız da bu sorun oluşabilir. Energy management yazılımı ile aktifleştirmeniz gerekir. Eğer bu yazılım kurulu ve yine de aktif edemezseniz, WiFi kartınızda bir problem olabilir. Ek olarak, indirme işlemini cep telefonunuzdan yapınız ve bilgisayarınıza kopyalayarak bu adımlara devam edebilirsiniz.

   Cevapla
 18. Yunus Emre YILMAZ 18 Aralık 2020

  Hocam merhabalar evimde wifi’e bağlanıyorken arkadaşın evine gelip bilgisayarı açtım ne wifi simgesi var ne de başka bir şey 2 gündür uğraşıyorum bir türlü çözemiyorum.ağ sürücüsünü güncelledim kaldırdım geri yükledim win10 64 bit wifi sürücülerini yükledim lenovo Management yükledim yine de olmadı lenovo ideapad 3 kullanıyorum

  Cevapla
  • Tolga Bagci 18 Aralık 2020

   Merhabalar, önce ilgili yazılımı buradan indirip tekrar deneyin. Eğer yine olmazsa, wifi ayarlarından power management sekmesindeki izin ver seçeneğini kaldırınız ve tekrar deneyiniz.

   Cevapla
 19. Murat Kaymak 8 Ocak 2021

  Lenovo Enerji Merkezinde Fn+f5 tuşuna basınca Lenovo Kablosuz Aygıt Ayarları ekranı açılıyor ama wifi ve bluetooth gözükmüyor. Önce kablosuz bağlantı aygıtını açın yazıyor. Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
  • Tolga Bagci 8 Ocak 2021

   Bu sürüm genelde çoğu modelde çalışıyor, fakat bilgisayarınızın modeline uygun olarak ilgili yazılımı tekrar indiriniz ve deneyiniz. Eğer olmazsa, yazılımı kurduktan sonra bilgisayarınızı kapatınız, bataryayı çıkarınız ve arka kapağı açıp, Wifi aygıtını çıkar tak yapınız ve tekrar aktif etmeye çalışınız. Bu sorunla daha önce karşılaşmıştım ve böyle çözmüştüm. Tabi yinede olmazsa bir flash bellek ile önyüklenebilir bir Linux dağıtımı hazırlayınız, sistemi flash bellek ile açınız. Bu durumda, Wifi kartı yinede aktif olmuyorsa, başka bir donanım takmanızı öneririm.

   Cevapla
 20. EKER 17 Ocak 2021

  Hocam lenovo g580 format sonrası ethernet driveri kuramıyorun hata veriyor acil yardım eder misiniz?

  Cevapla
 21. mali 9 Nisan 2021

  lenova idapad 320 bios pili sök tak yapmıştık klavye değiştiriken şimdi wifi kapalı görünüyor tüm herşeyi denedik .. power mana.. kurdum ama oda çalışmıyor yani wifi aktif et ekranı gelmiyor .. acil yardımınız bekliyorum saygılar

  Cevapla
 22. semsettin 29 Ekim 2021

  cok guzel bilgi teşekkur ederim. emegine saglık

  Cevapla
 23. bir dost 14 Eylül 2022

  Ben fn f5 tuşlarına basınca ekran parlaklığı azalıyor. Wireless device settings çıkmıyor. Laptopum ideapad gaming 3 15ach6.

  Cevapla
 24. Berkan 27 Ağustos 2023

  Saçma sapan ne yazılar okudum ne videolar izledim saatlerce ne ayarlar yaptım kaç defa format attım tahmin dahi edemezsiniz tam vazgeçmiştim ve Wi-Fi kartında arıza olduğuna ikna olmuştum ki sizin yazınızı gördüm ve sorunum sonunda çözüldü çok teşekkür ederim. Yalnız anlamadığım nasıl olur da bu program dışında açılamaz Wi-Fi inanın neler neler yaptım ne kadar saçma bir durum bu anlamak mümkün değil.

  Cevapla
  • Tolga Bagci 28 Ağustos 2023

   Yorumunuz ve geri bildiriminiz için çok teşekkürler. İnanın o kadar saçma bir sorun ki, başlarda beni de çıldırtmıştı 🙂 Lenovo’nun sadece belirli modellerinde değil, genelde çoğu modelinde sorunu böyle giderme şansına sahibiz.

   Cevapla
 25. Yusuf 30 Eylül 2023

  Günlerdir arıyorum çözümü. Sonunda yapabildim sayenizde çok teşekkürler…

  Cevapla
  • Tolga Bagci 2 Ekim 2023

   Ne kadar enteresan bir sorun olduğunu biliyorum maalesef. Sorununuzu giderdiğinize sevindim. Geri bildirim için de ayrıca teşekkürler.

   Cevapla
Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir