Windows 7/8/8.1 ve Windows 10 Üzerinde DNS Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Bir websitesine erişmeye çalıştığınızda DNS sunucu IP adresi değişiklikleri nedeniyle siteye erişim sağlayamıyorsanız, DNS önbelleğinizi temizlemeniz gerekir.

Windows 10 Üzerinde DNS Önbellek Temizleme

Bilgisayarda DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Bir websitesini ilk defa ziyaret ettiğinizde, websitesinin domain adı DNS sunucuları tarafından otomatik olarak IP adresine çevrilir. Eğer daha önce ziyaret ettiğiniz belirli bir websitesine tekrar erişmeye çalıştığınızda, websitesinin IP adresi yerel Cache (Önbellek) üzerinde depolandığı için, önbellek’te tutulan bilgiye bakılacaktır.

Örneğin, bağlanmaya çalıştığınız bir websitesi size DNS sunucusu yanıt vermiyorsa, erişmeye çalıştığınız websitesinin eski IP adresi önbelleğinizde depolanıyor olabilir. Bu yüzden, işletim sisteminiz üzerinde DNS cache temizlemeniz gerekir.

Önbelleği temizledikten sonra, Windows 7, 8, 8.1, veya 10 üzerinde CMD komut istemini açabilir ve websitesine Ping atarak bağlantıyı sınayabilirsiniz.

Windows XP, 7, 8, 8.1 ve 10 üzerinde önbellek temizleme işlemi aynıdır. Bilgisayarınızın DNS önbelleğini temizledikten sonra, websitesine tekrar bağlanmaya çalıştığınızda websitesilerin IP adres tablosu yenilenecektir.

Windows 10 Üzerinde DNS Cache Temizleme

DNS önbellek temizlemek veya sıfırlamak oldukça kolay bir işlemdir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Bilgisayarınızda öncelikle Windows Tuşu + R‘ye birlikte basınız ve Çalıştır açınız.

Windows Çalıştır

   Adım 2

Çalıştır penceresine CMD yazınız ve Tamam butonuna tıklayınız.

CMD Komut İstemini Çalıştırma

   Adım 3

CMD komut istemini açtıktan sonra, DNS önbelleğini temizlemek için ipconfig /flushdns komutunu uygulayınız.

ipconfig /flushdns

ipconfig /flushdns

DNS önbelleğini temizlemeden önce, CMD komut isteminde komutunu yazıp Enter tuşuna basınız. Karşınıza çıkacak olan kayıtlar DNS önbelleğinde tutulan kayıtlardır. Buradaki kayıtları, ipconfig /flushdns komutu ile temizleyebilirsiniz.

   Adım 4

Gerekli komutu uyguladıktan sonra aşağıdaki pencerede Successfully flushed the DNS Resolver Cache (DNS Çözümleyici Önbelleği Başarıyla Temizlendi) mesajını göreceksiniz.

DNS Önbelleği Başarıyla Temizlendi

DNS Cache Bat Dosyası

DNS önbelleğini temizlemenin diğer bir kolay yolu da, hazır bir bat dosyası kullanmaktır. Bu dosyayı aşağıdaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Dosyayı İndir

   Video

   Son Söz


Bu yazımızda, İnternet’te araştırmalar yaparken karşılaştığınız DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası nasıl giderilir adım adım inceledik. Masaüstü veya Laptop bilgisayarınızın DNS Cache’ini arasıra temizlemenizde fayda vardır. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ DNS Nedir Ne İşe Yarar?
♦ NET Framework Nasıl Kurulur?
♦ Windows 10’da Fotoğraf Görüntüleyici
♦ Ping Nedir?
♦ RamDisk Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir