Windows 10 Sistem Dili Değiştirme

Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin sistem dilini değiştirmek çok basit bir işlemdir. Fakat, sistem görüntüleme dilini değiştirirken Windows 10’un Ayarlar’ı size biraz karışık gelebilir.

Windows 10 Sistem Dili

Windows 10 Sistem Dili Değiştirme

Sisteme bir dil paketi ekleme adımlarına geçmeden önce, servislerinden Güncelleme servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Güncelleme servisini kontrol etmek için Windows Tuşu + R’ye basınız. Hemen ardından Çalıştır pencerine services.msc yazdıktan sonra Enter tuşuna basınız. Hizmetler penceresinde Güncelleme servisini bulunuz. Son olarak üzerine çift tıkladıktan sonra Hizmet Durumu kısmından “Çalışıyor” çıktısını görmeniz gerekir.

Eğer Windows Update servisi çalışmıyorsa, bu servisi Otomatik yani aktif hale getirmeniz gerekir.

Windows 10 Sistem Görüntüleme Dilini Değiştirme

Güncelleme servisini çalıştığından emin olunuz. Ardından, görüntüleme dilinizi değiştirmek için öncelikle Ayarlar’ı açmanız gerekir. Bunu yapmak için Windows Tuşu’na tıklayarak arama kısmına Settings (Ayarlar) yazar yazmaz servisi bulup çalıştırınız.

Dil ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1

Sisteminizin Ayarlar’ını açarak Anasayfa / Zaman & Dil / Bölge & Dil yolunu takip ediniz. Kullanmak istediğiniz dili eklemek için Languages (Diller) kısmında Add a Language (Bir dil ekle) seçeneğine tıklayın.

Bölge ve Dil / Bir Dil Ekle

Adım 2

Ekle butonuna basar basmaz karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Şimdi arama kutusuna kullanmak istediğiniz görüntüleme dilini yazınız ve seçiniz.

Eğer bu adımda seçtiğiniz paket ile ilgili bölgesel diller listelenirse, yaşadığınız lokasyona ait bir seçim yapınız. Örneğin, English (USA) veya English (CA)

Eklenecek Dili Seçme

Adım 3

İstediğiniz dili yapılandırdıktan sonra Set as Default (Varsayılan olarak ayarlar) butonuna tıklayınız.

Daha sonra, yapılandırdığınız sistem dilini İnternet üzerinden indirmeniz gerekir. Öncelikle Additional date, time, & regional settings (Ek tarih, zaman ve bölge ayarları) seçiniz.

Ek Tarih, Zaman ve Bölge Ayarları

Adım 4

Saat, Dil & Bölge penceresinde Dil seçeneği ile devam edin.

Denetim Masası / Dil

Adım 5

Dil Tercihlerinizi Değiştirin penceresinde Options (Seçenekler)’e tıklayınız.

Dil Seçenekleri

Adım 6

Seçenekler’e tıkladıktan sonra, aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Güncelleme Servisi çalışacak ve seçilen paketi indirmeye başlayacaktır.

Bu pencerede, sisteminize dil paketi indirme gerçekleşecektir. Windows görüntüleme dilinizi indirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda artık dilinizin değiştiğini görebilirsiniz.

Dil Paketini İndirmek İçin İnternet'e Bağlanın

Dil Paketi İndirme ve Kurulumu ⇒ Video

Windows 10 sistem dili değiştirme nasıl yapılır merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıca bize destek olarak olmak istiyorsanız YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Sık Sorulan Sorular (SSS / FAQ)

  1. Sistem Yerel Ayarı nedir?
Sistem Yerel Ayarı, işletim sisteminizde kullandığınız tüm menüler, iletişim kutuları ve diğer şeylerin dilidir. Yani, kısacası sistemdeki tüm öğelerin görüntüleme metinleridir. Ek olarak ifade edeyim, Unicode olmayan programlar için de yazı tipini düzeltir. Sonuçta, OS’unuzu kurarken ayarladığınız ilk ayardır.
  1. İşletim sistemimin dilini nasıl İngilizce olarak değiştirebilirim?
PC’nizin dilini değiştirmeyi istiyorsanız herşeyden önce Microsoft sunucularına erişebiliyor olmalısınız. Yani, Windows Güncelleme hizmetiniz çalışıyor olmalı. Böylece, sisteminizde paket ekle diyerek ilgili kutuya İngilizce yazmanız gerekir. Daha sonra, sihirbaz seçtiğiniz paketi hedef sunuculardan otomatik olarak indirecektir. Son olarak elbette PC’nizi yeniden başlatmalı ve varsayılan görüntüleme ayarı olarak seçmelisiniz.
  1. Windows dilini yeniden yüklemeden değiştirebilir miyim?
Evet, Windows’u yeniden yüklemenize gerek yok. Bu ayarlara OS’unuzdan erişebilir ve Dil Paketi indirip yükleyebilirsiniz. Ek olarak, paketler arasından ister İngilizce ister Çince seçebilirsiniz.

Sonuç

Windows 10 OS’unuzda sistemi dilini Türkçe’den İngilizce’ye veya İngilizce’den Türkçe’ye değiştirmek için mutlaka Güncelleme Servisinin çalışır durumda olduğunu ve İnternete bağlı olduğunuzu denetlemelisiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir