Windows 10 Sistem Dili Nasıl Değiştirilir?

Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin sistem dilini değiştirmek çok basit bir işlemdir. Fakat, sistem görüntüleme dilini değiştirirken Windows 10’un Ayarlar’ı size biraz karışık gelebilir.

Windows 10 Sistem Dili Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 Sistem Dili Değiştirme

Sisteme bir dil paketi ekleme adımlarına geçmeden önce, servislerinden Windows Güncelleme servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Windows Güncelleme servisini kontrol etmek için Windows Tuşu + R‘ye basınız ve Çalıştır pencerine services.msc yazdıktan sonra Enter tuşuna basınız. Hizmetler penceresinde Windows Güncelleme servisini bulunuz ve üzerine çift tıkladıktan sonra Hizmet Durumu kısmından “Çalışıyor” çıktısını görmeniz gerekir.

Eğer Windows Update servisi çalışmıyorsa, bu servisi Otomatik yani aktif hale getirmeniz gerekir.

Windows 10’un Görüntüleme Dilini Değiştirme

Windows Güncelleme servisini kontrol ettikten sonra, görüntüleme dilinizi değiştirmek için öncelikle Ayarlar‘ı açmanız gerekir. Bunu yapmak için Windows Tuşu’na tıklayınız ve arama kısmına Settings (Ayarlar) yazdıktan sonra servisi bulup çalıştırınız.

Windows 10 dil ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Windows 10 Ayarlar’ını açtıktan sonra Anasayfa / Zaman ve Dil / Bölge ve Dil yolunu takip ediniz. Windows 10’a kullanmak istediğiniz dili eklemek için Languages (Diller) kısmında Add a Language (Bir dil ekle) seçeneğine tıklayınız.

Bölge ve Dil / Bir Dil Ekle

   Adım 2

Dil ekle butonuna bastıktan sonra karşınıza birden fazla dil çıkacaktır. Dil Ekle arama kutusuna kullanmak istediğiniz görüntüleme dilini yazınız ve daha sonra dilinizi seçiniz.

Eğer bu adımda seçtiğiniz dil ile ilgili bölgesel diller listelenirse, yaşadığınız lokasyona ait bir seçim yapınız. Örneğin, English (USA) veya English (CA)

Eklenecek Dili Seçme

   Adım 3

Windows 10’u kullanmak istediğiniz dili yapılandırdıktan sonra Set as Default (Varsayılan olarak ayarlar) butonuna tıklayınız. Daha sonra, yapılandırdığınız sistem dilini İnternet üzerinden indirmek için öncelikle Additional date, time, & regional settings (Ek tarih, zaman ve bölge ayarları) seçeneğine tıklayınız.

Ek Tarih, Zaman ve Bölge Ayarları

   Adım 4

Saat, Dil ve Bölge penceresinde Dil seçeneğine tıklayınız.

Denetim Masası / Dil

   Adım 5

Dil Tercihlerinizi Değiştirin penceresinde Windows 10 sistem dili olarak seçtiğiniz dil üzerinde Options (Seçenekler)’e tıklayınız.

Dil Seçenekleri

   Adım 6

Seçenekler’e tıkladıktan sonra, aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Windows 10 sistem dili için, Windows Güncelleme Servisi çalışacak ve seçilen dil paketini indirmeye başlayacaktır.

Bu pencerede, Windows 10 dil paketi indirme gerçekleşecektir. Windows görüntüleme dilinizi indirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda artık dilinizin değiştiğini görebilirsiniz.

Dil Paketini İndirmek İçin İnternet'e Bağlanın

Windows 10 Dil Paketi İndirme ve Kurulumu ⇒ Video

Windows 10 sistem dili değiştirme için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Windows 10 işletim sistemi dilini Türkçe’den İngilizce’ye veya İngilizce’den Türkçe’ye değiştirmek için mutlaka Windows Güncelleme Servisinin çalışır durumda olduğunu ve İnternete bağlı olduğunuzu kontrol etmeniz gerekir. Bu yazımızda, Windows 10 dili Türkçe/İngilizce nasıl yapılır inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ Google Play’den Bilgisayara Uygulama ve Oyun İndirme
♦ Bilgisayardan WiFi Parolasını Öğrenme
♦ Sysprep Nasıl Kullanılır?
♦ Imdisk Virtual Disk Toolkit Nasıl Kullanılır?
♦ Windows 10 Windows Defender Kapatma

One Comment

  1. Avatar for Mels Mels 3 Nisan 2020

    işletim sistemi dilini değiştirmek istiyordum sanırım yanlış makale okudum 🙂 win 10 pro olması gerekiyormuş dil değiştirebilmek için .)

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: