Kali Linux 2020.1 Üzerinde VirtualBox 6.1.2 Kurulumu

Bu yazımızda Kali Linux 2020.1 üzerinde Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programının nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Kali Linux Üzerinde VirtualBox Kurulumu

Kali Üzerinde Oracle VM VirtualBox Nasıl Kurulur?

Kali Linux, Offensive Security tarafından geliştirilen Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Daha önce Kali sistemini kurmadıysanız, buradan ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox ise Intel ve AMD işlemcili bilgisayarlar üzerine kurulabilen ücretsiz bir sanallaştırma uygulamasıdır. VBox sanallaştırma programı Windows, Linux, macOS, Solaris gibi işletim sistemleri üzerine kurulabilmektedir.

Oracle VM VBox’ı Windows üzerine kurmak çok kolaydır fakat bir Linux dağıtımı üzerine VBox kurarken kimi zaman kurulum hataları ile karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla önceki yazılarımızda Linux sistemler için detaylı rehberler hazırladık:

Kali Linux 2020.x Üzerinde VirtualBox 6.1.x Çalıştırma

Kali Linux’un en yeni özelliği Root olmayan (Non-Root) kullanıcı hesabı ile ek bir güvenlik katmanı sağlayan 2020.1 sürümü 28 Ocak 2020 tarihinde piyasaya sürüldü. Eğer sistemizi bu sürüme güncellediyseniz Oracle’ın VirtualBox yazılımının 6.1 sürümünü de kurmanız sizin için yararlı olacaktır.

Peki VirtualBox 6.1’de neler yeni?

Oracle Takımı, 15 Ocak 2020’de VirtualBox 6.1’in 2. bakım sürümünü yayınladı. Bu sürüm, temel olarak Linux hostları için Kernel 5.5 desteğini, Linux Guest’ler için Multi-Monitor ve Resize desteğinin geliştirilmesini ve Oracle Critical Patch Updates içerir.

Oracle 6.1.2 sanallaştırma yazılımını Kali sisteminize kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Öncelikle, Linux OS’lar için VBox’ı bilgisayarınıza indirmek için bu adresi ziyaret ediniz ve ardından aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi Platform Packages kısmından Linux Distributions seçeneğine tıklayınız.

Linux İçin VirtualBox'ı İndirme

   Adım 2

Linux dağıtımlarının listelendiği seçenekler arasından Kali sisteminiz için Debian’ı seçmeniz gerekir. Şimdi, Debian 10 seçeneğine tıklayınız.

Debian 10'u Seçme

   Adım 3

VBox’ı indirdikten sonra, Terminal’i açarak Downloads klasörünü görüntüleyiniz. Daha sonra, DEB uzantılı kurulum dosyasını kurmak için şu komutu çalıştırınız:

sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.2-135662_Debian_buster_amd64.deb

Eğer aşağıdaki görüntüdeki gibi libsdl1.2debian ve libvpx5 paketlerinin kurulu olmadığı ile karşılaşırsanız bu paketleri bir sonraki adımda bilgisayarınıza indiriniz ve kurunuz.

Package libsdl1.2debian is not installed.
Package libvpx5 is not installed.

libsdl1.2debian ve libvpx5

   Adım 4

libsdl1.2debian ve libvpx5 paketlerini indirmek için şu komutları çalıştırınız:

wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/libs/libsdl1.2/libsdl1.2debian_1.2.15+dfsg2-4_amd64.deb
wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/libv/libvpx/libvpx5_1.7.0-3+deb10u1_amd64.deb

Paketleri kurmak için ise şu komutları çalıştırınız:

sudo dpkg -i libsdl1.2debian_1.2.15+dfsg2-4_amd64.deb
sudo dpkg -i libvpx5_1.7.0-3+deb10u1_amd64.deb

libsdl1.2debian ve libvpx5 paketlerinin kurulumu

   Adım 5

Tekrar VirtualBox’ı kurmayı denedikten sonra, bu kez şu hata ile karşılaşacaksınız ve bu hatayı gidermek için bir sonraki adıma geçiniz.

This system is currently not set up to build kernel modules.
Please install the Linux kernel "header" files matching the current kernel for adding new hardware support to the system.
The distribution packages containing the headers are probably: linux-headers-amd64 linux-headers-5.4.0-kali3-amd64

Please install the Linux kernel "header" files matching the current kernel for adding new hardware support to the system.

   Adım 6

Geçerli Kernel sürümünüze göre Header dosyalarının kurulumu için sudo apt-get install dkms build-essential komutunu çalıştırınız.

sudo apt-get install dkms build-essential

sudo apt-get install dkms build-essential

   Adım 7

Dkms paketini kurduktan sonra, Kali bilgisayarınızda artık VirtualBox’ı çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için Terminal’de virtualbox komutunu yazınız ve Enter’a basınız.

Terminal ile VirtualBox'ı Çalıştırma

   Adım 8

Oracle VirtualBox’ın sürümünü Help araç menüsüne tıkladıktan sonra About kısmından kolayca öğrenebilirsiniz.

VirtualBox Sürümünü Doğrulama

   Video

Kali üzerinde adım adım VBox kurmak ve yeni bir sanal makine oluşturmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Kali Üzerinde Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Oracle VirtualBox’ı Linux bilgisayarınıza kurduktan sonra artık yeni bir sanal makine oluşturabilir ve bir Windows 10 veya başka bir Linux dağıtımı kullanabilirsiniz.

Kali Linux üzerinde VirtualBox kullanarak yeni bir sanal makine oluşturmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VirtualBox’ı çalıştırınız ve araç çubuğunda gördüğünüz Machine seçeneğine tıkladıktan sonra New tıklayınız.

Kali Üzerinde Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Create Virtual Machine (Sanal Makine Oluştur) sihirbazı açıldığında Name kısmına kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız. Örneğin, Windows 10 yazar yazmaz Type ve Version kısımları otomatik olarak belirlenecektir.

Yeni Bir Sanal Makine Oluştur

   Adım 3

Windows 10 için Memory Size (Bellek Boyutu) ayarını bilgisayarınızın donanım kapasitesine göre belirlemeniz gerekir. Örneğin, bilgisayarınızda 16 GB RAM varsa, Windows 10 sanal makine için 2 veya 4 GB RAM boyutu yapılandırabilirsiniz.

Sanal Makine İçin Bellek Boyutunu Yapılandırma

   Adım 4

Yeni bir Windows 10 sanal diski oluşturmak için Create a Virtual Disk Now seçeneğini işaretleyerek Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

Şimdi Yeni Bir Sanal Disk Oluştur

   Adım 5

Hard Disk File Type (Hard Disk Dosya Tipi) olarak VirtualBox’ın varsayılan olarak kullandığı VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diskin Dosya Tipi Olarak VDI Seçeneğini Seçme

   Adım 6

Storage on Physical Hard Disk (Fiziksel HDD Üzerinde Yedekleme) penceresinde, oluşturacağınız sanal diski sabit boyutlu veya dinamik olarak genişleyen bir tür olarak seçebilirsiniz. Bu adımda, Dynamically Allocated işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Dinamik Olarak Ayrılan Bir Disk Yapısı Yapılandırma

   Adım 7

File Location and Size (Dosya Konumu ve Boyutu) penceresinde, Win10 sanal diskin boyutunu ve nereye kaydedileceğini yapılandırınız.

Sanal Diskin Boyutunu ve Konumunu Yapılandırma

   Adım 8

Kali’de Windows 10 makineyi kurduktan sonra, VBox’ın sol kısmında listelenen işletim sistemi ayarlarını açınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi Choose a disk file (Bir Disk Dosyası Seç) seçeneğine tıklayarak sanal bilgisayarınıza ISO imaj dosyasını ekleyebilir ve sistem kurulumunu başlatabilirsiniz.

Sanal Makineye ISO Dosyası Ekleme

Kali Linux 2019.x Üzerinde VirtualBox 5.x Çalıştırma

Kali Linux kurduktan sonra, sisteminiz üzerinde Windows, Linux tabanlı bir işletim sistemi veya macOS sanal makine kurmak ve çalıştırmak için Oracle VM sanallaştırma programı veya VMware Pro kurmanız gerekir.

VBox ücretsiz bir sanallaştırma programı olduğu için en çok tercih edilen uygulamadır. Dolayısıyla Linux bilgisayarınızda VirtualBox kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Kali için VirtualBox’ı indirmek için https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads adresini ziyaret ediniz ve Linux distributions (dağıtımları) seçeneğine tıklayınız.

Linux İçin Oracle VM VirtualBox'ı İndirme

   Adım 2

Eğer kullanmakta olduğunuz sistem 64 Bit ise, Amd64 sürümünü indirmeniz gerekir. Kali, Debian tabanlı olduğu için VirtualBox’ı indirmek için Ubuntu 18.04 / 18.10 / Debian 10 seçeneğine tıklayınız.

Oracle VM VirtualBox'ı İndirme

   Adım 3

Kali üzerinde Terminal’i açınız ve VBox’ı indirdiğiniz konuma gidiniz. Kali üzerinde VirtualBox kurulumu’nu başlatmak için Terminal’de dpkg -i virtualbox-5.0_5.0.1-Ubuntu-bionic_amd64.deb komutunu uygulayınız.

dpkg -i virtualbox-5.0_5.0.1-Ubuntu-bionic_amd64.deb

Aşağıdaki görüntüdeki gördüğünüz gibi Oracle VM VBox kurulumunda bağımlı paketler ile ilgili bir hata oluştu. VirtualBox’ı çalıştırmak için bu bağımlı paketleri kurmanız gerekir.

VirtualBox.deb Paketini Çalıştırma

   Adım 4

Kurulum için libcurl4, libqt5opengl5, libqt5x11extras5 ve libsdl1.2debian paketlerini kurmak için öncelikle sisteminizin repository’lerini güncellemenizde fayda vardır. Terminal’de nano /etc/apt/sources.list komutunu uygulayınız ve aşağıdaki adresleri ekleyiniz.

Kali Linux Sources.list Düzenleme

   Adım 5

Apt-get update komutunu kullanarak paket listelerini güncelleyiniz.

apt-get update

   Adım 6

Kali üzerinde VirtualBox’ın çalışabilmesi için bağımlı paketleri kurmak için Terminal’de apt-get install dkms build-essential komutunu uygulayınız.

apt-get install dkms build-essential

Eğer kurulumda aşağıdaki gibi bir hata alırsanız, apt –fix-broken install komutunu uygulayınız.

apt --fix-broken install

   Adım 7

Sisteminiz üzerinde VBox kurulumu yaptıktan sonra programı çalıştırmak için Terminal’de virtualbox komutunu yazınız ve Enter’a basınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi VBox’ı çalıştırırken bu kez kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatası ile karşılaştık.

kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatası

   Adım 8

kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatasını gidermek için öncelikle buradan paketi bilgisayarınıza indiriniz ve daha sonra Terminal’de dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb komutunu uygulayınız.

dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb

kernel (4.15.0-kali2-amd64) paketini kurarken gerekli bağımlı paketlerin olmadığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz. Bu paketler; linux-headers-4.15.0-kali2-common, linux-kbuild-4.15 ve linux-compiler-gcc-7-x86’dır.

dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb

   Adım 9

headers-4.15.0-kali2-common, kbuild-4.15 ve compiler-gcc-7-x86 paketlerini indirdiğiniz klasör içerisinde bulabilirsiniz. Bu bağımlı paketleri aşağıdaki gibi sisteminize kurunuz.

headers-4.15.0-kali2-common, kbuild-4.15 ve compiler-gcc-7-x86

   Adım 10

Sisteminiz üzerinde VBox kurulumu’nu başarıyla tamamladıktan sonra programın sürümünü Help / About kısmından öğrenebilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox Yüklemesi Tamamlandı

   Video


VBox İçin Extension Pack Nasıl İndirilir ve Kurulur

Sisteminizde Oracle VM sanallaştırma yazılımını çalıştırdıktan sonra yeni bir sanal makine oluşturmadan yapmanız gereken ilk iş Extension Pack yazılımını programa eklemenizdir.

Dolayısıyla Oracle sanallaştırma yazılımına adım adım Extension Pack nasıl eklenir öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Kali Extension Pack

Bu adımları uygulamak için ayrıca aşağıdaki video eğitimini izleyebilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda, Kali işletim sistemi üzerine Oracle VM VirtualBox 6.1 sürümü nasıl kurulur ve bağımlı paketler nasıl kurulur adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VirtualBox ile Ubuntu Kurulumu
♦ VirtualBox Clone Alma
♦ VirtualBox Snapshot Alma
Sanal Makineleri Tekrar Ekleme
♦ VirtualBox’ı Güncelleme

2 Comments

 1. Avatar for ilker ilker 8 Eylül 2021

  Çok teşekkürler. bir çok yer gezdim ama burada mutlu sona ulaştım.

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 8 Eylül 2021

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: