VirtualBox Üzerinde Linux Mint 19.1 İçin Guest Additions Kurulumu

Bu yazımızda, VirtualBox sanal makine üzerinde çalışan Linux Mint 19.1 için Guest Additions (Misafir Eklentileri) kuracağız.

VirtualBox Üzerinde Linux Mint İçin Guest Additions Kurulumu

VirtualBox Üzerinde Linux Mint 19.1 İçin Guest Additions Nasıl Kurulur?

VirtualBox üzerinde kurduğunuz sanal makineleri daha performanslı kullanmak ve fiziksel bilgisayarınız ile dosya alışverişi yapabilmek için Guest Additions (Misafir Eklentileri) kurmanız gerekmektedir.

VirtualBox ile Windows veya Linux işletim sistemlerinden birini yüklediğinizde, Guest Additions yüklemeniz gerekir. Guest Additions yükleme işleminden sonra, USB 3.0 aygıtlarını düzgün olarak kullanabilirsiniz ve ayrıca sanal makineyi Full Screen (Tam Ekran) olarak kullanabilirsiniz.

Önceki yazımızda, VirtualBox sanallaştırma programı ile Linux Mint kurulumunu gerçekleştirdik. Önceki yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise sanal makine için misafir eklentilerini yükleyeceğiz.

Linux Mint Sanal Makine İçin Misafir Eklentileri Kurulumu

Oracle VM VBox kullanarak Mint kurulumu yaptıktan sonra, misafir eklentilerini yüklemek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Sanal makineyi çalıştırınız ve menüden Devices (Aygıtlar) / Insert Guest Additions CD image (Misafir Eklentileri CD İmajını Ekle) seçeneğine tıklayınız.

Devices (Aygıtlar) / Insert Guest Additions CD image (Misafir Eklentileri CD İmajını Ekle)

   Adım 2

Misafir eklentileri CD imajı sisteme takılır takılmaz uyarı penceresi açılacaktır ve bu pencerede Run (Çalıştır) butonuna tıklayınız.

Misafir Eklentileri Kurulumunu Başlat

   Adım 3

Açılan pencerede Root parolanızı yazınız ve Authenticate (Kimlik Doğrula) butonuna tıklayınız.

Guest Additions İçin Kimliği Doğrula

   Adım 4

Sisteminize misafir eklentileri kurulurken bekleyiniz…

Pencereyi Kapatmak İçin Return Tuşuna Basma

   Adım 5

Sanal makine üzerinde misafir eklentileri yüklemesini tamamlandıktan sonra, sanal makineyi artık aşağıdaki gibi tam ekran modunda kullanabilirsiniz!

Sanal Makine Tam Ekran

Adım Adım Guest Additions Kurulumu ⇒ Video

Oracle VM VBox üzerinde Linux Mint 18 / 19.1 Guest yazılımı kurulumu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak adım adım Linux Mint misafir eklentileri kurulumunu gerçekleştirdik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Sanal Makine Snapshot Kullanımı
Sanal Makine Clone Kullanımı
Sanal Makineleri Yeniden Ekleme
Adım Adım Windows 7 Kurulumu
Adım Adım Windows XP Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: