Windows, Linux ve macOS Üzerinde Oracle VM VirtualBox Extension Pack Kurulumu

Bu yazımızda, Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri üzerinde çalışan Oracle VM VirtualBox 6.1 sanallaştırma yazılımı ile kuracağınız sanal makineler için gerekli Extension Pack (Uzantı Paketi) nasıl indirilir ve kurulur inceleyeceğiz.

Windows, Linux ve macOS Üzerinde VirtualBox Extension Pack Kurulumu

Windows, Linux ve macOS Üzerinde Oracle VM VirtualBox İçin Extension Pack 6.1 Nasıl Kurulur?

Windows, Linux veya macOS sistemlerinde sanal makine çalıştırmanıza izin veren Oracle VM VirtualBox’ı kurduktan sonra, sanal makinelerde USB, RDP veya NVMe gibi özellikleri kullanabilmeniz için Extension Pack (Uzantı/Genişleme Paketi) kurmanız gerekir.

Oracle sanallaştırma programına Extension Pack’i kurmak kolaydır. Bu paket, kuracağınız bir sanal makine işletim sistemi için gerekli olduğundan host bilgisayarınızın USB 3.0/3.1 aygıtlarını sanal makineye tanıtabilir ve kullanabilirsiniz.

Ext Pack’i kurduktan sonra, sanal makine üzerinde USB 2.0, USB 3.0, NVMe ve host webcam aygıtlarını, VirtualBox Remote Desktop Protocol (VRDP) hizmetini, AES algoritmasına sahip disk imajı şifrelemesini, Cloud bazlı özellikleri ve Intel PXE boot ROM özelliklerini kullanabilirsiniz.

Ext Pack paketini VirtualBox.org sitesinden indirebilir ve sanallaştırma programınıza kolayca ekleyebilirsiniz. Bu paketi eklemenin ana sebebi, sanal makine üzerine bir Windows veya Linux işletim sistemi kurulumundan sonra gerekli olan Guest Additions (Misafir Eklentileri) yükleyebilmektir.

GUI Kullanarak Ext Pack İndirme ve Kurma

VirtualBox’u çalıştırdıktan sonra programın ayarlarından Uzantı Paketinin kurulu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer, sanallaştırma programı üzerinde bu ek yazılım kurulu değilse, VirtualBox.org websitesinden ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Adım 1

Oracle sanallaştırma yazılımını, Windows 10, Linux Mint, Ubuntu, Debian veya macOS Monterey sistemlerinden birine kurduysanız aşağıdaki adımları takip ederek Ext Pack tüm sistemlere aynı yöntem ile kurabilirsiniz.

VirtualBox sanal makine programınızı açınız ve araç menüsünden File (Dosya) / Preferences (Tercihler) tıklayınız.

VirtualBox Özelliklerini Açma

Adım 2

Tercihler penceresinde sol kısımdaki ayarlardan Extensions seçeneğine tıklayınız. Bu ayarlar penceresinde ayrıca sanal makinelerin ağ ayarlarını değiştirebilir, programı yeni sürüme güncelleyebilir, kullanmak istediğiniz programın dilini değiştirebilir, ve klavye düzenini yapılandırabilirsiniz.

Extensions Ayarlarını Görüntüleme

Adım 3

Extensions penceresinde herhangi bir paketin kurulu olmadığını kontrol ettikten sonra ilgili paketi indirmeniz gerekir.

Mevcut Paketleri Görüntüleme

Adım 4

Tüm platformlar için Ext Pack dosyası aynı olduğu için kullandığınız sistemin bir önemi yoktur. Şimdi, Ext Pack’i indirmek için bu websayfasını ziyaret ediniz ve Oracle VM VirtualBox Ext Pack başlığındaki All Supported Platforms seçeneğine tıklayınız.

Extension Pack İndirme

Adım 5

Yaklaşık 10 MB dosya boyutuna sahip uzantı paketini indirdikten sonra VirtualBox’ı tekrar açınız ve Extensions ayarlarından New (Yeni) butonuna tıklayınız.

Ext Pack Ekleme

Adım 6

Bilgisayarınıza indirdiğiniz vbox-extpack uzantılı dosyayı seçiniz ve açınız.

Vbox-extpack Ekleme

Adım 7

VirtualBox Question penceresinde paket ile ilgili detaylı bilgileri okuduktan sonra yükleme işlemini başlatmak için Install (Kur) tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

Adım 8

Lisans anlaşmasını kabul etmeden önce okumanız ve Extension Pack hakkında bilgi almanız önerilir. Bunu yaptıktan sonra, lisans anlaşmasını kabul etmek için I Agree (Kabul ediyorum) butonuna tıklayarak devam ediniz.

VirtualBox Lisansını Kabul Etme

Adım 9

Extension Pack, sanallaştırma programına başarıyla eklendikten sonra bilgi penceresini kapatmak için OK’a tıklayınız.

Uzantı Paketi Başarıyla Kuruldu

Adım 10

VirtualBox Extension Pack kurduktan sonra Preferences / Extensions bölümünden mevcut paketi kontrol ettiğinizde programa eklediğiniz paketi görebilirsiniz.

Mevcut Paketi Kontrol Etme

Extension Pack Silme

VirtualBox programının yeni sürümü yayınladığında veya bir sanal makinenin uyumsuz olarak çalışmasından kaynaklı Extension Package silmeniz ve güncellemeniz gerekebilir. Örneğin, daha eski bir sürüme sahip işletim sistemi hatalı bir şekilde çalışıyorsa mevcut uzantı paketinin daha eski sürümlerinden birini kurarak test etmeniz gerekebilir.

Adım 1

Ext Pack’i silmek için Preferences / Extensions ayarlarından bu kez Delete (Sil) butonuna tıklayınız.

Ext Pack Silme

Adım 2

Açılan uyarı penceresinde silme işlemini onaylamak için Remove (Sil) tıklayınız.

Silme İşlemini Onaylama

macOS ve Linux Sistemlerde Terminal (CLI) Üzerinden Ext Pack Kurulumu

Linux bilgisayarınızda kurulu olan Oracle sanallaştırma yazılımınıza Extension Pack hem manuel hem de terminal kullanarak ekleyebilirsiniz.

Adım 1

Linux sisteminizde terminal’i açınız ve Extension Package Oracle websitesinden indirmek için alttaki komutu çalıştırınız.

wget https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.32/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.32.vbox-extpack

Wget Komutu ile Ext Pack İndirme

Adım 2

Uzantı paketini indirdikten sonra, VBOXMANAGE ile kurulum yapmanız gerekir. VBOX-EXTPACK yüklemesini başlatmak için terminal’de alttaki komutu yürütünüz.

sudo vboxmanage extpack install Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.32.vbox-extpack

VBoxManage Extpack Install

Adım 3

Lisans anlaşması ve şartlarını kabul etmek için Y tuşuna bastıktan sonra Enter’a basınız ve kurulumu tamamlayınız.

Ext Pack Başarıyla Kuruldu

Adım 4

Extensions ayarlarını tekrar açıp kontrol ettiğinizde Ext Pack’in kurulu olduğunu görebilirsiniz.

Kurulan Paketi Kontrol Etme

Video

Windows Sistemlerde Terminal (CMD) Üzerinden Ext Pack Kurulumu

Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemlerinden birini veya daha eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız, VirtualBox yazılımınıza Extension Pack eklemek için CMD (Command Prompt) kullanabilirsiniz.

 1. Windows işletim sisteminizde CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırınız ve Downloads (İndirilenler) konumuna gidiniz.
  • cd C:\Kullanıcılar\KullanıcıAdınız\İndirilenler\
 2. CURL komutu ile Ext Pack’i Downloads konumuna indiriniz.
  • curl -o Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.32.vbox-extpack https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.32/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.32.vbox-extpack
 3. Vbox-extpack paketini kurmak için VBoxManage komutunu yürütünüz.
  • vboxmanage extpack install C:\Kullanıcılar\KullanıcıAdınız\İndirilenler\Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.32.vbox-extpack
 4. Eğer uzantı paketini kaldırmak istiyorsanız, VirtualBox kurulum lokasyonunda alttaki komutu yürütünüz.
  • VBoxManage extpack uninstall "Oracle VM VirtualBox Extension Pack"
 5. Sisteminizde varolan paketlerin listesini görüntülemek için alttaki komutu yürütünüz.
  • VBoxManage List Extpacks

İlgili Yazılar


VirtualBox ile Debian Kurulumu
♦ Ubuntu’ya VirtualBox Kurulumu
♦ VirtualBox Guest Additions Kurulumu
♦ VirtualBox ile Linux Mint Kurulumu
♦ VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir