FDDI (Fiber Distributed Data Interface) Nedir? | Özellikleri Nelerdir?

FDDI veya (Fiber Distributed Data Interface) Fiber Dağıtılmış Veri Arabirimi, bilgisayarların fiber optik kablo kullanarak veri göndermesine yardımcı olur. Geniş veya yerel alan ağlarında çalışır. ISO & ANSI standartları bunu tanımlar.

FDDI Nedir?

Bilgisayar Ağlarında FDDI (Fiber Distributed Data Interface) Nedir?

1980’lerde FDDI teknolojisi, Ethernet ve Token Ring‘i geliştirdi. Yüksek hız desteği ile hızlı iş istasyonlarına yardımcı olur.

FDDI protokolü, bir yıldız topolojisi ayrıca çift madeni para halkası kullanır. Veri aktarımları saat yönünde veya saat yönünün tersine yapılır. Ayrıca 200 metre içinde 100 Mbps hız sağlar. Ek olarak, bağlantı için 1000 adede kadar istasyonu destekler.

LAN’ları bağlamak için omurga teknolojisini kullanır. Bu LAN’lar bakır kablolardan veya yüksek hızlı bilgisayarlardan oluşur. Üstelik her ringdeki trafik ters yönde akar.

Ring (Halka) bağlantı kurmak için, noktadan noktaya yapılar kullanarak bitişik istasyonları birbirine bağlar. İki tür bağlantı içerir: primary (birincil) & secondary (ikincil). Veri aktarımı birincil halkayı kullanır. Buna karşılık, ikincil halka yedek bağlantı işlevi görür.

FDDI Protokolü Bağlantı Türleri

FDDI ağlarının iki bağlantı sınıfı vardır: A Sınıfı & B Sınıfı. Bilgisayarlar A Sınıfında her iki halkaya da bağlanır; B Sınıfında, tek halka ile ilgilidir.

SAS’ler, FDDI hub cihazı kullanarak birincil halkaya bağlanır. Bu hub, elektrik kesintileri veya SAS arızaları sırasında sürekli halka çalışmasını sağlar.

FDDI ağları, Token Ring ağları gibi bir iletim mekanizması kullanır. Synchronous (Eşzamanlı) & Asynchronous (Eşzamansız) trafik yapısı, ağın bant genişliğinin gerçek zamanlı olarak ayrılmasını sağlar. FDDI ağı, 100 Mbps bant genişliğini senkron ve asenkron trafik arasında böler.

Ses & video bilgisi göndermesi gereken bilgisayarlar senkronize bant genişliği elde eder. İletimin daha verimli olmasına yardımcı olur. Eşzamansız veri trafiği, kalan bant genişliğini kullanır. Ek olarak, öncelik sistemi eşitlenmemiş düşük öncelikli bilgisayarları engelleyebilir.

FDDI protokolü, Manchester kodlamasını değil, 5 bit kullanan 4B/5B şemasını kullanır. Bunun yerine, 5 bit kullanan 4B/5B adlı bir kodlama sistemi kullanır. Böylece, on altı kombinasyon veri iletimini sağlarken, diğerleri süreci kontrol eder.

Bir istasyon beklemeden yeni çerçeveler oluşturabilir. Bu nedenle, birçok yapı aynı anda mevcut olabilir.

Sinyal teknolojisi, alıcı-vericilerde kullanılan LED ve Lazer içerir. Lazerler omurgayı desteklerken, LED’ler bilgisayarlar arasında veri gönderir.

FDDI Özellikleri

FDDI protokolü, 100 Mbps’lik iki halkalı LAN oluşturur. Ayrıca, fiber optik ortam ile belirteç iletimini kullanır. FDDI ağı Token Ring gibidir. Dolayısıyla, topolojiler ya da ortam erişim yöntemleri gibi özellikleri paylaşırlar.

Bu ağ, iletim ortamı olarak fiber optik kullanır. Geleneksel bakır kablolara göre avantajlar sunar. İki fiber tipi, tek modlu veya çok modludur. Tekli mod bir ışık moduna izin verirken, çoklu mod birçok ışık yoluna izin verir.

Dahası, FDDI, Fibere giren ışık huzmeleri modları gösterir. Fiber boyunca birçok yol yayıldığında, giriş açısına bağlı olarak farklı mesafeleri destekleyebilirler. Tek modlu fiber, daha yüksek bant genişliğine yardımcı olur ve çok modlu fiberden daha uzun kablolara izin verir.

Kullanıcılar bu özelliklerinden dolayı bina içi bağlantılarda genellikle tek modlu fiber kullanırlar. Ayrıca bina içi bağlantı yapılarında ağırlıklı olarak multimode fiber kullanmaktadırlar.

FDDI protokolü, jeton geçişi başına bir fiber optik halkadan oluşur. Fiber optik, halka topolojisini fiziksel olarak uygular. Bir düğüm bir çerçeve algıladığında, onu halkadan çıkarır ve alır. Bitiş zamanı geldiğinde çerçeveyi serbest bırakır. Sonuç olarak, LAN ve WAN ağları arasında yüksek hızlı ara bağlantı sağlar.

FDDI Ağının Avantajları ve Dezavantajları

Fiber ağ, kullanıcıların yüksek hızlı & güvenilir veri iletimi için tercih ettiği bir teknolojidir. Ağ yapısı olarak avantajlar mevcut olmakla birlikte bazı dezavantajlar da ortaya çıkmaktadır.

Avantajları

 1. Yüksek Hızlı İletim: FDDI protokolü, 100 Mbps’ye kadar veri iletir. Hızı sayesinde kullanıcılara daha verimli ve sorunsuz bir deneyim sunar.
 2. Güvenilirlik: Bir düğüm başarısız olursa, diğerleri ağda etkilenmeden kalır. Ayrıca bu, sistemin daha iyi çalışmasına ve kararlı kalmasına yardımcı olur.
 3. Yedekli Yapı: Yedekleme yapıları ile ağı güvende tutar. Sorun olması durumunda, yedekleme düğümleri devralır. Bu nedenle, ağ korumalı ve sorunsuz kalır.
 4. Uzun Mesafe Desteği: FDDI protokolü uzun mesafelere veri göndermek için fiber optik kablolar kullanır. Böylece geniş alan ağlarında ve metropoliten alan ağlarında verimlilik sağlar.
 5. Yüksek Bant Genişliği: Aynı anda birden fazla veri akışını işleyebilir. Büyük miktarda veriyle bile ağ sorunsuz çalışır. Ayrıca, yoğun dönemlerde güvenilir kalır.
 6. Veri Hatası Düzeltme: Veri gönderirken hataları bulur ve düzeltir. İletişimin güvenilir ve kesintisiz olmasını sağlar. Sonuç olarak, veriler iletim sırasında güvenli ve doğru kalır.
 7. Çevre Dostu: Güç tasarrufu sağlayarak çevre dostu hale getirir. Böylece, ağ sürdürülebilirliğini teşvik eder.

Dezavantajları

 1. Maliyetli Altyapı: Fiber kabloların yüksek maliyeti kullanımlarını kısıtlamaktadır. Ancak küçük ağlar onları uygun ve verimli buluyor. Üstelik bu kablolar ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
 2. Karmaşık Kurulum & Bakım: FDDI ağlarının kurulması ya da yönetilmesi çok fazla iş gerektirir. Bu nedenle, uygun bakım için uzmanlar gerektirir.
 3. Düşük Pazar Payı: Yeni teknolojinin birçok ağ seçeneği vardır, bu nedenle insanlar seçer. Onları daha iyi bağlantılar aramaya yönlendirir. Bu nedenle, mevcut diğer yüksek hızlı teknolojilere kıyasla pazar payı daha küçüktür.
 4. Güncelleme Sorunları: Mevcut altyapının daha yeni teknolojilere uyum sağlaması zordur. Çünkü altyapıda değişiklik yapmak istediğinizde ekstra maliyet & emek harcarsınız.
 5. Bant Genişliği Paylaşımı: Ring topolojisini kullanmak, bant genişliğini tüm ağ düğümleri arasında paylaşır. Sonuç olarak, her düğüm eşit erişime sahiptir. Ağ meşgulse, bant genişliği sorunları oluşur.

Fiber Distributed Data Interface Çerçeve Yapısı

Fiber ağ teknolojisi çerçeveleri belirli yapıya sahiptir. FDDI yapısının her çerçevesi aşağıdaki alanlardan oluşur:

 1. Limiter

Çerçevenin başlangıcı, onu ayırt eden benzersiz sinyal modellerine sahiptir. Ayrıca, bu desenler çerçevenin ilk bölümünü farklılaştırır.

 1. Frame Check

Çerçeve verileri, kontrol bilgilerini ve adres boyutunu tutar. Ek olarak, hem asenkron hem de senkronize bileşenleri içerir.

 1. Destination Address

Çerçeve, hedef makinenin fiziksel adresine sahiptir. Dahası, bu adres tek noktaya yayın, çok noktaya yayın veya yayın olabilir.

 1. Source Address

Çerçeve, makinenin fiziksel adresiyle birlikte bir kaynak adrese sahiptir. Yani bu adres 6 bayttan oluşmaktadır.

 1. FCS (Frame Check Sequence)

FCS, istasyonu hesaplanmış bir artıklık kontrolü ile tamamlar. Ek olarak, bu kontrol çerçevenin içeriğine bağlıdır. Hedef istasyon, aktarım sırasında çerçeve bozulmasını algılamak için yeniden hesaplar. Ayrıca bu, yapının bozuk olup olmadığını da belirler.

 1. End Limiter

Çerçevenin sonunu gösteren simgeler içerir.

 1. Frame Status

Kaynak istasyonun hataları algılamasını ve tanımayı belirlemesini sağlar. Ayrıca, çerçevenin yinelenen olup olmadığını belirtir.

Sonuç

Özetlemem gerekirse, FDDI yani Fiber Dağıtılmış Veri Arayüzü, PC ağlarında yüksek güvenilirlik sağlar. Verileri yüksek hızda iletmenin yanısıra yedekli yapıyı da destekler. Böylece, uzun mesafeye sahip LAN’lara erişebiliriz. Bunlara ek olarak, paketleri iletme sırasında veri hatası düzeltmesi de yapar.

Ancak, bu altyapıyı hazırlamak pahalı maliyeti de beraberinde getirir. Fakat, modern iletişimde sağlam ve sürdürülebilir bir çözüm olarak ifade edebiliriz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir