Bridge (Köprü) Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ağlarında Bridge (Köprü), bir Intranet’te OSI modelinin 2. katmanında çalışan bir ağın farklı bölümlerini birbirine bağlayan donanım veya yazılım sistemidir.

Bridge (Köprü) Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar Ağında Bridge Nedir, Nasıl Çalışır?

Köprülerin ana görevi LAN (Yerel Alan Ağı) ağlarını birbirine bağlamaktır fakat genellikle tüm ağları birbirine bağlamak için kullanılmazlar.

Kullanım çeşitlerine bağlı olarak bir Intranet’i İnternet’e bağlamak için veya bir alt ağı başka bir alt ağa bağlamak için kullanılabilirler. Ayrıca, bağlı olduğu her segmentte tespit edilen MAC adresleri tablosunu kullanarak çalışır.

Bridge, orijinal olarak IEEE 802.1D standardında açıklanan bir cihaza karşılık gelir.

Bir yerel alan ağda büyük miktarda trafik olduğunda, paketler birbiriyle çarpışarak ağ verimliliğini azalttığından ağ trafiğini yavaşlatabilir.

Ağdaki tüm bilgisayarlar arasında çok fazla trafik yönlendirildiği için paketler çakışabilir. Bu oranı azaltmak için bir LAN, iki veya daha fazla ağa bölünebilir.

Her bölümdeki ağ trafiği sadece kendi LAN içerisinde kalır ve böylece trafiğin ağdaki tüm bilgisayarlarda dolaşması gerekmediğinden çarpışmalar azalır ve performans artar. Kısacası, LAN’ları birbirine bağlamak için köprüler kullanılır.

Bir Intranet üzerinde her veri paketi IP adresinden daha fazla bilgi içerebilir ve Ethernet gibi ağ mimarisi için gerekli adresleme bilgilerini de içerir.

Köprüler bu bilgiyi dış ağdan kontrol eder ve paketi bir LAN üzerindeki tam adrese gönderir ve ağdaki tüm düğümlerin adreslerini içeren bir öğrenme tablosunu sorgular. Bir köprü, bir paketin kendi LAN’ına ait olduğunu keşfederse, paketi LAN’da tutar.

Eğer bridge hedef bilgisayarın başka bir LAN’da olduğunu fark ederse, paketi gönderir ve trafiği izleyip yönlendirirken öğrenme tablosunu sürekli olarak günceller.

Köprüler ayrıca LAN’ları birkaç farklı yolla birbirine bağlar. Örneğin, geleneksel telefon hatları ve modemler kullanılarak ISDN hatları üzerinden ve doğrudan kablo bağlantıları üzerinden ya da seri bağlantıları kullanarak LAN’ları bağlayabilirler.

Ek olarak CSU/DSU birimleri, uzaktan iletkenlik kullanarak köprüleri telefon hatlarına bağlamak için kullanılır. Köprüler ve yönlendiriciler bazen BRouter adı verilen tek bir üründe birleştirilir.

Bir BRouter cihazı, bridge ve router’ların görevlerini yerine getirir. Böylece verilerin yalnızca belirli bir ağa veya alt ağdaki başka bir LAN’a göndermesi gerekiyorsa, verileri Ethernet paketine dayalı olarak gönderir.

Eğer hedef başka bir ağda ise, IP paketlerini inceleyen ve verileri IP adresine göre yönlendiren bir yönlendirici görevi olarak iş yapar.

Kısacası, ağ köprüleri fiziksel olarak birbirine yakın olan iki veya daha fazla ağı ya da WAN ağlarını birbirine bağlar.

Avantajları

  1. Fiyat bakımından genellikle ucuz bir ağ cihazıdır.
  2. Ağ bölümlerini ayırır ve böylece collision (çarpışma) olmasını önler.
  3. Gelişmiş bir yapılandırma ihtiyacı yoktur.
  4. Erişim kontrolü ve ağ yönetimi sağlar.
  5. Döngüleri önleyebilmek için Spanning Tree Protokolü kullanılabilir.

Dezavantajları

  1. Broadcast yayınlarının bir limiti yoktur.
  2. Çok büyük ağlarda kullanılışlı değildir.
  3. Gönderilen veriler için işleme süreleri vardır.
  4. Birden fazla LAN’lara ayrılmış ağ ortamında Loop (Döngü) neden olur.

   İlgili Yazılar


Host Nedir?
Hub Nedir?
Switch Nedir?
VLAN Nedir?
Repeater Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: