Point-to-Point (Noktadan Noktaya) Ağ Nedir? | Tanım, Özellikler ve Artıları/Eksileri

Point-to-Point (Noktadan Noktaya) ağlar, kanal başına iki düğüm kullanır; çok noktalı ağlar çok yönlü iletişime izin verir. Ancak farklı şekilde iletişim kurabilirler.

Point-to-Point (Noktadan Noktaya) Ağ Nedir?

Bilgisayar Ağlarında Noktadan Noktaya İletişim Nedir?

Noktadan noktaya ağ, özel verileri iki konum arasında güvenli bir şekilde gönderir. Ek olarak, iletim sırasında gizliliği ve veri bütünlüğünü sağlar.

Tipik olarak, fiber optik veya kablosuz bağlantılar ağları oluşturur. Bu sayede hızlı ve güvenilir veri aktarımı sağlarlar. İnsanlar bu ağları genellikle fiber optik veya kablosuz bağlantılar üzerinden yaparlar.

Eşler Arası ağ, cihazların eşit veya çiftler halinde iletişim kurmasına olanak tanır. Ayrıca, merkezi bir sunucu olmadan kaynakların doğrudan paylaşılmasını sağlar. Eşler arası bağlantılarda, cihazlar kendilerini ana veya bağımlı olarak yapılandırır. Bu düzenleme, cihazlar arasında doğrudan iletişime ve kaynak paylaşımına izin verir.

Bu nedenle, bu ağları tasarlamak, yapılandırmak ve kurmak basittir. Ancak, daha fazla cihaz eklemek, bağlantıları yönetmek için daha fazla çalışma gerektirir. Ayrıca, çalışabilirliği ve ağ verimliliğini sağlamak, birçok cihazla karmaşık hale gelir.

Bu yapıdaki düğümleri bağlarken iletişim türlerini yapılandırın. Bu türler Simplex, Half Duplex ve Full Duplex’tir.

Tek yönlü veri iletimi, trafiğe yalnızca tek yönde izin verir. Buna karşılık, yarı çift yönlü trafik her iki yönde de trafik sağlar.

Çift yönlü giden trafik gönderilmeden önce sırasını bekler. Bu şekilde, veri iletmek için her iki kanalı aynı anda kullanabilir.

Half Duplex (Yarım Çift Yönlü) ve Full Duplex (Tam Çift Yönlü) bağlantılar, her iki yönde de aynı hızı elde eder. Bu yüzden asimetrik bağlantı olarak adlandırılır.

Point-to-Point (Noktadan Noktaya) Ağların Özellikleri

Bu tür bağlantının ana işlevlerinden biri, bu tür farklı alanlarda bulunan ağları birbirine bağlamaktır. Uzak WAN yapılarının birbirine bağlanması, aralarındaki veri iletimini kolaylaştırır.

Ağ yapısı, veri göndermek için karmaşık yollara ihtiyaç duyar. Doğru çalışma için hataları kontrol etmek çok önemlidir. Aradaki ve sondaki cihazlar, hataların kontrol edilmesine yardımcı olur. Verilerin doğru iletimini sağlar.

Ağa bağlı cihazlar yalnızca ağ düğümleri tarafından iletilen mesajları alır. Bu durumda, alıcı cihaz tarafından tanımlanan mesajın hedef adresinden veri aktarımı gerçekleşir.

Paralel çalışan bir iletim sistemi bu linkler arasındaki bağlantıyı yapabilir. Mesajların ara düğümler aracılığıyla iletilmesi nedeniyle ağlarda gecikmeler olabilir. Bu gecikmeler, iletim sistemi ara bağlantısının bir sonucudur.

Bu durumda, güvenilirlik ve verimlilik ara düğümlere bağlıdır. Bu düğümler End-to-End (Uçtan Uca) bağlantıyı oluşturur.

Ağın kablolama maliyetleri bağlantı sayısına bağlıdır. Ağdaki her düğüm en az iki arayüze sahiptir.

Biz bunlara dağıtılmış ağlar diyoruz. Kullanıcılar, her bilgisayardaki paylaşılan kaynaklara erişebilir. Ancak birçok ağın birbirine bağlanması verimliliği düşürür.

Point-to-Point Yapıların Avantajları ve Dezavantajları

Noktadan Noktaya ağların, diğer tüm teknolojiler gibi iyi ve pek iyi olmayan yanları vardır. Şimdi onlara daha yakından bakalım.

Artıları

  1. Güvenlik

Bu ağlar, cihazlar arasında doğrudan iletişimi kolaylaştırarak verileri güvende tutar. Böylece verileri diğer cihazlarla paylaşmazlar ve aralarında hızlı bir veri akışı sağlarlar.

  1. Hızlı Veri Gönderme

Bu ağda, veriler kesintisiz olarak hat üzerinden hareket eder. Gecikmeleri en aza indirir ve hızlı veriler gönderebilirsiniz.

  1. Yüksek Performans

Bu ağlar, bant genişliği kullandıkları için veri gönderir. Bu nedenle, büyük veri akışlarını ve kritik görevleri yönetmede avantaj sağlarlar.

  1. Esneklik

Noktadan Noktaya bir ağda, veriler bir yerden diğerine seyahat eder. Uzak mesafeleri aşarak coğrafyayı aşar ve hedefine ulaşır.

  1. Veri aktarımı

Veriler ağda gizli kalır. Verimli ve güvenli iletim sağlar.

Eksileri

  1. Maliyet

Noktadan Noktaya bir ağ oluşturmak zorlu ve maliyetlidir. Uzun mesafeler için özel hatlarla daha pahalı hale geliyor.

  1. Sınırlı Bağlantılar

Bu ağ aynı anda yalnızca iki cihazı birbirine bağlar. Böylece, aynı anda yalnızca bir cihazı bağlayabilirsiniz.

  1. Ölçeklenebilirlik Zorlukları

Kapsamlı ağları çalıştırmak zordur. Sistemi nasıl yöneteceğini bilen yetenekli bireylere ihtiyaç duyar.

  1. Güncelleme Zorlukları

Cihazları değiştirmek için hattı fiziksel olarak güncellemeniz gerekir. Geliştirme sürecini biraz zorlaştırır.

  1. Sınırlı Uzaktan Erişim

Cihazların, uzaktan erişimi sınırlayan doğrudan bir bağlantısı vardır. Bu nedenle, cihazlara uzaktan bağlanmak önemli bir çaba gerektirir.

Point-to-Point Bağlantı Yapısı Nasıl Çalışır?

Ağ, fiber optik kullanarak yakındaki binayı birbirine bağlar. Sonuç olarak, ISP’den ağ ekipmanı ile 25 km’ye kadar ulaşır.

ISP’nin fiber optik ağı bunu içerir ve uzak bağlantıları mümkün kılar. Böylelikle, ağ trafiği İnternet’ten ayrı olarak akar ve özel bir ağ oluşturur.

Noktadan noktaya bağlantı, birden çok konumu bir veri merkezine bağlar. Böylece, verimli performans, daha hızlı veri aktarımı ve daha düşük paket kaybı sağlar.

Bu durumda, ağ bant genişliğini işgal etmez. Kısacası, verimli bir şekilde performans, daha hızlı veri aktarımı ve daha düşük paket kaybından kaynaklanır.

İlgili Makaleler

1) Yönlendirici Nasıl Çalışır?
2) Köprü Nasıl Çalışır?
3) Bastion Host Tanımı
4) İntranet Ağı Nedir?
5) Extranet Ağı Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir