Extranet Ağı Nedir? | Modern İş Ağlarında Ne İşe Yarar?

Extranet, verimli iletişim ve daha iyi ilişkiler için dahili ağı genişletir. Ayrıca, iş operasyonlarını geliştirerek paydaşlarla olan bağları güçlendirir.

Extranet Nedir?

Bir Extranet Ağı Nedir? Dış Ağların İşlevselliği & Amacı Nedir?

PC ağları günümüz dünyasında hayati öneme sahiptir. Ayrıca, güzel bir şekilde düzenlendiğinde verimli iletişime veya işlevlere olanak tanırlar.

Web sitesi, müşterileri & tedarikçileri destekleyen şirket görevlerine yardımcı olur. Ayrıca, operasyonel eylemlerde etkin şekilde fayda sağlar. Web siteleri takviye sağlar, Extranet ağı gelişir; şirketler yararlanır. Her ikisini de kullanmak şirketlere çeşitli şekillerde verim getirir.

Extranet ağı şirket iletişimine destek olur. Tedarikçiler & müşteriler arasında bağlantı kurmada WWW ile birlikte çalışır.

Harici erişim, dahili ağın bölümünü içerir. Güvenlik kontrolünden sonra, uzaktaki kullanıcılar ağ bölümüne erişebilir. Sonuç olarak, uzaktan çalışanların güvenli şekilde bağlanmasına yardım eder.

Extranet Tarihi

Extranet terimi 1990’ların sonunda ortaya çıktı. İş amaçlı kullanılan bir ağ uzantısını tanımlar. CEO Barksdale ve Andreesen terimi oluşturdular. Sonuç olarak, teknolojiye yeni bir kavram getirdiler.

Çalışanlar belgelere erişmede bir ağ kullanır. Farklı yerlerden insanların & şirketlerin birlikte çalışmasına katkı sağlar.

Extranet Özellikleri (Uzak Kurumsal Harici Ağ)

Benzersiz bir ağ, verileri başkalarıyla paylaşırken güvende tutar. Kuruluşların gerekli kişilerle birlikte daha etkileşimli çalışmasına katkıda bulunur. İnsanlar İnternet’i kullanarak dışarıdan dahili ağlara bağlanır. Başkalarının kuruluşlarla daha fazla beraber çalışmasına da destekler.

Extranet ağı, şirketin ağına sınırlı erişim sunar. Ancak kullanıcının şirket için çalışması gerekmez; bir bağlantıya ihtiyaçları var. Temel şirket bilgilerini korumak için güvenliğe ihtiyacı var. Böylece hassas verilere yetkisiz erişim engellenir.

Extranet’ler, şirketlerin birlikte çalışmasında özel web siteleri gibidir. Şirketlerin ortak olmasına ve başkalarıyla bir şeyler paylaşmasını destekler.

Extranet Nasıl Çalışır?

Extranet ağı, bir ülkeden Avrupa’ya hizmet sağlayabilir. Örneğin, satış temsilcileri farklı bölgelerde çalışır.

Satış görevlileri müşterileri ziyaret eder, sipariş alır ayrıca bilgi gönderir. Bunun üzerine standart sistem yazılımlarını kullanarak merkez firmayı güncellerler.

Bu ağ, süreci daha kolay, daha verimli, hızlı ya da şeffaf şekilde oluşturur. Etkisi olarak da kullanıcılara pek çok fayda sunmaktadır.

Müşteriler, işlem sistemlerini kullanarak çevrimiçi olarak emniyetli şekilde sipariş verirler. Ayrıca, kurumsal ağınızdaki sipariş uygulaması, satıcıların satın alma siparişlerini kaydetmesine ya da gerekli değişiklikleri yapmasına olanak tanır.

Sipariş işlemlerini kontrol etmek için kullanıcıların kayıt olması ve şirketten bir şifre alması gerekir. Ayrıca, bu her kişi için güvenlik ve hesap verebilirlik sağlar.

Güvenliği artırmak amacıyla, gerektiğinde farklı erişim seviyeleri atayın. Dolayısıyla, belirli satıcılara uygun izinleri sağlar.

Sipariş verirken sistem siparişi hazırlamada gerekli raporu alır. Ayrıca, bu verileri şirketin intranet veritabanında saklar. Ardından, yetkili personel şipariş için gerekli bilgileri alır. Dolayısıyla bu aşama, işlemede sorunsuz koordinasyon ve verimlilik sağlar.

Ayrıca sistem otomatik olarak numara atar. Bu, satın alma emri verirken olur. Ardından müşteri, siparişini takip etmede ilgili rakamı kullanır. Bunun sonucu olarak, sistem İnternet üzerinden gerçek zamanlı güncellemeler sağlar.

Şirket bilgi ağını bağlantı kurarak genişletebilir. Ayrıca akademik, araştırma ve geliştirme eylemleri, üniversiteler ve derneklerle ilgili olabilir.

İşletmeler bilgi paylaşmak, yeni beceriler öğrenmek ve ortak projeler üzerinde çalışmak için ortak olabilir. Böyle işbirliği, harici bağlantılardan yararlanarak ortak hedeflere ulaşmalarına katkı sunar.

Uzak Kurumsal Ağların Faydaları

Dış ağlar oluşturmak, kurumlara birçok artı getirir. Kıscası, bu faydalar genellikle şunları içerir:

  1. Dahili ağ sistemleri arasındaki güvenli işlemler & güvenilirlik sunar. Böylece, kurumsal veriler değişim sırasında korunur.
  2. Çalışanlar, şirketin birlikte çalıştığı kişiler hakkında kolayca bilgi sahibi olduğunda, herkesin birlikte çalışmasına ve verimli kararlar almasına kolaylaştırır.
  3. Bu durum, şirketler için iyidir. Bu yüzden, işlemler için İnternet’i kullanmak maliyetleri azaltır ve tasarrufları artırır.

Extranet, İnternet ve İntranet Arasındaki Farklar

Üç ağ da bilgi erişimi için benzer teknolojiyi kullanır. Bu nedenle, verileri işlemenin veya paylaşmanın tipik yollarını paylaşırlar. Extranet, gerçek zamanlı kurumsal veri işleme için yüksek güvenlik gerektirir. Bu, bilgileri işlerken koruma sunar.

Extranet ağı, şirketler ve diğerleri için benzersiz bir web sitesidir. Bu yüzden, belirli kişilerin bilgi paylaşmasına veya verimli şekilde birlikte çalışmasına olanak tanır.

Sonuç

Bir Extranet ağı nedir özetleyecek olursam, işletmelerin tercih ettiği bir yapıdır. Böylece hem işbirliğini geliştirmenin yanısıra verimliliği arttırırlar. Artı, şirketler iç ya da dış ortaklarını da dahil ederek çalışma gücünü iyice ilişkilendirirler.

Kısacası, uzak kurumsal ağar için kullandığımız extranet ağları, gelişmiş ortaklık sağlar. Şirketler arasında ortaklılığın verimliliğini iyileştirerek çalışmayı kolaylaştırır. Teknoloji daha da evrimleşse bile bu ağ yapılarını kullanmaya devam edeceğiz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir