Extranet Nedir, Ne İşe Yarar?

Extranet, tedarikçileri ve müşterileriyle iletişimi geliştirmek için World Wide Web teknolojisini kullanan kurumsal Intranet’in bir uzantısıdır ve iş ilişkilerinin hızını ve verimliliğini artırmak amacıyla ihtiyaç duydukları bilgilere sınırlı erişime sahip olmalarını sağlar.

Extranet Nedir, Ne İşe Yarar?

Extranet (Dış Ağ) Nedir?

Günümüzde bilgi çağında bir kurumda temel bir bilgisayar ağına sahip olmak yeterli olmayabilir, bu yüzden Intranet, Extranet ve Internet ağlarını doğru şekilde organize etmek gerekir.

Hem şirketin iç operasyonlarında hem de müşterilerin yada tedarikçilerin yaptığı işlemlerde gerçek ticari faydalar sunan bir web sitesine sahip olmak önemli bir unsurdur.

Kurumsal şirketlerde İnternet siteleri ve Intranetler birçok avantaj sağlasa da, bazı iş süreçlerini daha etkili hale getirmek için Extranet’ler yapılandırılabilir.

Bu sayede, tedarikçiler ve müşteriler ile iletişimi geliştirmek için WWW teknolojisini kullanan bir şirketin kurumsal ağının yanında bir Extranet ağı kullanılabilir.

Ayrıca şirket dışındaki kişilerin kuruluşun iç ağının bir bölümüne erişmesine izin vermekten oluşur ve bu bağlantı esnasında iç ağa erişmek isteyen uzak kullanıcılar güvenlik sistemlerinden geçtikten sonra ağın bir bölümüne ulaşabilir.

Tarihi

Extranet terimi ilk kez 1990’lı yılların sonunda kullanılmaya başlandı. Bu sayede şirketlerin yetkili çalışanları tarafından çeşitli sektör ve şirketlerle beraber ağ üzerinden bazı dokümanlara ulaşılabilmesi amaçlanmıştır.

Bu terim eski Netscape Communications Corporation CEO’su Jim Barksdale ve kurucu ortağı ortağı Mark Andreesen tarafından tanımlandı.

Özellikleri

Bir kuruluşun veri sisteminin bir kısmını tedarikçiler, alıcılar, ortaklar, müşteriler veya diğer herhangi bir işletme ile güvenli bir şekilde paylaşmak için İnternet protokollerini ve genel iletişim altyapısını kullanan özel bir ağdır.

Kısacası, kullanıcıların veya ortak şirketlerin bir dış ağdan İnternet’i kullanarak belirli bir kuruluşun iç ağına erişilebilmesidir.

Extranet genellikle bir şirketin ağına erişmek için yarı özel erişime sahiptir, kullanıcının mutlaka bir şirket çalışanı olması gerekmez, ancak kuruluşla bir bağlantısı olması gereklidir. Bu nedenle, şirketin önemli bilgilerine hiç kimsenin erişememesi için güvenlik gerektirir.

Extranetlerin bir diğer özelliği de diğer şirketlerle işbirliği Intraneti olarakta kullanılabilmesidir.

Nasıl Çalışır?

Bir Extranetin çalışma sistemine, belirli bir ülkenin coğrafi bölgesinden Avrupa’nın farklı bölgelerine satış temsilcileri ile birlikte hizmet sağlaması örnek verilebilir.

Bu durumda satış görevlileri müşterileri ziyaret eder ve siparişlerini alırlar ve daha sonra bu bilgileri ortak sistem yazılımı vasıtasıyla merkez şirkete gönderirler. Bu ağın faydaları nedeniyle bu süreç daha kolay, daha verimli, hızlı ve şeffaf bir şekilde işlenir.

Her sipariş, güvenli işlem sistemleri kullanılarak İnternet üzerinden verilebilir ve satıcılar satın alma siparişlerini kaydetmeleri ve müşterilerin siparişlerinde olası değişiklik yapılabilmesi için özel bir sipariş uygulaması kurumsal ağınızda kullanılabilir.

Bu gibi sipariş işlemlerini kontrol etmek için, sistemi kullanan her kişinin sisteme kayıtlı olması ve şirket tarafından atanmış bir parolaya sahip olması gerekir. Daha fazla güvenlik için, bazı satıcılar için farklı erişim izin seviyeleri oluşturmak gerekebilir.

Satın alma siparişi verilirken, bilgiler şirketin iç ağı içerisindeki bir veritabanına İnternet aracılığıyla kaydedilir. Daha sonra, bu siparişi hazırlamak için yetkilendirilen personele gerekli bilgiler ulaşır.

Ayrıca, bir satınalma siparişi verilirken, sistem tarafından otomatik olarak bir numara eklenebilir. Bu numara müşteri tarafından herhangi bir zamanda siparişinin hangi aşamada olduğu konusunda İnternet üzerinden bilgi alması için kullanılır. Bu sistem bir kurumsal ağının tam olarak ne işe yaradığını gösterir.

Bir şirket, eğitim programlarına, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine, üniversitelere, derneklere ve diğer merkezlere bağlanarak bilgi ağını genişletebilir. Bu sayede, ticari şirketler eğitim veya öğretim programlarına katılır ve bunları geliştirir ve ortak bir çalışma hedefi oluşturarak dış ağ aracılığıyla ortak projeleri yönetebilir.

Faydaları

Bir kurumsal dış ağ oluşturmanın faydaları kurumsal şirketlerin amaçlarına göre farklılık gösterebilir fakat genellikle şu faydaları sağlarlar:

  1. Kurumsal iç ağdaki sistemler arasında güvenli işlem yapılmasını sağlar.
  2. Şirket çalışanları müşteriler, tedarikçiler ve firmanın ortaklık kurduğu diğer şirketler hakkında hızlı ve kolay bir şekilde bilgi edinebilir.
  3. İşlemlerin İnternet üzerinden yapılması nedeniyle maliyetler azalır ve tasarruf sağlanır.

Extranet, İnternet ve Intranet Arasındaki Farklar

Bu üç ağ yapısı arasındaki ortak yön, hepsinin de aynı teknolojiyi kullanmasıdır ve temel olarak bilgiyi işleme türü ve bilgiye nasıl erişileceğidir. Bir extranet daha fazla güvenlik gerektirir çünkü kurumsal veriler gerçek zamanlı olarak işlenir.

Extranet hem şirkete hem de dış kullanıcılara yöneliktir fakat iç ağda bulunan bilgiler sadece belirli kişilere erişimi açıktır ve çalışanlar arasında bilgi alışverişine izin verilir.

   İlgili Yazılar


Sanal Özel Ağ
Yerel Alan Ağ
Geniş Alan Ağı
Metropol Alan Ağı
Bastion Host Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: