Password (Parola, Şifre) Nedir? | Parola Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Password (Parola, Şifre), gizli bilgisayar kaynaklarına erişimi doğrular. Ayrıca, erişimi kontrol etmek için kişisel bilgileri kullanır.

Password (Parola/Şifre) Nedir?

Dijital Dünyada Bilgisayar Sistemlerinde Güvenlik İçin Kullanılan Parola Nedir?

Parola veya şifre kullanıcıların şifreleri sadece kendilerine aittir, bu yüzden gizli olmalıdırlar. Bu nedenle, şifreler erişimi olanlara özel kalmalıdır.

Kullanıcılar, ilgili hizmetin şifresi ile bilgilere erişir. Ayrıca, belirli hizmet erişimi için şifreyi bilmeleri gerekir. Kullanıcılar, yalnızca kelime gereksinimlerle eşleşirse sisteme kolayca erişir. Bu yüzden, yanlış veriler giriş izninin reddedilmesine yol açar.

Eski zamanlardan beri kullanılan şifreler: gardiyanlar, şifreyi bilenlerin erişimine izin verdi. Geçmişte, erişim izni vermek için şifreler istediler.

Parolalar PC’lere, telefonlara, TV kutularına ve ATM’lere erişimi kontrol eder. Ayrıca günümüz teknolojik çağında insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kullanıcılar hesaplara, e-postalara, veritabanlarına ve web sayfalarına erişmede parola kullanırlar. Ayrıca sunuculara bağlanmak veya sitelerdeki elektronik gazeteleri okumada da kullanıyorlar.

Parola Güvenliği Nedir?

Güvenlik, yabancıların tam kontrol için belirli kaynaklara erişmesini engeller. Bu gerekçeyle, tam erişim denetimi sağlamak çok önemlidir. Parola güvenliği, yetkisiz kullanıcılara karşı verimli olarak gelişir. Bunun sonucu olarak, hizmeti erişime karşı korur.

Akademik web siteleri gibi belirli parola korumalı sistemler minimum risk taşır. Ayrıca, çevrimiçi hizmetlerin genellikle çok az şansı vardır veya hiç yoktur. Burada erişim, web sitesi için e-posta ve şifre gerektirir. Dolayısıyla, kullanıcılar erişimde password kullanır.

Risk oranı, başkalarının kullanıcının talep ettiği bilgileri ele geçirmesidir. Böylece satın alınan hizmetlere korunaklı olarak erişimi etkiler. E-posta bulmak kolay olsa da, güvenliği en üst düzeye çıkarmada anahtarlara ihtiyaç vardır. Ayrıca, güçlü parola güvenliği artırır.

Şifre Oluştururken Alınacak Önlemler Nelerdir?

Birçok faktörü incelemek, güvenli bir şifre sistemi sağlar. Ayrıca, güvenli bir anahtarın donatılması, çeşitli yönlerin analiz edilmesini içerir.

Sonuç olarak güvenli bilgisayar sistemleri yapmak; gerekirse bunları hızlı şekilde inceleyebilirsiniz. Bu sistemleri yapan kişiler, bunların güvenli ve kolay araştırılabilir olduğundan emin olmalıdır.

Bir sistemi güvenli hale getirmenin yolları, parola tahminini önlemeyi içerir. Ayrıca, anahtar tahmini gibi karma yöntemler sistem güvenliğini sağlar. Saldırganlar bir parolayı tahmin etmeye çalıştıklarında sistem güvenliğine önemli ölçüde zarar verir. Sistem güvenliğini sağlamada tahmin etme girişimlerini önlemek çok önemlidir.

Sistemler genellikle tekrarlanan başarısız parola güvenliği denemelerinden sonra girişi kısıtlar. Ayrıca, bazı planlar birçok hata denemesinden sonra giriş sayısını sınırlar. Özel şirket verilerini korumak için kullanıcıların basit parolalardan kaçınması gerekir. Ayrıca doğum günleri, adlar veya yaygın sözcükler gibi kodları da engelleyin.

İpucu metni girişlerinden kaçının; anahtar güvenliği tehlikeye atabilirler. Ayrıca, ipuçları şifreleri açığa çıkararak onları savunmasız hale getirebilir.

Saldırganlar, şifreleri daha hızlı kırmak için tahmin listeleri ve yüksek hızlı yazılımlar kullanır. Kullanıcı ipuçlarından yararlanarak güvenliği tehdit eder.

Parola Nasıl Saklanır?

Parolaları metin dosyaları olarak kaydetmek risklidir çünkü birisinin parolaları izinsiz olarak almasını kolaylaştırır. Tüm parolaları saklamak potansiyel tehlike oluşturabilir.

Farklı hesaplar için aynı şifreyi kullanmak, güvenliği ciddi şekilde tehlikeye atar. Hesabın güvenliği ihlal edilirse, diğerlerini de savunmasız hale getirir.

En güvenli sistemler, yetkisiz erişimi önlemek için şifreleri şifreler. Yani, içeri girmeye çalışan dahili saldırganlar için zorluk yaratır.

Bir parola veya şifre girerken, sisteme giriş amacıyla bir karma oluşturur. Sonuçta, yaklaşım, kodlar eşleşirse erişime izin verir.

Kod ve şifreleme işleviyle oluşturulan şifreli metin, emniyeti sağlar. Saldırganların standart anahtar listeleri oluşturmasını engeller. Kullanılan yaygın şifreleme işlevleri arasında MD5 ve SHA1 bulunur.

İyi tasarlanmış parola veya şifre saklama sistemleri, doğrudan metin kurtarmayı engeller. Ayrıca, hesaplama yöntemleri metni bulamıyor.

Saldırgan, parola listesini ele geçirirse, şifrelenmiş sonuçları incelemek için araçlar kullanır. Ayrıca kapsamlı kod listeleri kullanarak farklı varyasyonları deneyebilirler.

Araçlar, kod saldırılarına karşı güç göstererek riski azaltır. Ayrıca, anahtar türetmede bir işlev kullanmak koruma sağlar.

Parola Kırmada Gizli Dinleme Saldırıları

Kimlik doğrulama sistemine aktarım sırasında şifreler ele geçirilebilir. Güvenli olmayan bir kabloyla gönderilen parola, verileri dışarıya sızdırır. Ancak güvenli kablolama kullanmak böyle veri sızıntılarını önler.

Bilgisayar korsanları, tespit edilmeden çevrimiçi gönderilen şifre metnini çalabilir. Saldırganlar ayrıca erişim ayrıntıları için bilgi paketlerini analiz eder.

Kablo modemler, DSL veya telefondan farklı olarak dinlemeye eğilimlidir. Böylece saldırılar, kablolama ve ağ zayıflıklarından kolayca yararlanır.

Yerleşik tarayıcı güvenliği ile İnternet kodunun ele geçirilmesi riski daha düşüktür. Ek olarak, katman gönderilen bilgileri etkin şekilde korur.

Etkin TLS, kapalı bir kilit simgesiyle güvenli iletimi gösterir. Artı, kullanıcılar görsel ipucunu tanır ve ona güvenir.

Unutulan Şifre Yenileme Sistemleri

Bir parola veya şifre kullanıcılar tarafından unutulur veya ele geçirilirse, sistem kodları günceller. Dahası sürekli güvenlik ve kullanıcı konforu sağlar.

Web siteleri, kullanıcıların kolaylık sağlamak için tarayıcılara anahtar kaydetmesine izin verir. Yani daha sonra hızlı ve güvenli girişe yardımcı olur. “Beni hatırla”, kaydedilen oturum açma ayrıntılarıyla güvenliği tehlikeye atar. Dolayısıyla, bu seçenekten kaçınmanız hesabınızın güvenliğini artırır.

Kısacası, kimlik yönetimi ile ilgili sorunlardan kaçının; kayıp şifreleri otomatik olarak değiştirin. Bu teknoloji güvenli erişim yönetimini bir yolla basitleştirir.

Sistemler, önceden tanımlanmış soruların yanıtlarını karşılaştırarak kullanıcıları doğrular. Sonuçta, sistem kullanıcı kimliğini güvenli şekilde onaylar. Düzenli parola değişiklikleri, eski parolaların kolayca ele geçirilmesi riskini taşır. Dolayısıyla, potansiyel saldırganlar tarafından daha fazla tahminde bulunmayı teşvik eder.

Ayrıca kullanıcıların mevcut şifrelerini hatırlamaları gerekmesine neden olur. Bu sebeple kişiler anahtarlarını görünür yerlere yazar veya eski anahtarlarını yeniden kullanma eğiliminde olurlar.

Korumalı Bir Sistemin Özellikleri

Parola güvenliği için bu temel önlemlerle yazılım güvenliğini artırın. Ayrıca, bu adımlar kritik sistemlerinizin korunmasına yardımcı olur.

 1. Sisteme girişte şifrelerin gösterge ekranında tekrarlanmasını önlemelidir.
 2. Parolalar, güvenliği sağlayacak kadar uzun olmalıdır. Bu, yetkisiz erişimi etkili önlemeye yardımcı olarak korumayı artırır.
 3. Emniyet için anahtarların özel karakterler veya sayılar içerdiğinden emin olun. Yani, bu, anahtarınızın güvenliğini önemli ölçüde artırır.
 4. Belirli bir süre işlem yapılmadığında kullanıcıların parolalarını yeniden girmesine izin verin. Bu, zaman içinde hesap güvenliğinin korunmasına yardım eder.
 5. Güvenli kritik anahtarların korunması için bir politikanız olsun. Bu, temel bilgilerin daha iyi korunmasını sağlar.
 6. Rastgele bir harf, sayı ve benzersiz karakter karışımı kullanın. Bu, gelişmiş koruma için parola gücünü artırır.
 7. Fiziksel giriş yöntemine alternatif olarak bir sanal klavye ekleyin veya yapılandırın. Artı, bu, potansiyel keylogger’lara karşı korumayı artırır.
 8. Önceki parolalarla benzerliklerden kaçınmak için yeni parolaları kontrol edin. Ayrıca potansiyel ihlallere karşı temel güvenliği güçlendirir.

Parola Bulma Olasılığından Kaçınma

Çalışmalar, kullanıcı tarafından seçilen anahtarların yaklaşık %60’ını hızlıca tahmin etmeyi içerir. Bunun sonucunda, daha güçlü parolaların önemini vurgulamaktadır.

Bugün, kullanıcıların oluşturduğu önceden ayarlanmış anahtarların listesi, İnternet’te tipiktir. Böylece, bir kullanıcı, bulunması kolay kişisel verileri anahtar olarak seçerse, saldırgan bunu kolayca bulur.

Bireylerle ilgili kişisel verilerin çoğu artık çevrimiçi platformlarda mevcuttur. Genellikle, anketler yürüten bir sosyal hizmet uzmanı gibi davranan bir kişi, kullanıcıların anahtarlarını kolayca alır.

Güçlü Parola Oluşturma Teknikleri

Zayıf anahtarlar genellikle kısa varsayılan kelimeler veya kullanıcı adının varyasyonları ile tahmin etmesi kolaydır. Sonuç olarak, hesap güvenlik açığı ve ihlalleri riskine girerler.

Temel anahtarlar uzun, rastgele olmalı, sayılar içermeli ve kullanıcı tarafından oluşturulmalıdır. Ayrıca potansiyel tehlike erişimine karşı koruma seviyesini yükseltir.

Yeterince rastgele karakterle etkin anahtarların hatırlanması daha kolaydır. Böylece yetkisiz oturum açma girişimlerine karşı daha iyi koruma sağlarlar.

Kullanıcılar, kelime öbekleri veya bileşik sözcükler içeren bir parola seçebilir. Bu gibi durumlarda, rastgele harfler kelimenin baş harflerini temsil eder. Bu nedenden dolayı parolaları akılda kalıcı hale getirin. Örneğin, rastgele sözcükler veya heceler kullanın. Bu yaklaşım, güvenlik ve geri çağırma kolaylığını dengeler.

Hatırlanabilir ve Karmaşık Kelimeler

Güvenli şifre, rastgele karakterler ve büyük/küçük harfler içerir, ancak hatırlamak zordur. Neyse ki, kullanıcılar karmaşık sözcükleri yönetmek için çeşitli yöntemler kullanır.

Kullanıcılar, uyarılara rağmen şifreleri güvenli bir şekilde hatırlamanın yollarını birleştirir. Ayrıca, güvenlik için anahtarları yazmaktan veya yeniden kullanmaktan kaçınırlar.

Yazılım, birçok hesap için şifrelenmiş parolaları rahat ve güven içinde saklar. Ayrıca, bu yaklaşım parola yönetimini basitleştirir ve güvenliği pekiştirir.

Diğer Güvenlik Önlemleri

 1. Tek Kullanımlık Şifreler

Tek seferlik şifre kullanılması, olası saldırıları önleyerek güvenliğe yardım eder. Ayrıca yetkisiz erişim denemelerine maruz kalmayı azaltır. Tek seferlik anahtarlar biraz rahatsız edicidir, ancak güvenlik sebebiyle çok önemlidir. Ayrıca, çevrimiçi bankacılık sistemleri bunları yaygın olarak kullanır.

 1. Giriş Kontrol

Erişim kontrolü, daha gelişmiş koruma için değişen güvenlik sembollerini kullanır. Aksine, bu semboller ek güvenlik nedeniyle her dakika değişir. Kullanıcılar yalnızca bazen güvenli erişim yöntemlerinden büyük anahtarları hatırlar. Bundan dolayı, bunları bilgisayar ve flash sürücü gibi cihazlarda saklayın.

 1. Biyometrik Kontrol

Biyometrik yöntemler, güvenliği artıran yüz veya parmak izi özelliklerini kullanır. Ancak, bu yöntemlerin kurulumu oldukça fazla maliyetlidir.

Sonuç

Parola veya şifrelerin önemini özetleyecek olursam, veri güvenliğimiz için çok önemlidirler. Dijital iletişimde veya kaynaklara erişimimizde güçlü parolalar kullanmamız gerekiyor. Dolayısıyla her bir websitesi veya hizmet için güçlü ve de benzersiz şifre oluşturmalıyız.

Ek olarak, şifrelerimizi güvenli yerlerde depolamalıyız. Bunu yaparak olası saldırıların veya çalıntının önüne geçebiliriz. Aslında bu parola güvenliği açısından olmazsa olmazlardan biridir.

Kısacası, bugünün teknoloji devriminde erişim bilgilerimizi diğer kişilerle paylaşmamalıyız. İster ebeveyn olun ister bir sistem yöneticisi, parola yönetimi ciddi bir iş olduğunu unutmayınız.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir