Dynamic NAT (Dinamik NAT) Nedir, Nasıl Çalışır?

Dynamic NAT (Dinamik NAT), Static ve PAT ile karşılaştırıldığında yine aynı mantıkla çalışır. Her iki yapıda yerel ağdaki özel IP adreslerini küresel IP adreslerine dönüştürürler.

Dynamic NAT (Dinamik NAT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Dynamic NAT

Dinamik NAT, Statik NAT ile PAT yapısına benzer fakat aralarındaki en büyük fark, birinde rotaların manuel olarak girilmesidir, diğerinde ise private IP adreslerini otomatik olarak bir havuzdan eşleştirmesidir.

Bu NAT türünde ISP tarafından tahsis edilen IP adresleri access-list ile gruplandırılır ve yerel ağı bu liste ile eşleştirilir. Küresel ve özel IP adreslerini birebir eşler. Ve dönüştürülecek IP adresleri, bu gruptaki boşta olan bir Public IP ile eşleştirilir.

Nasıl Çalışır?

NAT’ın genel çalışma mantığı aşağıdaki gibidir.

NAT Çalışma Prensibi

Yukarıdaki görüntüde, 192.168.1.10 IP adresi İnternet’e erişirken NAT’a tabi tutulacak IP paketinin Source kısmına ISP’den tahsis edilen IP adresi yerleştirilecektir. Ve özel IP adresi, 200.1.1.1 – 200.1.1.10 bloğundaki işlem yapmayan IP adresini kullanacaktır.

Dinamik NAT’ın çalışma mantığını daha iyi anlamak için Packet Tracer’da aşağıdaki görüntüdeki gibi bir ağ topolojisi oluşturunuz.

Packet Tracer'da NAT Yapılandırma

Yukarıdaki görüntüde, 192.168.10.10 ve 192.168.10.20 IP adreslerine sahip bilgisayarlardan 10.0.0.2 IP adresine Ping atıldığında, Router üzerinde yapılandırılan NAT’ın devreye girdiğini görebilirsiniz.

LAN’daki bilgisayarlar ISP’den tahsis edilen 10.0.0.5 – 10.0.0.10 adreslerini kullandığını görebilirsiniz. Ağ üzerinde ilk işlem 192.168.10.10 adresinden yapıldığı için, Router boşta olan 10.0.0.5 IP adresi ile eşleştirmiştir.

Ayrıca, NAT çıktısında 192.168.10.20 IP adresi, 10.0.0.6’ya dönüştürülmüştür.

Dinamik NAT için kesinlikle bir havuzun oluşturulması gerekir.

Yapılandırma ⇒ Video

Packet Tracer’da iki Router arasında Dinamik NAT’ın çalışma mantığını anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


ISP tarafından birden fazla IP adresi satın almak maliyet oluşturacağı için Dynamic NAT fazla tavsiye edilmez. Bunun yerine, daha yaygın olarak PAT kullanılır. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Static NAT
NAT Nedir?
♦ Default Rota
♦ Dynamic Routing
♦ RIP Yönlendirme

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir