Static NAT (Statik NAT) Nedir, Nasıl Çalışır?

Statik NAT, dahili adres ile harici adres arasında bire bir atamadır. Bu NAT türü, harici cihazların, sabit olarak atanmış genel adres aracılığıyla dahili cihazlara bağlantı başlatmasını sağlar. Örneğin, kullanıcının harici bir ağdan dahili bir web sunucusuna erişebilmesi için sadece belirli bir dahili genel adres atanabilir.

Static NAT (Statik NAT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Static NAT

Static NAT ile yerel ağdaki belirli bir bilgisayarı veya aygıtı İnternet’e çıkarabilirsiniz. Bu NAT türünde özel IP adresine sahip bir aygıtı tek bir IP adresi ile eşleştirebilirsiniz.

Kısacası, cihazınıza bir rota eklerken bu işlemi manuel olarak yapmalısınız çünkü bu yapı sadece belirli bir aygıtı yapılandırmak için kullanılır.

Daha kapsamlı ağ topolojilerinde, NAT farklı senaryolarda kullanabilirsiniz. Örneğin, yerel ağ güvenliği için kullandığınız IP bloğunu gizleyebilirsiniz.

Cisco veya herhangi bir Router modelinde, NAT’ı yapılandırmak için hem CLI komut istemi hem de GUI yönetim arayüzünü kullanabilirsiniz.

NAT’ın çalışma mantığı aşağıdaki görüntüdeki gibidir;

NAT'ın Çalışma Yapısı

Sabit NAT’ta yukarıdaki görüntüdeki yapı ile aynı mantıkta çalışır. Fakat, rotalar manuel olarak eklenir. Böyle bir durumda, yerel ağdan dış ağa erişecek olan bir bilgisayara statik dönüştürme uygulanır.

Nasıl Çalışır?

Static NAT’ın çalışma mantığını daha iyi anlamak için Packet Tracer yazılımı ile aşağıdaki görüntüdeki gibi bir topoloji oluşturabilir ve yapılandırabilirsiniz.

Packet Tracer'da NAT Yapılandırma

Yukarıdaki NAT çevirilerinde 192.168.10.10 Local IP adresli bilgisayar, İnternet’e erişemeye çalışırken ISP tarafından atanan veya dış ağ için yapılandırılan bir Global IP adresine dönüştürülmüştür.

Eğer ISP tarafından birden fazla IP adresi tahsis edilirse, Router üzerinde Dynamic NAT işlemi uygulanır. Aksi taktirde tek bir Public IP’ye sahip olan kurum veya kuruluşlar yerel ağlarındaki belli başlı PC’leri veya aygıtları İnternet’e çıkarabilir.

Yukarıdaki ağ topolojisinde, ikinci bir bilgisayar için bir NAT kaydı yok ise İnternet’e erişemez. Bu yüzden bu bilgisayar için de bir kayıt eklemek gerekir.

NAT istatistiklerinde, Inside Local özel ağları ifade eder. Küresel ağlar ise Inside Global olarak ifade edilir.

Yapılandırma ⇒ Video

Packet Tracer ile bir ağ topolojisi üzerinde Statik NAT’ı yapılandırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, Statik NAT’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını temel olarak ele aldık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Router Nedir?
Port Güvenliği
Dinamik NAT
PAT
NAT Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: