Windows 11, 10 ve 8 İşletim Sistemleri İçin Çevrimdışı NET Framework 3.5 İndir

Microsoft, Windows 11, 10 ve 8’de NET Framework 3.5’i sunmaktadır. Bu seçenek, çeşitli yazılımların kurulumunu ve uyumluluğunu basitleştirir. Bu nedenle Turn Windows Features On or Off (Windows Özelliklerini Aç veya Kapat) seçeneğine ihtiyacınız var. Bu özel sürümü verimli bir şekilde etkinleştirir.

Ancak bunu yapabilmek için İnternet bağlantınızın olması en doğrusu olacaktır. Yani eğer NET Framework’ü internet bağlantısı olmadan kurmak istiyorsanız çevrimdışı bir paket indirmelisiniz. Böylece bu yazımızda paylaştığımız çevrimdışı yazılımı kullanarak 3.5 ve üzeri versiyonları sisteminize kolaylıkla kurabilirsiniz.

Windows 11, 10 ve 8 İşletim Sistemleri İçin Çevrimdışı NET Framework 3.5 İndir

Windows 11, 10 ve 8 Sistemleri için Çevrimdışı NET Framework 3.5 Paketi Nasıl İndirilir

Windows sistemlerinize NET Framework kurmak için genellikle iki şekilde kurabilirsiniz.

 1. Windows Güncelleme Hizmeti
 2. Önceden Hazırlanmış Çevrimdışı Yazılım Paketi

Ayrıca sisteminizin kurulum medyasını kullanarak da kurabilirsiniz. Böylece, bir ISO dosyası kullanarak çevrimdışı kurulum da yapabilirsiniz.

Ancak bazen bir ISO dosyasına veya İnternete ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda DotNet’i daha önce aldığınız bir yazılım paketini kullanarak bir veya daha fazla cihaza kolayca kurabilirsiniz.

Kısaca, eğer BT alanında çalışıyorsanız çevrimdışı NET Framework paketini tüm müşterilerinizin bilgisayarlarına kurabilirsiniz. Sonuç olarak, zamandan tasarruf etmek ve daha hızlı çalışmak için indirebilirsiniz.

Bu nedenle çevrimdışı paketi indirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bu yüzden, NET Framework 3.5 sürümünü aşağıdaki indirme butonlarına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu paketler şu sistemlerle iyi çalışır:

 • Windows 11
 • Windows 10
 • Windows 8.1
 • Windows 8

Windows 11 için NET Framework 3.5 İndir

No
Windows Sürümleri
Bağlantılar
1)
Windows 11 version 22H2
2)
Windows 11 version 21H2

 

Windows 10 için NET Framework 3.5 İndir

No
Windows Sürümleri
Bağlantılar
1)
Windows 10 version 22H2
2)
Windows 10 version 21H2
3)
Windows 10 version 21H1
4)
Windows 10 version 20H2
5)
Windows 10 version 2004 (20H1)
6)
Windows 10 version 1909
7)
Windows 10 version 1903
8)
Windows 10 version 1809
9)
Windows 10 version 1803
10)
Windows 10 version 1709
11)
Windows 10 version 1703
12)
Windows 10 version 1607
13)
Windows 10 version 1511
14)
Windows 10 version 1507

Windows 8 ve 8.1 için NET Framework 3.5 İndir

No 
Windows Sürümleri
Bağlantılar
1)
Windows 8
2)
Windows 8.1

NOT: Tüm indirme bağlantıları yalnızca DotNet 3.5 sürümünü içerir.

DotNet 3.5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Bilgisayarınızda yüklü olan Windows 10, 8 veya Server 2012 sürümleri için NET Framework 3.5’in en temel donanım gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı çalışan, oldukça hızlı bir işlemci.
 • RAM: En az 512 megabayt (MB) kullanılabilir RAM’e sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Boş Disk Alanı: Kurulum için sabit sürücünüzde yaklaşık 2 gigabayt (GB) boş alan ayırın.

Aslında modern bir bilgisayarınız varsa bu ihtiyaçları göz ardı edebilirsiniz. Ancak eski bir bilgisayarla uğraşırken bunların farkında olmak iyidir.

Ancak daha hızlı işlemciye ve daha fazla RAM’e sahip bilgisayarlar NET Framework programları için daha iyi çalışır.

NET Framework 3.5 Yazılım Paketi Nasıl Kurulur?

Kurulum paketini bilgisayarınıza indirdikten sonra bu basit adımları izleyin.

Adım 1

Her şeyden önce yapmanız gereken ilk şey sisteminizde NET Framework 3.5’in kurulu olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu yapmak için Windows 11 PC’nizdeki Denetim Masasını açın. Buradan Programlar ve Özellikler seçeneğine tıkladıktan sonra yüklü uygulamaları göreceksiniz. Daha gelişmiş ayarları görüntülemek için sol paneldeki seçeneklerden Windows Özelliklerini aç veya kapat’a tıklayın.

Aşağıdaki görüntüdeki gibi küçük bir pencere açıldığında başında ‘.NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir)’ ifadesini göreceksiniz. Bu yüzden, bu seçeneğe ait onay kutusu işaretli değilse sisteminizde kurulu olmadığını anlayabilirsiniz.

.NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir)

Adım 2

Bu işlemden sonra yukarıdaki tablodan indireceğiniz çevrimdışı DotNet paketi için kullandığınız Windows işletim sistemini ve build versiyonunu kontrol etmelisiniz.

Windows 11’de sistem sürümünü kontrol etmek için önce Başlat Menüsü’ne sağ tıklayın ve ardından Çalıştır’ı seçin.

Çalıştır aracını açtıktan sonra Aç: kısmına ‘winver‘ komutunu yazın ve Tamam’a tıklayın.

Çalıştır Aracında Winver'ı Çalıştırma

Adım 3

Windows Hakkında başlıklı küçük bir bilgi penceresi açıldığında Sürüm bölümünde örneğin 22H2 (OS Build 22621.525) metnini göreceksiniz. Kısacası, bu, kullandığınız işletim sisteminin sürümüdür. Bu nedenle bu değere göre yukarıdaki tablodan size uygun olanı indirin.

Windows 11 İşletim Sistemi Sürümünü Doğrulama

Adım 4

Windows 11 için ‘Win11-22H2-DotNet3.5.exe’ paketini bilgisayarınıza indirdikten sonra sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçiniz.

NET Framework 3.5 Çevrimdışı Paketini Yükleme

Adım 5

DotNet 3.5 kurulum sihirbazını açtıktan sonra bu ekranda Install butonuna tıklayınız.

DotNet 3.5 Kurulumu

Adım 6

Gerekli kurulum dosyaları geçici olarak TEMP klasörüne yerleştirildikten sonra DISM aracı açılacaktır. Daha sonra, bu araç sisteminize NET Framework 3.5’i yeterli şekilde kuracaktır. Bu yüzden, sistem işi bitirene kadar bekleyin.

DISM Aracı DotNet'i Yükler

Adım 7

DISM’de The operation completed successfully (İşlem başarıyla tamamlandı) mesajı göründüğünde süreç sona erer. Daha sonra CMD’yi kapatmak ve devam etmek için talimat verildiği şekilde herhangi bir tuşa basın.

Kurulumdan Sonra DISM'yi Kapatmak için Herhangi Bir Tuşa Basın

Adım 8

Başlangıçta olduğu gibi Windows Özellikleri’ni tekrar ziyaret edin ve NET Framework kutusuna bakın. Bu, Windows 11’inizde veya herhangi bir sisteminizde başarılı bir kurulumu onaylar.

NET Framework 3.5'i Windows Özelliklerinden Kontrol Etme

En Son NET Framework Nasıl İndirilir?

NET Framework 3.5 ve üzeri sürümlerini sisteminize kurmak için Microsoft’un resmi kaynaklarını kontrol etmelisiniz.

DotNet 3.5 sürümü eski Windows sistemlerinde daha yaygındı. Ancak günümüzde Windows 11 gibi modern bir sistem için daha yeni versiyonları tercih etmelisiniz.

Ancak Windows 11 kullanıyorsanız, bunun için yapılmış eski yazılımı çalıştırmak için yine de DotNet 3.5’i yüklemeniz gerekebilir.

NET Framework’ün en son kararlı sürümü 4.8’dir. Ancak, DotNet-Framework’ün Microsoft’un en güncel sürümlerine bu bağlantı üzerinden erişebilir ve indirebilirsiniz.

NET Framework’ün Yüklü Olup Olmadığı Nasıl Doğrulanır?

Bilgisayarınıza yüklediğiniz DotNet Framework’ü çevrimiçi veya çevrimdışı bir yöntemle doğrulamanız gerekir. Bunu yukarıda da belirttiğimiz gibi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Sisteminizde hangi sürümlerin yüklü olduğunu öğrenmek veya daha spesifik olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni (Regedit) kontrol etmelisiniz.

Örneğin, DotNet 3.5’i çevrimdışı bir paket kullanarak yüklediyseniz ve kurulumun başarılı olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız Regedit’i açarak başlayın.

Regedit’i (Kayıt Defteri Düzenleyicisi) açtıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\NET Framework Setup\NDP seçeneğini genişletin.

Bilgisayarınızda NDP dizininde listelenen sürümler yüklüdür.

 • v2.0
 • v3.0
 • v3.5
 • v4
 • v4.0

Ayrıca Windows klasörüne bakarak DotNet’i tekrar kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için Windows’u yüklediğiniz sürücüye gidin. C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64 dizinini bulun. Framework64 klasöründe bilgisayarınızda yüklü olan DotNet sürümlerini bulacaksınız.

NET Framework 3.5'in Yüklü Olup Olmadığını Doğrulama

Video

Sonuç

Bu yazımızda NET Framework 3.5 indirme bağlantılarını paylaştık. Yani, bu yazılım, Windows tabanlı işletim sistemlerindeki belirli üçüncü taraf uygulamalar için gereklidir. Unutmayın, bu paket yalnızca 3.5 sürümü için geçerlidir.

Üstelik bu paketi yeni nesil Windows versiyonlarında da kullanabilirsiniz. Ancak DotNet paketinin en son sürümünü yüklemenizi öneririz. Microsoft, bunu yeni PC’nizde veya işletim sisteminizde sürekli olarak günceller.

NET 3.5 Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS – FAQ)

 1. .NET 3.5’i İnternet bağlantısı olmadan yükleyebilir miyim?
Elbette internet bağlantınız olmasa bile DotNet 3.5’i kolaylıkla kurabilirsiniz. Bu yazımızda sunduğumuz çevrimdışı paketi indirebilirsiniz. Bu sayede hazır kutusunu kullanarak gerekli 3.5 sürümünü sisteminize hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Web sitemizde görebileceğiniz gibi, NET yazılımını CMD komut istemini kullanarak çevrimdışı olarak kurabilirsiniz.
 1. .NET Framework 3.5, .NET 2.0 ve 3.0’ı içeriyor mu?
DotNet 3.5’i bilgisayarınıza yüklediğinizde, önceki sürümler olan 2.0 ve 3.0’ı da yüklemiş olacaksınız. Bu, bu sürümlerle geliştirilen uygulamaları çalıştırmanıza olanak tanır. Sonuç olarak, DotNet’i yüklemek tüm bu sürümlere sahip olmanızı sağlar.
 1. NET Framework’ü normalde İnternet üzerinden edinebilir miyim?
Windows 10 PC’nizde Windows Update etkinse DotNet’i otomatik olarak indirebilirsiniz. Gerekli tüm DotNet uygulama paketlerini yüklemek için güncellemeleri kontrol edin. Sonuç olarak, ekstra çaba harcamadan bunu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

1) Windows 10’da Sistem Dili Değiştirme
2) Windows 10’da Wifi Şifresi Bulma
3) Windows 10’da DNS Adresi Değiştirme
4) Windows 10’da DHCP Hizmeti Etkinleştirme
5) Windows 10’da Defender Hizmetini Devre Dışı Bırakma

4 Comments
 1. ali 26 Aralık 2020

  merhaba ben indirdim uyg.kurdum ama windows özelliklerine tamama tıkalyınca hata veriyor .
  hata kodu : 0x800f0922 bnu veriyor ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Tolga Bagci 26 Aralık 2020

   Merhabalar, 0x800f0922 hatasını gidermek için Windows Özelliklerini Aç veya Kapat kısmından Net Framework 4.8 Gelişmiş Servisler seçeneğinin işaretini kaldırdıktan sonra, Tamam butonuna tıklayınız. Daha sonra indirdiğiniz Net Framework 3.5 kurunuz. Bu işlemlerden sonra tekrar 4.8 seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklayınız.

   Cevapla
 2. casua 7 Haziran 2021

  yüklerken 0x800f081f hatası veriyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Tolga Bagci 8 Haziran 2021

   Bu sorunu Dism yöntemi ile çözebilirsiniz. Fakat, kullandığınız sistemin ISO dosyasına sahip olmanız gerekir. Bu yazımıza göz atarak Net Framework sorunsuzca yükleyebilirsiniz.

   Cevapla
Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir