BGAN (Broadband Global Area Network) Nedir? | Özellikler ve Kullanım Alanları

BGAN (Broadband Global Area Network – Geniş Bant Küresel Alan Ağı) teknolojisi, hızlı ses ve veri bağlantıları sunan bir uydu ağıdır. Boyut olarak bir dizüstü bilgisayara benzer küçük terminaller kullanır.

BGAN (Broadband Global Area Network) Nedir?

BGAN Teknolojisi Nedir?

BGAN teknolojisinin ihtiyaçlarınıza göre farklı kullanım yolları vardır. Taşınabilir terminallerini hem içeride hem de dışarıda kullanabilirsiniz. Arabaların içinde bir terminal ve konumlandırma için tavanda bir anten bulunur.

Bu mobil uydu hizmeti, taşınabilir bir cihazda aynı anda veri ve ses gönderebilen tek hizmettir. Bu hizmet, canlı video akışı ve telekonferans için veri hızlarını garanti eder.

Genellikle karada mobil kullanım içindir, ancak deniz ayarlarında sabit bir uydu bağlantısı olarak da çalışabilirler.

BGAN Terminaller

BGAN hizmetine erişmek için küçük ve hafif uydu terminallerini kullanabilirsiniz. Bu terminaller ihtiyaçlarınızı karşılamak için farklı performans seçenekleri sunar.

Terminalleri kolayca taşıyabilir, iç veya dış mekanlarda kullanabilirsiniz. Sağlamdırlar ve zorlu koşullarla ve aşırı sıcaklıklarla başa çıkabilirler. Araç sistemleri iki parçadan oluşur: içeride bir terminal ve tavanda bir izleme anteni.

Daha küçük terminaller, taşınabilirliğin gerekli olduğu tek kullanıcılı ortamlar için daha uygundur. Bir süreliğine geçici bir ofise ihtiyaç duyan küçük ekipler için WLAN’lı uç noktalar önemlidir.

Canlı yayın uygulamaları daha yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyar ve bu da kullanıcı kullanımının artmasına neden olur. Ayrıca BGAN terminalleri, kapsama dahil olan herhangi bir ülkedeki uydulara bağlanabilir. Program veya hizmet programlarını değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

BGAN Ağların Özellikleri

Yüksek hızlı kablosuz IP verilerine ve döngü bağlantılı ağa izin verir. Sabit veri akış hızı, hizmetin herhangi bir kesinti olmadan sorunsuz çalışmasını sağlar. Paylaşımlı servisleri aksatmadığı için önemli bir avantajdır.

Terminal küçük ve hafiftir ve kullanışlı aksesuarlarla birlikte gelir. BGAN Launchpad programı, tüm havalimanlarının yönetilmesine yardımcı olur. LaunchPad, bağlantı türünüzü kontrol etmenizi ve servislere erişmenizi sağlar. Çağrı bekletme, sesli mesaj ve SMS’i kişisel veya ticari amaçlarla kullanabilirsiniz.

Geniş Bant Küresel Alan Ağların Avantajları

Küresel Kapsam

BGAN, Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Kuzey ve Güney Amerika dahil olmak üzere dünya çapında çalışmaktadır. Kullanıcılar, tek bir BGAN cihazı ile veri uygulamalarına hızlı bir şekilde erişebilir ve telefon görüşmeleri yapabilir.

Esnek

BGAN terminalleri dizüstü bilgisayarlara kablolarla veya kablosuz olarak bağlanabilir. Tek kullanıcılar veya küçük gruplar için idealdir.

Kullanım Kolaylığı

Bu hizmeti kullanmak için uzman olmanıza gerek yok; dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir cihazda çalışır. Kullanıcı arayüzü tüm terminallerde aynıdır.

Uygulamalar

Uzaktan Erişim

Yerel ağın güvenilirliği ne olursa olsun LAN, WAN ve intranet ağlarından iş bilgilerine erişin.

VPN Bağlantısı

VPN’ler, kurumsal ağlarda güvenilir ve güvenli yüksek hızlı bağlantılar sağlar.

Yüksek Hızlı İnternet Erişimi

Kapsama alanı dahilindeki her yerden Web üzerindeki içerik ve kaynaklara hızlı ve güvenilir erişim sağlar.

E-Posta

E-posta ile ticari veya kişisel yazışmaların gönderilmesini ve alınmasını destekler.

Video Aktarımı

Yüksek hızlı veri bağlantıları sayesinde yüksek boyutlu video dosyalarının akışına izin verir.

Dijital Görüntü Aktarımı

Yüksek hızlı bağlantılar yoluyla büyük dijital görüntü dosyalarının gönderilmesini ve alınmasını sağlar.

E-Ticaret

E-ticaret hizmeti, VPN’ler veya İnternet üzerinden güvenli ticari işlemlere izin verir.

IP Bağlantısı

Ethernet portu üzerinden diğer ağ ekipmanları ile ara bağlantı sağlar.

İletişim

Ses, GPRS türü, veri akışı ve ISDN gibi birçok iletişim biçimini destekler.

Video ve Ses Akışı

Özel kanal kullanımımız ile görüntü ve sesin anında ve sorunsuz olarak iletilmesini sağlamaktayız.

Kullanım Alanları

Sağlık

BGAN, doğal afetler, terörizm veya yangınlar gibi acil durumlarda yardımcı olur. Taşınır BGAN cihazı, konum veya koşullardan bağımsız olarak her yerde çalışır.

Medya

Kuruluşların uzak konumlardan gelen haberleri bildirmesi gerekir. Gazeteciler, canlı bilgileri zamanında sunmak için bu teknolojiyi kullanır çünkü BGAN cihazı yüksek veri akış kabiliyetine sahiptir.

Devlet Kurumu

Devlet kurumları tehlikeli yerlerde hayati bilgiler gönderip almalıdır. Ayrıca şirketler, çalışanlarını sıklıkla volatilitenin yüksek olduğu alanlara gönderiyor. Böylece BGAN cihazı, bilgi akışının kritik olduğu durumlarda çok önemli bir rol oynar.

Finans

İnsanlar olağandışı durumlarda BGAN cihazını yaygın olarak kullanır. İletişim sistemlerinin zayıf olduğu yerlerde bankalar ve finans kurumları için faydalıdır.

BGAN, karasal sistemler için güvenilir bir yedekleme çözümü sunar. Ek olarak, veri iletimi kesintiye uğramaz veya ertelenmez, kötüye kullanım vakalarının önüne geçilir.

Eğitim

Uzak bölgelerde yaşayan veya çalışan kişiler için veri toplama ve analiz eğitimlerine erişim zordur. Eğitim kurumları uzak bölgelerde yaşayan öğrencileri BGAN ile sınıf ortamına katılmaya izin olanak tanır.

Enerji

BGAN, uzak bölgeleri ve merkez ofisleri birbirine kolayca bağlanmanıza izin verir. Verilerin kesintisiz iletimini sağlayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Ayrıca, yerel ana ofisler kurma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Turizm

Gezginler artık dijital kameralar ve anlık iletişim sayesinde çevrelerini paylaşabiliyor. Bunu canlı yayın yaparak, arkadaşlarına veya ailelerine çevreyi gerçek zamanlı olarak göstermelerini sağlayarak yapabilirler.

BGAN teknolojisi aynı zamanda turistler için bir güvenlik aracı olarak da hizmet vererek acil bir durumda her yerden iletişim kurmalarına olanak tanır.

İlgili Yazılar


1) Networking Switch Nedir?
2) Yapısal Kablolama Nedir?
3) Ağ Geçidi Nedir?
4) RJ45 Nedir?
5) NIC Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir