BGAN (Broadband Global Area Network) Nedir?

BGAN (Broadband Global Area Network), hafif ve küçük uydu terminalleri ve yaklaşık bir dizüstü bilgisayar boyutundaki terminaller aracılığıyla uydu üzerinden kullanıcılara yüksek hızlı ses ve veri bağlantısı sunar.

BGAN (Broadband Global Area Network) Nedir?

BGAN (Broadband Global Area Network/Geniş Bant Küresel Alan Ağı) Nedir?

BGAN teknolojisi, farklı operasyonel ihtiyaçları karşılamak için kullanım seçenekleri sunar ve standart terminalleri portatiftir ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Araç sistemleri, bir dahili terminal ve aracın çatısına monte edilmiş ayrı bir yer belirleme anteninden oluşur.

Küresel olarak taşınabilir bir cihaz üzerinden eşzamanlı ses iletimi ile geniş bant veri iletimi sunan tek mobil uydu hizmetidir. Ayrıca, canlı video aktarımı ve video telekonferansı için talep üzerine garantili veri hızları sunan ilk hizmettir.

Genelde karada mobil kullanımlar için tasarlanmış gibi görünse de deniz ortamlarında da sabit bir uydu bağlantısı olarak çalışabilirler.

Terminaller

BGAN hizmetine erişim, farklı ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde performans seçenekleri sunan bir dizi küçük ve hafif uydu terminali aracılığıyla sağlanır.

Standart terminaller rahat taşınabilir cihazlardır ve zorlu ortamlara ve aşırı sıcaklıklara dayanacak kadar sağlam olduklarından iç veya dış mekanlarda kullanılabilirler. Araç sistemlerinde terminaller ise iç mekana monte edilebilen bir terminal ve aracın çatısına monte edilen ayrı bir izleme anteninden oluşur.

Daha küçük terminaller, taşınabilirliğin önemli olduğu tek kullanıcılı ortamlar için daha uygundur. Daha büyük terminaller, WLAN kapasitesi sunar ve özellikle uzun süre geçici bir ofis kurması gereken küçük çalışma ekipleri için tercih edilirler.

Canlı yayın uygulamalarında daha yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyulduğu için kullanıcılar tarafından daha çok kullanılırlar. Herhangi bir BGAN terminali, kapsama alanları içindeki herhangi bir ülkede çalışacak ve programı yeniden onaylamaya veya hizmet planlamasını değiştirmeden uydulardan herhangi birine bağlanabilir.

Özellikleri

Yüksek hızlı kablosuz IP verileri ve döngü bağlantılı ağ oluşturmaya izin verir. Veri akış hızı, paylaşılan hizmette bozulma olmadan kesintisiz performans garantisi sunabilir, bu yüzden bu önemli bir avantajdır.

Pratik aksesuarlara sahip geniş küçük ve hafif terminale sahiptir ve BGAN Launchpad programı, tüm terminaller için standart bir yönetim arayüzü sağlar. LaunchPad, bağlantı türünüzü kontrol etmeye ve hizmetlere erişmeye olanak tanır. Ayrıca, çağrı bekletme, sesli posta ve kişisel ve iş kullanımı için SMS metin mesajları gönderilebilir.

Avantajları

   Küresel Kapsam

BGAN, dünyanın tüm kara parçalarını kesintisiz kapsama alanı sunar ve Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Kuzey ve Güney Amerika’da kullanılabilir. Tek bir BGAN cihazı ile kullanıcılar veri uygulamalarına yüksek hızlarda erişebilir ve aynı anda telefon görüşmeleri yapabilirler.

   Esnek

Tek kullanıcılı ortamlar veya daha küçük gruplar için kablolu veya kablosuz bağlantıyla bir dizüstü bilgisayara bağlanabilen BGAN terminalleri vardır.

   Kullanım Kolaylığı

Hizmeti yapılandırmak veya kullanmak için çok profesyonel bilgiye gerek yoktur ve aynı cihaz dünya çapında kullanılabilir ve ayrıca kullanıcı arayüzü tüm terminallerde standarttır.

Uygulamalar

   Uzaktan Erişim

Yerel karasal ağların kullanılabilirliği veya güvenilirliğinden bağımsız olarak kurumsal LAN, WAN ve intranet ağlarından önemli iş bilgilerine erişim sağlar.

   VPN Bağlantısı

Kurumsal ağlarda VPN’ler güvenilir ve güvenli yüksek hızlı bağlantılar sunar.

   Yüksek Hızlı İnternet Erişimi

Kapsama alanı içinde herhangi bir yerden Web üzerindeki içerik ve kaynaklara hızlı ve güvenilir erişim sağlar.

   E-Posta

İşle veya kişisel yazışmaları e-posta ile gönderip almayı destekler.

   Video Aktarımı

Yüksek hızlı veri bağlantıları sayesinde yüksek boyutlu video dosyalarının akışına izin verir.

   Dijital Görüntü Aktarımı

Yüksek hızlı bağlantılar aracılığıyla büyük dijital görüntü dosyaların gönderilebilmesini ve alınabilmesini sağlar.

   E-Ticaret

E-ticaret hizmeti ile VPN’ler veya İnternet üzerinden güvenli ticari işlemlerin gerçekleştirilmesine izin verir.

   IP Bağlantısı

Ethernet portu üzerinden diğer ağ ekipmanları ile ara bağlantı imkanı sunar.

   İletişim

Ses, GPRS tipi, veri akışı ve ISDN gibi birden fazla iletişim biçimini destekler.

   Video ve Ses Akışı

Garantili bant genişliği simetrik kanalları kullanılarak video ve ses verilerinin gerçek zamanlı olarak aktarılması sağlanır.

Kullanım Alanları

   Sağlık

BGAN, bir doğal afet, terör eylemi, yangın veya başka bir önemli olay meydana geldikten sonra, en kritik saatlerde geleneksel iletişim sistemleri çalışmayı bıraktığında ve bir olaydan önce anında yardım sağlama imkanı sunar. Taşınabilir BGAN cihazı, konuma veya koşullara bakılmaksızın herhangi bir yere yerleştirilebilir.

   Medya

Kuruluşların gazetecileri bir bölgeye seyahat etme durumunda uzak yerlerden önemli haberleri verebilmeleri gerekir. Bu yüzden, yüksek veri akışı yapabilme özelliğine sahip BGAN cihazı ile haberleri olay yerinde ve zamanında canlı olarak sunabilirler.

   Devlet Kurumu

Devlet kurumlarının çalışanları özellikle tehlikeli ve son derece değişken yerlerde görev yapması durumunda önemli bilgilerinde gönderip alabilmesi gerekir. Böylece, bilgi akışının kritik olduğu durumlarda BGAN cihazı önemli bir rol üstlenir.

   Finans

İletişim altyapısının güvenilmez olduğu ülkelerde faaliyet gösteren bankalar ve diğer finansal kuruluşlar olağan dışı durumlarda BGAN cihazı yaygın olarak kullanılmaktadır.

BGAN ayrıca karasal sistemler için güvenilir bir yedekleme çözümü sunar ve veri dağıtımının kesintiye uğramayacağını veya gecikmeyeceğini ve kötüye kullanım durumlarını da azaltır.

   Eğitim

Uzak bölgelerde yaşayan ya da çalışanlar için veri toplama ve analiz etme eğitimlerine erişmek zor olabilir. BGAN ile uzak bölgelerde yaşayan öğrenciler eğitim kurumlarına bağlanabilir.

   Enerji

BGAN ile uzak bölgeler ve merkez ofisler arasında ağ bağlantısı kurulabilir ve veriler gönderilebilir ve alınabilir, böylece yerel merkezi ofisler oluşturmadan zaman ve paradan tasarruf edilebilir.

   Turizm

Dijital kameralar ve anlık iletişim sayesinde günümüzde gezginler, canlı yayın yaparak bulundukları ortamları arkadaşlarına veya ailelerine anlık olarak gösterebilirler. Böylece, fotoğrafların veya video içeriklerinin belirli bir konuma uzaktan yedeklenebilmesi sağlanır.

BGAN teknolojisi ayrıca turistler için bir güvenlik aracı olarak da hizmet ederek acil durumlarda her yerden iletişim kurabilmelerini sağlar.

   İlgili Yazılar


Networking Switch Nedir?
Yapısal Kablolama Nedir?
Ağ Geçidi Nedir?
RJ45 Nedir?
NIC Nedir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: