VirtualBox Üzerinde Windows Vista Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox kullanarak yeni bir sanal makine üzerine Windows Vista x64 Ultimate nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

Oracle VM VirtualBox Üzerinde Windows Vista Kurulumu

Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows Vista Kurulumu

Microsoft, geliştirme sırasında Longhorn kod adını verdiği Windows Vista işletim sistemini Kasım 2006 tarihinde kullanıcıları için yayınladı.

Bu sistemin başlıca özellikleri arasında yeni bir grafik arabirimi olan Windows Aero teması ve eski sistemlere göre daha hızlı uygulama başlatma yeteneği sunan SuperFetch yer almaktadır. Aero teması ile daha iyi grafik arabirimi sunan bu işletim sistemi, kullanıcıların, bilgisayarlarını daha kolay yönetebilmeleri için birçok geliştirmeye sahiptir.

Ayrıca, kullanıcıların daha iyi bir medya deneyimi elde etmesini kolaylaştıran Media Player 11’e ve İnternet’te daha kolay sörf edebilmeleri için daha iyi bir güvenlik sunan Internet Explorer 7‘ye sahiptir.

Windows Vista, 2006’da yayınlanmasından itibaren sistem güvenliği ve güvenilirliği açısından 2008’de Service Pack 1 (SP1) yayınladı. Daha sonra, Bluray ve Bluetooth yeni teknolojileri destekleyen Service Pack 2 (SP2)’yi 26 Mayıs 2009’da yayınladı. Microsoft, tüm bu geliştirmelerin ardından 11 Nisan 2017’de Vista dağıtımının desteğini tamamen sonlandırdı.

Microsoft’un Vista sistemi diğer sistemlere göre kıyaslandığında görsel kullanıcı arabirimi veya önemli araçların eklenmesine izin veren Sidebar (Kenar Çubuğu) aracı sayesinde çok büyük değişiklikler yapıldığını söyleyebiliriz.

Günümünüzde hala Vista sistemini kullanan kullanıcılar vardır fakat gelişen teknoloji sayesinde artan sistem açıkları ve güvenlik endişeleri nedeniyle birçoğu artık Vista’yı kullanmamaktadırlar.

Fiziksel bir bilgisayar üzerine Windows Vista sistemini kurmak günümüz teknoloji çağında veri güvenliği açısından tehlikeli olabilir. Bu yüzden, bu sistemi Oracle VM VirtualBox veya diğer sanallaştırma çözümleri sunan geliştiricilerin yazılımlarını kullanarak sanal makineler üzerine onu kurabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Windows Vista İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Host bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin platformu veya versiyonu ne olursa olsun, sanal makineler sayesinde eski veya yeni Windows, Linux ve hatta macOS sistemlerini bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Oracle firması tarafından geliştirilen ve ücretsiz bir yazılım olan VirtualBox’ı indirip host sisteminize kurduktan sonra Vista sistemi için bir sanal bilgisayar oluşturmalısınız.

   Adım 1

VirtualBox programınızı çalıştırdıktan sonra araç menüsünden Machine (Makine) / New (Yeni) seçeneğine veya sağ kısımdaki büyük ikona sahip New seçeneğine tıklayarak sanal PC hazırlama sihirbazını başlatınız.

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Sanal PC’yi hazırlamanın ilk adımı kuracağınız sistemin platformunu ve versiyonunu seçmektir. Name (Ad) kısmına kurmak istediğiniz bir işletim sisteminin adını yazar yazmaz sistem türü program tarafından otomatik olarak belirlenecektir.

Name kısmına WindowsVista yazdıktan sonra sistemin mimarisi otomatik olarak seçilemiyorsa, Version (Versiyon) kısmından manuel olarak 64-Bit seçiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

İşletim Sisteminin Adını Yazma ve Türünü Seçme

   Adım 3

Windows Vista sanal makineye host bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre uygun bir sanal bellek değeri belirleyiniz, ayarlayınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Bellek Boyutunu Yapılandırma

   Adım 4

Sıfırdan bir Windows Vista kuracağınız için yeni bir sanal hard disk oluşturmanız gerekiyor. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir VM’nin diskine sahipseniz, varolan bir sanal disk dosyası ekle seçeneği ile onu ekleyebilirsiniz.

Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluşturma

   Adım 5

Oracle firmasının önerdiği ve varsayılan olarak seçili olan VDI (VirtualBox Disk Image) sanal disk türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

VDI (VirtualBox Disk Image)

   Adım 6

Sanal hard diski, host bilgisayarınızda yedeklemek için Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Genişleyen) veya Fixed Size (Sabit Boyut) seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Sanal diske atayacağınız disk boyutunun host diskinizden ayrılmasını istiyorsanız, Fixed Size seçebilirsiniz. Bu seçenek az da olsa sanal bilgisayarın performansını arttıracaktır, fakat host diskinizin kapasitesini gereksiz yere dolduracaktır.

VM’nin ihtiyaç duyacağı durumda host diskinden disk alanı ayrılmasını sağlayan Dynamically Allocated seçeneğini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diskin Depolama Türünü Seçme

   Adım 7

Eğer VM’nin kurulum konumundan sanal HDD’nizi farklı bir konuma yapılandırmak istiyorsanız, File Location and Size (Dosya Konumu ve Boyutu) penceresinde ilgili disk konumunu belirtiniz. Vista x64 için 30 GB minimum disk kapasitesi yeterli olacağından dolayı disk kapasitesini değiştiriniz ve Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

Sanal Diskin Konumunu ve Boyutunu Yapılandırma

   Adım 8

Sanal makinenizi oluşturduktan sonra Windows Vista sisteminin ISO dosyasını eklemek ve sanal donanım ayarlarını yapılandırmak için Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Sanal Bilgisayarın Ayarlarını Açma

   Adım 9

Host ile sanal PC’niz arasında hem dosya hem de metin kopyalama işlemleri için Shared Clipboard (Paylaşılan Pano) ve Drag and Drop (Sürükle ve Bırak) seçeneklerini Bidirectional (İki Yönlü) olarak yapılandırınız.

Host ile VM Arasında Dosya ve Metin Kopyalamayı Etkinleştirme

   Adım 10

Motherboard (Anakart) donanımında Boot Order (Önyükleme Sırası) kısmındaki aygıtlardan Floppy aygıtını devre dışı bırakınız ve alt sıraya indiriniz. Sistemin ISO imaj dosyasını Optical (Optik Sürücü) üzerine ekleyeceğiniz için onu ilk sıraya ayarlayınız.

Sanal PC'nin Önyükleme Sırasını Değiştirme

   Adım 11

Host CPU’nuzun performansına bağlı olarak Processor (İşlemci) sekmesinde sanal işlemci sayısı yapılandırınız. Windows Vista için minimum 4 adet sanal CPU yeterlidir.

Sanal İşlemci Sayısını Belirleme

   Adım 12

Display (Görüntü) / Screen (Ekran) sekmesinde 3D Acceleration (3D Hızlandırma) özelliğini etkinleştirdikten sonra sanal GPU aygıtının grafik belleğini 256 MB olarak yapılandırınız.

Grafik Bağdaştırıcının Belleğini Arttırma

   Adım 13

Sanal makinenin disk performansını arttırmak için Storage (Depolama) aygıtının SATA denetleyicisinde Host I/O Cache (Önbelleğini) etkinleştiriniz.

Host I/O Önbelleğini Etkinleştirme

   Adım 14

Ayrıca, WindowsVista.vdi sanal disk dosyasını Solid-State Drive (SSD) olarak yapılandırınız.

Sanal Diski SSD Olarak Yapılandırma

   Adım 15

Sanal bilgisayarınızın gerekli ayarlarını yaptıktan sonra Windows Vista’nın ISO dosyasını eklemek için depolama aygıtlarındaki Optical sürücüyü seçtikten sonra Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makineye Windows Vista ISO Dosyasını Ekleme

   Adım 16

Sahip olduğunuz Windows Vista Ultimate SP2 32/64 Bit sisteminin ISO imaj dosyasını veya makalenin altındaki tablodan bilgisayarınıza indirdiğiniz imaj dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Windows Vista ISO Dosyasını Seçme

   Adım 17

Sistemin imaj dosyasını sanal sisteminize ekledikten sonra ayarlarınızı son kez kontrol ettikten sonra ayarlar penceresini kapatınız.

VM Ayarlarını Kapatma

   Adım 18

VirtualBox ile Windows Vista kurulum adımlarına geçmek için guest makinenizi Start (Başlat) butonuna tıklayarak çalıştırınız.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

   Adım 19

Start-Up Disk (Başlangıç Diski) penceresi açıldığında Vista imaj dosyasını seçiniz ve tekrar Start butonuna tıklayınız.

Başlangıç Diskini Seçme

Windows Vista Kurulumu

Sanal makineyi doğru bir şekilde yapılandırdıktan sonra artık bu adımdan itibaren fiziksel bir bilgisayar üzerine kurulum yapıyormuş gibi sistem kurulumu yapabilirsiniz.

   Adım 1

Sanal bilgisayarınızı çalıştırıp başlangıç diskinizi seçtikten sonra Windows Boot Manager (Windows Önyükleme Yöneticisi) ekranı açılacaktır. Bu ekranda, Windows Vista x64 Setup [EMS Enabled] seçeneği üzerinde Enter’a basınız ve yüklemeyi başlatınız.

Windows Vista x64 Setup [EMS Enabled]

   Adım 2

Install Windows (Windows’u Kur) penceresinde sisteminizi kullanmak istediğiniz görüntüleme dilini, geçerli tarih formatınızı ve klavye düzeninizi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Sistemin Görüntüleme Dilini ve Zaman Dilimini Seçme

   Adım 3

Guest makinenize Windows Vista’yı yüklemek için Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız ve devam ediniz.

Windows Vista'yı Şimdi Kur

   Adım 4

Bu pencerede, yüklemek istediğiniz Windows Vista mimarisini seçmeniz gerekiyor. Windows Vista Ultimate x64 mimarisini seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows Vista Ultimate

   Adım 5

Microsoft Windows Vista yazılımının lisans anlaşmasını kabul ediniz ve tekrar Next’e tıklayınız.

İşletim Sisteminin Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 6

Temiz bir Windows Vista yükleyeceğiniz için Upgrade (Yükseltme) seçeneği devre dışıdır. Disk yapılandırması gibi ayarları yapılandırmaya geçmek için Custom (Advanced) / Özel (Gelişmiş) seçeneğine tıklayınız ve devam ediniz.

Gelişmiş Kurulumu Seçme

   Adım 7

Disk yapılandırma penceresinde Drive Options (Sürücü Seçenekleri) seçeneğine tıklayınız.

Sürücü Seçeneklerini Görüntüleme

   Adım 8

Ayrılmamış disk alanını yapılandırmak için önce New (Yeni) seçeneğine tıklayınız ve ardından sistemin otomatik olarak belirlediği disk alanını onaylamak için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Yeni Bir Disk Bölümü Oluşturma

   Adım 9

Sanal HDD üzerinde yeni bir disk alanı oluşturduktan sonra Disk 0 Partition 1 seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Disk 0 Partition 1

   Adım 10

Kurulum sihirbazı, Windows için sistem dosyalarını genişletiyorken bekleyiniz.

Windows Dosyaları Kurulum İçin Genişletiliyor

   Adım 11

Guest makineniz belirtilen zaman sayacı dolduğunda otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Eğer sanal sisteminizi hemen yeniden başlatmak için Restart Now (Şimdi Yeniden Başlat) butonuna tıklayınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 12

Windows Vista sisteminiz için yeni bir kullanıcı adı yazınız ve ayrıca istiyorsanız profil resmi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Sistem İçin Yeni Bir Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 13

Aynı şekilde bilgisayar adınızı yazınız ve arkaplan duvar kağıdınızı seçiniz ve tekrar Next’e tıklayınız.

Bilgisayar Adı Yazma ve Profil Resmi Seçme

   Adım 14

Sisteminiz için Windows Güncelleştirme ayarlarını nasıl seçmek istediğinizi bu pencerede belirtiniz. Windows Vista’nın genişletilmiş desteği de sonlandırılsa da bu aşamada Use Recommended Settings (Önerilen Ayarları Kullan) seçeneğini seçiniz.

Önerilen Güvenlik Ayarlarını Kullan

   Adım 15

Windows sanal makinenizin tarih ve zaman ayarlarını yaşadığınız ülke konumuna göre yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Zaman ve Tarih Ayarları

   Adım 16

Sanal bilgisayarınızın geçerli olarak bulunduğu konumu Home (Ev), Work (İş) veya Public (Genel) olarak belirtiniz ve devam ediniz.

Bilgisayarın Geçerli Konumunu Seçme

   Adım 17

Windows Vista sanal sisteminizin performansını belirlemek ve masaüstünü hazırlamak için Start butonuna tıklayınız.

Windows Vista'yı Başlat

   Adım 18

Windows sihirbazı, guest makinenin performansını denetliyorken bekleyiniz.

Windows, Bilgisayarınızın Performansını Denetliyorken Bekleyiniz

   Adım 19

Vista sisteminizin masaüstü hazırlanıyorken bekleyiniz.

Masaüstünüz Hazırlanıyor

   Adım 20

Yükleme adımlarından sonra Windows Vista işletim sisteminin ilk açılış görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Windows Vista Sistem Özelliklerini Görüntüleme

Guest Additions (Misafir Eklentileri) Kurulumu

VirtualBox ile bir Windows veya Linux işletim sistemi kurduktan sonra host donanımlarını sanal makine üzerinde kullanabilmek için Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını kurmanız gerekir.

   Adım 1

Windows Vista’yı kurduktan sonra Device Manager (Aygıt Yöneticisi) açıp sürücüleri görüntülediğinizde Base System Device aygıtının kurulmadığını ve Display Adapter (Görüntü Bağdaştıcıları) altındaki sanal grafik adaptörü yazılımının düzgün olarak kurulmadığını görebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisindeki Kurulu Olmayan Sürücüleri Kontrol Etme

   Adım 2

VirtualBox’ın araç menüsünden Devices (Aygıtlar) / Insert Guest Additions CD Image (Misafir Eklentileri CD İmajını Ekle) seçeneğine tıkladığınızda host bilgisayarınızda kurulu versiyonun (6.1.22) misafir eklentileri yazılımı kurulmaya başlayacaktır, fakat Installation Aborted (Kurulum İptal Edildi) hatası alacaksınız.

Bu hatanın nedeni Oracle VM VirtualBox programının son sürümleri artık Vista sistemini tam olarak desteklememesidir. Bu sorunu gidermek için eski sürüm guest additions imaj dosyası indirmeniz ve kurmanız gerekiyor.

Guest Additions Kurulum Hatası

   Adım 3

Guest Additions yazılımın eski sürümlerinden birini indirmek için https://download.virtualbox.org/virtualbox/ adresini ziyaret ediniz ve 6.1.0_RC1 sürümünü veya diğer sürümlerinden birini seçiniz.

Eski Sürüm Guest Additions İndirme

   Adım 4

VBoxGuestAdditions_6.1.0_RC1.iso dosyasını host sisteminize indiriniz.

VBox_Guest_Additions_6.1.0_RC1

   Adım 5

Sanal makinenizin sağ alt kısmındaki CD/DVD ikonunu sağ tuş tıkladıktan sonra Choose a disk file seçeneğine tıklayınız.

Misafir Eklentileri CD İmajını VM'ye Ekleme

   Adım 6

Host bilgisayarınıza indirdiğiniz eski sürüm misafir eklentileri imaj dosyasını seçiniz ve açınız.

ISO Dosyasını Seçme ve Ekleme

   Adım 7

Kurulum sihirbazı otomatik olarak başlatılamıyorsa, Bilgisayarım’ı açınız ve VirtualBox Guest Additions içeriğini görüntüledikten sonra VBoxWindowsAdditions_amd64 dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

VBoxWindowsAdditions_amd64 Dosyasını Yönetici Olarak Çalıştırma

   Adım 8

Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra misafir eklentileri kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayarak kuruluma devam ediniz.

Guest Additions Kurulum Sihirbazı

   Adım 9

Guest yazılımının kurulum lokasyonunu değiştirmeyiniz ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Lokasyonunu Varsayılan Olarak Bırakma

   Adım 10

Choose Components (Bileşenleri Seç) penceresinde Direct3D desteğini işaretleyiniz ve Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Direct3D Desteğini Etkinleştirme

   Adım 11

Windows Security (Windows Güvenliği), imzasız sürücü yüklemesine karşı sizi uyarıyorsa, Install this driver software anyway (Bu yazılımı yine de yükle) seçeneğine tıklayınız.

Bu Sürücüyü Yinede Kur

   Adım 12

Sanal PC’nize guest additions kurduktan sonra değişikliklerin etkin olması için VM’nizi yeniden başlatınız.

VM'yi Yeniden Başlatma

   Adım 13

Sanal sisteminiz açıldıktan sonra Aygıt Yönetici’sini görüntülediğinizde bu kez tüm sürücülerin başarılı bir şekilde kurulduğunu görebilirsiniz.

VirtualBox Graphics Adapter (WDDM)

   Adım 14

Sanal makineniz için gerekli yazılımı kurduktan sonra host PC’nizdeki bir metin belgesini guest makinenize sürükleyip bırakarak kopyalamaya çalışınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi dosyanın yanında +Copy (Kopyala) görüyorsanız, bu, dosya transferinin başarılı bir şekilde çalıştığı anlamına gelir.

Host ile VM Arasında Sürükle Bırak ile Dosya Kopyalama

İnternet Bağlantı Testi

Host sisteminizde kurulu VirtualBox programının servisleri düzgün olarak çalışmadığında bir ağ bağlantısı oluşturulamayabilir. Bu nedenle, her bir yeni guest makine kurulumu sonrası İnternet bağlantınızı kontrol etmenizde fayda vardır.

   Adım 1

Windows Vista sisteminizde başlat menüsündeki arama kutusuna cmd yazdıktan sonra aracı çalıştırınız ve ping 8.8.8.8 komutunu kullanarak Google sunucularına ping atarak İnternet bağlantınızı sınayınız.

Google Sunucularına Ping Atma

   Adım 2

Ping testi başarılı olduğunda sisteminizde varsayılan olarak kurulu Internet Explorer tarayıcısını açınız ve Google arama motorunu ziyaret ederek bağlantınızı doğrulayınız.

Google Anasayfasını Ziyaret Etme

Shared Folder Yapılandırma

VirtualBox ile bir sanal PC kurduktan sonra host ile VM arasında daha verimli ve hatasız dosya kopyalama işlemleri için Shared Folder (Paylaşılan Klasör) özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Host bilgisayarınız üzerinde oluşturduğunuz bir klasöre, Shared Folder özelliği sayesinde sanal bilgisayarınız üzerinden erişebilirsiniz.

   Adım 1

Guest makineniz çalışır durumdayken Devices (Aygıtlar) / Shared Folders / Shared Folders Settings tıklayınız.

Shared Folder Oluşturma

   Adım 2

Shared Folder penceresi açıldığında yeşil renkli + butonuna tıklayınız ve Add Share (Paylaşım Ekle) penceresini açınız. Folder Path (Klasör Yolu) kısmında host’unuz üzerinde oluşturduğunuz klasörün konumunu ekleyiniz ve ortak klasörü bir ağ sürücüsü olarak kullanmak için Auto-Mount ve Make Permanent seçeneklerini etkinleştiriniz.

Host Üzerinde Oluşturulan Ortak Klasörü Seçme

   Adım 3

Sanal makinede Bilgisayarım üzerinden paylaşılan klasörü görüntülediğinizde Network Location (Ağ Konumu) kısmında ağ sürücüsü olarak eklendiğini görebilirsiniz.

Bilgisayarım Üzerinde Paylaşılan Klasörü Kontrol Etme

   Adım 4

Aynı şekilde, Network (Ağ) üzerinden VBOXSVR içerisinde ortak klasörün etkin olduğunu görebilirsiniz.

Ağ Üzerinde Paylaşılan Klasörü Kontrol Etme

Ses Sorununu Çözmek İçin Intel Ses Kontrolcüsünü Realtek ICH AC97 Olarak Değiştirme

Windows Vista sanal makinesinde tanımlı varsayılan Intel Audio (Ses) denetleyicisi, sistem seslerinin doğru olarak çalışmamasına ve seslerin yankılanmasına neden olmaktadır.

   Adım 1

Sanal PC’nizi kapattıktan sonra ayarlarını açınız ve Audio aygıtına tıkladıktan sonra Audio Controller ayarını ICH AC97 olarak değiştiriniz ve pencereyi kapatınız.

Sanal Makinenin Ses Aygıtını AC97 Olarak Değiştirme

   Adım 2

Sanal PC’nizi çalıştırdıktan sonra Device Manager üzerinde Other Devices (Diğer Aygıtlar) altında Multimedia Audio Controller aygıtının sürücüsünün kurulu olmadığını göreceksiniz. Bu sorunu gidermek için Windows Vista x64 için ICH AC97 ses denetleyicisinin sürücüsünü kurmanız gerekiyor.

Multimedia Audio Controller

   Adım 3

Makalenin altındaki tablodan Realtek AC97 Audio Driver’ı indiriniz ve VM’nize kopyalayınız. Ardından, arşivli dosyayı klasöre ayıkladıktan sonra 6305_Vista_PG537 klasörü içerisindeki Setup dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

Ses Sürücüsünün Kurulumu

   Adım 4

Realtek AC’97 Audio 6.0.1.6305 x64 Edition kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayarak devam ediniz.

Realtek AC97 Audio 6.0.1.6305 x64 Edition

   Adım 5

Ses sürücüsünün kurulumu sırasında imzasız sürücü uyarısı aldığınızda Install this driver software anyway (Bu sürücüyü yine de yükle) seçeneğine tıklayınız.

AC97 Ses Aygıtı Kuruluyor

   Adım 6

Vista için ses sürücüsünü kurduktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 7

Guest makinenizde tekrar Aygıt Yönetici’sini kontrol ettiğinizde Sound, Video and Game Controller altında Realtek AC’97 Audio aygıtının çalışır durumda olduğunu görebilirsiniz.

Realtek AC97 Audio

USB 3.0 Etkinleştirme ve USB Sürücüsünün Kurulumu

Windows Vista guest makinede USB 3.0/3.1 depolama birimlerini veya diğer aygıtları kullanabilmeniz için varsayılan denetleyiciyi değiştirmeniz gerekir. Resmi olarak WinVista için USB 3.0 sürücü desteği yoktur, fakat Oracle yazılımı üzerinde denetleyici türünü değiştirerek desteğini etkinleştirebilirsiniz.

   Adım 1

Sanal makinenizde USB 3.0 desteğini etkinleştirmeden USB 3.0/3.1 destekli bir USB flash bellek taktığınızda depolama aygıtınızın eklenemediğine dair aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata alacaksınız.

USB 3.0 Aygıtı Hatası

   Adım 2

Sanal bilgisayarınızı kapattıktan sonra VirtualBox programınızın host diskinizde kurulu olduğu konuma gidiniz ve Shift tuşuna basılı tutarken sağ tuşa tıklayınız ve PowerShell’i açınız.

VirtualBox'ın Kurulu Olduğu Konumda PowerShell'i Açma

   Adım 3

PowerShell komut aracında aşağıdaki komutu yürütünüz ve USB 3.0 için Renesas denetleyicisini etkinleştiriniz.

VBoxManage setextradata WindowsVista VBoxInternal/Devices/usb-xhci/0/Config/ChipType uPD720201

USB Denetleyicisini Değiştirme

   Adım 4

Sanal makinenizi çalıştırmadan önce ayarlarını açınız ve USB / USB 3.0 (xHCI) Controller etkinleştiriniz ve OK’a tıkladıktan sonra VM’nizi çalıştırınız.

USB 3.0 (xHCI) Controller

   Adım 5

Aygıt yöneticisini açınız ve Universal Serial Bus (USB) Controller aygıtını kontrol ediniz.

Universal Serial Bus (USB) Controller

   Adım 6

Makalenin altındaki tablodan Windows Vista x64 için USB 3.0 Driver yazılımını indiriniz. Arşivli dosyayı klasöre ayıkladıktan sonra RENESAS-USB3-Host-Driver-30230-setup dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

Renesas USB Driver Kurulumu

   Adım 7

Renesas USB Driver sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız.

Renesas Electronics 3.0 Host Controller Driver

   Adım 8

Renesas Electronics USB 3.0 yazılımının lisans anlaşmasını kabul ediniz ve tekrar Next’e tıklayınız.

Sürücü Lisansını Kabul Etme

   Adım 9

USB donanımının sürücüsünü yüklemek için Install butonuna tıklayınız.

Sürücü Kurulumunu Başlatma

   Adım 10

Renesas Driver kurulumunu tamamladıktan sonra Finish’e tıklayınız.

Renesas Driver Sihirbazını Kapatma

   Adım 11

Aygıt yöneticisini kontrol ettiğinizde Renesas Electronics USB 3.0/3.1 aygıtının etkin olduğunu görebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisinde USB Sürücülerinin Kurulduğunu Kontrol Etme

   Adım 12

Host bilgisayarınıza bir flaş bellek takınız ve Bilgisayarım’ı açıp aygıtın takıldığını kontrol ediniz.

Host Bilgisayara Bir USB 3.0 Flash Bellek Takma

   Adım 13

Host’unuza taktığınız USB belleği sanal bilgisayara bağlamak için Devices / USB / Kingston DataTraveler 3.0 (USB Aygıtınızın Adı) tıklayınız.

Kingston DataTraveler Flash Belleğini VM'ye Takma

   Adım 14

Sanal sisteminize USB belleği takar takmaz USB Mass Storage Device sürücüsü otomatik olarak kurulduğunda aygıtınız kullanıma hazır olacaktır.

USB Mass Storage Device

   Adım 15

Guest makine üzerinde de Bilgisayarım’ı görüntülediğinizde KINGSTON markalı USB belleğin sistem tarafından kullanılabilir olduğunu görebilirsiniz.

Windows Vista'da USB 3.0/3.1 Flash Bellek Kullanımı

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

VirtualBox Version
YouTube Video
Slayt
6

Windows Vista ISO, USB ve Audio Driver İndir

Windows Vista Ultimate x64 EN ISO
Windows Vista x64 USB 3.0 Driver
Windows Vista x64 AC97 Sound Driver

 

   İlgili Yazılar


VirtualBox ile Windows 10 Kurulumu
VirtualBox ile Windows 8 Kurulumu
VirtualBox ile Windows 7 Kurulumu
VirtualBox ile Windows XP Kurulumu
VirtualBox ile Windows 95 Kurulumu

One Comment

  1. Avatar for gizem gizem 21 Eylül 2020

    bir sorum olcak guest additions kurarken yüklenemedi hatası alıyorum yardım edebilecek birisi var mı acaba?

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: