VirtualBox Üzerinde Windows 95 İnternet Bağlantısı

Bu yazımızda, Oracle VM VirtualBox üzerinde çalışan Microsoft Windows 95 sanal makine için İnternet’e nasıl bağlanır inceleyeceğiz.

VirtualBox Windows 95 İnternet Bağlantısı

VirtualBox Üzerine Windows 95 Sanal Makineyi İnternet’e Bağlama

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programı ile Windows 95 kurulumu sonrası İnternet’e erişmeye çalıştığınızda hata alabilirsiniz.

VirtualBox üzerinde çalışan Windows 95 sanal makine üzerinde İnternet’e erişmeye çalışırken, “An unexpected error has occurred. Restart Internet Explorer, and then try again. (Beklenmeyen bir hata oluştu. Internet Explorer’ı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.) ” hatası ile karşılaşıyorsanız muhtemelen sanal makinenin İnternet bağlantısı ayarları yapılmadı.

Bir bilgisayarın İnternet’e erişememesinin başlıca nedenlerinden biri DHCP sunucu’dan IP adresi alamamasıdır. Bu en temel sorun olmakla birlikle, bilgisayarın LAN (Yerel Ağ Bağlantısı) ayarları da yapılmamış olabilir.

Fakat, VirtualBox üzerinde sanal makine üzerinden İnternet’e bağlanmak için TCP/IP protokolünün kurulu olması gerekir. Eğer Win 95 sanal makinede TCP/IP protokolü kurulu değilse, İnternet’e erişemeyeceksiniz.

Önceki yazılarımızda, Win95 işletim sistemini Vmware Workstation, VMware Fusion ve VirtualBox sanallaştırma programları ile kurduk. Bu yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda ise, VirtualBox ile Win 95 kurulumu sonrası, sanal makineyi İnternet’e bağlamak için TCP/IP protokolünü kuracağız ve son olarak çözümü test edeceğiz.

Windows 95 TCP/IP Protokolü Kurulumu ve Ağ Ayarları

Windows 10 üzerinde VirtualBox üzerinde çalışan Windows 95’i fiziksel ağa bağlamak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VirtualBox programını açınız ve Win 95 sanal makineyi çalıştırınız. Win 95 açıldıktan sonra Internet Explorer’ı açınız. Internet Explorer açtığınızda aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata alıyorsanız, İnternet bağlantısı ayarlarını konfigüre etmeniz gerekir.

OK (Tamam) butonuna tıklayarak uyarı penceresini kapatınız.

İnternet Explorer Hatası

   Adım 2

Sanal makineye TCP/IP protokolünü yüklemek için Start / Settings / Control Panel (Başlat / Ayarlar / Denetim Masası) yolunu takip ediniz ve Denetim Masasını açınız.

Windows 95 Denetim Masasına Giriş

   Adım 3

Control Panel penceresinde Network (Ağ) üzerine çift tıklayınız.

Ağ Ayarlarını Yapılandırma

   Adım 4

Network penceresinde TCP/IP protokolünü eklemek için Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Windows 95'e Protokol Ekleme

   Adım 5

Network Component Type (Ağ Bileşen Tipi) penceresinde, öncelikle Protocol (Protokol) tıklayınız. Network Protocol ekranında ise TCP/IP seçiniz ve OK butonuna tıklayınız.

TCP/IP Protokolü Ekleme

   Adım 6

Network ekranında TCP/IP eklendiğini aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz. Ayarları kaydetmek için OK butonuna tıklayınız.

TCP/IP Protokolü

   Adım 7

Aşağıdaki uyarı sizden TCP/IP kurulumu için Win 95 CD-ROM eklemenizi istiyor. OK butonuna tıklayarak devam ediniz.

Kurulum Diskini Ekleme

   Adım 8

Daha önceki Win 95 kurulumu yazımızda C: sürücüsüne Win 95 işletim sistemi kurulum dosyalarını kopyalamıştık. C:\WIN95 klasörünün bulunduğu yeri belirtiniz ve OK butonuna tıklayarak TCP/IP protokolü kurulumunu başlatınız.

C:\WIN95

   Adım 9

TCP/IP protokolü kurulurken bekleyiniz…

Protokol Kuruluyor

   Adım 10

TCP/IP protokolü kurulumu sonrası sanal makineyi yeniden başlatınız.

Bilgisayarınızı Şimdi Yeniden Başlatmak İstiyormusunuz?

   Adım 11

Win 95 sanal makine açıldıktan sonra, Internet Explorer’ı açınız ve herhangi bir websitesini görüntüleyerek İnternet ayarlarının çalıştığını doğrulayınız.

Aşağıdaki görüntüdeki gördüğünüz gibi Win 95 sanal makineyi başarıyla İnternet’e bağladık!

Internet Explorer

Eski Windows Sistemlerinin Network Ayarları ⇒ Video

Windows 95 ağ bağlantısı ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Windows 10 işletim sistemi üzerinde VirtualBox ile kullandığımız Win 95 sanal makinenin İnternet ayarlarını yapılandırdık. Eğer, Windows 98 ve Windows ME (Millennium) işletim sistemlerinden birini kullanıyor ve İnternet’e bağlanamıyorsanız, TCP/IP protokolünün kurulu olduğundan emin olunuz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Windows 95/98 Ekran Çözünürlüğü Değiştirme
♦ VirtualBox’ta Windows 98 Kurulumu
♦ VirtualBox’ta Windows Millennium Kurulumu
♦ VirtualBox’ta Sanal Makine Oluşturma
♦ Windows 10’da VirtualBox Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: