VirtualBox Üzerinde Windows 8.1 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde çalışan Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Microsoft Windows 8/8.1 nasıl kurulur inceleyeceğiz.

VirtualBox Üzerinde Windows 8/8.1 Kurulumu

VirtualBox 6 Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows 8/8.1 Kurulumu

8 Nisan 2014 tarihinde Microsoft tarafından yayınlanan NT tabanlı Windows 8.1 işletim sistemi, Windows 8’e bir yükseltme olarak piyasaya sürüldü. Windows 8.1’in mainstream (ana) güncelleme desteği 9 Ocak 2018’de sonlandırıldı, fakat genişletilmiş desteği 10 Ocak 2023 tarihinde tamamen sonlandırılacaktır.

Windows 8/8.1 işletim sistemi ile birlikte metro arayüzüne sahip masaüstü deneyimi geliştirildi. Yüksek çözünürlüklere izin veren Windows’un bu dağıtımı, 3B yazdırma işlevleri, Wi-Fi Direct ve Miracast gibi yeni teknolojilere sahiptir.

Günümüzde, hala kişisel veya kurumsal bilgisayarlarda Windows XP veya Windows 7 sistemleri kullanılıyor olsa da, Windows 8x sürümleri daha yeni nesil masaüstü/laptop bilgisayarlarında yer almıştır.

Microsoft’un orijinal eski sistemlerin ürün anahtarlarına sahip olan kullanıcılara, Windows 10 Home veya Pro sürümlerine ücretsiz bir yükseltme desteği sunmasından bu yana, dünya çapında oldukça fazla kullanıcı Windows’un son sürümlerine geçiş yapmıştır.

Fiziksel bilgisayarınızda Windows 10 yerine harika görünüme sahip bir Windows 8x sürümü kullanmak istiyorsanız, sanal makineleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, Microsoft’un en güncel dağıtımı Windows 10 sistemini host bilgisayarınızda kullanmak size güvenlik ve performans sunar ve sizi çevrimiçi platformlarda korur.

Oracle VM VirtualBox programı ile Windows, Linux ve hatta macOS gibi işletim sistemlerini bilgisayarınızda çalıştırabilir ve kolayca kullanabilirsiniz. Ayrıca, hem Intel hemde AMD destekli sistemleri desteklediğinden, iş ve ev kullanıcıları için güçlü bir sanallaştırma çözümü sunar.

VirtualBox, Windows, Linux, Macintosh, ve Solaris işletim sistemlerinde uygun olarak çalışmaktadır. Sanallaştırma teknolojisini destekleyen bir Laptop veya Masaüstü bilgisayar işlemcisine sahipseniz, bu sanal makine yazılımını kullanabilirsiniz.

VirtualBox ile sanal işletim sistemi kurulumu yaparken, genellikle işletim sisteminin ISO dosyası kullanılır. Buna ilaveten, fiziksel bilgisayarınızın DVD/CD sürücüsü ile de işletim sistemi kurabilmek mümkündür.

Oracle sanallaştırma yazılımını kullanarak Windows 8.1 işletim sistemini çalıştırabilmek için öncelikle yeni bir sanal makine oluşturmanız gerekir. Ardından sistem kurulumunu tamamladıktan sonra, sanal bilgisayarı tam ekran çözünürlükte kullanabilmek veya host ile VM arasında dosya transferi yapabilmek için Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını kurmanız gerekir.

Windows 8.1 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

VirtualBox’ı host bilgisayarınıza kurduktan sonra, Extension Pack yazılımını da kurunuz. Daha sonra sanallaştırma programını çalıştırdıktan sonra Windows 8 veya 8.1 sürümlerinden birini kuracaksanız, sanal makine sihirbazında ilgili sistem sürümünü seçmeniz gerekir.

Bilgisayarınız üzerine sanal makine ile Windows 8 sistemi yüklemesine geçmeden önce bu bağlantıdan işletim sisteminin ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

   Adım 1

Oracle VM yazılımının anasayfasında sanal makine sihirbazını araç menüsünden Machine / New (veya Ctrl+N) kısayolu ile ya da New (Yeni) butonuna tıklayarak başlatınız.

Sanal Makine Sihirbazını Başlatma

   Adım 2

Sanal makine hazırlama sihirbazını açtıktan sonra, Name (İsim) kısmına Windows 8.1 yazınız. Sisteminizin adını yazdıktan sonra Type (Tip) ve Version (Versiyon) kısmında işletim sisteminin platformu otomatik olarak seçilecektir.

Machine Folder (Makine Klasörü) seçeneği ile kuracağınız VM’nin konumunu değiştirebilirsiniz. Eğer host’unuzun diskine kurulum yapacaksanız, NVMe veya SSD bir depolama aygıtı kullanmıyorsanız, performans sorunları yaşayacaksınız. Bu yüzden, harici bir USB 3.0/3.1 veya Type-C arabirime sahip bir depolama aygıtı üzerine VM’nizi kurarak performans artışı sağlayabilirsiniz.

Sanal Makinenin Adını ve Kurulum Lokasyonunu Belirleme

   Adım 3

Host bilgisayarınızın desteklediği RAM kapasitesine göre Windows 8x sistemi için minimum RAM boyutu ayarlayınız. Eğer host’unuzda 16 GB RAM varsa ve sisteminizde yalnızca Windows 8.1 sanal makinesini kullanacaksanız, RAM değerini 8 GB olarak yapılandırabilirsiniz.

RAM Boyutu Seçme

   Adım 4

Sanal bilgisayarın hard disk ayarları penceresinde, VirtualBox ile daha önceden kurmuş olduğunuz bir sanal diski ekleyebilir veya sıfırdan bir Windows 8 kurulumu yapacağınız için yeni bir sanal disk oluşturabilirsiniz.

Temiz bir sistem kurulumu için yeni bir sanal HDD oluşturmak için varsayılan olarak seçili Create a virtual disk now (Şimdi yeni bir sanal disk oluştur) ile devam ediniz.

Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluşturma

   Adım 5

Sanal makinenin sanal hard disk dosya türü olarak Oracle firmasının da önerdiği varsayılan olarak seçili VDI (VirtualBox Disk Image) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Eğer VirtualBox ile kurduğunuz bir VM’yi daha sonra 3. parti bir sanallaştırma programı ile kullanacaksanız VHD veya VMDK (VMware tarafından kullanılır) seçebilirsiniz.

VDI (VirtualBox Disk Image)

   Adım 6

Host diskinizde VM’nizin nasıl depolanacağını bu pencerede düzenleyebilirsiniz. Fixed Size (Sabit Boyut) seçeneği ile fiziksel diskinizden VM’ye ayrılacak disk alanını tahsis ederek performans artışı elde edebilirsiniz, fakat bu durumda diskinizin depolama kapasitesi azalacağından dolayı Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Ayrılan) seçeneğini seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Fiziksel Disk Üzerine VM'yi Yedekleme

   Adım 7

Sanal makinenin dosyalarının konumunu değiştirmek isterseniz File Location and Size (Dosya Konumu ve Boyutu) penceresinde değiştirebilirsiniz. Ayrıca, burada VirtualBox tarafından otomatik olarak tanımlanan sanal diskin boyutunu arttırabilirsiniz.

Sanal Hard Disk'in Boyutunu Ayarlama

   Adım 8

VirtualBox ile Windows 8.1 kurabilmek için gerekli ayarları yaptıktan sonra ISO dosyasını eklemeniz gerekir. Ayrıca, sanallaştırma özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için ve performansı arttıracak ayarları düzenlemek için VM’nin ayarlarını açınız.

VM'nin Ayarlarını Açma

   Adım 9

Sanal bilgisayarın General (Genel) / Advanced (Gelişmiş) ayarlarında Shared Clipboard (Paylaşılan Pano) ve Drag and Drop (Sürükle ve Bırak) özelliklerini Bidirectional (İki Yönlü) olarak yapılandırınız.

Shared Clipboard ve Drag and Drop Seçeneklerini Etkinleştirme

   Adım 10

System (Sistem) / Motherboard (Anakart) ayarlarında Boot Order (Önyükleme Sırası) listesindeki aygıtlardan Floppy işaretini kaldırınız ve aşağıya ok’a tıklayarak alt sıraya indiriniz.

Önyükleme Sırasını Değiştirme

   Adım 11

Processor (İşlemci) sanal donanımı için host’unuzun destekleyebileceği kadar sanal CPU sayısı belirleyiniz.

Sanal İşlemci Sayısı Yapılandırma

   Adım 12

Display (Görüntü) / Screen (Ekran) aygıtı için daha iyi grafik görüntüleri için 3D Acceleration seçeneğini etkinleştiriniz ve Video Memory (Video Belleği) değerini 256 MB olarak yapılandırınız.

3D Grafik Hızlandırmayı Etkinleştirme

   Adım 13

Sanal PC’nizin performansını arttırmak için Storage (Depolama) aygıtının denetleyicisinin Host I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz.

Host I/O Önbelleğini Etkinleştirme

   Adım 14

Windows8.1.vdi sanal disk dosyasını, bir Solid-State Drive (SSD) olarak yapılandırınız.

Sanal Diski SSD Olarak Yapılandırma

   Adım 15

Optik disk sürücüsünde herhangi bir ISO dosyası olmadığı için Empty (Boş) yazmaktadır. Hazırladığınız sanal makineye Windows 8.1 ISO dosyasını eklemek için CD/DVD ikonuna tıklayınız ve Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makineye Windows 8.1 ISO Dosyası Ekleme

   Adım 16

Varolan bir Windows 8 sisteminin imaj dosyasına sahipseniz onu seçiniz veya bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Windows 8.1 ISO Dosyasını Seçme

   Adım 17

Sanal bilgisayara ISO imajını ekledikten sonra ayarlar penceresini kapatınız.

VM'nin Ayarlarını Kapatma

   Adım 18

Windows 8.1 yüklemesini başlatmak için Start (Başlat) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineyi Çalıştırma

   Adım 19

Sanal PC’nizi çalıştırdıktan sonra Start-Up Disk (Başlangıç Diski) penceresinde ISO dosyasını seçiniz ve Start butonuna tıklayınız.

Başlangıç Diskini Seçme

Windows 8.1 Kurulumu

Sanal bilgisayarınızı ISO imajı ile boot ettikten sonra Windows’un kurulum sihirbazı ile sisteminizi kurmanız gerekir. Kurulum sihirbazını kullanarak fiziksel bir bilgisayar üzerine de kurulum yapabilirsiniz.

   Adım 1

Windows 8 kurulum ekranında sistem dilinizi, zaman diliminizi ve klavye düzeninizi seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Windows 8/8.1 Kurulum Ekranı

   Adım 2

Windows Setup penceresinde Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız.

Windows 8 Kurulumunu Başlatma

   Adım 3

Orijinal bir Windows 8/8.1 ürün anahtarına sahipseniz ilgili lisans anahtarınızı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Ürün Anahtarını Girme

   Adım 4

Windows 8.1 işletim sisteminin lisans anlaşmasını kabul ediniz ve Next’e tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 5

Sanal PC üzerine sıfırdan bir sistem kurulumu yapacağınız için bu pencerede Install Windows Only (Sadece Windows’u Kur) seçeneğine tıklayınız.

Sadece Windows'u Kurma

   Adım 6

Windows’u kurmak istediğiniz diski seçmelisiniz ve yeni bir Partition (Bölüm) oluşturmalısınız. Sanal bilgisayarınıza bir adet disk eklediğiniz için sadece Drive 0 göreceksiniz. Drive 0 üzerinde yeni bir partition oluşturmak için New butonuna tıkladıktan sonra sistem tarafından otomatik olarak ayarlanan disk boyutunu kullanmak için Apply (Uygula) butonuna tıklayınız.

Son olarak, Windows’un sisteminizde ek alanlar oluşturacağına dair bilgi penceresi açıldığında OK’a tıklayınız ve devam ediniz.

Sanal Diski Bölümlendirme

   Adım 7

Yeni oluşturduğunuz disk sürücüsünün bölümünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Drive 0 Partition 2

   Adım 8

Windows sihirbazı, kurulum için dosyaları hazırlıyorken bekleyiniz.

Kurulum İçin Dosyalar Hazırlanıyor

   Adım 9

Windows, zaman sayacı bitiminde bilgisayarınızı yeniden başlatacak.

Sanal Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 10

Sistem, aygıtlarınızı hazırlıyorken bekleyiniz.

Aygıtlar Hazırlanıyor

   Adım 11

Windows 8.1 sisteminin kullanıcı arayüzü ve tema rengi seçimini Personalize (Kişiselleştir) ekranında yapabilirsiniz. PC Name (PC Adı) kısmında guest bilgisayarınıza bir ad yazınız ve Next’e tıklayınız.

PC Adı Yazma

   Adım 12

Sanal sisteminizin ayarlarını hızlıca yapılandırmak için Use Express Settings (Hızlı Ayarları Kullan) butonuna tıklayabilirsiniz ya da Customize (Özelleştir) butonuna tıklayarak sistemin ilgili ayarlarını görüntüleyebilir ve isteğinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Hızlı Ayarları Kullan

   Adım 13

Windows sihirbazı, bir Microsoft hesabı ile oturum açmanızı bildiren pencerede Create a new account (Yeni bir hesap oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Yeni Bir Microsoft Hesabı Oluşturma

   Adım 14

Microsoft hesabı oluşturma ekranında Sign in without a Microsoft account (Bir Microsoft hesabı olmadan oturum aç) seçeneğine tıklayınız.

Microsoft Hesabı Olmadan Oturum Açma

   Adım 15

Kullanıcı adınızı yazınız ve Finish (Bitir) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Kullanıcı Adı Yazma

   Adım 16

Sisteminizin mağaza uygulamaları yükleniyorken bekleyiniz.

Mağazadan Uygulamalar Yükleniyor

   Adım 17

Guest sisteminizin masaüstü ekranı ile karşılaştığınızda başlat menüsünde Bilgisayarım üzerine sağ tuşa ve Properties (Özellikler) tıklayınız.

Windows 8.1 Sistem Özellikleri

Guest Additions (Misafir Eklentileri) Kurulumu

VirtualBox sanallaştırma programı ile yeni bir sanal bilgisayar oluşturduktan sonra, yapılacak ilk iş Guest Additions (Misafir Eklentileri) yüklemektir.

Guest Additions kurulumundan sonra, sanal makineyi full ekran olarak kullanabilirsiniz. Ve ayrıca, USB 3.0 veya USB 3.1 aygıtlarını sorunsuz olarak kullanabilir ve fiziksel bilgisayarınız ile dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle, başlat menüsü üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra Device Manager (Aygıt Yöneticisi) açınız ve sisteminizde kurulu olmayan sürücüleri kontrol ediniz.

Aşağıdaki görüntüdeki gibi bir adet bilinmeyen donanımın sürücüsünün kurulu olmadığını göreceksiniz ve ayrıca Display Adapters (Görüntü Bağdaştırıcıları) altında VirtualBox’ın ekran kartı sürücüsünün uygun olarak kurulmadığını göreceksiniz.

Aygıt Yöneticisini Görüntüleme

   Adım 2

Guest Additions eklentisini yüklemek için, Windows 8.1 VM penceresinde, Devices (Aygıtlar) / Insert Guest Additions CD image seçeneğine tıklayınız.

Guest Additions Kurulumu

   Adım 3

Eğer imaj dosyası sistem tarafından otomatik olarak tanınmazsa, Bilgisayarım’ı açınız ve imaj dosyasının içeriğindeki VBoxWindowsAdditions-amd64.exe tıklayınız. Eğer 32-Bit bir Win8 kuruyorsanız, burada VBoxWindowsAdditions-x86’yı seçmelisiniz.

VBoxWindowsAdditions-amd64

   Adım 4

Oracle VM VirtualBox Guest Additions kurulum penceresinde Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

Misafir Eklentileri Kurulum Sihirbazı

   Adım 5

Kurulum lokasyonunu varsayılan seçenek olarak bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Kurulum Lokasyonunu Varsayılan Olarak Bırakma

   Adım 6

Sanal makine misafir eklentilerini yüklemek için, Install butonuna tıklayınız.

Bileşenleri Seçme

   Adım 7

Windows Security penceresi açıldığında, Always trust software from “Oracle Corporation” (Oracle Şirketinden yazılıma daima güven) seçeneğini işaretleyiniz ve Install butonuna tıklayınız.

Oracle Yazılımına Daima Güven Seçeneğini Onaylama

   Adım 8

Değişikliklerin etkili olması için sanal makinenizi yeniden başlatınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

   Adım 9

Guest sisteminiz yeniden başladığında bu kez Aygıt Yöneticisi’nde tüm sürücülerin kurulu olduğunu görebileceksiniz.

Sanal PC'nin Tüm Sürücülerinin Kurulup Kurulmadığını Kontrol Etme

Ağ ve İnternet Bağlantısını Test Etme

Windows sanal bilgisayarınızı kurduktan sonra yerel ağ ayarlarının uygun olarak çalıştığını denetlemelisiniz. VM oluşturma sihirbazında ağ bağdaştırıcı türü için varsayılan olarak NAT seçilidir. Eğer yerel ağınızda kullandığınız bir ADSL modem veya Router üzerinden otomatik IP adresi almak istiyorsanız, Bridge modu kullanabilirsiniz.

   Adım 1

Guest makinenizde CMD komut istemini açınız ve ping 8.8.8.8 komutunu kullanarak Google sunucularına ping atınız ve İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

Google Sunucularına Ping Atarak İnternet Bağlantısını Test Etme

   Adım 2

Ping testi başarılı ise, web tarayıcı üzerinden Google websitesini ziyaret ediniz.

Web Tarayıcı Üzerinden Google Anasayfasını Ziyaret Etme

Shared Folder Yapılandırma

Windows 8/8.1 VM üzerinde Shared Folder (Paylaşılan Klasör) oluşturarak host ile daha kolay dosya transferi yöntemi sağlayabilirsiniz.

   Adım 1

Guest makine üzerinde Devices (Aygıtlar) / Shared Folders / Shared Folder Settings seçeneğine tıklayınız.

Shared Folder Yapılandırma

   Adım 2

Shared Folders ayarlarını açtıktan sonra Add (Ekle) butonuna tıklayınız ve Add Share (Paylaşım Ekle) penceresini açınız. Host bilgisayarınız üzerinde öncelikle VM ile ortak kullanacağınız bir klasör oluşturunuz ve Folder Path (Klasör Yolu) kısmında klasörün konumunu ekleyiniz.

Auto-mount ve Make-Permanent seçeneklerini etkinleştirerek ortak klasörü VM’de ağ sürücüsü olarak yapılandırınız.

Host ile VM Arasında Paylaşılan Klasörü Belirleme

   Adım 3

Bilgisayarım’ı görüntülediğinizde paylaşılan klasörün ağ konumlarına eklendiğini görebilirsiniz.

Bilgisayarım Üzerinden Ortak Klasörü Kontrol Etme

   Adım 4

Aynı şekilde, network (ağ) üzerine tıkladıktan sonra Bilgisayar altında VBOXSVR içeriğini görüntülediğinizde Shared Folder görebilirsiniz.

Network Üzerinden Ortak Klasörü Kontrol Etme

VM’de USB Flash Bellek Kullanımı

VM’nizde bir USB bellek veya portable bir depolama sürücüsü kullanabilmek için VirtualBox’ın USB donanımını etkinleştirmeniz gerekir.

   Adım 1

Öncelikle, USB aygıtınızı host makinenize takınız ve Bilgisayarım üzerinde aygıtın bağlanıp bağlanmadığını kontrol ediniz.

Host Bilgisayara USB Flash Bellek Takma

   Adım 2

VirtualBox üzerinde Devices / USB / Kingston DataTraveler (USB Aygıtınızın Adı) seçeneğine tıklayınız.

Sanal Makinede USB Aygıtını Etkinleştirme

   Adım 3

Host üzerinde takılı olan USB bellek, otomatik olarak sanal bilgisayara bağlantı sağlayacaktır.

Sanal PC'de Flash Belleği Kontrol Etme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

VirtualBox Version
YouTube Video
Slayt
6

 

   İlgili Yazılar


VirtualBox Güncelleme
VirtualBox ile Windows 10 Kurulumu
♦ Ubuntu Üzerine VirtualBox Kurulumu
VirtualBox ile Windows 7 Kurulumu
♦ Hyper-V Üzerinde Windows 7 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: