VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

Bu yazımızda, Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programı üzerinde bir sanal makine için Clone nasıl kullanılır inceleyeceğiz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Üzerinde Clone (Klon) Nasıl Alınır?

Oracle VM sanallaştırma programını kullanırken bir sanal makineyi Clone işlemi ile çoğaltarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Clone almadan önce, sanal makinenin sistemini düzgünce yapılandırmanız gerekir ve daha sonra Clone işlemi ile birden fazla VM oluşturabilirsiniz. VirtualBox’ta yeni bir sanal makine kurarak yeni bir işletim sistemi yüklemek yerine, bir işletim sistemini Clone (Klonlamak) ile kolayca çoğaltabilirsiniz.

Bir VM’yi klonladıktan sonra, kullanıcı hesabında SID numarası çakışması olabilir. Dolayısıyla, varolan kullanıcıyı silmeniz ve tekrar yeni bir hesap oluşturmanız gerekebilir. Eğer SID numarasının otomatik olarak değişmesini istiyorsanız, Windows işletim sisteminde Sysprep işlemini uygulamanız gerekir ve daha sonra Clone yaparak bu VM’yi çoğaltabilirsiniz.

VirtualBox üzerinde kurulu olan bir VM’yi klonlamak birkaç adımdan oluşur. Klonlama yaparken diskinizde yeterli hafıza olduğunuzdan emin olunuz.

NOT: Bu yazıdaki adımları takip ederek Oracle VM VBox 6.0.10 sürümü üzerinde de Clone özelliğini kullanabilirsiniz.

VirtuaBox Üzerinde Bir VM Kopyalama/Çoğaltma

VirtualBox’ta kullandığınız sanal makineleri kopyalamak veya çoğaltmak için Clone işlemini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir VM’yi kopyalamak için, VM’nin kurulu olduğu lokasyondaki dosyaları kopyaladıktan sonra başka bir konuma yapıştırarakta çoğaltabilirsiniz.

Sanal makinenin klon ile yedeğini almak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Oracle VM VBox programını açınız ve kurulu olan bir sanal makine üzerinde Sağ Tuş / Clone seçeneğine tıklayınız.

Windows 7 VM Clone Özelliği

   Adım 2

Klonlanacak makine için bir isim yazınız ve Reinitialize the MAC address of all network cards (Tüm ağ kartlarının MAC adreslerini sıfırla) seçeneğini işaretleyerek Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Reinitialize the MAC address of all network cards nedir?

Bir network üzerinde aynı MAC adresine sahip iki bilgisayar kesinlikle olamaz. Dolayısıyla bir sanal ortam üzerinde de bu durum geçerlidir. Bir sanal makineyi klonlarken, MAC adresinin yenilenmesini sağlamak için Reinitialize the MAC address of all network cards seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

VirtualBox'ta Yeni Makine Adı

   Adım 3

VirtualBox’ta iki adet Clone tipi vardır. Bunlar;

 1. Full Clone (Tam Klon)
 2. Linked Clone (Linkli/Bağımlı Klon)

Full Clone: Klonlanan sanal makine ana makineden etkilenmez. Örneğin, Windows 7 VM’yi Full Clone yaptınız ve daha sonra ana makineyi sildiğinizde, klonlanan sanal makine silinmeyecektir.

Linked Clone: Klonlanan makine, ana makineden etkilenir. Yukarıda verilen örnekten yola çıkarak, klonlanan VM silindiğinde ana makine de silinecektir.

Aşağıdaki görüntüdeki gibi Full Clone (Tam Klon) seçeneğini seçiniz ve Clone butonuna tıklayınız.

Full Clone

   Adım 4

VirtualBox üzerinde VM klonlanırken bekleyiniz…

Sanal Makine Klonlanıyor

   Adım 5

Sanal makine clone alma başarıyla tamamlandıktan sonra, ana VM ile klonlanan VM arasındaki MAC adreslerini kontrol edelim.

Windows 7 Clone ayarlarını açınız ve sol panelden Network (Ağ) tıklayınız ve sağ panelden Adapter 1 kısmından MAC adresini inceleyiniz.

MAC Adresini Kontrol Etme

   Adım 6

Windows 7 VM ayarlarını açınız ve aynı şekilde MAC adresini kontrol ettiğinizde, MAC adresinin değiştiğini aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

MAC Adresini Değiştirme

   Adım 7

Son olarak, klonlanan VM çalıştırıldığında başarılı olarak çalıştığını aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

Sanal Makine Çoğaltıldı

Sanal Makine’de Clone Kullanımı ⇒ Video

Sanal makine kopyalama veya çoğaltma işlemi için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz


Bu yazımızda, Oracle sanallaştırma programı üzerinde varolan bir sanal makineyi Clone alma işlemi ile çoğalttık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VirtualBox Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 7 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 İnternet Bağlantısı
Windows Protection Error Hatası Çözümü

2 Comments

 1. Avatar for gökhan gökhan 26 Temmuz 2020

  Faydalı bir paylaşım işime yaradı, teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Avatar for Tolga Bagci Tolga Bagci 26 Temmuz 2020

   Rica ederim, faydalı olmasına sevindim.

   Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: