Ubuntu Üzerinde GNS3 Kurulumu

GNS3 ağ simülatör programı Windows işletim sistemleri üzerine kurulabildiği gibi, Linux tabanlı sistemler üzerine kolayca indirilebilir, kurulabilir ve kullanılabilir.

Ubuntu Üzerinde GNS3 Kurulumu

Ubuntu 20.10 Üzerinde GNS3 2.2.18 Nasıl Kurulur?

GNS3 (Graphical Network Simulator 3) programı ile daha spesifik ağ topolojileri oluşturabilir ve Cisco Router, Switch gibi ağ ürünlerini satın almaya ihtiyaç duymadan bu cihazları sanal olarak bilgisayarınızda GNS3 ile çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

GNS3 ağ simülator programını daha önce Windows işletim sistemi üzerinde de kurulumunu gerçekleştirmiştik. GNS3’ü Windows platformunda kurarken grafiksel adımlar ile ilerlemekteyiz.

Ubuntu işletim sistemi üzerinde ise uygulamalar genellikle terminal kullanılarak kurulmaktadır. Linux sistemlerinde bir programa ait repo adreslerini tanımlamanız gerekir. Ve dolayısıyla, bazen bir program kurmak zaman alabilir ve karmaşık olabilir.

GNS3, Cisco Packet Tracer programına göre daha spesifiktir ve dolayısıyla bu simülatör programını kullanıcılar daha fazla tercih etmektedirler.

GNS3, sürekli güncelleştirilen bir ağ simülatör programıdır ve en güncel sürümü 2.2.18’dir. Önceki yazılarımızda, diğer Linux sistemler ve Windows 10 üzerine kurulum yaptık;

GNS3 Kurulumu ve Kullanımı

Linux/Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla) dağıtımınıza sorunsuz bir şekilde Cisco simülatörü yazılımını kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Ubuntu masaüstünde Ctrl + Alt + T tuşlarına birlikte basarak Terminal’i açınız. GNS3’ü Repository’e eklemek için Terminal’de aşağıdaki komutu yazınız ve Enter tuşuna basınız.

sudo add-apt-repository ppa:gns3/ppa

GNS3 Repo Adresini Ekleme

   Adım 2

GNS3 yazılımının repo adresini eklemek için sisteminizin Root parolasını giriniz ve ardından Enter tuşuna basınız. Eğer bu işlemi iptal etmek istiyorsanız terminalde de görebileceğiniz gibi Ctrl + C tuşlarına birlikte basınız.

Root Parolasını Yazma

   Adım 3

Linux/Ubuntu sisteminizde kurulu olan programların güncel sürümlerini kontrol etmek için sudo apt-get update komutunu yazınız ve Enter’a basınız.

sudo apt update

Paket Listesini Güncelleme

   Adım 4

Kurulu programların sürümleri kontrol edildikten sonra, hangi programların yükseltileceğini görebilmek için apt list –upgradable komutunu yürütünüz. Eğer hemen güncelleme işlemine devam etmek istiyorsanız, sudo apt upgrade komutunu yürütünüz.

Aşağıdaki görüntüde görebileceğiniz gibi güncelleme sırasında arkaplanda çalışan bazı servisler işlemi engellemektedir. Sisteminizdeki çakışan servislerin yani process’lerin ID numaralarını aşağıdaki gibi kontrol ediniz ve ardından bu process sonlandırmak için terminalde sudo kill -9 (Process ID) komutunu yürütünüz.

sudo apt upgrade
sudo kill -9

Çakışan Servisleri Sonlandırma

   Adım 5

Sudo apt upgrade komutunu tekrar uyguladığınızda, “dpkg was interrupted” hatasını alıyorsanız terminalde de belirtildiği gibi “sudo dpkg –configure -a” komutunu yürütünüz. Ardından, tekrar güncellemeyi başlatınız.

sudo dpkg --configure -a

Dpkg Hatasını Giderme

   Adım 6

Gerekli komutları uyguladıktan sonra artık sisteminizde çalışan uygulamaların güncellenmesini başlatmak için aşağıdaki gibi Y tuşuna ve ardından Enter’a basınız.

Paketlerin Güncellemesini Onaylama

   Adım 7

Güncelleme süresi Ubuntu dağıtımınıza ve kurulu olan uygulamalara göre değişkenlik gösterebilir. Bu işlemi tamamladıktan sonra artık GNS3 simülatör yazılımını kurmak için terminalde “sudo apt install gns3-server gns3-gui” komutunu yürütünüz.

sudo apt install gns3-server gns3-gui

Cisco Simülatör Kurulumunu Başlatma

   Adım 8

Simülatör programının Ubuntu üzerinde uygun olarak çalışabilirliği gerekli bağımlı paketler kurulacaktır. Terminalde belirtilen tüm paketlerin kurulmasını onaylamak için Y ve ardından Enter’a basınız.

Paketlerin Kurulumunu Onaylama

   Adım 9

GNS3 için bağımlı paketler İnternet üzerinden indirileceği için bağlantınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Kurulumun son aşamasında yani Wireshark programı kurulurken Configuring ubridge penceresi ile karşılaştığınızda non-superusers grubuna üye kullanıcıların bu yazılımı çalıştırabilmesine izin vermek için Yes seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Non-superusers İzin Ayarları

   Adım 10

Aynı şekilde, non-superusers grubuna üye kullanıcıların Wireshark programı ile ağ üzerinde paket analizi yapabilmesine izin vermek için Yes seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Non-superusers İzin Ayarları

   Adım 11

GNS3 kurulumunu başarıyla tamamladıktan sonra uygulamalar panelinden programı çalıştırınız.

Programı Çalıştırma

   Adım 12

GNS3 simülatörünü çalıştırdıktan sonra, karşınıza Setup Wizard penceresi çıkacaktır. Bu pencereyi kapatabilirsiniz veya localhost ayarlarını görüntülemek ve doğrulamak için devam edebilirsiniz.

Setup Wizard penceresinde, “Run appliances on my local computer” seçeneğini seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Run appliances on my local computer

   Adım 13

Local server configuration penceresinde varsayılan ayarları değiştirmeden devam ediniz. Eğer sisteminizde GNS3 ile çakışabilecek başka bir uygulama varsa Port kısmından başka bir değer belirleyiniz.

Yerel Sunucu Yapılandırması

   Adım 14

Local server status penceresinde, Localhost servisinin başka bir uygulama ile çakışmadığını ve sorunsuz olarak çalıştığını görebilirsiniz. Servis doğrulama penceresinde Next’e tıklayarak devam ediniz.

Yerel Sunucu Durumunu Görüntüleme

   Adım 15

Summary penceresi size GNS3 simülatör yazılımının Local olarak çalıştığını göstermektedir. Bu pencereyi Finish’e tıklayarak kapatınız ve bir sonraki adıma geçiniz.

Özet Penceresindeki Bilgileri Kontrol Etme

   Adım 16

Şimdi, Cisco simülatör programına bir Router IOS imajı eklemeniz ve test etmeniz gerekmektedir. Programa yeni bir IOS eklemek için menüden, File / Preferences konumuna gidiniz.

Router IOS İmajı Ekleme

   Adım 17

Dynamips / IOS Router sekmesine ve ardından New butonuna tıklayınız.

Dynamips / IOS Router

   Adım 18

New IOS Router Template penceresinde, IOS imajının konumunu belirtmek için Browse butonuna tıklayınız.

New IOS Router Template

   Adım 19

Masaüstünüzde veya belgelerim konumuna indirdiğiniz “c7200-adventerprisek9-mz.152-4.M7.bin” dosyasını seçiniz ve Open butonuna tıklayarak IOS imajını ekleyiniz.

IOS İmajını Seçme

   Adım 20

Would you like to decompress this IOS image sorusuna Yes yanıtını veriniz ve devam ediniz.

IOS Dosyasını Ayıklama

   Adım 21

Router 7200 imajını seçtikten sonra Next’e tıklayınız.

Router 7200

   Adım 22

Name and Platform penceresinde eklediğiniz aygıtın adını değiştirebilir ve platform türünü yapılandırabilirsiniz. Buradaki ayarları varsayılan olarak bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Name and Platform

   Adım 23

Memory penceresinde, çalıştıracağınız Router cihazının belleğini arttırabilir veya düşürebilirsiniz. Eğer yüksek performanslı bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara sahipseniz biraz daha bellek arttırımı yapabilirsiniz.

Router'ın Bellek Yapılandırması

   Adım 24

Network Adapters penceresinde ise Router’ın slotlarına FastEthernet, GigabitEthernet veya Serial Interface ekleyebilirsiniz yada varsayılan olarak yalnızca C7200-IO-FE (FastEthernet) ağ kartını kullanabilirsiniz.

Yönlendiriciye Ağ Kartı Ekleme

   Adım 25

Idle-PC penceresinde, Router veya Switch ağ cihazlarının bilgisayarınızın işlemcisini %100 kullanmasını önlemek için otomatik olarak bir değer belirlemek için Idle-PC Finder butonuna tıklayınız.

Idle-PC Değeri Belirleme

   Adım 26

Idle-PC değeri belirlerken aşağıdaki hatayı alırsanız, yalnızca OK’a tıklayınız ve bir değer belirlemeden IOS eklemeye devam ediniz.

Error: Could not send Dynamips command 'vm get_status "AUTOIDLEPC"' to localhost:54121: Connection lost, process running: False

NOT: Yukarıda belirtilen hata, GNS3 yazılımının Ubuntu 64-Bit üzerinde Dynamips uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır.

Error: Could not send Dynamips command 'vm get_status "AUTOIDLEPC"' to localhost:54121: Connection lost, process running: False

   Adım 27

IOS ekleme penceresini kapatınız.

Pencereyi Kapatma

   Adım 28

Şimdi, yeni bir proje oluşturmak için File / New Blank Project seçeneğine tıklayınız veya daha hızlı bir işlem için CTRL + N tuşlarına birlikte basınız.

Yeni Bir Proje Oluşturma

   Adım 29

Oluşturacağınız ağ projeleri için hatırlayabileceğiniz dosya isimleri belirleyiniz. Eğer test amaçlı yeni projeler oluşturursanız daha sonra onları silerek bilgisayarınızın diskinde boş alan oluşturabilirsiniz.

Proje Adını ve Konumunu Yapılandırma

   Adım 30

Eklediğiniz Router’ı çalıştırmak istediğinizde bu kez aşağıdaki hatayı alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu hatalar Ubuntu Dynamips hatasından kaynaklanmaktadır. Daha eski dağıtımlarda böyle hatalar ile karşılaşmıyorduk, fakat bu hatayı yeni sürümlerde giderebilmeniz için yeni sürümleri beklemenize gerek kalmadan çözümü sizler için paylaştık.

Dynamips hypervisor process has stopped, return code: -11
C7200 'Ghost': generic_nvram_extract_config: Unknown error -61605

Dynamips hypervisor process has stopped, return code: -11 C7200 'Ghost': generic_nvram_extract_config: Unknown error -61605

   Adım 31

Ubuntu Dynamips hatasını gidermek için masaüstünde veya başka bir konumda terminali açınız ve ardından 32 Bit mimariyi sisteminizde etkinleştirmek için “sudo dpkg –add-architecture i386” komutunu yürütünüz.

sudo dpkg --add-architecture i386

32 Bit Mimariyi Etkinleştirme

   Adım 32

32 Bit mimariyi etkinleştirdikten sonra terminalde “sudo apt install libc6-dev-i386” komutunu yürütünüz ve ek paketlerin kurulumunu onaylamak için Y tuşuna ve ardından Enter’a basınız.

sudo apt install libc6-dev-i386

Libc6-dev-i386 Paketinin Kurulması

   Adım 33

Aynı şekilde, Dynamips hatasını gidermek için başka ek paketleri de kurmak için “sudo apt install libelf-dev:i386 libpcap0.8-dev:i386” komutunu yürütünüz.

sudo apt install libelf-dev:i386 libpcap0.8-dev:i386

Libelf-dev:i386 ve Libpcap0.8-dev:i386 Paketlerinin Kurulması

   Adım 34

GNS3 için 32 Bit mimarinin ihtiyaç duyduğu bağımlı paketleri kurduktan sonra, Dynamips’in sorunsuz çalışabilmesini sağlamak için i386 paketini indirip kurmanız gerekir. Dynamips i386 paketini indirmek ve kurmak için aşağıdaki komutları yürütünüz.

wget http://ppa.launchpad.net/gns3/ppa/ubuntu/pool/main/d/dynamips/dynamips_0.2.21-1~eoan1_i386.deb
sudo dpkg -i dynamips_0.2.21-1~eoan1_i386.deb

NOT: Ubuntu’nun yeni sürümünde Cisco sınavlarına hazırlanan kullanıcıların yaygın olarak kullandığı simülatör programında sıkça karşılaşılan bir hatayı giderdik. Bu hatayı giderebilmek için iki iş günü zaman sarfettik. Lütfen içeriğimizi taklit etmeyiniz ve kaynak olarak göstermekten çekinmeyiniz.

Dynamips 32 Bit Sürümünü İndirme ve Kurma

   Adım 35

Dynamips 32 Bit kurulumunu tamamladıktan sonra, tekrar GNS3’ü açınız ve yeni bir proje oluşturunuz ve çalışma alanına eklediğiniz Router’ı ekleyiniz ve onu çalıştırınız.

Yönlendiriciyi Çalıştırma ve Kontrol Etme

   Adım 36

Topology Summary kısmında da gördüğünüz gibi Router sorunsuz olarak çalışmaya başladı.

Topoloji Özet Sekmesini İnceleme

   Adım 37

Router’ın üzerine çift tıklayarak CLI komut istemini açınız ve onu test etmek için basit bir komut olan “show version” komutunu yürütünüz.

Router CLI Komut İstemi

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

GNS3
Ubuntu
YouTube Video
Slayt
0.8.7
17.10
0.8.7
18.04
1.5
16.10
2.0
17.04
2.0
17.04
2.1
17.10
2.2
20.10

   Son Söz


Bu yazımızda, Linux/Ubuntu üzerinde adım adım GNS3 nasıl kurulur inceledik. Ve son olarak, Ubuntu üzerinde Cisco Router veya Switch kullanımı için bir adet Cisco IOS imajı ekledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


macOS Üzerine GNS3 Kurulumu
RIP Yapılandırma
RIP Version 2 Yapılandırma
EIGRP Yapılandırma
OSPF Yapılandırma

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: