Ubuntu Üzerinde Cisco Packet Tracer Kurulumu

Bu yazımızda, en popüler ve en yaygın kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’nun son sürümü (20.10) üzerinde Cisco Packet Tracer 8.0 simülatör yazılımını kuracağız.

Ubuntu Üzerinde Cisco Packet Tracer Kurulumu

Ubuntu 20.10 Üzerine Packet Tracer 8.0 Kurulumu

Cisco sınavlarına hazırlanan kişi veya kişiler başlangıç olarak Packet Tracer (PT) tercih ederler. Ve bu yazılımı Windows, Linux, macOS sistemlerine yükleyerek ağ tasarımları yapmaya başlarlar. Her ne kadar bir Windows işletim sistemi üzerinde PT yazılımını kurmak kolay olsa da bu Linux sistemlerde söz konusu olmayabiliyor.

Bir Ubuntu sisteme Packet Tracer kurmak ve çalıştırabilmek için az da olsa temel terminal komutlarına hakim olmalısınız. Çünkü, Linux’te bir program kurarken ek bağımlı paketleri de kurmanız gerekebiliyor.

Linux bilgisayarınıza ve sanal makinenize PT’yi kurmak ve çalıştırmak kolay ve basit adımlardan oluşur. Eğer PT’yi daha önce PC’nize indirmediyseniz, ya Netacad‘ten ya da direk olarak buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Packet Tracer’ın 7.1 gibi daha eski sürümlerinin setup dosyalarının uzantısı tar.gz uzantılıydı. Setup dosyasının uzantısı 7.2 sürümünde .run olarak değiştirildi. Şimdiki son sürümünde (8.0) ise artık setup dosyası .deb uzantılı olarak yayınlanmaktadır.

Packet Tracer 8 sürümü, fiziksel görünüm deneyimine sahip ağ cihazlarını kablolama yeteneği ve proje üzerindeki ağ cihazlarını host makineden izleyebilmek ve yönetebilmek için ağ denetleyicisi özelliklerine sahiptir.

Şimdi, Ubuntu bilgisayarınıza adım adım Cisco ağ simülatör yazılımını kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Ubuntu bilgisayarınıza indirdiğiniz deb uzantılı PT kurulum dosyasını sisteminize kurmak için öncelikle CTRL + Alt + T tuşlarına birlikte basarak terminali açınız ve ardından “sudo dpkg -i PacketTracer_800_amd64_build212_final.deb” komutunu yürütünüz.

sudo dpkg -i PacketTracer_800_amd64_build212_final.deb

sudo dpkg -i PacketTracer_800_amd64_build212_final.deb

   Adım 2

Configuring Packet Tracer penceresinde yazılımın lisans anlaşmasını kabul etmek için Enter tuşuna basınız. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz lisans anlaşmasında belirtilen Cisco’nun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazılım Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 3

Yazılım lisans anlaşmasını onayladıktan sonra EULA şartlarını kabul etmek için Yes seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

EULA Lisans Şartlarını Kabul Etme

   Adım 4

Linux sistemlerde Deb uzantılı dosyalar dpkg komutu ile arşivden çıkarılıp kurulmaktadır. Packet Tracer’ın kurulum dosyasını ayıklarken aşağıdaki gibi gerekli bağımlı paketlerin kurulu olmadığını görürseniz, terminalde “sudo apt install -f” komutunu yürüterek libgl1-mesa-glx veya libxcb-xinerama0-dev gibi gerekli paketlerin İnternet üzerinden indirilip kurulmasını onaylamak için Y ve ardından Enter’a basınız.

sudo apt install -f

sudo apt install -f

   Adım 5

Packet Tracer 8.0 için gerekli paketler Linux sunucularından indirilip sisteminize kurulduktan sonra, terminalde packettracer komutunu yürüterek simülatör yazılımını çalıştırınız.

packettracer

Terminalden Programı Başlatma

   Adım 6

PT sorunsuz bir şekilde açıldığında multi-user uyarısı ile karşılaştığınızda Yes butonuna tıklayarak devam ediniz.

Multi-User Onayı

   Adım 7

Packet Tracer üzerinde 3 proje kayıt hakkından daha fazla işlem yapacaksınız Netacad hesabınızı yazmanız ve oturum açmanız gerekir. Eğer Netacad hesabınız yoksa, Sign Up seçeneğine tıklayınız ve ücretsiz bir hesap oluşturunuz.

Ya da yalnızca test amaçlı olarak misafir girişi yapmak için Continue as a Guest butonuna tıklayınız.

Programa Misafir Olarak Giriş Yapma

   Adım 8

Misafir girişi butonuna tıklar tıklamaz Ubuntu sisteminizde varsayılan olarak kurulu web tarayıcısı açılacaktır. Tarayıcınızı kapatınız ve programın açılması için oturum penceresindeki 10 saniyelik zamanlayıcının tamamlanmasını bekledikten sonra, Confirm Guest butonuna tıklayınız.

Misafir Oturumunu Onaylama

   Adım 9

Packet Tracer’ın son sürümünü kurduğunuzu doğrulamak için Help / About seçeneğine tıklayarak versiyon numarasını kontrol ediniz.

Programın Yeni Sürümünü Kontrol Etme

   Adım 10

Son olarak, Ubuntu üzerinde uygulamalarda PT’nin kısayolu oluşturulup oluşturulmadığını kontrol ediniz.

Uygulamalar Ekranındaki Kısayolun Görünümü

   Adım 11

Ubuntu 20.10 sisteminizde simulatör yazılımınız için bir masaüstü kısayolu oluşturmak için terminalde aşağıdaki komutu yürütünüz ve cisco-pt.desktop dosyası üzerinde Allow Launching tıklayınız.

Allow Launching

   Video

Ubuntu 19.10’da PT 7.2 Kurulumu

Cisco, 11 Eylül 2019’da ağ simülatör yazılımının son sürümünü (7.2.2) kullanıcıları için yayınladı. Ubuntu 19.10, 17 Ekim 2019 tarihinde piyasa sürüldü. Ayrıca Linux 5.3 kernelini, GCC 9, Python 3.7, OpenJDK 11, Messa 19.2 ve Golang 1.12 gibi bazı yazılımların yeni sürümlerini içerir.

Networking Academy, kullanıcılarına Linux sistemlerde daha kolay kurulum yapmalarına kolaylık sağlamak açısından bir GUI setup arayüzü yapılandırdı. Fakat, yine de bir Linux sistemde kurulum yapmak bağımlı paketler gerektirmektedir.

Ubuntu Eoan Ermine’nin başlıca temel özellikleri ise şunlardır;

 1. LZ4 Sıkıştırma ile Daha Hızlı Boot Süresi
 2. ZFS Desteği
 3. ISO İçerisinde NVIDIA Ekran Kartı Sürücüleri
 4. GNOME 3.34 Versiyonu Gelen ile Görsel Görünüm Değişiklikleri
 5. Dark (Koyu) ve Light (Parlak) Tema Desteği
 6. 32-Bit Desteği Uzatıldı

Cisco Packet Tracer 7.2.2 için başlıca geliştirmeler ise şunlardır;

 1. PT 7.2.2 Sürümü İçin Java Bağımlılıkları Kaldırıldı
 2. JAVA Kurmadan Packet Tracer Skills Assessment (PTSA) ve Packet Tracer Media Objects (PTMO) Kullanılabilir

   Adım 1

Packet Tracer.run kurmak için önce terminali açınız ve chmod komutu ile dosyanın iznini aşağıdaki gibi değiştiriniz. Daha sonra, ./PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run komutu ile kurulum işlemini başlatınız.

chmod +x PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run
./PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run

./PacketTracer-7.2.2-ubuntu-setup.run

   Adım 2

PT Setup Wizard penceresi açıldığında kuruluma başlamak için Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Packet Tracer Kurulum Sihirbazı

   Adım 3

Installation Folder (Kurulum Klasörü) penceresinde, varsayılan olarak seçili olan /opt/pt/ konumunu değiştirmeden devam ediniz.

Kurulum Klasörünü Seçme

   Adım 4

License Agreement (Lisans Anlaşması) penceresinde, PT lisansını kabul ederek Next butonuna tıklayınız.

PT Lisans Anlaşması

   Adım 5

Ready to Install (Kuruluma Hazır) penceresinde, kurulum için 307.58 MB disk alanının kullanılacağını onaylamak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Kurulumu Başlatma

   Adım 6

Install butonuna tıklar tıklamaz sudo hesabınız için yetkili parolası istenecektir. Burada sudo hesabınız için root parolanızı yazınız ve OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Authentication Required

   Adım 7

Packet Tracer için gerekli dosyalar kopyalanırken bekleyiniz.

Installing Component Core

   Adım 8

Wizard, kurulumu tamamladıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayarak programı çalıştırınız.

Kurulum Tamamlandı

   Adım 9

Terminal’de packettracer komutunu uygulayarak simülatörü açmaya çalıştığınızda bir hata alacaksınız. Bu hatanın sebebi ise Linux sisteminizde kurulu olmayan bağımlı paketlerdir.

Packet Tracer için olmazsa olmaz paketlerden biride Libpng’dir. Şimdi, Libpng’yi indirmek ve kurmak için aşağıdaki komutları terminalde çalıştırınız.

wget https://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb
sudo dpkg -i libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb

Eğer aşağıdaki görüntüdeki gibi bir multiarch paketinin de kurulu olması gerektiğini görürseniz, o paketide kurmanız gerekecektir. Ubuntu’da Multiarch paketini kurmak için bir sonraki adıma geçiniz.

Libpng İndirme ve Kurma

   Adım 10

Terminal ile multiarch paketini indirip kurmak için alttaki komutları uygulayınız.

wget https://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/g/glibc/multiarch-support_2.29-0ubuntu2_amd64.deb
sudo dpkg -i multiarch-support_2.29-0ubuntu2_amd64.deb

Multiarch-Support İndirme ve Kurma

   Adım 11

Bu kez de “unable to install new version of ‘/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpng12.so.0’: No such file or directory” hatası ile karşılaşırsanız, deb paketini klasöre ayıklamanız ve ilgili paketi /opt/pt/bin/ konumuna kopyalamanız gerekecektir.

libpng12.so.0 dosyasını kopyalamak için;

mkdir cpt; dpkg -x libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb ./cpt
cp ./cpt/lib/x86_64-linux-gnu/libpng12.so.0 /opt/pt/bin/

unable to install new version of '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpng12.so.0': No such file or directory

   Adım 12

libpng12.so.0 hatasını giderdikten sonra, terminalde tekrar komutunu çalıştırınız ve yüklemeyi tamamlayınız. Daha sonra programın çalışabilirliğini test etmek için packettracer komutunu uygulayınız ve kontrol ediniz.

Gerekli paketleri kurduktan sonra Packet Tracer aşağıdaki gibi sorunsuzca çalışacaktır!

Packet Tracer'ı Çalıştırma

   Adım 13

Eğer bir Netacad hesabınız varsa bilgilerinizi bu pencerede girebilir ve oturum açabilirsiniz. Aksi takdirde programa misafir girişi yapmak için Guest Login butonuna tıklayabilirsiniz.

Guest Login butonuna tıkladıktan sonra 15 saniyelik bir zamanlayıcıdan sonra oturumu onaylamak için Confirm Guest butonuna tıklamalısınız.

Cisco Oturum Açma Penceresi

   Adım 14

Cisco Packet Tracer yazılımını başarıyla kurduktan sonra, Help / About kısmından versiyonunu kontrol edebilirsiniz.

Packet Tracer Çalışma Ortamı

Masaüstü Kısayolu Oluşturma

Ubuntu’ya PT kurduktan sonra, otomatik olarak programın bir kısayolu oluşturulmadığı için bu işlemi manuel yapmak zorundasınız.

Packet Tracer için masaüstü kısayolu oluşturmak için terminalde aşağıdaki komutları uygulayınız.

Son olarak, Ubuntu 19.10’da artık bir kısayolun çalışmasına izin vermek için dosyanın üzerine sağ tuş tıklayarak Allow Launching seçeneğine tıklamanız gerekir.

cp /opt/pt/bin/Cisco-PacketTracer.desktop /home/user/Desktop/
chmod +x Cisco-PacketTracer.desktop

Ubuntu'da Packet Tracer İçin Masaüstü Kısayolu Oluşturma

   Video

Linux bilgisayarınıza adım adım Packet Tracer kurmak ve çalıştırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Ubuntu 18.10 Üzerinde PT 7.2.1 Kurulumu

Ubuntu’nun Cosmic Cuttlefish kod adlı 18.10 sürümü 18 Ekim 2019’da piyasaya sürüldü. Packet Tracer’ın 7.2.1 sürümü ise 28 Aralık 2018’de bir bakım sürümü olarak yayınlandı.

Eğer Ubuntu’nun 18.04 veya 18.10 üzerine PT’yi kurmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

   Adım 1

Ubuntu masaüstünde CTRL + Alt + T’ye basarak Terminal’i açınız ve Packet Tracer.tar dosyasını klasöre ayıklamak için aşağıdaki komutları uygulayınız.

mkdir CPT72
tar -xvzf Packet\ Tracer\ 7.2.1\ for\ Linux\ 64\ bit.tar.gz -C CPT72

tar -xvzf Packet\ Tracer\ 7.2.1\ for\ Linux\ 64\ bit.tar.gz -C CPT72

   Adım 2

Kurulum dosyalarını klasöre ayıkladıktan sonra yüklemeyi başlatmak için CPT72 klasöründeki install dosyasını aşağıdaki komut ile çalıştırınız. Ardından, yüklemeyi tamamlamak için Enter tuşuna basarak ve devam ediniz.

./install

./install

   Adım 3

Cisco simulator’u yükledikten sonra programı çalıştırmak için bir sonraki adıma geçiniz.

Cisco Simülatör Kurulumu Tamamlandı

   Adım 4

Kurulum lokasyonuna gitmek için terminal’de cd /opt/pt/bin/ komutunu uygulayınız ve ardından programı çalıştırmak için ./PacketTracer7 komutunu uygulayınız.

Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi Packet Tracer çalışmadı. Düzgün olarak çalışması için libpng12’yi kurmanız gerekiyor.

libpng12 Hatası

   Adım 5

Google arama kutusuna libpng12 yazınız ve debian websitesini ziyaret ederek libpng12’yi bilgisayarınıza indiriniz.

Libpng12 İndirme

   Adım 6

İndirdiğiniz deb uzantılı dosya üzerine çift tıklayınız ve Libpng12’yi kurmak için aşağıdaki gibi Install butonuna tıklayınız.

Libpng Kurulumu

   Adım 7

Gerekli paketi kurduktan sonra, tekrar yazılımı çalıştırmak için ./PacketTracer7 komutunu uygulayınız. Ve aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi programın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

PT Çalışıyor

   Adım 8

Packet Tracer 7.2.1’yi çalıştırdıktan sonra programa misafir girişi yapmak için Guest Login butonuna tıklayınız.

Guest Login

   Adım 9

Misafir girişini onaylamak için Confirm Guest’e tıklayınız.

Confirm Guest

   Adım 10

PT 7.2.1 sorunsuzca çalışıyor!!!

PT 7.2.1

   Adım 11

Packet Tracer’ın sürümünü Help / About kısmından kontrol edebilirsiniz.

Programın Versiyonunu Kontrol Etme

Masaüstü Kısayolu Yapma

Windows işletim sisteminde bir program kurduğunuz programın kısayolu sorunsuzca çalışmaktadır. Bu durum Linux sistemlerde bazen sorun yaratmaktadır. Örneğin, Ubuntu 18.10’de Cisco’nun simülatör yazılımını kurduktan sonra masaüstü kısayolu oluşturulmamaktadır.

   Adım 1

Packet Tracer için bir masaüstü kısayolu oluşturmak için /opt/pt/bin/ klasörünü açınız ve aşağıdaki görüntüdeki gibi Cisco-PacketTracer.desktop dosyasını masaüstüne kopyalayınız.

Cisco-PacketTracer.desktop

   Adım 2

Terminal’i açınız ve gedit Cisco-PacketTracer.desktop komutunu uygulayınız.

gedit Cisco-PacketTracer.desktop

   Adım 3

Dosya içerisinde Exec kısmını /opt/pt/packettracer olarak değiştiriniz ve dosyayı kaydediniz.

/opt/pt/packettracer

   Adım 4

Masaüstü kısayolunu çalıştırılabilir yapmak için chmod +x Cisco-PacketTracer.desktop komutunu uygulayınız.

chmod +x Cisco-PacketTracer.desktop

   Adım 5

Packet Tracer 7.2.1’i çalıştırmak için dosya üzerine çift tıklayınız ve açılan pencerede Trust and Launch (Güven ve Başlat) butonuna tıklayınız.

Güven ve Başlat

Başlat Menüsü Kısayolu Oluşturma

Ubuntu’da PT için masaüstü kısayolu oluşturulmadığı gibi bir başlat menüsü kısayoluda varsayılan olarak oluşturulmaz. Dolayısıyla aşağıdaki adımları takip ederek yeni bir tane kısayol yapmanız gerekecektir!

   Adım 1

Ubuntu menüsünde kurduğunuz programın adını yazınız ve bir kısayolun olup olmadığını kontrol ediniz.

Ubuntu Menü

   Adım 2

Ubuntu menüsüne kısayolu eklemek çok basittir. Sadece yapmanız gereken işlem oluşturduğunuz masaüstü kısayolunu /usr/share/applications konumuna kopyalamaktır. Bunu yapmak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo mv Packet\ Tracer\ 7.2.1.desktop /usr/share/applications

sudo mv Packet\ Tracer\ 7.2.1.desktop /usr/share/applications

   Adım 3

Packet Tracer 7.2.1 başlat menüsü kısayolunu başarıyla oluşturdunuz!

Başlat Menüsü Kısayolu

   Video

Ubuntu 17.04/17.10/18.04/18.10’da PT 7.1.1 Kurulumu

Packet Tracer’ın 7.1.x (7.1.1) sürümlerini Linux bilgisayarınıza kurmakta yukarıdaki adımlar ile hemen hemen aynıdır. Fakat, dediğimiz gibi program için farklı bağımlı paketlerini kurmanız gerekebilir.

Ubuntu’nun 18.04 veya 18.10 sürümlerine PT 7.1.1 kurduktan sonra, aşağıdaki komutları kullanarak bağımlı paketlerini indiriniz ve kurunuz. Bu işlemleri yaptıktan sonra programı çalıştırabileceksiniz.

sudo apt-get install libqt5webkit5 libqt5multimediawidgets5 libqt5svg5 libqt5script5 libqt5scripttools5 libqt5sql5
wget https://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/main/i/icu/libicu52_52.1-3ubuntu0.8_amd64.deb
sudo dpkg -i libicu52_52.1-3ubuntu0.8_amd64.deb
wget https://ftp.debian.org/debian/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb
sudo dpkg -i libpng12-0_1.2.50-2+deb8u3_amd64.deb

   Video

Wine Kullanarak Ubuntu’da Packet Tracer Kullanımı

Linux’te Windows programlarını çalıştırabilmek için WineHQ tarafından geliştirilen Wine yazılımını kullabilirsiniz.

Ubuntu’da PT’yi Wine ile kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Fakat, Windows setup.exe kurulum dosyasını kullanmanız gerekir.

Öncelikle, PC’nize Wine kurunuz ve daha sonra adım adım PT yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

Packet Tracer.exe dosyası üzerinde Sağ Tuş’a tıklayınız ve açılan seçeneklerden Open With Wine Windows Program Loader (Wine Windows Program Yükleyici ile Aç) seçeneğine tıklayınız.

Wine Windows Program Yükleyici ile Aç

   Adım 2

Kurulum başladıktan sonra lisans anlaşmasını kabul etmek için I accept the agreement (Anlaşmayı kabul ediyorum) seçeneğini seçiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 3

Packet Tracer kurulum lokasyonu ayarını varsayılan olarak bırakınız ve Next butonuna tıklayınız.

Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

   Adım 4

PT için başlat menüsü klasörü ayarını da varsayılan olarak bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Başlat Menüsü Klasörünü Yapılandırma

   Adım 5

PT için masaüstü kısayolu oluşturmak için Create a desktop shortcut (Bir masaüstü kısayolu oluştur) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Bir Masaüstü Kısayolu Oluştur

   Adım 6

Ve son olarak, yükleme işlemini başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Yüklemeyi Başlatma

   Adım 7

Kurulum için gerekli dosyalar ayıklanıyor ve kopyalanıyorken bekleyiniz.

Wine ile Packet Tracer Kuruluyor

   Adım 8

Wizard, kurulumu tamamladıktan sonra programı çalıştırmak için Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Launch Cisco Packet Tracer

   Adım 9

Ağ simülatör progrmaının sürümünü Help / About yolunu takip ederek öğrenebilirsiniz.

Versiyonu İnceleme

   Video

   Son Söz


Bu yazımızda, Linux/Ubuntu 18.x ve 19.x işletim sistemleri üzerinde Cisco CCNA sınavlarına hazırlanan öğrencilerin sıkça kullandığı PT’nin 7.2.x sürümleri nasıl kurulur inceledik. Son olarak, simülatör için bir adet masaüstü kısayolu ve başlat menüsü kısayolu oluşturduk. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Kali Packet Tracer
Linux Mint Packet Tracer
Debian Packet Tracer
Windows 10 Packet Tracer
Packet Tracer Kullanımı

14 Comments

 1. Avatar for Naseh Naseh 3 Aralık 2017

  Teşekkur ederim

  Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: