SNMP Nedir, Ne İşe Yarar?

SNMP (Simple Network Management Protocol/Basit Ağ Yönetim Protokolü) ağ yöneticilerinin ağ cihazlarını yönetmesine ve ağdaki sorunları teşhis etmesine izin verir ve OSI katmanının uygulama katmanında çalışır.

SNMP Nedir? Ne İşe Yarar?

SNMP (Basit Ağ Yönetim Protokolü)

SNMP protokolü ağ cihazlarının yönetimini ve izlenmesini sağlar. Bu protokol ile ağ üzerindeki Router, Switch, Hub, Bridge, Server, Printer, Modem gibi ağ cihazlarının yönetimi kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ve hatta ağ kartına sahip olan bir UPS cihazı da yönetilebilir ve izlenebilir.

SNMP IETF‘de resmi olarak açıklanmıştır. Büyük bir ağda tüm network cihazlarının yönetimi kolay bir iş değildir. SNMP ile cihazlara uzaktan erişerek kolaylıkla yönetimini sağlayabiliriz. Örneğin, A Router’ının CPU kullanımı ile ilgili bir izleme yöntemi oluşturulabilir.

Ayrıca genel mesajlar için UDP 161 portunu, Trap mesajları için ise UDP 162 portunu kullanır.

Ne İşe Yarar?

SNMP aracılığıyla tüm ağ kolaylıkla izlenebilir ve kontrol altına alınabilir. SNMP ile İnternet bağlantısının bandwidth kullanımı, bilgisayarın CPU sıcaklığını, ağda meydana gelen yoğun trafik izlenebilir.

Dolayısıyla, izlenebilen ve yönetilebilen bir ağın performansı geliştirilebilir. Ağdaki bir Web Sunucusu izlenerek bantgenişliği test edilebilir ve ayrıca Web Sunucunuza yapılan saldırılarda anormal trafik izlenebilir.

Ağ kartı bulunan ve bir IP adresine sahip olan her network aygıtı SNMP ile yönetilebilir ve izlenebilir. SNMP bu kadar çok görevi yerine getirirken kullandığı bileşenler vardır.

Bileşenler

1. Management Station (Yönetim İstasyonu)

Yöneticinin ağı izlemek ve yönetmek için kullandığı ve SNMP yazılımının yüklü olduğu bilgisayar.

2. Management Agent (Yönetim Aracısı)

Yönetilen cihazda tümleşik olarak bulunan SNMP ajanı yazılımı.

3. Management Information Base (MIB) – (Yönetim Bilgi Tabanı)

Yönetim aracısı ile toplanan bilgilerin hepsi MIB veritabanında tutulur. Yönetim İstasyonu tarafından MIB veritabanı kullanılarak gerekli bilgiler elde edilir. Buna ek olarak, Veritabanındaki bilgiler değiştirilerek kontrol edilebilir.

4. Network Management Protocol (Ağ Yönetim Protokolü)

Yönetim istasyonu ve yönetim aracısı arasındaki iletişimi kurmak için, ağ yönetim protokolü kullanılır.

Versiyonları

SNMPv1: Bu ilk sürümdür ve RFC 1157‘de tanımlanmıştır.

SNMPv2: Version 2’de hata işleme ve verimlilik konusunda iyileştirmeler geliştirilmiştir. Ve RFC 1901‘de detaylı olarak tanımlanmıştır.

SNMPv3: Bu sürüm güvenlik ve gizlilik geliştirilmiştir.SNMPv3 sürümü RFC 3410‘da tanımlanmıştır.

Nasıl Çalışır?

Ağ yönetim sistemi supervisor ve agents olmak üzere iki teme bileşene sahiptir. Süpervizör, ağ yöneticisinin yönetim talepleri yapmasına izin veren terminaldir.

Agents (Aracılar), her arabirim düzeyindeki varlıklardır. Yönetilen cihazları ağa bağlar ve farklı nesneler hakkında bilgi toplanmasına izin verir.

Anahtarlar, hub’lar, yönlendiriciler ve sunucular, yönetilen nesneleri içeren donanıma örnektir. Bu yönetilen nesneler, donanım bilgileri, yapılandırma parametreleri, performans istatistikleri ve söz konusu donanımın yürütülmekte olan davranışı ile doğrudan ilişkili diğer öğeler olabilir.

Bu öğeler MIB (Yönetim Bilgi Veritabanı) adlı veritabanına benzer bir şeyde sınıflandırılır. SNMP, denetçi ile temsilciler arasında diyalogun MIB’de gerekli nesneleri toplamasına izin verir.

SNMP yönetim istasyonu ağ üzerindeki ağ cihazlarından bilgi toplamak için bir istek gönderir. İletilen bilgi toplama isteği yönetim aracısı agents tarafından alınarak değenlendirilir ve sonuç olarak isteği yönetim istasyonuna ileterek bilgi toplama isteği tamamlanır.

Bilgi toplama aşamasında, Trap (Tuzak) denilen yöntem kullanılabilir. Trap nedir?: Trap, bir alarm oluşturmak için kullanılır. Bu alarm belirli bir kuralı karşıladığında oluşur.

Yönetim aracıları Trap ile yapılandırılarak daha etkin hale gelitirilebilir. Örneğin; bir ağ cihazının belirli bir arayüzüne erişebilecek trafik durumu kontrol edilmek istenirse, bununla ilgili bir trap (tuzak) oluşturulur ve bu trap kurallar ile yapılandırılır. Kontrol edilen arayüz belirlenen bir kuralı aştığında, yönetim istasyonuna bir rapor gönderir.

3. parti bir yazılım ile trap’lar oluşturarak, yönetim istasyonu bilgi toplama isteğini azaltabiliriz. Sonuç olarak, ağ kullanımını minimum düzeye indirmiş oluruz.

Örnek Yazılımlar

SNMP’nin uygulama katmanında çalıştığını yukarıda belirtmiştik. Bu protokolü kullanan yazılımlar ise şunlardır;

1. HP OpenView

HP OpenView yazılımı en çok kullanılan yönetim ve izleme yazılımıdır.

2. CiscoWorks

Cisco firmasının geliştirdiği CiscoWorks yazılımı da birçok yönetici tarafından kullanılmaktadır. Cisco marka cihazlar ile kullanılması daha mantıklı bir davranış olacaktır.

3. SolarWinds

SolarWinds yazılımı bu konuda çok başarılıdır. Fakat tek dezavantajı ücretli olmasıdır.

4. PowerSNMP Free Manager

PowerSNMP yazılımı ise ücretsiz ve kullanılışlıdır. PowerSNMP Free Manager kullanımı oldukça basittir. Trap’lar oluşturarak Email adresinize raporlar gönderebilirsiniz.

   Son Söz


Bu yazımızda Basit Ağ Yönetim Protokolü (SNMP) tanımını yaptık ve nasıl çalıştığını açıkladık. Ek olarak, ücretsiz yazılımları sizler için ele aldık. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Access Port
Trunk Bağlantısı
Port Security
♦ Statik Rota
♦ Varsayılan Rota

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: