NetBSD Nedir?

NetBSD, büyük ölçekli sunucu sistemlerinden masaüstü sistemlere, taşınabilir aygıtlara ve tümleşik sistemlere kadar birçok platformda kullanılabilen oldukça taşınabilir, güvenli ve açık kaynaklı UNIX benzeri bir işletim sistemidir.

NetBSD Nedir?

NetBSD İşletim Sistemi Nedir?

Temiz tasarımı ve gelişmiş özellikleri hem üretim hem de geliştirme ortamlarında mükemmel olmasını sağlar ve kaynak kodu iş dostu bir lisans altında serbestçe dağıtılabilir.

NetBSD geniş ve aktif bir uluslararası topluluk tarafından geliştirilmiş ve desteklenmiştir. Birçok uygulama NetBSD Paket Koleksiyonu olan pkgsrc aracılığıyla kolayca kullanılabilir.

UNIX sisteminden başlayarak, altıncı baskıdan yılların gelişiminin ürünü olgun bir işletim sistemidir.

NetBSD, sunucudan istemciye kadar birçok kullanım için kullanılır, ancak bir güvenlik duvarı veya sunucu olarak mükemmel olsa da, vermek istediğiniz diğer tüm kullanımlar için de mükemmel çalışır.

İsim Kaynağı

İsimdeki BSD, mirasının 4.4BSD ve 386BSD’nin bir türevi olarak açık bir şekilde tanınmasıdır. Katkıda bulunanlar öncelikle e-posta ve çevrimiçi sohbet sistemleriyle iletişim kurar; birçoğu hiç şahsen tanışmadı.

Çok sayıda geliştiricinin aynı kaynak kodu ağacında bağımsız çalışma yapmasına yardımcı olan CVS adlı bir kaynak kodu yönetim sistemi de kullanılır. İnternet, NetBSD’yi mümkün kılan teknolojiydi. Bu yüzden ismindeki NET, İnternet’e bir övgü olarak seçildi.

Dağıtım

NetBSD üç şekilde dağıtılır: resmi versiyon (formal), bakım dalı (maintenance branch) ve devam eden (ongoing).

Resmi sürümler periyodik olarak yapılır ve kanıtlanmış ikili dosyaları, kaynak kodunu ve kurulum araçlarını içerir. Bakım hatları genellikle hata ve güvenlik düzeltmeleri ve küçük iyileştirmeler sağlar.

Mevcut sürüm, yazılımın en son sürümünü isteyen ve zaman zaman yapılan hatalardan rahatsız olmayan kişilere yönelik, koddaki en son gelişmeyle her gece ortaya çıkan bir dağıtımdır.

Hedefleri

Bir projenin hedefleri yoksa sonu yoktur. Neyse ki, NetBSD Projesi’nin sizi uzun süre meşgul edecek yeterli hedefi var.

 • Hızlı, istikrarlı ve iyi tasarlanmış bir BSD sistemi sağlar.
 • Yasaklayıcı lisanslardan kaçınır.
 • Birçok donanım platformunda çalışan taşınabilir bir sistem sağlar.
 • Diğer sistemlerle birlikte çalışır.
 • Açık Kaynak standartlarına mümkün olduğunca sadık kalır.

Karakteristikleri

NetBSD, California-Berkeley Üniversitesi’nden 4.4BSD Lite, Net/2 (Berkeley Networking Release 2) MIT X Pencere Sistemi ve GNU yazılımı dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, çok çeşitli ücretsiz yazılım dağıtımlarına dayanmaktadır.

NetBSD şu anda kararlı, platformlar arası, güvenli ve araştırmaya yönelik bir işletim sistemi sunmaya odaklanmıştır.

Kalite kodu yazma önceliği ile tasarlanmış ve iyi organize edilmiş ve standartlara (POSIX, X/Open ve daha ilgili diğerleri) uygunluğu dikkate alarak tasarlanmıştır: Bu iyi tasarımın kanıtı, geniş taşınabilirliğidir.

Avantajları

Diğer işletim sistemlerine göre bazı avantajları:

 • Kod kalitesi ve taşınabilirliğine özel odaklanma. 56 mimariye taşındı.
 • Genellikle yeni teknolojilerin uygulanmasında öncüdür (örneğin IPv6).
 • Yüksek güvenlik ve kararlılık. NASA’da kullanıldı.
 • Hızlı ve güvenilir BSD FFS (Hızlı Dosya Sistemi) dosya sistemi.
 • Güvenlik: IPsec desteği.
 • XEN Dom0: Sürüm 3.0’dan bu yana XEN sanal makineleri için yerel destek.

Donanım Gereksinimleri

Sistemin taşınabilirliği ve kaynak kodun yüksek kalitesi nedeniyle, NetBSD işletim sistemi, donanım gereksinimlerini neredeyse en eskiden en yeni hale getiren çok sayıda mimariyi destekler, çünkü en eskiden en yeniye kadar çok sayıda makinede başarılı olarak çalışır. Her güncellemede daha fazla taşınabilirlik sağlayan modern bir sistemdir.

Sürümleri

NetBSD’nin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç sürümü vardır:

 1. 0.8: UNIX 4.3BSD Lite işletim sisteminden türetilen sistemin ilk sürümüdür.
 2. 0.9: Birçok iyileştirme ve hata düzeltmesi dahildir. Bu, sadece diğer mimarilere destek eklemek için çalıştıktan sonra hala bir platform PC versiyonuydu.
 3. 1.0: Daha hızlı hale getiren gelişmiş dosya sistemi ve 64 bit dosya boyutu desteği 4.4BSD-Lite’dan geldi.
 4. 1.1: DEC Alpha, TT/Falcon030 Atari ve mvme68k sistemleri, ikili emülasyon kurulumu ve genel ses için bağlantı noktaları eklendi.
 5. 1.2: ARM ve Sharp X68k sistemleri için bağlantı noktaları tanıtıldı.
 6. 1.3: ISA Tak ve Kullan, PCMCIA, ATAPI ve APM ve FAT32 dosya sistemleri için destek eklendi.
 7. 1.4: Macintosh sistemleri için USB desteği eklendi.
 8. 1.5: IPv6 ve IPsec ağ yığınına eklendi.
 9. 1.6: Dosya sistemini ve veri dosyasının sanal ram önbelleklerini birleştiren Unified Cache Buffer (UBC) tanıtıldı.
 10. 2.0: Güvenlik geliştirmelerinin yanı sıra 54 farklı mimariyi destekleyen 5.000’den fazla paket içeriyor.
 11. 3.0: Yeni, iyonix ve hp700 platformları için yeni eklenen destektir. Artık 2 terabayttan büyük dosya sistemlerini destekliyor.
 12. 4.0: Xen 2.0, Bluetooth, güvenlik sistemi geliştirmeleri için destek eklendi.
 13. 5.0: Yeni bir işlemsel dosya sistemi olan 1: 1 iş parçacığının yeni uygulaması FFS (“Hızlı Dosya Sistemi”) eklendi.
 14. 5.0.1: Bu, güvenliğin güncelleştirilmeye devam ettiği bu sistemin son kararlı sürümüdür.
 15. 6.0: Thread-local ve Mantıksal Birim Yöneticisi işlevselliği, Flash aygıtları ve NAND controller için yeni subsystem ve NPF trafik filtreleme özellikleri eklendi.
 16. 7.0: Linux 3.15 DRM/KMS kodunun bir bağlantı noktası aracılığıyla x86 üzerinde Intel ve Radeon cihazları için hızlandırılmış destek eklendi. Ayrıca, Lua kernel scripting, blacklistd, NPF geliştirmeleri, Multiprocessor ARM desteği ve iki yeni ARM kartı (Raspberry Pi 2, ODROID-C1) eklendi.
 17. 8.0: USB 3.0 host controller ve hız oranları iyileştirildi. Intel ve AMD CPU’lar için Melt ve Specter güvenlik açığı azaltıldı. Bir UEFI önyükleyici, NVMe sürücüsü, Nvidia ekran kartları için nouveau sürücüsü, Raspberry Pi 3 dahil olmak üzere daha fazla ARM kartı desteği eklendi.
 18. 9.0: DRM’yi Linux 4.4’e güncelledi, Kaby Lake’e kadar ve dahil Intel grafikleri için destek eklendi. AArch64, ARMv7-A için iyileştirmeler geliştirildi. NVMM (NetBSD Sanal Makine Monitörü) aracılığıyla QEMU için donanım sanallaştırma desteği geliştirildi.

Sonuçlar

Bu ücretsiz işletim sisteminin en alakalı verilerini sonuçlandırmak zorundasınız:

Yüksek mimari taşınabilirlik, sistemde herhangi bir sorun olmadığından sistemde göze çarpmaktadır. Gereksinimler mevcut değildir, bu, her bir sürümün işletim sistemini diğer makinelerle daha uyumlu hale getirmekle ilgili olduğu eski bilgisayarlarda ve modern bilgisayarlarda çalışmasını sağlar.

Kaynak kodun yüksek kalitesi göz önüne alındığında, NetBSD işletim sistemi yüksek bir güvenlik seviyesine sahiptir, bu özelliği onu dünyadaki en güvenli ve istikrarlı hale getiren bir özelliktir. Özel veya güvenlik duvarı kullanımı için çok etkilidir.

Farklı kullanımlar için büyük bir etkiye sahiptir, araştırma ve çalışma ortamları için idealdir.

Yüksek taşınabilirliği nedeniyle, yeni başlayanlardan bilgisayar uzmanlarına kadar her türlü kullanıcının kullanımı için tavsiye edilen bir sistemdir.

   İlgili Yazılar


BSD İşletim Sistemi
MS-DOS Nedir?
FreeBSD
HTML
OpenBSD

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir