Önyüklenebilir USB Bellek ile Masaüstü/Laptop Bilgisayara Linux Mint 21 Kurulumu

Bu yazımızda, bir masaüstü veya dizüstü (laptop) bilgisayar üzerine bootable (önyüklenebilir) bir USB flash bellek kullanarak sıfırdan Linux Mint 21 nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Masaüstü/Laptop Bilgisayara Linux Mint 21 Kurulumu

USB Flash Bellek Kullanarak PC’ye Linux Mint Nasıl Kurulur?

Linux Mint, Ubuntu kaynak koduna sahip en çok tercih edilen Linux dağıtımlarından biridir. Bu dağıtım Cinnamon, Mate ve Xfce masaüstü ortamları ile kullanıcılara sunulur. Masaüstü ortamlarından en çok kullanılanı ve tercih edileni ise Cinnamon masaüstü ortamıdır.

Mint’te diğer Linux dağıtımları gibi bilgisayarınızı ISO dosyası ile önyüklediğinizde kurulumdan önce sistemi test etmenize olanak sağlar. Böylece, PC’nize bu dağıtımı kurmadan da deneyim elde edebilir ve bu sistemi kullanmaya karar verdiğinizde de fiziksel bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz.

Kuruluma başlamadan önce, ISO imaj dosyasını resmi websitesinden indirmeniz gerekir. İndirme websayfasında 3 farklı sürüm olduğunu göreceksiniz.

 • Cinnamon: En gelişmiş ve tam özellikli masaüstü ortamıdır.
 • MATE: Daha kararlı ve daha hızlı bir masaüstü ortamıdır.
 • Xfce: En hafif ve en kararlı bir masaüstü ortamıdır.

Kişisel tercihinize göre seçeceğiniz bir Linux masaüstü ortamını içeren kurulum medyasını kullanarak, Mint sistemini PC’nize kurmaya başlayabilirsiniz.

Una kodadına sahip Linux Mint işletim sisteminin son sürümü 21’dir. Hem 32-Bit hemde 64-Bit mimariye sahip bu dağıtım Cinnamon 5.4.2, Linux Kernel 5.15 ve Ubuntu 22.04 paket tabanını içerir. Ayrıca, 21 sürümü 2027 yılına kadar desteklenecektir.

Neler Yeni?

 • Yeni Yükseltme Aracı
 • Yeni Bluetooth Uygulaması
 • Geliştirilmiş Küçük Resim Desteği
 • Yeni Duvar Kağıtları
 • Tümleşik Timeshift Uygulaması
 • WebP Görüntü Desteği
 • Uygulamaların Stabil Çalışması İçin Geliştirmeler
 • Çift Önyükleme Üzerinde Geliştirmeler
 • AppImage desteği
 • Cinnamon 5.4.2 ve Linux Çekirdeği 5.15
 • Yapışkan Notlar İçin İyileştirmeler
 • Geliştirilmiş İşlem Monitörü

Adım Adım Linux Mint 21 (Vanessa) İndirme ve Kurma

Mint ISO kurulum medyasını hem resmi websitesinden hem de diğer kaynaklardan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Fakat, daha güvenilir bir sistem için resmi websitesinden indirmenizi tavsiye ederiz. Ek olarak, imaj dosyasını indirdikten sonra Mint ISO doğrulaması yapmayı unutmayınız.

   Adım 1

ISO dosyasını indirmek için Mint websitesini ziyaret ediniz ve son sürümü belirten kısımda Download butonuna tıklayınız. Daha sonra, linuxmint.com/download.php websayfasına yönlendirildiğinizde tercih ettiğiniz masaüstü ortamının altındaki bağlantılardan Download tıklayınız.

Cinnamon Edition

   Adım 2

Yaşadığınız lokasyona göre size en yakın indirme sunucularından birine tıklayarak ISO dosyasını indirmeyi başlatınız.

ISO Dosyasını USA Sunucularından İndirme

   Adım 3

İmaj dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, Rufus programını kullanarak Bootable (Önyüklenebilir) bir USB bellek hazırlamanız gerekir. Bu yüzden, önyüklenebilir bir kurulum medyası oluşturmak için Rufus programını buradan bilgisayarınıza indiriniz.

Rufus programının güncel sürümünü indirdikten sonra onu çalıştırınız ve ardından SELECT butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereden Mint ISO imajını seçiniz.

USB Flash Belleğe Mint ISO Dosyasını Yazdırma

   Adım 4

UEFI destekli bir sistem kurulumu yapmak istiyorsanız Partition Scheme (Bölüm Şeması) kısmından GPT’yi seçiniz ve Target System (Hedef Sistem) ayarını da UEFI olarak yapılandırınız.

Son olarak, UEFI destekli ISO dosyasını USB belleğinize yazdırmak içn START (BAŞLAT) tıklayınız.

GPT UEFI Önyüklenebilir Kurulum Medyası Oluşturmayı Başlatma

   Adım 5

Rufus programı ISO imajını yazdırmadan önce ISO Image Mode kullanmanızı önermektedir. İmaj yazdırmasına devam etmek için önerilen seçenek ile devam etmek için OK’a tıklayınız ve ardından USB’nizin tüm içeriğini silmeyi onaylamak için tekrar OK’a tıklayınız.

Daha sonra, USB’nize Mint sistem dosyalarının kopyalanmasını bekleyiniz. Kopyalama işlemi tamamlandığında bilgisayarınızın BIOS ayarlarından Boot Device (Boot Aygıtı) ayarını bulunuz ve ilk açılış medyası olarak USB belleğinizi seçtikten sonra ayarları kaydediniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

ISO Image Mode Seçme ve Diskteki Değişiklikleri Onaylama

   Adım 6

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra aşağıdaki gibi Boot ekranını göreceksiniz. GNU GRUB menüsünde sistemi çalıştırmak için Start Linux Mint 21 Cinnamon 64-bit seçeneği üzerinde Enter’a basınız.

Start Linux Mint 21 Cinnamon 64-bit

   Adım 7

Mint ilk kurulum sihirbazı açılıyorken bekleyiniz.

Linux Sistemi Açılıyor

   Adım 8

Bilgisayarınızı USB’den boot ettikten sonra bu aşamada sistemi kurmadan bazı denemeler yapabilir veya programları kullanarak güncel sürümü test edebilirsiniz.

Laptop/masaüstü PC’nize güncel sürümü kurmak için Install Linux Mint çift tıklayınız.

Linux Sistemini Kurma

   Adım 9

Kullanmak istediğiniz sistem dilinizi seçiniz ve Continue (Devam Et) butonuna tıklayınız.

Sistem Görüntüleme Dilini Seçme

   Adım 10

Keyboard Layout (Klavye Düzeni) penceresinde kullanmak istediğiniz klavye düzenini ve dilini seçtikten sonra Continue tıklayınız.

Klavye Düzenini Seçme

   Adım 11

Cinnamon masaüstü ortamı birçok Multimedya aracı içermektedir, bu yüzden bazı websitelerini uygun olarak renderlamak için veya bazı video formatlarını düzgün bir şekilde oynatabilmek için multimedya kodeklerini kurmayı işaretleyiniz ve ardından Continue tıklayınız.

Multimedya Kodeklerini Yükle

   Adım 12

Bilgisayarınız üzerine temiz bir Mint yüklemek için Disk’i Sil ve Linux Mint’i Kur seçeneğini işaretleyiniz Install Now (Şimdi Kur) butonuna tıklayınız. Ardından, disk’inizdeki değişiklikleri onaylamak için Continue tıklayınız.

NOT: Bu aşamada Linux dağıtımını varolan bir Windows 10 üzerine kuracaksanız diskinizde boş bir bölüm oluşturmanız gerektiğini unutmayınız!

Diski Sil ve Mint'i Kur

   Adım 13

Yaşadığınız bölgeyi seçerek devam ediniz.

Lokasyon Seçimi

   Adım 14

Sisteminiz için adınızı, sistem kullanıcı adınızı, bilgisayar adını ve parolanızı oluşturduktan sonra Continue tıklayınız.

Kullanıcı ve Bilgisayar Adı Yazma ve Root Parolası Oluşturma

   Adım 15

Mint sistem dosyaları diskinize kopyalanıyorken bekleyiniz. Bu işlem bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 10 dakikada tamamlanacaktır.

Linux Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

   Adım 16

Kurulum tamamlandıktan sonra Restart Now (Şimdi Yeniden Başlat) butonuna tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Linux Bilgisayarı Yeniden Başlatma

   Adım 17

PC’niz yeniden başladıktan sonra eğer aşağıdaki görüntüdeki gibi bir uyarı ile karşılaşırsanız, USB kurulum medyanızı çıkarınız ve Enter’a basınız.

Kurulum Medyasını Kaldırmak İçin Enter'a Basın

   Adım 18

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra oturum açma ekranında oluşturduğunuz parolanızı yazınız ve sağ ok’a tıklayınız.

Mint'te Oturum Açma

   Adım 19

Kurulum sorunsuzca tamamlandıktan sonra masaüstünde hoşgeldiniz ekranı ile karşılacaksınız. Bu pencerede sisteminizde çeşitli ayarları değiştirebilirsiniz ve destek forumuna göz atabilirsiniz.

Hoşgeldiniz Penceresini Kapatma

   Adım 20

PC’nize Linux Mint kurulumu sonrası masaüstü konumunda sağ tuşa tıklayınız ve sonra terminal’i açınız. Terminalde “lsb_release -a” komutunu yürüterek sisteminizin kodadını ve sürümünü kontrol edebilirsiniz.

lsb_release -a

Sistem Sürümünü Öğrenme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Mint Versiyon
YouTube Video
Slayt
21 (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


Kali Linux Kurulumu
Debian Güncelleme
Kali Linux Güncelleme
Ubuntu Kurulumu
GNU/Linux Nedir?

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir