Kali Linux Güncelleme | 2020.1 Sürümüne Yükseltme

Kali Linux’un yeni bir sürümü yayınlandığında sisteminizi güncellemeniz veya yükseltmeniz faydalıdır. Çünkü, her yeni sürüm daha iyi performans, güvenlik ve iyileştirmeler içerir.

Kali Linux Güncelleme

Kali Linux Son Sürüme Nasıl Güncellenir?

Eski bir Kali Linux sistemini en yeni/son sürüme güncellemenin en kolay yolu Terminal’i kullanmaktır. Terminal’da sadece birkaç kod ile sisteminizi en yeni sürüme güncelleyebilirsiniz.

Kali Linux’un en son sürümü 2020.1’dir ve Kernel sürümü 5.4.0’dır.

Bilgisayarınızı güncellemeden önce her zaman yedeklemenizi öneririz çünkü karşılabileceğiniz herhangi bir sistem hatasına karşı bir önlem almış olacaksınız.

Eğer VMware veya VirtualBox sanallaştırma programlarından birinin üzerinde Kali’yi kullanıyorsanız, sistem yedeklemesi için yeni bir Snapshot alabilirsiniz.

Bu yazımızda, VMware üzerinde çalışan eski sürüm Kali Linux 2018 işletim sistemini, 2020.1 sürümüne yükselteceğiz.

   Adım 1

Bilgisayarınızı veya sanal makinenizi yedekledikten sonra, Kali işletim sisteminizi çalıştırınız ve masaüstünde terminal’i açınız.

Varolan sistem versiyonunu öğrenmek için terminal’de alttaki komutu çalıştırabilirsiniz veya ScreenFetch uygulamasını kurabilirsiniz.

cat /etc/os-release
root@kali:~# cat /etc/os-release
PRETTY_NAME="Kali GNU/Linux Rolling"
NAME="Kali GNU/Linux"
ID=kali
VERSION="2018.1"
VERSION_ID="2018.1"
VERSION_CODENAME="kali-rolling"
ID_LIKE=debian
ANSI_COLOR="1;31"
HOME_URL="https://www.kali.org/"
SUPPORT_URL="https://forums.kali.org/"
BUG_REPORT_URL="https://bugs.kali.org/"
root@kali:~#

 
   Adım 2

Mevcut sistem sürümünü öğrendikten sonra, repository listenizi kontrol etmeniz gerekir aksi takdirde upgrade işlemi başlamayacaktır.

Terminal’de cat /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırınız ve başında # karakteri olmayan adresleri kontrol ediniz. Eğer resmi bir repository adresi yoksa, Kali Sources List açmak ve düzenlemek için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

nano /etc/apt/sources.list

 
Kali Linux sürüm güncelleme için sources listenize alttaki adresi ekleyiniz ve dosyayı kaydetmek için CTRL + X / Y / Enter’a basınız.

deb https://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib

 
   Adım 3

Repository listenizi yapılandırdıktan sonra, Kali Linux güncellemek için terminal’de aşağıdaki komutu çalıştırınız.

apt-get update

 
Apt-get update komutu sistem sürümünü yükseltmez, sadece bilgisayarda kurulu uygulamaların bilgilerini ve sistem bilgilerini fetch’ler. Kısacası, varolan uygulama ve sistem bilgilerinin yeni versiyonları kontrol eder ve yerel bilgisayarda kaydeder.

   Adım 4

Kali Linux’un bug düzeltmeleri, güncel yazılımları ve bazı ek araçlarını içeren yeni sürümü yayınlandığında onu bilgisayarınıza kurmak için, yükseltme yapmanız gerekir.

Kali Linux yükseltme yapmak için terminal’de temel olarak apt-get upgrade komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Eğer tam bir yükseltme yapmak için ise, full-upgrade komutunu kullanabilirsiniz.

İnternet bağlantınızı kontrol ettikten sonra, Kali Linux’u 2020.1’e güncellemek için alttaki komutu terminal’de çalıştırınız.

apt-get update && apt-get –y full-upgrade

 
apt-get upgrade komutu sisteminizi en son stabil sürüme yükseltir.

apt-get full-upgrade komutu ise sisteminizi en son geliştirme/beta sürümüne yükseltir.

   Adım 5

Kali Linux OS’un yeni sürümünü kurduktan sonra, sisteminizi yeniden başlatmak için shutdown –r now komutunu çalıştırınız ve sisteminiz açıldığında tekrar versiyonu kontrol ediniz.

VMware’de Kali Linux Login Ekranı Gelmiyor, “GNOME Görüntü Yöneticisi Başlatıldı” Kısmında Kalıyor

Kali PC’nizi upgrade ettiniz ve yeniden başlatınız, fakat Login ekranı gelmiyorsa bu durum sanal makinenizin disk alanı yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer disk alanınız azaldıysa, bu sorun ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Bu sorunu çözmek için, sisteminizi yeniden başlatın ve Recovery Mode (Kurtarma Modu) açınız. Eğer kurtarma moduda çalışmıyorsa ve takılı kalıyorsa, Ctrl + Alt + F3’e basarak Virtual Terminal (Sanal Konsol) açınız.

Kullanıcı adı ve parolanızı yazdıktan sonra Enter’a basarak, komut istemine giriniz. Burada, alttaki iki komutu çalıştırınız.

apt-get autoclean
apt-get autoremove

 
Kali’de gereksiz dosyaları temizledikten sonra, PC’nizi veya sanal makinenizi yeniden başlatınız ve sisteminizde oturum açınız.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, VMware üzerinde çalışan Kali sisteminizin Disk Kapasitesini arttırmaktır.

Kali Linux Sürüm Yükseltme ⇒ Video

Kali sürüm güncelleme yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, VMware Workstation üzerinde Kali Linux’un eski sürümünü en yeni sürüme nasıl güncellenir inceledik. Ve yükseltme sonrası karşılaşılan Login ekranı hatasını giderdik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


Kali Linux Kurulum
SecureCRT Kurulum
openSUSE Kurulum
Wine Kurulum
Program Güncelleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: