Kali Linux 2022 Üzerinde GNS3 2.2 (2.2.33.1) Kurulumu

Bu yazımızda, bir masaüstü veya laptop üzerinde kurulu Kali Linux 2022 (2022.3) işletim sisteminde Cisco Router, Switch veya Firewall gibi ağ cihazlarının IOS imajlarını sanal olarak çalıştırmanıza izin GNS3 2.2 (2.2.33.1) ağ simülatör programı nasıl kurulur ve kullanılır inceleyeceğiz.

Kali Linux 2022 Üzerinde GNS3 Kurulumu

Kali Linux 2022.3 Üzerinde Cisco Sınavlarına Hazırlanmak İçin GNS3 2.2.33.1 Nasıl Kurulur?

GNS3 (Graphical Network Simulator/Grafiksel Ağ Simülatörü), genellikle Cisco sınavlarına hazırlanan kişiler tarafından tercih edilen ücretsiz bir ağ programıdır. Bu programı kullanabilmek için Router veya diğer ağ cihazlarının IOS imajlarına ihtiyacınız vardır.

GNS3 yazılımı, Packet Tracer programının aksine cihazların IOS imajlarını gerektirir fakat daha kapsamlı ağ tasarımları yapabilmenize olanak sağlar.

Routing veya Switching sınavlarınız için ağ topolojileri tasarlarken Layer 2 ve Layer 3 cihazlarına ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden, Router IOS yerine bu cihazların da IOS imajlarını emülatör programına eklemeniz gerekir.

Windows 10/11 yüklü bir bilgisayara sahipseniz GNS3’ü kurmak sizin için daha kolay olabilir. Fakat, Kali Linux gibi bir Linux dağıtımına bu programı kurmak sanılanından biraz daha zor olabilir. Çünkü, bazı programların sorunsuz olarak çalışabilmesi için o programın bağımlı ek paketlerini de kurmanız gerekir.

Kali Linux dağıtımında da bu yazılımı sorunsuzca kurduktan sonra Cisco sınavlarına hazırlanmak için çeşitli ağ topolojileri oluşturabilirsiniz ve farklı ağlardaki bilgisayarların nasıl iletişim kurduğunu inceleyebilirsiniz.

GNS3 Kurulumu

Kali sisteminizde Cisco ağ simülator programını sorunsuzca çalıştırabilmeniz için repo adreslerini düzenlemeniz veya gerekli ek bağımlı paketleri kurmanız gerekebilir.

Adım 1

Öncelikle, Kali bilgisayarınızda CTRL + ALT + T’ye basarak terminali açınız ve “sudo apt update” komutu ile repository paket listesini güncelleyiniz.

sudo apt update

Kali Paket Listesini Güncelleme

Adım 2

GNS3 simülatör programı için bağımlı paketlerin tümünü indirmek için terminalde alttaki komutu yürütünüz.

sudo apt install -y python3-pip python3-pyqt5 python3-pyqt5.qtsvg python3-pyqt5.qtwebsockets qemu qemu-kvm qemu-utils libvirt-clients libvirt-daemon-system virtinst wireshark xtightvncviewer apt-transport-https ca-certificates curl gnupg2 software-properties-common

NOT: Kurulum sırasında mevcut repository kaynağından qemu paketi kurulamıyorsa, qemu paketini alttaki komutları kullanarak manuel olarak indiriniz ve kurunuz.

wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/q/qemu/qemu_3.1+dfsg-8+deb10u8_amd64.deb
sudo dpkg -i qemu_3.1+dfsg-8+deb10u8_amd64.deb

GNS3 Bağımlılıklarını Kurma

Adım 3

Python uygumalarını indirmek için Linux’te pip3 komutunu kullanabilirsiniz. GNS3 GUI ve GNS3 Server pip3 ile indirmek için terminalde “sudo pip3 install gns3-server gns3-gui” komutunu yürütünüz.

sudo pip3 install gns3-server gns3-gui

GNS3 GUI ve Server İndirme

Adım 4

Cisco Router’ları fiziksel bilgisayarınızda GNS3 programı aracılığıyla emüle etmenizi sağlayan Dynamips kurmak için terminalde “sudo apt install dynamips” komutunu yürütünüz.

sudo apt install dynamips

Dynamips Kurma

Adım 5

GNS3’ü kurduktan sonra başlat menüsünü açınız ve arama kutusuna “gns3” yazınız ve programı bulunuz çalıştırınız.

GNS3 Simülatörü Çalıştırma

Adım 6

GNS3 programına ekleyeceğiniz IOS imajlarını bir sanal makinede veya yerel sunucuda çalıştırmayı seçmeniz gerekir. Setup Wizard (Kurulum Sihirbazı) penceresinde Server (Sunucu) ayarı için “Run appliances on my local computer / Cihazları yerel bilgisayarımda çalıştır” seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Run appliances on my local computer

Adım 7

Local Server Configuration (Yerel Sunucu Yapılandırması) penceresinde Host Binding ayarının Localhost olduğunu kontrol ediniz ve varsayılan port numarasını değiştirmeden devam ediniz.

Local Server Configuration

Adım 8

GNS3 sunucuyu yapılandırdıktan sonra yerel sunucu doğrulamasını kontrol ediniz ve devam ediniz.

Local Server Status

Adım 9

Kurulum sihirbazının son aşamasında özet penceresindeki sunucu bilgilerini tekrar kontrol ediniz ve Finish (Bitir) tıklayınız.

Yerel Sunucu Yapılandırma Özetini Kontrol Etme

Cisco Router Ekleme

Kali Linux üzerine GNS3 kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey herhangi bir modele ait Router’un IOS imajını eklemektir. Bu işlemden sonra bilgisayarınızda Cisco sınavlarına hazırlanmanız için Router cihazlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adım 1

Router imajı eklemek için GNS3 yazılımının araç menüsünde Edit (Düzenle) / Preferences (Tercihler) tıklayınız.

Cisco Router IOS İmajı Ekleme

Adım 2

Preferences penceresinde sol paneldeki seçeneklerden Dynamips altındaki IOS Routers tıkladıktan sonra New (Yeni) butonuna tıklayınız. New IOS Router Template (Yeni IOS Yönlendirici Şablonu) penceresinde IOS imajını eklemek için Browse (Gözat) tıklayınız.

IOS İmajı Konumunu Seçme

Adım 3

Linux bilgisayarınıza indirdiğiniz IOS imajının konumuna gidiniz ve c7200 dosyasını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

c7200 IOS'u Seçme

Adım 4

Açılan soru penceresinde IOS sıkıştırmasını açmak için Yes’e tıklayınız ve imajın decompress olmasını bekleyiniz.

Decompressing IOS Image

Adım 5

c7200 Router IOS’u ekledikten sonra Next’e tıklayınız.

IOS İmajını Kontrol Etme

Adım 6

Name and Platform (İsim ve Ortam) penceresinde Router cihazınızın adını ve platform ayarlarını varsayılanda bırakınız.

İsim ve Platform Seçimi

Adım 7

Fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre sanal Router için uygun bir bellek boyutu seçmeniz gerekir. Bu bellek boyutu varsayılan olarak 512 MB olarak seçilmiştir, fakat Router’ın daha performanslı çalışabilmesi bu değeri arttırabilirsiniz.

Router Bellek Boyutunu Yapılandırma

Adım 8

Network Adapters (Ağ Bağdaştırıcıları) penceresinde Router’a varsayılan olarak FastEthernet arayüzü takılıdır. Eğer GigabitEthernet veya Serial Interface eklemek istiyorsanız boş slotlara bu kartları takabilirsiniz.

Router'a Ağ Bağdaştırıcı Ekleme

Adım 9

Idle-PC, GNS3’te çalışacak Router’ın bilgisayarınızın işlemcisini %100 kullanmaması için verilen bir değerdir. Bu değer bilgisayarınızın performansına bağlı olarak GNS3 tarafından belirlenen bir değerdir.

c7200 Router için uygun bir Idle-PC değeri bulmak için Idle-PC Finder butonuna tıklayınız.

Idle-PC Değeri Bulma

Adım 10

Eklediğiniz Router’ın özelliklerini kontrol ettikten sonra Preferences penceresini kapatınız.

IOS Ekleme Sihirbazını Kapatma

GNS3 “uBridge is not available” Hatasını Düzeltme

Ağ yazılımınıza Cisco Router ekledikten sonra onu çalışma alanında Router ile Switch veya diğer cihazları kablolamaya çalıştığınızda uBridge hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorun, yalnızca Kali dağıtımı için diğer Linux dağıtımlarında da meydana gelmektedir.

Kali bilgisayarınızda uBridge sorununu gidermek için ilgili yazılımı sisteminize kurmanız gerekir.

Adım 1

Router’ın FastEthernet veya diğer arayüzlerine ağ kablosunun bir ucunu takmaya çalıştığınızda alttaki görseldeki gibi “Error while creating link: uBridge is not available, path doesn’t exist, or you just installed GNS3 and need to restart your user session to refresh user permissions.” hatası alacaksınız.

uBridge is not available Hatasını Düzeltme

Adım 2

GNS3’te uBridge hatasını gidermek için öncelikle terminalde “sudo apt install libpcap-dev” komutunu yürütünüz ve yeni paketlerin kurulumunu onaylayınız.

sudo apt install libpcap-dev

Libpcap-dev Paketini Kurma

Adım 3

Github’taki uBridge yazılımını sisteminize klonlamak için terminalde “git clone https://github.com/GNS3/ubridge.git” komutunu yürütünüz ve ardından klasörün içeriğini görüntüleyiniz.

git clone https://github.com/GNS3/ubridge.git
cd ubridge

Github'tan uBridge Klonlama

Adım 4

uBridge kurmak için “make” komutunu yürütünüz.

make

uBridge Derleme

Adım 5

Son olarak, uBridge izinlerini ve gerekli dosyaları kopyalamak için “sudo make install” komutunu yürütünüz.

sudo make install

uBridge Kurma

GNS3 “No path to a VPCS executable has been set” Hatasını Düzeltme

uBridge hatasını giderdikten sonra tekrar Router ile diğer cihazları birbirine kablolamayı denediğinizde herhangi bir hata almayacaksınız. Fakat, bu kez çalışma alanındaki tüm cihazları çalıştırdığınızda “No path to a VPCS executable has been set” hatası alacaksınız.

Adım 1

“No path to a VPCS executable has been set” hatasını gidermek için yapmanız gereken tek şey Kali sisteminize VPCS’yi kurmaktır.

No path to a VPCS executable has been set Hatasını Düzeltme

Adım 2

Kali’ye VPCS kurmak için terminali açınız ve “sudo apt install vpcs” komutunu yürütünüz.

sudo apt install vpcs

VPCS Kurma

“VPCS executable version must be >= 0.6.1 but not a 0.8” Hatasını Düzeltme

VPCS hatasını giderdikten sonra çalışma alanındaki tüm cihazları tekrar çalıştırdığınızda bu kez de “VPCS executable version must be >= 0.6.1 but not a 0.8” hatası alacaksınız. Bu hata, bazı Linux dağıtımlarında VPCS sürümü ile ilgilidir.

Adım 1

GNS3’te “VPCS executable version must be >= 0.6.1 but not a 0.8” hatası ile karşılaşıyorsanız alttaki görseldeki gibi bir uyarı alacaksınız.

VPCS executable version must be >= 0.6.1 but not a 0.8 Hatasını Düzeltme

Adım 2

VPCS hatasını gidermek için Kali sisteminize VPCS’nin uygun sürümünü kurmanız gerekir. VPCS 0.8 sürümünü bilgisayarınıza kurmak için terminalde alttaki komutları sırasıyla yürütünüz.

cd ~/Downloads
git clone https://github.com/TolgaBagci/vpcs_0.8-1_amd64.deb.git
cd vpcs_0.8-1_amd64.deb
sudo dpkg -i vpcs_0.8-1_amd64.deb

Vpcs_0.8-1_amd64.deb

Adım 3

Ağ ortamındaki cihazları tekrar çalıştırdığınızda bu kez Topology Summary (Topoloji Özeti) kısmındaki PC’lerin sorunsuz olarak çalıştığını görebilirsiniz.

Tüm Ağ Cihazlarının Çalışabilirliğini Kontrol Etme

Yeni Bir Proje Oluşturma

Linux sisteminizde GNS3 simülasyon programını başarıyla çalıştırabildikten sonra artık yeni projeler oluşturabilir ve Cisco cihazlarını yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Adım 1

CTRL + N’ye veya yeni proje simgesine tıklayınız ve Project (Proje) penceresini açınız. Oluşturacağınız ağ topolojisine göre bir proje adı oluşturunuz ve kaydetmek istediğiniz konumu yapılandırınız ve OK’a tıklayınız.

GNS3'te Yeni Bir Proje Oluşturma

Adım 2

GNS3 programının sol panelinden Routers (Yönlendiriciler) listesine tıklayınız ve c7200 Router’ı çalışma alanına sürükleyip bırakınız.

Çalışma Alanına Cisco Router Ekleme

Adım 3

All Devices (Tüm Cihazlar) paneline tıklayınız ve çalışma alanına bir adet Cisco Switch ve iki adet VPCS PC ekleyiniz.

Çalışma Alanına Cisco Switch Ekleme

Adım 4

Kablolama seçeneğini aktif ediniz ve kablonun bir ucunu R1’in FastEthernet portuna ve diğer ucunu ise Switch1’e takınız.

Ağ Cihazlarını Kablolama

Adım 5

Router R1’e çift tıklayarak CLI komut istemini açınız ve FastEthernet portuna IP adresi atamak için alttaki komutları yürütünüz.

R1# conf t
R1(config)# interface fastEthernet 0/0
R1(config-if)# ip address 192.168.1.1 255.255.255.0
R1(config-if)# no shutdown

Router'ın FastEthernet Arayüzünü Yapılandırma

Adım 6

Router R1’e bağlı IP bloğundaki tüm bilgisayarlara otomatik IP adresi atamak için DHCP havuzu oluşturmak için terminalde alttaki komutları yürütünüz.

R1# conf t
R1(config)# ip dhcp pool LAN1
R1(dhcp-config)# network 192.168.1.1 255.255.255.0
R1(dhcp-config)# default-router 192.168.1.1
R1(dhcp-config)# dns-server 192.168.1.1
R1(dhcp-config)# exit
R1(config)# ip dhcp excluded-address 192.168.1.1

Router'da DHCP Etkinleştirme

Adım 7

VPCS PC1’e DHCP’den IP adresi atamak için CLI komut isteminde “ip dhcp” komutunu yürütünüz ve ardından aldığı tüm bilgileri kontrol etmek için “show ip” komutunu yürütünüz.

PC1> ip dhcp
PC1> show ip

VPCS1'e DHCP'den IP Adresi Atama

Adım 8

Aynı şekilde, VPCS PC2’nin de adres bilgilerini DHCP’den almak için “ip dhcp” komutunu yürütünüz.

PC2> ip dhcp

VPCS2'ye DHCP'den IP Adresi Atama

Adım 9

Topolojideki tüm cihazları yapılandırdıktan sonra cihazlar arasındaki bağlantıyı test etmek için R1’den PC1 ve PC2’ye ping atınız.

R1# ping 192.168.1.2
R1# ping 192.168.1.3

Router'dan VPCS PC'lere Ping Atma

Adım 10

PC1’den R1 ve PC2’ye ping atarak ağ bağlantısını sınayınız.

PC1> ping 192.168.1.1
PC1> ping 192.168.1.3

PC1'den R1 ve PC2'ye Ping Atma

Adım 11

Son olarak, PC2’den PC1 ve R1’e ping atarak ağ bağlantısını sınayınız.

PC2> ping 192.168.1.1
PC2> ping 192.168.1.2

PC2'den R1 ve PC1'e Ping Atma

Kali Linux Üzerinden GNS3 Kaldırma

Linux bilgisayarınızdan GNS3 ağ yazılımını kaldırmayı planladığınızda öncelikle oluşturduğunuz tüm ağ tasarımlarını yedeklemenizi ve ardından bağımlı paketleri dahil sisteminizden silmeyi öneririz.

Adım 1

GNS3’ü kaldırmak için terminalde “sudo pip3 uninstall gns3-server gns3-gui” komutunu yürütünüz ve kaldırılacak dizinleri kontrol ettikten sonra ilerlemek için Y’ye basınız.

sudo pip3 uninstall gns3-server gns3-gui

Kali'den GNS3 Kaldırma

Adım 2

GNS3’ten sanal pc simülatörünü kaldırmak için terminalde “sudo apt purge vpcs” komutunu yürütünüz.

sudo apt purge vpcs

VPCS'yi Kaldırma

Adım 3

GNS3 programında Cisco Router’ları emüle eden yazılımı da kaldırmak için terminalde “sudo apt purge dynamips” komutunu yürütünüz.

sudo apt purge dynamips

Dynamips Kaldırma

Adım 4

GNS3 yazılımının tüm bağımlı paketlerini sistemden kaldırmak için terminalde alttaki komutu yürütünüz.

sudo apt purge python3-pip python3-pyqt5 python3-pyqt5.qtsvg python3-pyqt5.qtwebsockets qemu qemu-kvm qemu-utils libvirt-clients libvirt-daemon-system virtinst wireshark xtightvncviewer apt-transport-https ca-certificates curl gnupg2 software-properties-common

GNS3 Bağımlı Paketlerinin Tümünü Kaldırma

Adım 5

Son olarak GNS3 ile ilgili kalıntı dosyaları veya ek paketleri sisteminizden temizlemek için terminalde alttaki komutu yürütünüz.

sudo apt autoremove && sudo apt autoclean

Kalıntı Paketleri Silme

Adım 6

uBridge yazılımını manuel olarak kurduğunuz için kurulum dizinini alttaki görselden görebilirsiniz. GNS3’ü kaldırdığınız için artık bu yazılıma ihtiyacınız olmadığı için terminalde Home dizinine gidiniz ve “sudo rm -rf ubridge” komutu ile dizini siliniz.

sudo rm -rf ubridge

uBridge Silme

Adım 7

Aynı şekilde, programa eklediğiniz Cisco IOS imajlarını ve yaptığınız projelerin kaydedildiği GNS3 dizinini de sisteminizden siliniz.

sudo rm -rf GNS3

GNS3 Klasörünü Silme

Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

GNS3 / Linux Versiyon
YouTube Video
Slayt
2.2 / 2022 (YENİ)

 

İlgili Yazılar

1) macOS’a GNS3 Kurma
2) Linux Mint’e GNS3 Kurma
3) Ubuntu’ya GNS3 Kurma
4) Debian’a GNS3 Kurma
5) GNS3 VM Kurma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir