IMAP / IMAP4 (Internet Message Access Protocol 4) Nedir, Ne İşe Yarar?

IMAP ve IMAP4 protokolü, bir sunucuda depolanan elektronik epostalara erişmek için kullanılan bir ağ protokolüdür. Dolayısıyla IMAP kullanarak, İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan e-postalara kolayca erişebilirsiniz.

IMAP ve IMAP4 Nedir?

IMAP ve IMAP4 Mail Protokolü

RFC 3501‘de tanımlanan IMAP, bir sunucudan posta almak için kullanılan diğer yaygın olarak kullanılan protokol olan POP’a göre birçok çeşitli avantajlara sahiptir. Örneğin, IMAP’ta sunucu tarafında klasörleri isteğe bağlı olarak oluşturmak mümkündür.

IMAP, mesajları görüntülemenize izin verirken POP’un yaptığı gibi indirme işlemine izin vermediği için POP’tan daha karmaşık olarak kabul edilir.

Bu protokol, 1986 yılında Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Varsayılan olarak, TCP 143 bağlantı noktasını kullanır. Daha güvenli bir bağlantı için TCP 993 bağlantı noktasını kullanır. Bu protokol, geliştirilmiş IMAP protokolünün en son sürümüdür.

POP3 protokolünü kullanan bir istemci tarafından indirilen e-postalar, posta kutusunda silindiğinde de sunucudan silinir. Ancak, IMAP4 ile indirilen e-postalar posta kutusundan silindiğinde, posta sunucusundan silinmezler. Bu nedenle, sunucunun yüksek depolama alanına ihtiyacı vardır.

IMAP4’ün çalışma mantığı, bir kullanıcı bu protokolle yapılandırılmış bir posta sunucusundan bir e-postayı silerse, posta sunucusunda saklanır ve böylece kullanıcı oturum açtığı herhangi bir cihazdan bu iletiye erişebilmesidir.

IMAP kullanılan bir yapıda, alınan e-postalar yedeklenir ve yalnızca posta sunucusunda senkronize edilir. Sonuç olarak, bir kullanıcı posta kutusuna diğer cihazlardan eriştiğinde bu e-postaları görebilir.

Bu protokol, POP3‘e göre birçok avantaj sağlar ve sonuç olarak, e-posta denetimi daha iyi sağlanır.

IMAP & IMAP4 Özellikleri

IMAP ve POP3, e-posta almak için kullanılan en yaygın kullanılan iki harika protokoldür. Tüm e-posta sunucuları ve istemciler genellikle bu iki standardı destekler, ancak bazı durumlarda tipik olarak tescilli üreticiye bağlı olarak protokol yapısı ve kullanıcı arayüzleri farklılık gösterebilir.

Bu kullanıcı arayüzü farklılığına örnek olarak, Microsoft Outlook istemcisi ile IBM’in Lotus Notes istemcisi arasında kullanılan özel protokoller olabilir.

Her ne kadar üretici tarafından belirlenen özel protokoller olsa da, bu istemci yazılımları aynı zamanda diğer istemciler ve sunucularla birlikte çalışabilmesi için IMAP ve POP3’ü desteklerler.

IMAP’ın ilk sürümlerinden biri olan, IMAP sürüm 4 revizyon 1 (IMAP4rev1), RFC 3501 tarafından tanımlanmıştır. 1986 yılında ise Mark Crispin tarafından POP’a modern bir alternatif olarak geliştirilmiştir.

Bu iki protokolün de amacı, posta istemcilerinin bir posta sunucusunda depolanan iletilere erişmesine izin verir.

Mesaj almak için POP3 veya IMAP4 kullanılır, fakat istemciler tarafından bir mesaj gönderilirken SMTP kullanılır.

E-posta istemcileri, POP veya IMAP istemcileri olarak da adlandırılır, ancak her iki durumda da SMTP kullanılır.

Çoğu posta istemcisi, dizin hizmetleri için LDAP kullanır. IMAP genellikle büyük ağlarda yani bir kampüsün eposta sisteminde kullanılır. Böylece gönderilen iletiler ağda depolandığından, kullanıcıların bilgisayarlarında yeni mesajlara anında erişilmesi sağlanır.

POP3 ile kullanıcılar aldıkları e-postayı bilgisayarlarına indirmesi ve ona erişmesi gerekir, fakat IMAP erişiminden daha uzun sürer ve yeni mesajları görmek için ilgili iletiyi indirmeniz veya sayfayı yenilemeniz gerekir.

Ek olarak, IMAP4 yerel şifreleme mekanizmalarının kullanımına izin verir, ayrıca düz metin şifre iletimini de destekler.

Özelliklerini kısaca açıklayalım;

  1. Bir kullanıcı posta sunucusunda özelleştirilmiş posta kutularını oluşturabilir, silebilir ve yeniden adlandırabilir.
  2. Bir kullanıcı bir e-posta indirmeden önce Posta başlığını kontrol edebilir.
  3. Bir kullanıcı e-posta özelliklerini değiştirebilir. Örneğin, e-posta mesajlaşma, işaretleme vb.
  4. Bir kullanıcı e-posta içeriğini kısmen indirebilir. Örneğin, e-posta multimedya öğeleri içeriyorsa, bir bant genişliği sorunu nedeniyle e-posta kısmen indirilmiş olabilir.
  5. Kullanıcı, posta alanına bir e-posta kutusu hiyerarşisi oluşturabilir.

Avantajları

IMAP ve POP3’ü ayıran önemli özellikleri şunlardır;

POP3, istemciler posta sunucusuna yalnızca yeni iletileri indirmeleri gerektiği sürece kısa bir süre bağlanır. IMAP’ta ise, istemciler arayüzleri açık olduğu sürece bağlantıda kalır ve istek üzerine mesajları indirir.

IMAP’ın ana avantajı, çok sayıda mesajı veya büyük mesajı olan kullanıcılar için daha hızlı yanıt süreleri sağlamasıdır.

POP3, istemcinin bir e-posta hesabının tek sahibi olduğunu varsayar ve başka konumdan oturum açılmasına izin vermez. IMAP4 ise birden çok istemciye eşzamanlı erişim izni verir ve istemcilerin aynı anda bağlı başka bir istemci tarafından bir posta kutusunda yapılan değişiklikleri algılaması için belirli mekanizmalar içerir.

İnternetteki hemen hemen tüm e-postalar MIME biçiminde iletilir. IMAP4, istemcilerin herhangi bir MIME parçasını ayrı ayrı almasının yanı sıra, tek tek parçaların veya tüm mesajların bölümlerini elde etmelerine olanak tanıyarak daha güvenli bir iletim sürecine sahiptir.

İstemcilerin IMAP4 protokolünde tanımlanan sinyallerin kullanılmasıyla, mesajların durumunu anlık olarak takip edilir.

Bu sinyaller sunucuda saklanır, böylece aynı postaya farklı zamanlarda bağlanan birkaç istemci diğer istemciler tarafından yapılan değişiklikleri algılayabilir.

IMAP4 istemcileri sunucudan posta oluşturabilir, yeniden adlandırabilir veya silebilir ve iletileri posta hesapları arasında kolayca taşıyabilir.

Birden çok posta kutusu desteği, sunucunun genel ve paylaşılan dizinlere erişim sağlamasına da olanak tanır ve istemcilerin sunucudan çeşitli kriterlere göre iletileri araması için bir mekanizma sağlar.

Bu mekanizma, istemcilerin posta kutularındaki tüm iletileri indirmesini engelleyerek mesaj arama süresini hızlandırır.

IMAP4 ve POP3 Arasındaki Fark

IMAP4 ve POP3 arasındaki farkı aşağıdaki tablodan karşılaştırabilirsiniz.

Özellik
IMAP
POP
RFC
RFC 3501
RFC 1939
Varsayılan Port
143
110
Mail Yedekleme
Sunucu
Kullanıcı
Email Okuma Yeteneği
Çevrimiçi
Çevrimdışı
Bağlantı Süresi
Yüksek Bağlantı
Düşük Bağlantı
Sunucu Kaynak Kullanımı
Yüksek
Düşük
Çoklu Mail Kutuları
Evet
Hayır
Mail Kutusu Yedekleme
ISP Tarafından
User Tarafından
Mobil Kullanıcı Deneyimi
Evet
Hayır
İndirme Üzerinden Kullanıcı Kontrolü
Evet
Hayır
Kısmi e-posta İndirme
Evet
Hayır
Basit Kullanım
Evet
Hayır
Genel Destek
Kısmi Evet
Evet

Sonuç

Bir kullanıcı e-posta gönderirken SMTP protokolünü kullanır. SMTP ayrıca iki sunucu arasında bir bağlantı kurar. Ancak, kullanıcı e-posta sunucusundan e-posta almak istediğinde, IMAP4 ve POP3’ü kullanır.

Mobil cihazların daha fazla yaygın kullanılmasıyla birlikte POP3 daha çok tercih edilen bir yöntem olmuştur. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir