Hyper-V Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde Microsoft’un Hyper-V sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 2000 Pro nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Hyper-V Üzerinde Windows 2000 Kurulumu

Hyper-V Kullanarak Windows 10 Üzerinde Windows 2000 Çalıştırma

Microsoft’un 9x sürümlerinden sonra geliştirilmeye başlanan Windows NT 5.0, 17 Şubat 2000 tarihinde Windows 2000 olarak adlandırıldı ve piyasaya sürüldü.

x86 (32 Bit) mimariyi destekleyen Windows 2000, hem masaüstü bilgisayarlar hem de iş bilgisayarları için geliştirildi. Bu sistem, Windows 98‘e göre daha iyi kullanım kolaylığı, gelişmiş USB bağlantıları desteği, İnternet Explorer 5, donanım desteği, Media Player, gelişmiş enerji yönetimi ve sistem güvenliği ve kararlılığı sunar.

Windows 2000, APM ve ACPI teknolojilerinin tam desteği ile dizüstü bilgisayarlarda da kullanım için uygun bir işletim sistemidir. Ayrıca, uzak şirket ağlarına erişebilmek, uzaktan çalışmayı kolaylaştırmak ve daha güvenli dosya transferi yapabilmek için VPN (Virtual Private Network) ve IPSec (Internet Protocol Security) teknolojilerini de destekler.

Microsoft, Windows NT 5.0’a bir geçiş olarak geliştirdiği Windows 2000 sistemini 13 Temmuz 2010’da sonlandırdı. Bu yüzden, eski bir işletim sistemini fiziksel ve güncel bir bilgisayar üzerine kurmak hem kullanılan programların desteklenmemesine hem de sistemin güvenlik açıklarına neden olur.

Bu yüzden, desteği sonlandırılan bu sistemi Hyper-V, VMware veya VirtualBox programlarından birini kullanarak sanal makine üzerine kurabilir, çalıştırabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Windows 2000 İçin Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Windows’un bu eski sistemini Hyper-V ile kurmaya karar verdiğinizde ağ bağdaştırıcı ve sanal disk ayarlarını eski donanıma göre yapılandırmanız gerekir. VHDX sanal disk türü Windows 8 ve sonrası sistemler için desteklidir, fakat yine de bu disk türü ile kurulum yapabilirsiniz. Ancak VHD disk üzerine kurulum yapmak sistem kararlılığı için önerilir.

Adım 1

Öncelikle, sanal makineyi yerel ağınıza dahil etmek için External Switch oluşturmanız gerekir. Bu bağdaştırıcı ile yerel ağınızdaki DHCP sunucusundan otomatik bir IP adresi alabilirsiniz.

Actions (Eylemler) bölümünden Virtual Switch Manager (Sanal Anahtar Yöneticisi) açınız ve New Virtual Network Switch seçeneği seçiliyken External türünü seçiniz ve ardından Create Virtual Switch butonuna tıklayınız.

Yeni Bir External Switch Oluşturma

Adım 2

External Switch’i oluşturduktan sonra External Network kısmından host bilgisayarınızın ağ bağdaştırıcısını seçiniz ve OK’a tıkladıktan sonra değişiklikleri onaylayınız.

External Bağdaştırıcıyı Seçme

Adım 3

Windows 2000 sanal PC için VHD türüne sahip sabit boyutlu bir sanal disk oluşturmanız gerekir. Eski sistemlerde sanal diskin boyutunu Fixed Size olarak yapılandırırsanız, sistemin daha stabil ve performanslı çalışmasını sağlarsınız.

Hyper-V Manager araç menüsünde Action (Eylem) / New (Yeni) / Hard Disk tıklayınız ve sihirbazı açınız.

Yeni Bir Hard Disk Oluşturma

Adım 4

Sanal disk oluşturma sihirbazında fiziksel diskiniz üzerinde VHD, VHDX ve VHDS sanal disk türlerinden birini oluşturabilirsiniz.

Sanal Hard Disk Sihirbazı

Adım 5

Bir önceki pencerede Next’e tıkladıktan sonra Choose Disk Format (Disk Formatı Seç) penceresinde VHD disk türünü seçiniz.

VHD Disk Türünü Seçme

Adım 6

Oluşturmak istediğiniz sanal diskin boyutunu sabit boyutlu veya dinamik olarak genişleyen olarak ayarlayabilirsiniz. Dinamik olarak genişleyen disk türünde VM’nin ihtiyaç duyacağı disk alanı işlem sırasında otomatik olarak artacağından eski sistemlerde performansı azaltabilir. Bu yüzden, 2 GB’lık sabit boyutlu bir sanal disk oluşturmak için Fixed Size işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Sanal Diski Fixed Size Olarak Yapılandırma

Adım 7

Sanal diskin adını değiştiriniz ve diskin depolanacağı konumu VM’yi kuracağınız konuma depolayınız.

Sanal HDD'nin Konumunu Belirtme

Adım 8

Sanal hard diskin boyutunu 2 GB olarak belirtiniz ve devam ediniz.

Sanal HDD Boyutunu Yapılandırma

Adım 9

Sanal HDD’nin özet penceresindeki yaptığınız ayarları kontrol ettikten sonra Finish’e tıklayınız.

Sanal Disk'in Özet Penceresini Kapatma

Adım 10

Şimdi, Hyper-V’de yeni bir sanal makine oluşturmak için araç menüsünden Action / New / Virtual Machine seçeneğine tıklayınız.

Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Adım 11

Sanal bilgisayar oluşturma sihirbazı açıldığında manuel bir VM hazırlamak için Next’e tıklayınız.

Manuel VM Oluşturmayı Seçme

Adım 12

İşletim sisteminin adını yazdıktan sonra VM’yi harici bir depolama aygıtında depolamak için ilgili seçeneği işaretleyiniz ve Browse (Gözat) butonu aracılığıyla konumu belirtiniz.

Sanal Makinenin Adını ve Kurulum Lokasyonunu Yapılandırma

Adım 13

Windows 2000, BIOS tabanlı donanım yazılım türünü desteklediği için Generation penceresinde Generation 1’i seçiniz ve devam ediniz.

Generation 1

Adım 14

Sanal makine için dinamik bellek boyutunu 1024 MB (1 GB) olarak yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Sanal Bellek Boyutunu Yapılandırma

Adım 15

Ağ ayarları penceresinde bağlantı türünü Not Connected (Bağlı Değil) olarak bırakınız ve Next’e tıklayınız.

VM'nin Ağ Ayarlarını Yapılandırma

Adım 16

Oluşturduğunuz VHD uzantılı sanal hard diski VM’ye eklemek için Use an existing virtual hard disk (Varolan bir sanal hard disk kullan) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından VHD diskin konumunu belirtiniz.

Varolan Bir Sanal Hard Disk Kullan

Adım 17

Sanal bilgisayarın ayarlarını gösteren özet penceresinde yaptığınız değişiklikleri kontrol ediniz ve pencereyi kapatınız.

VM'nin Özet Penceresini Kapatma

Adım 18

Sanal makineyi oluşturduktan sonra Virtual Machines kısmında görünecektir. VM’ye sağ tuş tıklayınız ve Settings (Ayarlar) penceresini açınız ve varolan Network Adapter (Ağ Bağdaştırıcı) seçiniz ve Remove (Sil) butonuna tıklayınız ve işlemi onaylayınız.

Varolan Network Adapter Silme

Adım 19

Windows 2000, eski bir işletim sistemi olduğu için eski donanımlı bir ağ bağdaştırıcı eklemeniz gerekir. Add Hardware (Donanım Ekle) seçiniz ve ardından sağ kısımda listelenen donanımlardan Legacy Network Adapter seçiniz ve Add (Ekle) butonuna tıklayınız.

Legacy Network Adapter

Adım 20

Legacy Network Adapter ekledikten sonra Virtual Switch ayarını External olarak seçiniz.

Virtual Switch Değiştirme

Adım 21

Son olarak, sanal makineye Windows 2000 ISO dosyası eklemek için DVD Drive tıkladıktan sonra Image File (İmaj Dosyası) seçeneğini işaretleyiniz ve Browse aracılığıyla buradaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasının konumunu belirtiniz.

Sanal Makineye Windows 2000 ISO Dosyası Ekleme

Adım 22

Sanal makineye ISO dosyasını da ekledikten sonra onun üzerinde sağ tuşa tıklayarak Connect (Bağlan) seçeneğine tıklayınız ve ardından Windows kurulumunu başlatınız.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

Windows 2000 Kurulumu

Windows 2000 sanal bilgisayarı hazırlayıp çalıştırdıktan sonra artık fiziksel bilgisayar üzerine kurulum yapıyormuş gibi Windows kurulumunu yapabilirsiniz.

Adım 1

Windows 2000 Professional Setup ekranında yüklemeyi hemen başlatmak için Enter’a, sisteminizi onarmak için R’ye veya kurulumdan çıkış yapmak için F3’e tıklayabilirsiniz.

Windows 2000 Professional Setup

Adım 2

Windows 2000 lisans anlaşmasındaki tüm içeriği okumak için PAGE DOWN tuşuna basarak bir sonraki sayfaya gidebilirsiniz. Lisans anlaşmasını kabul etmeden çıkış yapmak istiyorsanız, ESC’ye basabilirsiniz.

Windows’un lisans şartlarını okuyup kabul etmek için F8’e basınız ve devam ediniz.

Windows Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 3

Sanal makineye eklediğiniz sanal HDD’de yeni bir partition (bölüm) oluşturmak için C tuşuna basınız veya otomatik olarak yeni bir bölüm oluşturmak ve kuruluma başlamak için Enter’a basabilirsiniz.

Ayrılmamış Disk Alanını Yapılandırma

Adım 4

Disk üzerinde yeni bir bölüm oluşturmayı seçtiyseniz, sihirbaz tarafından otomatik olarak bir disk alanı belirlenecektir. Eğer oluşturulan disk alanının tümünü kullanmayı onaylıyorsanız, Enter’a basınız.

Disk Bölümünün Boyutunu Düzenleme

Adım 5

Oluşturulan ilk disk bölümünün sürücü harfi C olacaktır. C sürücüsüne Windows 2000 yüklemek için onun üzerinde Enter’a basınız.

C Sürücüsü Üzerine Windows Kurulumu

Adım 6

Sanal disk bölümünü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendiriniz ve hazır hale getiriniz.

NTFS Dosya Sistemi ile Sanal Diski Biçimlendirme

Adım 7

Kurulum sihirbazı, sanal diski formatlıyorken bekleyiniz.

Disk Formatlanıyor

Adım 8

Disk biçimlendirildikten sonra sihirbaz Windows’un sistem dosyalarını kopyalamaya başlayacaktır.

Windows Dosyaları Kopyalanıyor

Adım 9

Sihirbaz, Windows 2000 sistem dosyalarını kopyaladıktan sonra VM’yi yeniden başlatmak için Enter’a basınız.

Sanal PC'yi Yeniden Başlatma

Adım 10

Sanal sisteminiz yeniden başlıyorken bekleyiniz, kurulum devam edecektir.

Microsoft Windows 2000 Professional Built on NT Technology

Adım 11

Windows 2000 Setup Wizard penceresinde sihirbazın donanım hakkında bilgi toplaması için Next’e tıklayınız.

Windows 2000 Kurulum Sihirbazı

Adım 12

Setup, sanal bilgisayarınızdaki aygıtları belirliyorken ve yüklüyorken bekleyiniz.

Sanal PC Üzerindeki Donanımlar Belirleniyor

Adım 13

Guest işletim sistemi için gerekli bilgiler toplandıktan sonra Regional Settings (Bölgesel Ayarlar) penceresinde yaşadığınız ülkeye göre sistem görüntüleme dilinizi ve klavye düzeninizi seçiniz.

Bölge ve Klavye Düzeni Ayarlarını Yapılandırma

Adım 14

Sanal sisteminizin kullanıcı hesabı için yeni bir kullanıcı adı yazınız.

Kullanıcı Adı Yazma

Adım 15

25 karaktere sahip Windows 2000 Professional ürün anahtarınızı yazınız ve Next’e tıklayınız.

Windows 2000 Pro Ürün Anahtarı

Adım 16

Bilgisayar adınızı yazınız ve admin hesabı için yeni bir parola oluşturunuz ve devam ediniz.

Bilgisayar Adı Yazma

Adım 17

Guest makinenin zaman ve tarih ayarlarını yine yaşadığınız konuma göre yapılandırınız.

Tarih ve Zaman Ayarlarını Yapılandırma

Adım 18

Sihirbaz, sanal makinenizin diğer bilgisayarlarla iletişim kurmak, yerel ağa ve İnternet’e bağlamak için gerekli ağ yazılımlarını yüklüyorken bekleyiniz.

Windows, Ağ Bileşenlerini Yüklüyor

Adım 19

Sanal makinenin ağ ayarları için Typical Settings (Tipik Ayarlar) seçiniz ve devam ediniz.

Tipik Ağ Ayarları

Adım 20

VM’yi bir domain ortamında kullanacaksanız alttaki seçeneği işaretleyiniz ve domain adını yazınız. VM’yi bir Workgroup ortamında kullanacaksanız, No seçeneğini işaretleyiniz.

Workgroup veya Domain Ayarları

Adım 21

Windows 2000 bileşenleri yükleniyorken bekleyiniz, bu işlem biraz zaman alabilir.

Sistem Bileşenleri Kuruluyor

Adım 22

Sihirbaz, başlat menüsü öğelerini, kayıt defteri bileşenlerini yapılandırıyorken ve geçici dosyaları siliyorken bekleyiniz.

Son Ayarlar Gerçekleştiriliyor

Adım 23

Windows 2000 kurulum sihirbazını tamamladıktan sonra ISO dosyasını VM’den çıkarınız ve Finish’e tıklayınız.

Kurulum Sihirbazını Kapatma

Adım 24

Sanal sisteminiz yeniden başladığında Network Identification Wizard (Ağ Tanımlama Sihirbazı) penceresi açıldığında Next’e tıklayınız.

Ağ Tanımlama Sihirbazı

Adım 25

Bu bilgisayarda oturum açacak kullanıcının kimlik bilgilerini yazınız ve devam ediniz.

Kullanıcı Hesabı İçin Parola Oluşturma

Adım 26

Ağ tanımlama sihirbazını tamamladıktan sonra Finish’e tıklayınız.

Ağ Sihirbazını Kapatma

Adım 27

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Microsoft Windows 2000 Professional masaüstü ortamı açılacaktır.

Windows 2000 Professional Masaüstü Ekranı

İnternet Bağlantı Testi

Hyper-V ile Windows 2000 kurduktan sonra VM’de yerel ağa ve İnternet’e erişebildiğinizi kontrol etmeniz gerekir.

Adım 1

Windows Tuşu + R’ye basarak Run (Çalıştır) açınız ve CMD yazınız ve OK’a tıklayarak komut istemini açınız ve ping 8.8.8.8 komutunu yürüterek Google sunucularına ping atarak bağlantınızı sınayınız.

Ping ile İnternet Bağlantısını Kontrol Etme

Adım 2

İnternet’e erişebildiğinize göre İnternet Explorer tarayıcısını açınız ve İnternet bağlantı sihirbazı açıldığında LAN üzerinden bağlanıyorum seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

İnternet Bağlantı Sihirbazı

Adım 3

İnternet’e nasıl bağlandığınızı soran pencerede tekrar LAN üzerinden bağlanıyorum seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

LAN Üzerinden İnternet'e Bağlanıyorum

Adım 4

Proxy ayarını otomatik olarak yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Proxy Sunucunun Otomatik Keşfini Etkinleştirme

Adım 5

İnternet mail hesabı oluşturmayı atlamak için No seçeneğini işaretleyiniz.

İnternet Mail Hesabı

Adım 6

İnternet bağlantı sihirbazını tamamladıktan sonra Finish’e tıklayınız.

İnternet Sihirbazını Kapatma

Adım 7

İnternet Explorer ile Google arama motorunu ziyaret ederek bağlantınızı kontrol ediniz.

İnternet Explorer ile Google Arama Motorunun Anasayfasını Ziyaret Etme

Video

İlgili Yazılar


Hyper-V ile Windows 10 Kurulumu
Hyper-V ile Windows 7 Kurulumu
Hyper-V ile Windows XP Kurulumu
Hyper-V ile Windows 8x Kurulumu
Hyper-V ile Windows Vista Kurulumu

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir